ویتامین A

ویتامین A یک ویتامین محلول در چربی است که برای سلامتی ضروری است . ما می‌توانیم انواع ویتامین A مانند : کاروتنوئیدها و بتا کاروتن‌ها را از منابع گیاهی و رتینول را از منابع حیوانی به دست بی‌آوریم .

به دلیل اینکه ویتامین A محلول در چربی است ، خیلی مهم است که بیشتر از حد از این ویتامین استفاده نکنید ، زیرا بدن ویتامین A اضافی را ذخیره می‌کند و می‌تواند با ویتامین D و سلامتی استخوان ( مخصوصاً نوع رتینول ویتامین A ) تداخل پیدا کند .

شما باید بدانید که چه منابعی حاوی ویتامین A بوده و همچنین دارای چه مقدار از آن هستند ، تا بتوانید به‌اندازه کافی از این ویتامین مصرف کنید .

کمبود ویتامین A

فواید ویتامین A

نقش ویتامین A در بدن چیست ؟ ویتامین A نقش حیاتی در بسیاری از پروسه‌ها و عملکردهای بدن مانند لیست زیر را ایفا می‌کند :

1 – کمک به داشتن پوستی سالم

2 – تضمین دید بهتر در شب

3 – ترقی در دندان‌های سالم و استخوان‌سازی

4 – نیازمند بودن سیستم گوارش ، عملکرد تنفسی ، تولیدمثل و تغذیه با شیر مادر به این ویتامین

5 – نگه‌داشتن بافت و غشاهای مخاطی در عملکرد درست ( جلوگیری از عفونت )

علائم کمبود ویتامین A

علائم کمبود ویتامین A چیست ؟ شایع‌ترین علامت کمبود بلندمدت ویتامین A ، ایجاد شب‌کوری یا خشک‌چشمی است . همچنین بیمارانی که کمبود ویتامین A دارند ، ممکن است به زخم قرنیه ، نرم شدگی قرنیه ، خشک شدن و کدر شدن قرنیه دچار شوند .

زخم قرنیه یک نوع زخم باز است که در لایه بیرونی بافت جلوی چشم به وجود می‌آید .

کدر شدن قرنیه به از دست رفتن دید از جلوی چشم میگویند . این بخش از چشم به‌طور طبیعی شفاف است ، کدر شدن می‌تواند باعث تار شدن دید یا غیرقابل دیدن شود .

شب‌کوری در ابتدا به‌صورت تکه‌های بیضی‌شکل به‌صورت موقت خود را نشان می‌دهد که منطقه آن در قسمت بیرونی صورت ( چشم ) است . معمولاً در هر 2 چشم دیده‌شده و ممکن است با نقاط بیتوت ( Bitot’s spots ) همراه باشد .

شب‌کوری ممکن است به صورت هاله نور هنگامی که در تاریکی نوری را مشاهده میکنید خود را نشان دهد .

از دیگر علائم کمبود ویتامین A که خود را زود نشان میدهد خشکی چشم ، زبری یا حباب روی سطح چشم است ، این علائم به تنهایی برای تشخیص کمبود ویتامین A کافی نیستند .

ممکن است پزشک برای شما آنتی بیوتکی تجویز کند تا عفونت را درمان کند ، همچنین ممکن است پزشک رژیم غذایی شمارا تغییر داده یا مکمل ( قرص ویتامین A ) تجویز کند .

آزمایش ویتامین A

آزمایش خون بدهید . اگر نگران میزان ویتامین A خود هستید ، می‌توانید از پزشک خود بخواهید تا یک آزمایش ساده رتینول خون برایتان بنویسد تا بفهمید که کمبود ویتامین A دارید یا خیر . مقدار طبیعی ویتامین A در خون بین 50 تا 200 میکروگرم به ازای هر 100 میلی‌لیتر خون است .

احتمالاً  نیاز است که 24 ساعت قبل از آزمایش از خوردن و نوشیدن اجتناب کنید یا به‌اصطلاح ناشتا باشید . با پزشک خود در مورد شرایط موردنیاز این آزمایش صحبت کنید .

اگر دچار کمبود ویتامین A باشید ، ممکن است پزشک برای شما مکمل ویتامین A تجویز کند ( مگر اینکه باردار باشید ) ، یا شمارا به متخصص تغذیه ارجاع دهد تا به شما در انتخاب رژیم غذایی مناسب کمک کند .

کمبود ویتامین A در کودکان

آزمایش ویتامین A را نیز برای کودکانتان انجام دهید . کودکان بیشتر مستعد کمبود ویتامین A هستند و ممکن است خود را با نشانه‌هایی مانند رشد کند و افزایش مستعد بودن جهت عفونت نشان دهد .

بارداری و ویتامین A

اگر باردار هستید ، احتیاط کنید . کمبود ویتامین A می‌تواند در 3 ماهه سوم بارداری اتفاق بی‌افتد ، زیرا در این بخش از بارداری ، بالاترین تقاضا برای مواد مغذی و ویتامین‌ها در مادر و جنین رخ می‌دهد .

هشدار مهم : خانم‌های باردار نباید از ویتامین A مصنوعی ( مکمل‌ها و قرص‌ها ) استفاده کنند ، مگر زیر نظر پزشک ، دزهای بالای ویتامین A می‌تواند باعث ( سوق دادن به سمت ) آسیب رساندن به جنین شود .

مواد غذایی غنی از ویتامین A

موادغذایی دارای ویتامین A

سبزیجات متنوعی بخورید . سبزیجات یکی از منابع مهم ویتامین A هستند که کاروتنوئیدها مانند بتاکاروتن را برای شما فراهم می‌کنند .

بیشتر سبزیجات نارنجی ، زرد و قرمز مانند : سیب‌زمینی شیرین ، کدو ، هویج و کدوتنبل ، دارای ویتامین A هستند . سبزیجات با رنگ سبز تیره مانند : کلم‌برگ ، اسفناج و کاهو منابع شگفت‌انگیزی از ویتامین A هستند .

میوه های دارای ویتامین A

میوه بخورید . بعضی از میوه‌ها مانند : انبه ، زردآلو و گرمک ، دارای مقدار زیادی ویتامین A هستند . یک عدد انبه حدوداً 672 میکروگرم ویتامین A دارد که 45% از نیاز روزانه را تأمین می‌کند .

زردآلوی خشک‌شده یک منبع عالی از ویتامین A است . یک پیمانه زردآلوی خشک دارای 764 میکروگرم ویتامین A است . کمپوت زردآلو دارای مقدار کمتری ویتامین A است که حدوداً 338 میکروگرم به ازای هر پیمانه می‌شود .

گرمک خام یکی دیگر از منابع خوب ویتامین A است ، با یک پیمانه از این میوه می‌توان 286 میکروگرم ویتامین A به دست آورد .

برخی از کارشناسان پزشکی توصیه می‌کنند که زنان باردار باید مصرف ویتامین A خود را از طریق مصرف گیاهان ، 40% در هنگام بارداری و 90% در هنگام شیردهی افزایش دهند .

گوشت و ویتامین ای

مواد غذایی حیوانی را به رژیم غذایی خود اضافه کنید . مواد غذایی با منشاء حیوانی ” رتینول ” که نوعی ویتامین A است را برای شما فراهم می‌کنند ، که بعد از هضم در بدن به کارتنوئید تبدیل می‌شود .

مواد غذایی غنی از رتینول :

 • جگر
 • تخم‌مرغ
 • ماهی‌های چرب

به دلیل جذب سریع و دفع بسیار آهسته ، رتینول یک از فرم‌هایی از ویتامین A است که می‌تواند باعث اوردوز ( مصرف بیش‌ازحد ) شود ، بنابراین باید این‌گونه مواد غذایی را بااحتیاط مصرف کرد .

علائم مصرف بیش‌ازحد و مسمومیت :

 • حالت تهوع
 • استفراغ
 • سردرد
 • از دست دادن اشتها
 • سرگیجه
 • خستگی بیش‌ازحد

مسمومیت حاد با ویتامین A نسبتاً نادر است . مسمومیت مزمن که در طول زمان اتفاق می‌افتد تا حدودی شایع‌تر است . بااین‌حال ، به‌طور متوسط بزرگسالان باید بیش از 7500 میکروگرم ( 7.5 میلی‌گرم ) ویتامین A را هرروز به مدت 6 سال مصرف کنند تا به درجه مسمومیت برسند ، اما طیف وسیعی از تغییرات در این مقدار دخالت دارد . بهتر است محتاط باشیم و بیش‌ازحد از رتینول استفاده نکنیم .

سطح رتینول بدن ممکن است با استفاده از محصولات پوستی حاوی رتینول ( مانند کرم‌ها یا ضد جوش‌ها ) تحت تأثیر قرار گیرد .

لبنیات منبع ویتامین A

لبنیات را به رژیم غذایی خود اضافه کنید . شیر ، ماست و پنیر می‌توانند برای شما ویتامین A فراهم کنند . یک پیمانه شیر می‌تواند بین 10- 14% از ویتامین A موردنیاز روزانه را تأمین کند . 30 گرم پنیر معمولاً بین 1-6% از نیاز روزانه به ویتامین A را فراهم می‌کند .

تجویز قرص ویتامین A

با پزشک یا متخصص تغذیه مشورت کنید . یک پزشک خوب می‌تواند شمارا در انتخاب بهترین مواد غذایی نسبت به وضعیت شما ، راهنمایی کند .

پزشک شما ممکن است شمارا به متخصص تغذیه ارجاع دهد . همچنین خودتان نیز می‌توانید با مراجعه به متخصص تغذیه از توصیه‌های آن‌ها بهره‌مند شوید .

استفاده از مکمل ویتامین A

کمبود ویتامین A در کودکان

از مقدار موردنیاز و محدودیت برای کودکان آگاه باشید . مکمل‌ها در دزهای مختلفی عرضه می‌شوند و مهم است که شما مقدار موردنیاز روزانه به ویتامین A را با توجه به سن کودک خود بدانید .

 • نوزادان بالای 6 ماه = 400 میکروگرم ( 0.4 میلی‌گرم ) در روز
 • نوزادان 7-12 ماه = 500 میکروگرم ( 0.5 میلی‌گرم ) در روز
 • کودکان 1-3 سال = 300 میکروگرم ( 0.3 میلی‌گرم ) در روز
 • کودکان 4-8 سال = 400 میکروگرم ( 0.4 میلی‌گرم ) در روز
 • کودکان 9-13 سال = 600 میکروگرم ( 0.6 میلی‌گرم ) در روز
 • بچه‌های 14-18 سال = 700 میلی‌گرم ( 0.7 میلی‌گرم ) برای دختران و 900 میکروگرم ( 0.9 میلی‌گرم ) برای پسران در روز

مقدار مناسب مصرف ویتامین A

مقدار موردنیاز برای بزرگسالان را چقدر است ؟ بزرگسالان نسبت به کودکان ، به ویتامین A بیشتری نیاز دارند . فرقی نمی‌کند چه مکملی مصرف می‌کنید ، شما باید بدانید که دوز پیشنهادی ویتامین A برای شما چقدر است .

 • آقایانِ 19 سال به بالا = 900 میکروگرم ( 0.9 میلی‌گرم ) در روز
 • خانم‌ها 19 سال به بالا = 700 میکروگرم ( 0.7 میلی‌گرم ) در روز
 • خانم‌های باردار 18 سال و کمتر = 750 میکروگرم ( 075 میلی‌گرم ) در روز
 • خانم‌های باردار 19 سال به بالا = 770 میکروگرم ( 0.77 میلی‌گرم ) در روز
 • خانم‌های 18 سال یا کمتر که بچه شیر می‌دهند = 1200 میکروگرم ( 1.2 میلی‌گرم ) در روز
 • خانم‌های 19 سال و بیشتر که بچه شیر می‌دهند = 1300 میکروگرم ( 1.3 میلی‌گرم ) در روز

دز مناسب ویتامین A

بیشتر از مقدار توصیه‌شده ویتامین A مصرف نکنید . مصرف بیش‌ازحد ویتامین A می‌تواند باعث ایجاد مشکلات سلامتی در شما شود ، بنابراین به مقدارهای زیر توجه کنید :

 • نوزادان کمتر از یک سال ، نباید بیشتر از 600 میکروگرم ویتامین A مصرف کنند .
 • کودکان 1-3 سال ، نباید بیشتر از 600 میکروگرم ویتامین A مصرف کنند .
 • کودکان 4-8 سال ، نباید بیشتر از 900 میکروگرم ویتامین A مصرف کنند .
 • کودکان 9-13 سال ، نباید بیشتر از 1700 میکروگرم ویتامین A مصرف کنند .
 • بچه‌های 14-18 سال ، نباید بیشتر از 2800 میکروگرم ویتامین A مصرف کنند .
 • بزرگسالان نباید بیشتر از 3000 میکروگرم ویتامین A مصرف کنند .

اگر از مکمل‌های ویتامینی استفاده می‌کنید ، حتماً برچسب آن را بخوانید . مطمئن شوید که بیشتر از iu 10000 ویتامین A مصرف نکنید که خوشبختانه بعید است ، اما  بهتر از ایمن حرکت کنید تا اینکه پشیمان شوید !!

علائم مصرف زیاد ویتامین A :

 • کاهش اشتها
 • سردرد
 • خشکی و خارش پوست
 • ریزش مو
 • تاری دید
 • کاهش غلظت مواد معدنی استخوان
 • و در موارد شدید میتواند باعث آسیب‌های کبدی شود .

مقدار بیش‌ازحد ویتامین A می‌تواند باعث نقص‌های جدی در جنین شود ؛ خانم‌های باردار نباید بیشتر از 5000 iu در روز از مکمل ویتامین A مصرف کنند ، درواقع توصیه می‌شود که خانم‌های باردار به‌طور کامل مکمل‌های ویتامین A را مصرف نکنند .

نکات مهم

1 – اگر مقدار زیادی بتا کاروتن مصرف کنید ، ممکن است پوست شما نارنجی‌رنگ شود . این‌یک واکنش بی‌ضرر است و معمولاً در کودکان و هنگام گیاهخواری رخ می‌دهد . اگر چنین اتفاقی افتاد ، به مدت چند روز مصرف سبزیجات غنی از ویتامین A را قطع کنید تا به حالت طبیعی بازگردید .

2 – قبل از تغییر رژیم غذایی خود یا مصرف مکمل ( قرص ) ویتامین A با پزشک خود مشورت کنید .

امتیاز شما به این محتوا post

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.