تمیز کردن دیوار

اگر قصد تمیز کردن خانه را دارید ، حتماً باید دیوارهای آن را نیز تمیز کنید . دیوارها به دلیل یکدست کثیف شدن عموماً به چشم نمی‌آیند ، اما واقعاً کثیف هستند .

دیوارها به چند دسته : بدون رنگ ، گچی ، رنگ‌روغنی ، کاغذدیواری و چوبی تقسیم می‌شوند که هرکدام روش تمیز کردن متفاوتی دارند .

تمیز کردن دیوار رنگ نشده

تمیز کردن دیوارها

مبلمان و دیگر وسایل را بپوشانید . به‌صورت موقت و با استفاده از روزنامه ، حوله ، ملافه کهنه یا هر چیز دیگری ، وسایل باارزش خود را بپوشانید تا از خیس شدن و ریختن مواد شوینده روی آن‌ها جلوگیری کنید .

لک شدن دیوارها

کنار دیوارها را خالی کنید . تمامی لوازمی که در کنار دیوارها هستند را بردارید . این کار باعث دسترسی راحت به دیوار شده و باعث می‌شود تا این وسایل کثیف نشوند .

تمیز کردن اصولی دیوارها

اول‌ازهمه خاک دیوار را بگیرید . با استفاده از جارو ، تی یا جاروبرقی و با حرکات عمودی خاک روی دیوار را بگیرید . به گوشه‌های و بالای دیوار توجه بیشتری کنید و در صورت لزوم از نردبان یا فرد قدبلندی کمک بگیرید .

اگر جاروی شما نوک‌تیز است روی آن را با دستمال یا تی‌شرت قدیمی بپوشانید تا باعث خط و خش انداختن روی دیوار نشود . حواستان باشد در صورت کثیف شدن پارچه را عوض کنید .

شروع به تمیز کردن دیوار از بالا به سمت پایین بکنید . شروع به تمیز کردن کرده و به‌آرامی به سمت پایین بیایید و حتماً دیوار را خشک‌کنید تا هیچ‌گونه خط و کثیفی و لکی برجای نماند . چون دیوار رنگ ندارد ، حواستان باشد که زیاد خیس نشده و حتما در کاملا آن را خشک کنید .

تمیز کردن دیوار رنگ‌شده

از بین بردن لکه های روی دیوار

اول‌ازهمه لک‌ها را تمیز کنید . اول‌ازهمه تمیزکننده خود را روی قسمتی از دیوار که در دید نیست و لک هم هست تست کنید تا بفهمید که پاک‌کننده تأثیر دارد و اینکه باعث آسیب به رنگ دیوار نمی‌شود .

آیا میدانید ؟

بعضی‌اوقات رنگ‌پریدگی به دلیل قرار گرفتن در معرض نور خورشید است ، اما ما فکر می‌کنیم که براثر کثیفی یا لک است .

پاک کننده مخصوص دیوار

چگونه دیوار را بشوریم ؟ ماده شوینده چطور درست کنیم ؟

برای بیشتر دیوارهای رنگ‌شده آب گرم به همراه مواد شوینده معمولی کافی و مناسب است و اگر نیاز به ماده شوینده قوی‌تر دارید ، 1 پیمانه سرکه سفید را به سطل آب خالی خود اضافه کنید . نگران باقی ماندن اثری از سرکه روی دیوار نباشید ، زیرا هیچ‌گونه ردی از خود باقی نمی‌گذارد و نیاز به آبکشی نخواهد داشت .

2 عدد سطل آماده کرده ، یکی را با آب و ماده شوینده پرکنید و یکی دیگر را فقط آب ریخته یا 1 پیمانه سرکه سفید نیز به آن اضافه کنید . حواستان باشد که باید بعد از شستن دیوار 5 دقیقه صبر کنید ، سپس آن را پاک‌کنید . سطل آبکشی را حتماً مدنظر داشته باشید و در صورت کثیف شدن آن را عوض کنید تا دیوار را کثیف‌تر نکنید .

از مواد دارای الکل استفاده نکنید . این مواد ممکن است باعث تجزیه زنگ روی دیوار شده و نقاط روشن و لکه‌های درخشانی را از خود به‌جای بگذارند .

لکه بر خانگی

ضد لک خانگی درست کنید !!!

اصلاً کار سختی نیست و لازم نیست خود را نگران کنید . ½ پیمانه جوش‌شیرین را با 4 لیتر آب مخلوط کرده و در بطری اسپری بریزید . محلول را روی حوله‌ای نرم زده و روی لکه‌ها و نقاط چسبنده بکشید ، سپس همان ناحیه را با آب و دستمال یا حوله دیگری خشک‌کنید .

تمیز کردن کاغذدیواری

از بین بردن لک روی دیوار

کاغذدیواری را با آب گرم حاوی شوینده تمیز کنید . حواستان باشد که اول‌ازهمه باید دیوار را گردگیری کنید و خاک آن را بگیرید . به‌صورت عمومی می‌توان از محلول آب گرم و شوینده برای تمیز کردن کاغذدیواری به همراه مقدار کمی آمونیاک استفاده کرد .

تمیز کردن کاغذ دیواری

برای کاغذدیواری‌های روکش‌دار ( براق – وینیل ) ، از ترکیب سرکه استفاده کنید . دستمالی را در ترکیب سرکه سفید و آب گرم خیس کنید و با حرکات ضربه‌ای کاغذدیواری را تمیز کنید . سرکه را مستقیماً روی کاغذدیواری نزنید .

با لکه‌های سمج چکار کنیم ؟

از بی بردن لک روی کاغذ دیواری

اگر جرم‌ها و لک‌ها خیلی بدجور هستند ، بهترین راه استفاده از پاک کننده‌هایی است که برای همین منظور طراحی‌شده‌اند . فقط در موقع خرید به یاد داشته باشید که طبق دستورالعمل نوشته‌شده روی آن عمل کنید .

برای جوهر ، مداد شمعی و لکه ماژیک که عموماً از بازی بچه‌ها برجای می‌مانند ، از حلال‌های مایع مانند WD-40 یا دیگر محصولات استفاده کنید .

برای از بین بردن لکه چربی ، با آب و ماده شوینده می‌توانید آن را از بین ببرید .

لکه گیری دیوارها

آبکشی آخر را انجام دهید . دستمالی را در آب گرم مرطوب کنید و مقداری آب آن را بگیرید . با حرکات فشاری حوله ، کاغذدیواری را تمیز کنید و مواد شوینده و کثیفی را پاک‌کنید .

تمیز کردن دیوار چوبی

گردگیری دیوارها

دیوار را گردگیری کنید . با استفاده از جارو یا جاروبرقی دیوار را تمیز کنید و خاک آن را بگیرید . با توجه به چوب بودن دیوار یا سقف ، خیلی نیاز نیست که مانند رنگ مراقب دیوارها باشید .

شستن دیوار

از آب و شوینده ملایم برای تمیز کردن دیوار استفاده کنید . شوینده‌ای ملایم را با آب گرم مخلوط کرده و دیوار را با آن تمیز کنید .

تمیز کردن دیوار چوبی

برای لکه‌ها چکار کنیم ؟

½ پیمانه سرکه سفید و آب گرم را در یک سطل بریزید . حول ای را داخل آن کرده و روی لکه ضربه بزنید تا دیوارها تمیز شوند و لکه‌ها از بین بروند .

تمیز کردن دیوارها

دیوار را با آب تمیز آبکشی نمایید . دیگر نیازی به تمیزکننده نیست . آب خالی را با حوله روی چوب کشیده و با دستمالی خشک آن را پاک‌کنید . مطمئن شوید که دیوار چوبی کاملاً خشک شود تا از پوسیدگی آن جلوگیری کرده باشید .

نکته : اگر در مورد مصرف هرگونه ماده شوینده روی دیوار شک دارید تا شاید به آن آسیب برساند ، همیشه روی قسمت کوچکی از دیوار که معلوم هم نیست آن را تست کنید و نتیجه را ببینید . اگر به نظر اوکی بود و آسیبی به آن نرساند ، می‌توانید تمیز کردن دیوار را شروع کنید .

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.