عرق زیر بغل

تعریق، یک مکانیسم طبیعی خنک‌کننده بدن است و عرق کردن در شرایطی مانند قرار گرفتن درمعرض هوای بسیار گرم، انجام تمرینات ورزشی و حتی زمانی که به شما استرس واردشده و مضطرب هستید، امری کاملاً عادی است؛ اما نمایان شدن عرق زیر بغل و برجای ماندن لکه‌های عرق بر روی لباس‌ها، می‌تواند آزاردهنده و قطعاً خجالت‌آور باشد.

درصورتی‌که شما بیش‌ازحد عرق می‌کنید، (بیماری‌ای که به آن هایپرهیدروزیس گفته می‌شود) و نمی‌خواهید هوای گرم تابستان، لکه‌های عرق بر روی لباستان ایجاد کند، راه‌های متعددی وجود دارد که می‌توانید از تعریق زیر بغلتان جلوگیری کنید. در این مقاله در مورد کارهایی که شما می‌توانید انجام دهید تا تعریق زیر بغلتان به حداقل برسد، صحبت خواهد شد و ایده‌هایی در مورد کنترل عرق کردن زیر بغل و جلوگیری از لک شدن لباس‌ها به شما داده خواهد شد.

به حداقل رساندن میزان تعریق

درمان فوری عرق زیر بغل

از ضد تعریق‌های بدون نسخه، استفاده کنید. ضد تعریق‌ها با انسداد غدد عرقی برای مدت‌زمانی، باعث جلوگیری از عرق کردن می‌شوند. ضد تعریق‌ها را می‌توان به‌صورت بدون نسخه و بسته به میزان قدرت اثرگذاری آن‌ها از نوع جدید فرمولاسیون بالینی آن تا فرمولاسیون به اصلاح بسیار قوی، خریداری کرد. تمامی این محصولات تقریباً دارای ترکیب فعال مشترکی مانند آلومینیوم کلروهیدرات هستند، اما مقدار ترکیب موجود و فرمولاسیونی که بکار گرفته‌شده است بر کیفیت عملکرد این ضد تعریق‌ها بر افراد مختلف اثرگذار است، بنابراین ممکن است نیاز داشته باشید انواع مختلفی از این محصولات را امتحان کرده تا ببینید کدام‌یک برای شما مناسب تراست.

برای نتیجه‌گیری بهتر، ضد تعریق‌ها را شب‌هنگام بر روی پوست خشک، بمالید. حتی تمامی ضد تعریق‌های طبیعی، حاوی آلومینیوم هستند، بنابراین اگر سعی دارید از تماس با آلومینیوم خودداری کنید، از این مسئله آگاه باشید. بااین‌حال، سایر ترکیبات موجود در ضد تعریق‌ها با فرمولاسیون طبیعی، ممکن است برای شما بهتر باشد، ازاین‌رو است که این محصولات همچنان موردتوجه قرار دارند.

دئودورانت ها برخلاف ضد تعریق‌ها، موجب کاهش در عرق کردن نمی‌شوند. در مقابل، آن‌ها حاوی ترکیباتی هستند که باعث از بین رفتن یا جلوگیری از بوی بدن ناشی از تعریق می‌شوند. اگر سعی دارید مانع از عرق کردن بدنتان شوید، به دنبال یافتن عبارات “ضد تعریق” یا “ضد تعریق و دئودورانت” باشید.

درمان پزشکی عرق کردن زیاد زیر بغل

با پزشک خود در مورد گزینه‌های دیگر، صحبت کنید. اگر ضد تعریق‌های معمولی، مؤثر واقع نمی‌شوند، گزینه‌های متعدد دیگری برای درمان تعریق بیش‌ازحد زیر بغل وجود دارند که پزشکتان می‌تواند استفاده از آن‌ها را برای شما مجاز دانسته یا تجویز کند.

ضد تعریق‌های بسیار قوی موجود، یکی از این گزینه‌ها هستند.

ازجمله روش‌های درمانی دیگری که موجب کاهش طولانی‌مدت تعریق زیر بغل می‌شوند می‌توان به روش میرادِرای اشاره کرد که یک فناوری جدید برای از بین بردن غدد عرقی با استفاده از انرژی الکترومغناطیسی است.

تزریق بوتاکس به زیر بغل نیز به‌عنوان یکی دیگر از روش‌های مؤثر شناخته‌شده است.

علت اصلیه عرق زیر بغل

از مصرف موادی که موجب تعریق بدن می‌شوند، بپرهیزید. گاهی اوقات، آنچه خورده یا نوشیده‌ایم، ما را مستعد تعریق می‌کنند. غذاهای پر ادویه، مقصر اصلی این اتفاق هستند، همچنین کافئین، الکل و غذاهای فرآوری شده نیز می‌توانند موجب افزایش تعریق شوند. مصرف بیش‌ازحد ویتامین نیاسین (حتی مصرف مقدار کمی از این ویتامین در افرادی که نسبت به آن حساسیت دارند)، می‌تواند موجب تعریق بسیار زیادی شود. مصرف نوشیدنی‌های داغ نیز دمای داخلی بدن شما را بالابرده و شما را بیشتر در معرض عرق کردن قرار می‌دهد.

هرگز برای جلوگیری از تعریق، از نوشیدن آب خودداری نکنید! بدن شما برای عملکرد بهتر، نیاز به آب دارد و نوشیدن مقدار بیشتر آب، در حقیقت موجب کاهش عرق کردن می‌شود، زیرا به خنک شدن بدنتان کمک می‌کند. همچنین به شما این اطمینان را می‌دهد زمانی که عرق می‌کنید، بوی بدی نخواهد داشت.

درمان ذهنی

به دنبال یافتن درمانی برای اضطراب خود باشید. اگر شما به‌طورمعمول، زمانی که دچار اضطراب هستید خیس عرق می‌شوید، بیماری‌ای که به آن “تعریق عصبی” گفته می‌شود را دارد . شما می‌توانید از راهکارهای گفته‌شده در این مقاله برای کنترل این مشکل استفاده کنید، اما احتمالاً شما نیاز خواهید داشت که با پزشک خود یا یک متخصص مراقبت‌های بهداشت و روان در مورد احتمال اینکه شما مبتلا به اختلال اضطرابی هستید، مشورت کنید.

رفع مشکل تعریق بدن

درمان فوری عرق زیر بغل

زیر بغل خود را به کمک پوشش‌هایی در زیر لباس، بپوشانید. زمانی که تعریق زیر بغل اجتناب‌ناپذیر است، استفاده از پدهای زیر بغل، بهترین راه برای مخفی کردن آن و محافظت از لباستان خواهد بود. این‌ها، پدهای جاذبی هستند که در زیر بازوهایتان پوشیده تا عرق اضافی را جذب کرده و از لک شدن لباستان جلوگیری کند؛ برخی، انواعی دیگر از آن‌ها که کنترل‌کننده بو نیز هستند را توصیه می‌کنند.

اسامی دیگر این محصولات عبارت‌اند از: پوشش‌های لباس، پوشش‌های زیر بغل، پدهای زیر بغل، محافظ‌های زیر بغل و غیره که مدل‌های بسیار زیادی از آن‌ها در دسترس است. بعضی از آن‌ها مستقیماً به لباس یا پوستتان می‌چسبند درحالی‌که برخی دیگر با کمک بندهای محافظی بسته می‌شوند. هردو نوع یک‌بارمصرف و قابل شستشوی آن‌ها موجود است.

پدهای زیر بغل، در بسیاری از خرده‌فروشی‌های آنلاین، در دسترس هستند. شما همچنین می‌توانید به‌مراتب آن‌ها را از فروشگاه‌های لباس‌های مردانه یا بخش لباس‌زیر خرده‌فروشی‌های لباس زنانه، بیابید.

شما حتی می‌توانید خودتان در خانه، پدهای زیر بغل درست کنید.

جلوگیری از عرق زیر بغل

از پوشیدن لباس‌هایی که هوا را ردوبدل نمی‌کنند، خودداری کنید. برخی از پارچه‌ها مانند سیلک، پلی‌استر، ریون و نایلون هوا را به جریان نینداخته و بیشتر موجب تعریق می‌شوند. بهترین گزینه‌ها، پارچه‌های پنبه‌ای، لینن و حتی پشمی هستند.

مخفی کردن عرق زیر بغل

برای پنهان کردن عرق زیر بغلتان، لباس بپوشید. چنانچه می‌دانید زیر بغلتان در حال عرق کردن است، طوری لباس بپوشید که آن را پنهان کنید. زیر لباستان زیرپوش پوشیده یا چندلایه لباس بپوشید تا لک حاصل از عرق بدنتان نمایان نشود. برای مثال، پوشیدن یک ژاکت بر روی لباس، لکه‌های عرق را به بهترین شکل پنهان می‌کند. پوشیدن یک کاپشن کلاه‌دار یا ژاکت سبک (نازک) بر روی زیرپیراهنی رکابی یا زیرپوش زنانه، می‌تواند به مخفی کردن لکه‌های عرق کمک کند.

لکه‌های عرق معمولاً بر روی لباس رنگ روشن نمایان تر هستند، بنابراین اگر مستعد تعریق هستید از پوشیدن بلوزهای رنگ روشن خودداری کنید.

جلوگیری از عرق زیر بغل

به دنبال یافتن لباس‌های دارای فناوری پیشرفته ضد تعریق یا مقاوم به تعریق باشید. تعداد زیادی از لباس‌زیرهای ضد تعریق برای آقایان و خانم‌ها وجود دارد که با استفاده از روش‌های متفاوتی موجب جذب عرق شده یا از رسیدن آن به لایه‌های قابل‌مشاهده لباستان جلوگیری می‌کند. همچنین، تعداد رو به افزایشی از پارچه‌های مقاوم به تعریق در بازار وجود دارد که با استفاده از فناوری، مانع از تجمع عرق و ایجاد لکه‌های خجالت‌آور می‌شوند.

در مورد لباس‌های ضد تعریق یا مقاوم به تعریق، از خرده‌فروشی‌های محلی لباس پرس‌وجو کرده یا به‌صورت آنلاین تحقیق کنید.

امتیاز شما به این محتوا post

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.