تمیز کردن چرم

تمیز کردن چرم به نظر سخت می‌آید ، اما واقعاً این‌طور نیست !!!

شما با تمیزکاری منظم مانند جاروبرقی کشیدن و دستمال کشیدن به‌صورت ماهی یک‌بار می‌توانید وسایل چرمی را خوب نگه‌دارید و از آنها مواظبت کنید . از بین بردن لکه‌هایی مانند چربی ، جوهر و نوشیدنی‌ها نیاز به تمیزی کردن تخصصی دارند که در ادامه گفته خواهد شد .

نگهداری و تمیز کردن وسایل چرمی

تمیزکردن مبل چرم

ماهی یک‌بار وسایل چرمی خانه را جاروبرقی بکشید . سری مناسب را به جاروبرقی وصل کنید و تمامی شکاف‌ها و ترک‌ها را جاروبرقی بکشید . بالشت‌های مبل را بردارید و هرگونه کثیفی را جاروبرقی بکشید . با استفاده از سری فرچه‌ای تمامی سطح مبل را نیز تمیز کنید .

همیشه از سری مناسب جاروبرقی برای تمیز کردن چرم استفاده کنید . حواستان باشد که نواحی تیز به‌راحتی می‌توانند باعث آسیب زدن به چرم شوند .

تمیزکردن اصولی وسایل چرمی

وسایل چرمی را از بالا به پایین و با دستمال مایکروفایبر تمیز کنید . با استفاده از دستمال مایکروفایبر تمیز و خشک تمامی مبل را گردگیری کنید . با این کار کثیفی‌ها به پایین ریخته و بعداً تمیز خواهند شد .

در هنگام گردگیری ، نقاطی که کثیف هستند یا لک‌دارند را نشانه‌گذاری کنید تا بعداً آن‌ها را تمیز کنید .

تمیزکننده مخصوص چرم

محلول تمیزکننده درست کنید . به میزان مساوی سرکه و آب را مخلوط‌کنید . ½ پیمانه یعنی 120 میلی‌لیتر آب و سرکه سفید را با یکدیگر مخلوط‌کنید .

همیشه قبل از مصرف هرگونه پاک‌کننده‌ای آن را روی جایی از چرم که معلوم نیست تست کنید تا واکنش بدی نشان ندهد .

لکه بری چرم

نقاط کثیف را با محلول آب و سرکه تمیز کنید . دستمال مایکروفایبر تمیزی را در محلول فروبرده ، سپس آن را بچلانید به‌طوری‌که نمدار باشد اما آب از آن نچکد .

با حرکت چرخشی و به نرمی جرم و کثیفی‌ها را پاک‌کنید . البته شما مجبور نیستید که تمامی چرم را تمیز کنید و می‌توانید همان قسمتی که کثیف است را تمیز کنید .

در هنگام تمیز کردن حواستان به چرم بدون لایه محافظ باشد ، زیرا به‌سادگی آسیب‌دیده و خط می‌افتند .

از بین بردن لکه های مبل چرم

با حوله تمیز مایکروفایبر سرکه و آب را خشک‌کنید . بعدازاینکه قسمتی از چرم را با دستمال مرطوب تمیز کردید ، با استفاده از دستمال خشک آن را خشک‌کنید تا رطوبت اضافی باقی‌مانده را از بین ببرید . نگذارید تا به‌خودی‌خود خشک شود زیرا باعث ایجاد لکه خواهد شد .

اگر دستمالتان بیش‌ازحد خیس شد ، با دستمال خشک دیگری ادامه دهید .

محلول تمیز کننده چرم

هر 6 الی 12 ماه مرطوب‌کننده به وسایل چرمی بزنید . قبل از استفاده از مرطوب‌کننده دفترچه راهنمای وسیله موردنظر را مطالعه کنید . عموماً شما باید مرطوب‌کننده را روی دستمال تمیز زده و آن را به‌آرامی و با حرکات چرخشی روی چرم بکشید . زمان موردنیاز برای استفاده دوباره از مبل بعد از استفاده از مرطوب‌کننده را نیز در دفترچه بخوانید .

قبل از استفاده کلی از مرطوب‌کننده ، آن را روی قسمت کوچکی از چرم که دیده نمی‌شود تست کنید تا واکنش بدی با چرم نداشته باشد .

از بین بردن لکه‌ها

اصول تمیز کردن چرم

اگر چیزی روی وسایل چرمی ریخت ، سریعاً آن را پاک‌کنید . اگر چیزی به‌صورت اتفاقی روی چرم ریخت سریعاً آن را با دستمال‌کاغذی یا دستمال توالت پاک‌کنید .

از بین بردن چربی روی چرم

هرگونه چربی را با جوش‌شیرین از بین ببرید . اگر چرم با کره ، لوسیون بدن ، روغن و هرگونه چربی و روغن دیگری لک شده است ، با استفاده از دستمال تا جایی که می‌شود آن را تمیز کنید ، سپس روی آن جوش‌شیرین بریزید تا کاملاً آن را بپوشاند و بگذارید 2 تا 3 ساعت بماند . بعد از گذشتن زمان موردنیاز با دستمال تمیز آن را بردارید .

از آب برای از بین بردن لکه‌های چربی استفاده نکنید . درواقع آب باعث می‌شود که چربی به داخل چرم فرو برود ، به‌جای آنکه آن را تمیز کند .

جوش‌شیرین باعث بیرون کشیدن چربی از چرم شده و باعث می‌شود که راحت‌تر تمیز شود .

لکه چربی روی چرم

لک جوهر و خودکار را با الکل از بین ببرید . یک گوله پنبه را در الکل فروببرید و آن را بچلانید تا نچکد ، سپس آن را روی لک خودکار بزنید و آن را از بین ببرید . با حرکت بالا و پایین به‌جای حرکات چرخشی لک خودکار را پاک‌کنید .

با توجه به بزرگی لک ممکن است بیشتر از یک‌بار نیاز به پاک کردن آن باشید . درصورتی‌که متوجه شدید گوله پنبه رنگ جوهر را به خود گرفته است ، از گوله پنبه دیگری استفاده کنید .

تمیز کردن اصولی چرم

لکه‌های آب‌میوه و نوشابه را با آب مقطر از بین ببرید . پارچه تمیزی را با آب مقطر نمدار کنید و روی هرگونه لک با پایه آب بکشید تا از بین برود ، سپس بگذارید تا با هوا خشک شود .

آب و پارچه هرگونه چسبندگی مایعات را به خود جذب می‌کنند .

تمیزکننده خانگی چرم

چرم‌های رنگ بژ و روشن را با آب‌لیمو و کرم تارتار تمیز کنید . 2 قاشق غذاخوری آب‌لیمو و کرم تارتار را با یکدیگر مخلوط‌کنید . خمیر را روی ناحیه لک شده بزنید و بگذارید 10 دقیقه بماند ، سپس با دستمال تمیز نمدار آن را پاک‌کنید .

از این روش روی چرم‌های تیره‌رنگ استفاده نکنید ، آب‌لیمو می‌تواند باعث روشن کردن رنگ چرم شود .

نکات مهم

1 – چرم را با آب اشباع نکنید . همیشه با دستمال مرطوب وسایل را تمیز کنید به‌جای اینکه آب را مستقیماً روی وسایل چرمی بریزید .

2 – از آمونیاک ، پولیش ، تمیزکننده چرم و مایع ظرفشویی برای تمیز کردن چرم استفاده نکنید ، درواقع آن‌ها خودشان می‌توانند باعث ایجاد لکه روی چرم شوند .

3 – اگر لکه‌های خیلی سمجی وجود دارند که نمی‌توانید آن‌ها را از بین ببرید ، شاید زمان تماس گرفتن با یک حرفه‌ای باشد .

4 – اگر امکان دارد وسایل چرمی خود را از نور مستقیم آفتاب و گرما دور کنید . نور خورشید و گرما می‌تواند باعث خشک شدن چرم و ایجاد ترک و حتی تغییر رنگ آن شود .

5 – دفترچه راهنمای محصول را مطالعه کنید ، شاید طرز تمیز کردن خاصی در آن نوشته‌شده باشد .

امتیاز شما به این محتوا post

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.