ریزش موی استرسی

بعضی‌اوقات استرس فیزیکی و احساسی می‌تواند منجر به ریزش مو شود ، که برای اکثر افراد یک نگرانی جدی است و چیزی که آن‌ها می‌خواهند برگرداندن آن به حالت عادی است .

به‌هرحال ، با توجه به طول سیکل رشد ، اغلب افراد فقط چند هفته یا چند ماه بعد از قرار گرفتن در معرض استرس شاهد ریزش مو هستند و این ریزش می‌تواند تا چند ماه بعد هم ادامه داشته باشد .

خوشبختانه موها معمولاً بعد از ، از بین رفتن موقعیت استرس‌زا شروع به رشد می‌کنند ، اما شما می‌توانید با انجام کارهایی به این موقعیت کمک کنید .

با کاهش استرس و مراقبت صحیح از مو ، شما می‌توانید تأثیر ریزش مو را کم کنید .

توضیح بیشتر ریزش مو استرسی

ریزش استرسی مو

با انواع ریزش موی مرتبط با استرس آشنا شوید . 3 نوع اصلی ریزش موی مرتبط با استرس وجود دارد :

1 – Telogen effluvium : در این نوع ریزش ، ممکن است استرس تعدادی از فولیکول‌های مو را به فاز استراحت ببرد و رشد آن‌ها را متوقف سازد . چند ماه بعد ، فولیکول‌های موهای درگیر تحت تأثیر قرار می‌گیرد و بسیار بیشتر از حد نرمال می‌ریزند . این نوع ریزش شایع‌ترین نوع ریزش موی وابسته به استرس است .

2 – طاسی منطقه‌ای : در طاسی منطقه‌ای ، سیستم ایمنی بدن به فولیکول‌های مو حمله می‌کنند و باعث ریزش آن‌ها می‌شوند ، که بعضی‌اوقات اندازه آن بزرگ است . بسیاری از فاکتورها هستند که می‌توانند این نوع از ریزش را ایجاد کنند که استرس یکی از این دلایل است .

3 – اختلال موکنی : این نوع ریزش خیلی نسبت به 2 نوع ریزش قبلی تفاوت دارد ، به‌صورتی که خود شخص موهای خود ، ابرو و موهای دیگر نقاط بدن را با دست می‌کشد ( می‌کند ) . عموماً این موقعیت به دلیل مواردی مانند : استرس ، اضطراب ، افسردگی ، تنهایی و خستگی رخ می‌دهد .

علت ریزش استرسی مو

چگونه مطمئن شویم ؟

هرگونه ریزش مویی که داشته باشید ، ارتباط دقیق آن با استرس تا حدی نامشخص است . درحالی‌که استرس بعضی‌اوقات به‌صورت مستقیم باعث ریزش مو می‌شود ، در بعضی از موارد استرس باعث بدتر شدن مشکل موجود خواهد شد . در بعضی از موارد نیز ریزش مو باعث استرس می‌شود تا استرس باعث ریز مو !!!

بااینکه در بیشتر موارد ریزش مو نیازمند مراقبت‌های پزشکی نیست ، اما ممکن است نشانه بیماری باشد ، بنابراین مهم است که با پزشک خود مشورت کنید .

عامل ریزش استرسی مو

اگر ریزش مو از استرس باشد ، معمولاً آن‌ موها دوباره رشد می‌کنند . اگر ریزش موی شما واقعاً به دلیل استرس باشد ، شما باید تمرکز خود را روی حذف عامل اصلی یعنی استرس بگذارید تا ریزش قطع‌شده و موهای شما دوباره رشد کند .

درزمانی که استرس کاهش پیدا کند ، موهای شما دوباره رشد می‌کند و نیازی به دارو و دیگر درمان‌ها نیست .

یکی نکات مهم صبر است . چرخه رشد مو زمان‌بر است و می‌تواند چند ماه طول بکشد تا بتوانید نتایج قابل‌توجهی را شاهد باشید .

بهترین کاری که می‌توانید انجام دهید ، اجتناب از استرس ، زیرا استرس تنها چیزی است که اوضاع را بدتر می‌کند . به توانایی بدن خود در دوباره ایجاد کردن فولیکول‌های مو ایمان داشته باشید و باید بدانید که در آینده قطعاً بهتر خواهید شد .

کاهش استرس فیزیکی و احساسی

درمان ریزش استرسی مو

به‌اندازه کافی بخوابید . کمبود خواب می‌تواند هم در استرس فیزیکی و هم در استرس احساسی نقش داشته باشد ، مخصوصاً اگر مشکلات خواب برای مدت زیادی پابرجا باشند و به طول بی انجامند . همچنین کمبود خواب در رژیم غذایی ، کم شدن کارایی در محل کار و تحت تأثیر قرار دادن خلق‌وخوی شما تاثیر دارد و تمامی آن‌ها می‌توانند منجر به ایجاد استرس و اضطراب مرتبط با ریزش مو در شما شوند .

خواب خود را بانظم دادن به آن بهبود ببخشید ، یعنی سر ساعت منظمی بخوابید و بیدار شوید . شما باید حداقل 7 الی 8 ساعت خواب شبانه داشته باشید .

از انجام کارهایی که باعث تحریک کردن شما ( تحریک احساسی مانند : غم ، غصه ، شادی و هیجان ) قبل از خواب خودداری کنید . مثلاً فیلم ترسناک نبینید و از تلویزیون ، لپ‌تاپ و گوشی خود دوری‌کنید . قبل از خواب ورزش نکنید یا چیزی نخورید . به‌جای این کارها کتاب بخوانید یا حمام آب گرم بگیرید تا کیفیت خواب خود را بهبود ببخشید .

کاهش استرس

رژیم غذایی سالمی را دنبال کنید . مصرف مواد غذایی سالم به بدن شما انرژی بیشتری می‌دهد و باعث مقابله بهتر بدن با استرس می‌شود . رژیم غذایی همچنین باعث تقویت مو و کاهش تمایل آن به ریزش می‌شود .

حداقل روزی 3 وعده غذایی خوب و بالانس بخورید . هیچ‌وقت صبحانه را حذف نکنید ، زیرا به جریان داشتن متابولیسم بدن در صبح کمک می‌کند و به جلوگیری از مصرف مواد غذایی ناسالم و هله هوله ) تا ناهار کمک می‌کند .

از مصرف مواد غذای فرآوری شده ، مواد غذایی قندی و مواد غذایی‌ای که دارای چربی ترانس بالایی هستند دوری‌کنید . به‌جای آن‌ها : میوه و سبزیجات ، غلات کامل ، پروتئین کم‌چرب و مواد غذایی‌ای که دارای چربی‌های monounsaturated مانند زیتون ، ماهی‌های روغنی و آجیل هستند بخورید .

کدام مواد معدنی و ویتامین‌ها برای رشد موها مهم هستند ؟

کاهش ریزش مو با کاهش استرس

بیشتر ورزش کنید . ورزش می‌تواند تأثیر زیادی در کمک به غلبه بر استرس عاطفی ( احساسی ) بگذارد . زمانی که شما ورزش می‌کنید ، بدن شما اندورفین ، ترشح می‌کند که به هورمون شادی معروف است و باعث احساس آرامش و ریلکس شدن شما می‌شود .

نوع ورزش انتخابی به شما بستگی دارد ، اما بهتر است که ورزشی را انتخاب کنید که از انجام آن لذت می‌برید . دویدن ، سریع راه رفتن ، دوچرخه‌سواری ، رقصیدن و کوهنوردی می‌تواند مناسب باشد . هر چیزی که بتواند ضربان قلب شمارا بالا ببرد و خنده بر لبانتان بیاورد می‌تواند مفید باشد .

همچنین می‌توانید از یوگا و مدیتیشن نیز استفاده کنید تا سطح استرس خود را کاهش دهید . برای آموزش مدیتیشن می‌توانید از این مقاله ” آموزش سریع مدیتیشن ” استفاده کنید .

داروی درمان ریزش موی استرسی

به درمانگر مراجعه کنید . استرس احساسی می‌تواند باگذشت زمان بدتر شود ، البته اگر منبع استرس را پیدا نکنید . شما می‌توانید با مراجعه با درمانگر و صحبت کردن با او در مورد مسائل محرمانه و خصوصی در تسکین استرس خود تأثیر شگرفی داشته باشد .

اگر با دکتر و درمانگر راحت نیستید ، دوستی قابل‌اعتماد یا فردی در خانواده را انتخاب کرده و در مورد نگرانی‌های خود با وی صحبت کنید .

حتی اگر صحبت کردن در مورد استرس شمارا آرام نکند ، دوستان یا خانواده شما می‌توانند از بُعدهای دیگر به قضیه نگاه کرده و راه‌حل‌هایی ارائه دهند .

ریزش شدید استرسی مو

بعد از تغییرات شدید فیزیولوژیکی به بدن زمان ریکاوری بدهید . تغییرات شدیدی مانند : عمل جراحی ، تصادفات ماشین ، مریضی یا زایمان ، می‌تواند برای بدن از نظر فیزیکی خیلی سخت باشد ، حتی اگر ازنظر ذهنی احساس خوبی داشته باشید . این همان دلیلی است که اغلب 3 تا 6 ماه بعد از تغییرات فیزیکی شدید یا فشار بدنی بالا ریزش مو را تجربه می‌کنید .

باید بدانید بعد از اتفاق افتادن این‌گونه موارد یا اتفاقات خیلی بد ، کار زیادی از دست شما برنمی‌آید ، زیرا این اتفاق در حال حاضر برای شما افتاده است . ازاین‌رو ، تنها راه‌حل ، زمان دادن به بدن برای ریکاوری است . ریزش مو دائمی نیست ، بنابراین با ریکاوری شدن بدن بعد از شرایط استرس‌زا ، موهای شما شروع به رشد کردن می‌کند .

داروی درمان ریزش استرسی مو

داروهای مصرفی خود را بررسی کنید . بسیاری از داروها هستند که می‌توانند ریزش مو را زیاد کنند و ریزش موی مرتبط با استرس را بدتر کنند .

اغلب داروهای رقیق‌کننده و ضد فشارخون باعث ریزش مو می‌شوند . داروهای دیگری مانند : لیتیوم ، متوترکسات و بعضی از داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی نیز می‌توانند باعث ایجاد ریزش مو شوند .

اگر هر یک از داروهای گفته‌شده را مصرف می‌کنید ، ممکن است روی موهای شما تأثیر بگذارند . بنابراین با پزشک خود درباره کاهش دز دارو یا تغییر نوع آن مشورت کنید .

بهبود سلامت مو با تغذیه

غذای مناسب برای کاهش ریزش موی استرسی

به‌اندازه کافی پروتئین مصرف کنید . بیشتر موی شما از پروتئین تشکیل‌شده است ، بنابراین مصرف زیاد پروتئین در رژیم غذایی برای داشتنی مویی سالم ضروری است . اگر به‌اندازه کافی پروتئین مصرف نکنید ، بدن رساندن پروتئین به موها را قطع کرده و آن را برای دیگر عملکردهای مهم و ضروری بدن مصرف می‌کند .

درزمانی که به‌اندازه کافی پروتئین مصرف نکنید ، رشد مو متوقف می‌شود و درنتیجه زمانی که چرخه طبیعی مو به پایان برسد ، به نظر می‌آید که شما کمتر از حالت طبیعی مو دارید .

نگران نباشید ، بعدازاینکه به مقدار کافی پروتئین مصرف کنید ، موهای شما دوباره شروع به رشد کردن و قطور شدن خواهد کرد .

بهترین منابع پروتئینی :

  • ماهی : ماهی تن ، سالمون و لوزی ماهی
  • گوشت سفید : مرغ و بوقلمون
  • تخم‌مرغ
  • لبنیات : شیر ، پنیر و ماست
  • گوشت قرمز
  • توفو

قرص گیاهی برای ریزش استرسی مو

مصرف ویتامین B را افزایش و ویتامین A را کاهش دهید . ویتامین B برای رشد موی سالم ضروری است ، بنابراین اگر نتوانید با رژیم غذایی به‌اندازه کافی از این ویتامین مصرف کنید ، می‌تواند روی موهای شما تأثیرگذار باشد . برخلاف آن ویتامین A می‌تواند باعث شعله‌ور کردن ریزش مو شود ، بنابراین ممکن است نیاز باشد مصرف آن را کنار بگذارید .

پایین بودن سطح ویتامین B در بدن اغلب شایع نیست ، اما می‌تواند برای بعضی از افراد پیش بیاید .

برای افزایش طبیعی مصرف ویتامین B ، ماهی و گوشت کم‌چرب ، سبزیجات نشاسته‌ای و میوه‌هایی غیر از مرکبات مصرف کنید .

برای کاهش مصرف ویتامین A ، مصرف هرگونه مکمل و قرص حاوی ویتامین A را کنار بگذارید . حواستان باشد که دز توصیه‌شده برای مصرف این ویتامین 5000 IU در روز است .

جلوگیری از ریزش استرسی مو

رژیم غذایی کم‌کالری‌ای نداشته باشید . رژیم غذایی با کالری پایین اغلب بدن شمارا از بسیاری از ویتامین‌ها ، مواد مغذی و چربی‌های سالم محروم می‌کند که برای عملکرد صحیح و سالم نگه‌داشتن رشد مو ضروری هستند .

به‌علاوه ، ریزش موی سریع ( به دلیل دنبال کردن رژیم غذایی با کالری پایین ) می‌تواند باعث ایجاد استرس فیزیکی شدید به بدن شده که نتیجه آن می‌تواند شعله‌ور کردن ریزش مو باشد .

خیلی مهم است که بدن شما سوخت موردنیازش را داشته باشد . اگر در حال کاهش وزن هستید آن را به‌صورت مدیریت‌شده و حدود 0.5 کیلو در هفته انجام دهید . شما باید مواد غذایی سالم و مغذی را انتخاب کرده و به‌صورت مرتب نیز ورزش کنید .

کاهش وزن را به‌صورت آرام و پایدار انجام دهید و از انجام رژیم‌های سرسختانه بپرهیزید .

بسیاری از غذاهای پرچرب و با کالری بالا درواقع برای شما مفید هستند ، البته باید نوع سالمی از غذا را پیدا و مصرف کنید ک می‌توانند انتخاب درستی برای شما باشند . البته حواس خود را جمع کنید تا چربی غذا باید از نوع چربی سالم باشد . مواد غذایی مانند آجیل و ماهی‌های روغنی دارای چربی‌های مونوسترد monounsaturated هستند ، که برای سلامتی شما مفید بوده و باید آن را در رژیم غذایی خود بگنجانید .

کرم ضد ریزش مو

چرا و چگونه از موهای خود مراقبت کنیم ؟

نگهداری خوب از موها می‌تواند در سلامت کلی مو تأثیرگذار باشد و آن را قوی کرده و کمتر مستعد ریزش کند . اول‌ازهمه با انتخاب شامپو و مرطوب‌کننده مناسب مو شروع کنید و نسبت به نوع موهای خود آن‌ها را خریداری کنید .

استفاده از محصولات حاوی مواد شیمیایی زیاد را کنار بگذارید . شامپوهای دارای سولفات یا پارابن را مصرف نکنید و به دنبال مواد طبیعی و ارگانیک در ترکیبات شامپو باشید .

همچنین زیاد موهای خود را نشورید ، زیرا این کار  باعث از بین بردن چربی طبیعی مو شده و آن را خشک و شکننده می‌کند . هر 2 الی 3 روز یک‌بار شستشو ، برنامه خوبی برای بیشتر انواع موها است .

با ماسک مو ، روغن نارگیل و دیگر تقویت‌کننده‌ها می‌توانید در خانه موهای خود را تقویت کنید .

هر 6 تا 8 هفته یک‌بار موهای خود را بزنید ( کوتاه کنید ) تا هم موهای دوسر شده را از بین ببرید و هم اینکه موهایی قشنگ و احساسی خوب داشته باشید .

علت ریزش مو

بیش‌ازحد موهای خود را حالت ندهید . بیش‌ازحد حالت دادن به مو یکی از بزرگ‌ترین مشکلاتی است که سلامتی موهای شمارا به خطر می‌اندازد .

این روزها بسیاری از خانم‌ها خیلی زیاد از سشوار ، اتوی مو ، صاف کننده ، فر کننده و دیگر اقلام استفاده می‌کنند که این کارها به موهای آنها آسیب می‌رساند .

موارد زیر را مدنظر داشته باشید :

1 – از حالت‌دهنده‌های مو زیاد استفاده نکنید .

2 – با موهای خود ور نروید و آن‌ها را نکشید .

3 – از رنگ کردن زیاد خودداری کنید و سعی کنید از رنگ‌های طبیعی مثل حنا استفاده کنید .

4 – موهای خود را سفت نبندید .

نکات مهم

1 – استرس روابط اجتماعی ، کنترل احساسات و دیگر مواردی که موجب استرس در شما می‌شوند را مدیریت کنید .

2 – انجام ماساژ فقط برای از بین بردن تنش موجود در ماهیچه مفید نیست ، بلکه باعث افزایش جریان خون در بدن و کمک به کاهش استرس احساسی و ذهنی نیز می‌شود .

3 – نت‌برداری از کارهای روزانه می‌تواند کمک زیادی به کنترل و کاهش استرس در شما بکند .

هشدار : خانم‌های بین 30 تا 60 سال ممکن است Telogen effluvium مزمن را تجربه کنند ، که در طی سال‌ها می‌تواند نوسان داشته باشد . تأثیر آن روی تمامی سر است اما باعث کچلی کامل ( طاسی ) نمی‌شود .

امتیاز شما به این محتوا post

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.