درمان خانگی شوره سر

شوره سر چیست ؟

ریختن سلول‌های مرده است که نباید با خشکی پوست سر اشتباه گرفته شود . پوست همیشه در حال بازسازی است اما اگر به هر دلیلی‌ این روند مرگ سلولی افزایش پیدا کند ذرات قابل‌مشاهده‌ای به نام شوره به وجود می‌آید .

انواع شوره کدامند ؟

شوره خشک : این نوع شوره قابل‌دیدن بوده و به شکل پوست سر می‌باشند و به‌راحتی جدا می‌شوند . این نوع شوره ایجاد خارش می‌کند و در صورت خاراندن روند افزایش و مقدار شوره بیشتر می‌شود . خارش باعث ملتهب شدن پوست سر و تلاش بیشتر برای نوسازی و درنهایت افزایش شوره می‌شود .

شوره چرب : این شوره گردتر ، زردرنگ و کوچک‌تر است . به‌صورت ذرات چربی به پوست سر می‌چسبند و جدا کردن ۀنها دشوار است . این شوره خارش بسیار زیادی ایجاد کرده اما به‌هیچ‌وجه نباید آن را بخارانید .

علت شوره چیست ؟

دلایل اصلی شوره عبارت‌اند از :

 • شستشوی نادرست و ماندن مواد شوینده روی پوست سر
 • استرس مخصوصاً اگر شدید و مداوم باشد
 • مصرف دخانیات
 • تغذیه نامناسب و نامتعادل
 • اختلالات هورمونی
 • قارچی به نام مالاسزیا فورفور

درمان شوره چیست ؟

اول‌ازهمه استفاده از شامپوهای ضد شوره حاوی پیریتیون زینک و سلنیوم دی سولفید ؛ سپس رعایت نکات زیر :

 • اجتناب از خاراندن پوست سر
 • ماساژ ملایم پوست سر
 • استفاده از آب با دمای مناسب
 • خشک‌کردن موها به‌صورت طبیعی
 • رعایت بهداشت سر و عوض کردن رو بالشتی خواب
 • ترک دخانیات
 • استفاده از شامپو مناسب و ملایم ( با توجه به نوع پوست سر )

اگر دچار شوره شده اید جای هیچ نگرانی نیست زیرا به‌سادگی قابل‌درمان است . در ادامه این مقاله راه‌های طبیعی و خانگی بسیاری را برای شما جمع‌آوری کرده‌ایم که می‌توانید استفاده کنید . البته پیشنهاد میشود مقاله راهنمای انتخاب شامپو ضد شوره را مطالعه بفرمایید .

روش های درمان شوره سر در خانگی

آب‌لیمو

درمان شوره سر با آبلیمو

آب‌لیمو به مو و پوست سر بزنید . 20 الی 25 دقیقه صبر کنید تا آب‌لیمو تأثیر خود را بگذارید البته ممکن است مقداری پوست سر بخارد که طبیعی است . موهای خود را آبکشی نمایید و در صورت نیاز شامپو بزنید .

روغن‌زیتون

روغن زیتون برای شوره سر

روغن‌زیتون استفاده کنید . 5 الی 10 دقیقه قبل از شستشو موها ؛ روغن‌زیتون به موها و پوست سرخود بزنید . همچنین قبل از خواب هم به سرخود روغن‌زیتون بزنید سپس سرخود را با حوله یا کلاه ببندید تا روغن بیرون نریزد . صبح روز بعد با سری بدون شوره بیدار خواهید شد .

زرده تخم‌مرغ

زرده تخم برای شوره سر

از زرده تخم‌مرغ کمک بگیرید . 1 تا 2 عدد زرده تخم مرغ را سوا کرده و هم بزنید سپس روی پوست سرخود بزنید . با نایلون سرخود را پوشانده و 1 ساعت صبر کنید . بعد از 1 ساعت موهای خود را 2 بار با شامپو و به‌خوبی شستشو دهید .

دانه شنبلیله

شنبلیله برای شوره سر

دانه شنبلیله برای درمان شوره عالی است . به‌وسیله هاونگ دانه‌ای شنبلیله را بکوبید و 1 قاشق غذاخوری پودر دانه شنبلیله را در 2 استکان آب داغ بریزید . یک‌شب صبر کنید سپس موهای خود را با آن آبکشی نمایید سپس یک‌بار دیگر با آب معمولی آبکشی نمایید .

روغن بچه

روغن بچه درمان شوره سر

از روغن بچه کمک بگیرید . مقداری روغن بچه روی پوست سرخود بزنید و به‌آرامی مقداری ماساژ بدهید . سرخود را با یک حوله بسته و بگذارید یک‌شب روی سر بماند سپس با شامپوی ضد شوره سر را شستشو دهید .

جوش‌شیرین

جوش شیرین و درمان شوره سر

به‌جای شامپو از جوش‌شیرین استفاده کنید . جوش‌شیرین کاربردهای زیادی دارد که یکی از آن‌ها درمان شوره است . به‌جای شامپو یک قاشق غذاخوری سرپر جوش‌شیرین روی سر ریخته و بعد از 1 دقیقه موها را شستشو دهید .

جوش‌شیرین معجزه خود را بعد از 2 هفته نشان می‌دهد . بعد از 2 هفته پوست سر شما شروع به تولید چربی طبیعی می‌کند و سر شما بدون شوره خواهد شد .

شیر لخته و آب‌لیمو

آب لیمو و درمان شوره

یک‌کاسه شیر لخته تهیه و آب نصف یک عدد لیمو را داخل آن بریزید . مقداری مخلوط را هم بزنید . مخلوط را روی سر بزنید و خوب بمالید . پوست سر را با داخل لیمویی که آب گرفته اید ماساژ بدهید . حتماً سرخود را شامپو کنید . چند بار استفاده از این روش شوره سر را از بین می‌برد .

جوش‌شیرین و لیمو

درمان گیاهی شوره سر

ترکیب جوش‌شیرین و آب‌لیمو می‌تواند مؤثر باشد . مقداری آب‌لیموی تازه را با جوش‌شیرین مخلوط‌کنید و روی پوست سرخود بزنید . چند دقیقه بگذارید بماند . زمانی که سر شروع به خارش کرد موها را بشورید و با سرکه سیب آبکشی نمایید .

روغن نارگیل

روغن نارگیل برای شوره سر

از روغن نارگیل استفاده کنید . موهای خود را شستشو داده اما از نرم‌کننده استفاده نکنید . بعد از خشک شدن مو ؛ روغن نارگیل را روی پوست سر بزنید و مقداری صبر کنید سپس شستشو دهید . هفته‌ای 1 بار این کار را تکرار کنید .

روغن رخت چای ( tea tree oil )

روغن درخت چای در درمان شوره سر

روغن درخت چای یک ضد شوره طبیعی است . شامپوی حاوی روغن درخت چای تهیه و استفاده کنید . نشان داده‌شده است که شامپوهای حاوی 5% روغن درخت چای می‌توانند شوره را درمان کنند . شامپوی روغن درخت چای را روی سر ماساژ داده و 5 دقیقه بگذارید روی سر بماند .

دهان‌شویه

درمان خانگی دهان شویه

دهان‌شویه نیز برای شوره مفید است . این روش را ماهی یک‌بار انجام دهید . 1 قسمت دهان‌شویه را با 9 قسمت آب مخلوط‌کنید و بعد شستشو موهای خود را با آن آبکشی نمایید . بعد از استفاده از این مخلوط موها را با آب معمولی آبکشی نکنید .

سرکه سیب

سرکه سیب درمان شوره

سرکه سیب ضد شوره سر است . مقدار مساوی سرکه سیب و آب را با یکدیگر مخلوط‌کنید . بعد از شستشو مخلوط را روی سر ریخته و پوست سر را ماساژ دهید . به مدت 10 الی 15 دقیقه صبر کنید سپس با آبکشی نمایید . هفته‌ای یک‌بار این کار را انجام دهید .

آسپرین

قرص درمان شوره سر

از آسپرین هم می‌توانید کمک بگیرید . 2 عدد قرص آسپرین را خرد و پود کنید . پودر را به شامپوی معمولی خود اضافه کنید . همیشه بگذارید شامپو 2 دقیقه روی سر بماند .

روغن چوب سدر

سدر برای شوره

روغن چوب سدر تهیه و استفاده کنید . 7 قطره روغن چوب سدر ، 10 قطره روغن درخت سرو ، 10 قطره روغن سرو کوهی و 50میلی‌لیتر روغن‌پایه ( مانند زیتون ، نارگیل و بادام ) را با یکدیگر مخلوط‌کنید . مخلوط را روی پوست سر بمالید و ماساژ دهید سپس 1 ساعت بگذارید بماند . بعد از یک ساعت با شامپوی ملایم شستشو دهید .

برای گرفتن نتیجه بهتر همان مقدار را روغن را در 600 میلی‌لیتر آب گرم ریخته و در پایان حمام سر را با آن آبکشی نمایید .

موز و سرکه

درمان شوره در طب سنتی

موز و سرکه را تست کنید . ا عدد موز را پوست‌کنده و با 2 قاشق سرکه مخلوط‌کنید . آن‌قدر هم بزنید تا خمیری شکل شده و کاملاً مخلوط شوند . مخلوط را روی سرخود زده و به‌آرامی به مدت 5 تا 10 پوست سر را ماساژ دهید . 15 تا 20 دقیقه بگذارید روی سر بماند سپس آبکشی نمایید . هفته‌ای یک‌بار این کار را تکرار نمایید .

ماست

ماست برای شوره سر

شوره سر را با ماست قابل درمان است . موهای خود را شسته و مقداری ماست روی پوست سرخود بزنید سپس 10 الی 15 دقیقه صبر کنید . آبکشی نمایید و موهای خود را در صورت لزوم دوباره با شامپو بشورید . برای تأثیر بیشتر مقداری از خشک‌شده ، تازه یا چای کیسه‌ای گیاهانی مانند : گزنه ، مریم‌گلی یا آویشن را با قاشق غذاخوری سرکه مخلوط کرده و آبکشی نهایی مو را انجام دهید .

روغن تخم‌مرغ

درمان شوره سر آقایان

روغن مو برای درمان شوره و پوست سر بسیار مفید است . روغن تخم‌مرغ بخرید یا درست کنید . تمامی پوست سر را به روغن تخم‌مرغ آغشته کنید و به مدت 5 تا 10 دقیقه ماساژ دهید . یک‌شب بگذارید روی سر بماند . صبح روز بعد با شامپو خوب شستشو دهید . هفته‌ای 2 الی 3 بار از روغن تخم‌مرغ استفاده کنید . حداقل 12 هفته باید مصرف شود تا تأثیرات آن مشخص شود . برای درمان و جلوگیری از شوره ؛ مصرف طولانی‌مدت روغن تخمم مرغ پیشنهاد می‌شود .

کلسترول موجود در تخم‌مرغ باعث درخشندگی مو می‌شود ؛ همچنین شوره را از بین می‌برد .

تخم‌مرغ حاوی امگا 3 است که باعث احیای سلول‌های فولیکول خواهد شد .

پوست پرتغال

درمان شوره سر خانم ها

پوست پرتغال را دور نریزید . ویتامین C و اسیدسیتریک موجود در پرتغال خواص زیادی برای پوست دارد . همچنین پوست پرتغال نیز برای مراقبت‌های پوستی مناسب است . همچنین خاصیت اسیدی پوست پرتغال می‌توان به کاهش چربی‌های اضافی کمک کند .

طرز تهیه و استفاده : پوست پرتغال و آب‌لیمو را داخل غذا ساز بریزد تا خمیری به دست آورید . خمیر را روی پوست سر بزنید و به مدت 30 دقیقه صبر کنید سپس شامپو بزنید . هفته‌ای 2 الی 3 بار این کار انجام دهید تا به نتیجه مطلوب برسید .

نمک

درمان شوره سر فقط با نمک

نمک در درمان شوره معجزه میکند . نمک به شل شدن و کنده شدن شوره‌های موجود کمک میکند ؛ همچنین گردش خون را بهبود بخشیده و پوست سر سالمی را به شما هدیه می‌کند . نمک باعث جذب چربی و رطوبت اضافی می‌شود که از رشد قارچ جلوگیری کرده و ریشه تولید شوره را مهار میکند .

طرز تهیه و استفاده : 1 تا 2 قاشق غذاخوری نمک روی پوست سر بپاشید و به مدت 2 تا 3 دقیقه ماساژ دهید سپس شامپو بزنید . این کار به دفع سلول‌های مرده و باز شدن منافذ پوست و تمیز کردن پوست سر کمک می‌کند .

مراقبت‌های پوستی

شستشوی درست مو

به‌صورت منظم موها را بشورید اما وسواس نداشته باشید . شوره وقتی به وجود می‌آید که پوست سر سلول‌های مرده پوست را می‌ریزد بنابراین ربطی به خود مو ندارد .

مایو کلینیک ” پیشنهاد می‌کند که به‌صورت روزانه با شامپوهای ضد شوره سرخود را شستشو دهید تا زمانی که شوره ناپدید شود سپس موهای خود را با شامپو ضد شوره 2 الی 3 بار در هفته بشورید .

شستشوی زیاد مخصوصاً با مواد شیمیایی قوی مانند سولفات لاریل سدیم ( sls ) می‌تواند باعث تحریک پوست سر و خشکی آن بشود که باعث شوره بیشتر خواهد شد .

درمان خانگی شوره

به شامپو ضد شوره زمان کافی برای تأثیر را بدهید . اگر برای رفع شوره از شامپو ضد شوره استفاده می‌کنید شامپو را حداقل 5 دقیقه روی سر بگذارید بماند سپس آبکشی نمایید . این زمان به شامپو اجازه می‌دهد تا کار خود را انجام دهد .

درست شانه کردن مو

بعد از حمام موها را شانه کنید . این کار باعث کمک به جلوگیری از شوره می‌کند . شانه زدن باعث کمک به مو جهت ترشح چربی طبیعی پوست سر و مو می‌شود . شانه کشیدن را از پوست سر شروع کنید و تا آخر موها ادامه دهید تا چربی به تمام سر برسد .

استرس و شوره سر

استرس خود را کاهش دهید . استرس می‌تواند باعث ایجاد شوره شود بنابراین استرس خود را مدیریت کنید یا از بین ببرید . برای کاهش سریع استرس استفاده از مدیتیشن پیشنهاد می‌شود .

غذای سالم بخورید : هر چیزی که می‌خورید بدن شما پاسخی به آن می‌دهد . خوردن غذاهای ناسالم مانند : فست فود ، نوشانه و موادغذایی با قند بالا می‌تواند باعث بروز مشکلات پوستی ، پوست سر و مو بشود .

زینک و ویتامین B مصرف کنید : مصرف این 2 ماده غذایی برای داشتن مو و پوستی سالم مهم هستند .

نکات مهم

در هنگام شامپو زدن مقداری آب‌لیمو استفاده کنید زیرا می‌تواند از تأثیر شوره کم کند .

از خراشیدن و چنگ زدن پوست سر بپرهیزید. این کار باعث تحریک پوست سر و سوزش میشود . حتی می‌تواند باعث افزایش شوره بشود . به‌جای این کار سرخود را با روغن‌هایی مانند روغن درخت چای ماساژ دهید .

از شامپوهای ضد شوره به‌صورت روزانه مصرف نکنید زیرا شما باید بگذارید تا پوست سر چربی طبیعی خود را به دست بی آورد .

شانه خود را به‌طور مرتب با سرکه تمیز کنید .

از شانه‌های دندانه ریز استفاده کنید تا پوسته‌پوسته شدن‌های پوست را از موها خارج کنید. همچنین می‌توانید مقداری پودر بچه روی پوست سر ریخته و با شانه دندانه ریز شوره را خارج کنید .

وقتی‌که شروع به مصرف شامپو ضد شوره کنید و سپس آن را قطع کنید ممکن است شوره سر بازگردد و حتی بدتر از قبل بشود .

همه روش‌های گفته‌شده را امتحان کنید و ببینید که از کدام‌یک از آن‌ها نتیجه بهتری به شما می‌دهد .

امتیاز شما به این محتوا post

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.