شستن ماشین

ماشین را وایتکس نشورید !!!! وایتکس یک اکسید کننده است که میتواند باعث آسیب به بدنه فلزی ماشین و رنگ ماشین شود !!

شستن ماشین یک فعالیت آرام‌بخش و رضایت‌بخش است . شستن ماشین توسط خودتان می‌تواند باعث صرفه‌جویی در هزینه‌های شما شده و همچنین شما می‌توانید با دقت بیشتری قسمت‌هایی از ماشین که خیلی کثیف هستند را شستشو دهید .

کارواش‌ها معمولی از مواد پاک‌کننده قوی برای تمیز کردن ماشین استفاده می‌کنند که می‌تواند باعث ایجاد خط و خش یا آسیب رساندن به رنگ ماشین شود ، بنابراین شستن ماشین توسط خودتان می‌تواند مزایای دیگری نیز داشته باشد .

شستن ماشین ساده بوده و فقط نیاز به 1 تا 2 ساعت زمان دارد ، که میزان این زمان به سایز ماشین و میزان کثیفی آن بستگی دارد .

آماده‌سازی قبل شستشو

شستن درست ماشین

ماشین را دور از نور مستقیم خورشید قرار دهید . این کار از خشک شدن زودرس ماشین که باعث ماندن لک روی ماشین می‌شود جلوگیری می‌کند . همچنین بودن ماشین در نور مستقیم آفتاب در هنگام شستشو ، ریسک داغ شدن ماشین را افزایش می‌دهد ، که این امر باعث بخار شدن سریع‌تر آب و سخت شدن شستشو خواهد شد .

تمامی پنجره‌ها را چک کنید تا بسته باشند و آنتن ماشین را نیز ببندید تا از آب رفتن و خراب شدن آن جلوگیری کنید .

برف‌پاک‌کن‌ها را از شیشه جدا کرده و روی حالتی قرار دهید که از شیشه دور باشند .

شستن ماشین در خانه

وسایل موردنیاز شستشوی ماشین را جمع‌آوری کنید . شما برای شستن ماشین نیاز به وسایل ضروری و چند وسیله غیر ضروری دارید که لیست آنها در زیر آورده شده است .

وسایل موردنیاز ضروری :

  • مایع شستشو دهنده ماشین
  • مقداری آب
  • 3 سطل آب
  • شلنگ
  • دستمال مایکروفایبر یا حوله

وسایل موردنیاز غیرضروری :

  • اسفنج ( ابر ) بزرگ
  • چند عدد فرچه
  • دستکش شستشوی خودرو

برای شستن ماشین در هوای گرم لباس معمولی یا شلوارک ، کفش یا صندل بپوشید . در هوای سرد شلوار بلند و چکمه بپوشید .

مایع شستشو دهنده مخصوص ماشین را می‌توانید از لوازم‌یدکی فروشی‌ها بخرید و طبق نوشته روی آن‌ها 2 سطل از آن را درست کنید .

از بین بردن لک های ماشین

سطل را پر از آب کرده و مایع شستشو ماشین را درست کنید . بعد از آب‌کردن سطل ، مقداری از مایع شستشو دهنده ماشین را درون آن بریزید . اگر ماشین شما خیلی کثیف است یک سطل دیگر نیز درست کنید . یکی از سطل‌ها را برای بدنه ماشین و سطل دیگر را برای تمیز کردن چرخ و رینگ استفاده کنید .

شستن ماشین با یک سطل آب

یک سطل آب معمولی نیز پرکنید . این سطل برای آبکشی حوله ، دستمال مایکروفایبر یا دستکش تمیز کننده ماشین مورداستفاده قرار می‌گیرد . شما فقط نیاز به یک عدد سطل آب‌ معمولی دارید .

شستن ماشین

شستن ماشین در حیاط

روی ماشین آب بگیرید تا جرم‌ها شل شوند . از آب با فشار زیاد در این قسمت استفاده نکنید ، زیرا می‌تواند باعث ایجاد خط و خش روی رنگ ماشین شود .

سعی کنید آب را به سمت پایین روی ماشین بگیرید ، گرفتن آب به سمت بالا روی ماشین ، مخصوصاً در اطراف پنجره ، اگر لاستیک‌های آب‌بندی کوچک‌ترین مشکلی داشته باشند ، می‌تواند باعث رفتن آب به داخل ماشین شود .

تمیز کردن رینک ماشین

اول‌ازهمه رینگ‌ها را بشورید . کثیف‌ترین قسمت ماشین رینگ‌های آن است ، بنابراین ایده خوبی است که اول‌ازهمه آن‌ها را تمیز کنید . با این کار کثیفی رینگ‌ها روی دیگر قسمت‌هایی از ماشین که تمیز کرده‌اید نمی‌رود . با یک فرچه چرخ نازک و بلند قسمت‌های باز رینگ را تمیز کنید .

اگر رینگ‌ها براق و تمیز هستند ، به‌جای فرچه با اسفنج یا دستکش شستشوی خودرو می‌توانید فقط آن‌ها را تمیز کنید .

شستن اصولی ماشین

ماشین را با یک دستکش شستشوی خودرو بشورید . دستکش شستشوی خودرو یا اسفنج بزرگ را داخل سطل آب و صابون فروبرده و شروع به تمیز کردن ماشین کنید ، در این مرحله سعی نکنید ماشین را بسابید ، فقط به‌صورت عادی آن را تمیز کنید . از فرچه برای تمیز کردن ماشین استفاده نکنید ، زیرا ممکن است باعث ایجاد خش‌های ریز روی آن بشود .

از دستکش شستشوی دارای رشته‌های آویزان تهیه کنید تا شن و ماسه‌های موجود روی ماشین را سفت روی ماشین نکشد . این‌گونه دستکش‌ها برای شستشو پیشنهاد می‌شوند ، زیرا تمایل کمتری به خط و خش انداختن روی ماشین هستند . شما باید بعد از کثیف شدن آن را آبکشی نموده و دوباره به آب و صابون آغشته کنید .

دستکش شستشو را علا رقم اسفنج ، می‌توانید در ماشین لباسشویی شستشو دهید تا تمام کثیفی‌ها و شن و ماسه داخل آن پاک شود .

از بین بردن لک های ماشین

ماشین را به‌صورت بخش به بخش تمیز کنید و از بالا شروع کنید . با حرکات چرخشی و به‌صورت چندین‌باره ، اقدام به تمیز کردن هر یک از قسمت‌های ماشین کنید . با تمیز کردن ماشین از بالا ، کف رو به پایین حرکت کرده و از 2 بار شستن قسمت‌های ماشین جلوگیری می‌شود .

اگر ماشین شما خیلی کثیف است ، بگذارید آب و صابون کار خود را بکند . چندین بار مناطق خیلی کثیف را بشورید و از سابیدن سفت ماشین خودداری کنید ، زیرا ممکن است با این کار به رنگ آن آسیب برسانید .

اثر مدفوع پرنده روی رنگ ماشین

مدفوع پرندگان و حشرات له‌شده را تمیز کنید . مدفوع پرندگان و حشرات له‌شده می‌توانند به رنگ ماشین آسیب وارد کنند ، البته باید حواستان باشد که به‌درستی آن‌ها را پاک‌کنید .

این‌گونه کثیفی را بلافاصله بعد از مشاهده با دستمال مرطوب تمیز کنید . مقداری آب گرم روی باقی‌مانده حشرات بریزید و بگذارید تا خیس بخورد ، سپس آن را مقداری بسابید تا تمیز شود .

از پاک‌کننده‌های مخصوص ” bug and tar remover ” استفاده کنید . این‌گونه مواد پاک‌کننده برای پاک کردن باقی‌مانده حشرات مؤثر و ایمن هستند .

حواستان باشد تا خیلی سخت با این لکه‌ها رفتار نکنید یا اینکه فرچه روی آن‌ها نکشید ، زیرا مقداری کثیف بودن ماشین بهتر از خط و خش داشتن آن است .

دستمال مخصوص تمیز کردن ماشین

دستکش شستشو را مرتباً تمیز کنید . اسفنج یا دستکش شستشو را مرتباً در سطل آب آبکشی نمایید تا شن و ماسه و کثیفی‌ها از آن خارج‌شده و ماشین را بهتر تمیز کند و همچنین از ایجاد خط روی ماشین جلوگیری شود .

اگر آب داخل سطل تیره‌رنگ شد ، آن را دور ریخته و سطل را با آب تازه پرکنید .

برق انداختن ماشین

هر قسمتی را که تمیز کردید آبکشی نمایید . بعد شستن هر قسمتی ، قبل از اینکه به سراغ قسمت بعدی بروید ، آن را آبکشی نمایید . اگر این کار را نکنید ، مایع شستشو دهنده روی رنگ باقی‌مانده و باعث ایجاد لک روی آن می‌شود . در هنگام آبکشی از بالا به پایین این کار را انجام دهید .

در هنگام شستشوی درب خودرو ، زیر و روی در و قسمت داخلی بدنه خودرو که زیر در قرار دارد ( در هنگامی‌که در باز است ) را نیز تمیز کنید .

علت تمیز نشدن ماشین

در هنگام شستشو کل ماشین را خیس نگه‌دارید . بعد از تمیز کردن هر قسمتی از ماشین ، خیلی مهم است که با شیلنگ روی ماشین آب بگیرید تا خیس بماند . این کار از خشک شدن خود به خودی آب و ایجاد لکه روی ماشین جلوگیری می‌کند . شما باید بعد از شستشو به‌وسیله حوله سراسر ماشین را خشک‌کنید .

تمیز کردن ماشین با رنگ متالیک

قسمت پایین بدنه ماشین را آخرسر تمیز کنید . این قسمت‌ها یکی از کثیف‌ترین قسمت‌های ماشین بوده و دارای بالاترین میزان سنگ‌ریزه و شن است . بهتر است از اسفنج یا دستکش شستشوی جداگانه برای این قسمت استفاده کنید ، زیرا آنها بعد از تمیز کردن این قسمت‌ها کاملاً کثیف می‌شود .

تمیز کردن لاستیک ماشین

دیواره‌های کناری لاستیک را با فرچه تمیز کنید . اگر لاستیک شما خیلی کثیف باشد یا جرم و کثیفی جاده را به خود گرفته باشد ، ممکن است با اسفنج یا دستکش شستشوی خودرو نتوانید آن را تمیز کنید . به‌وسیله یک فرچه پلاستیکی اقدام به تمیز کردن دیواره‌های کناری لاستیک کنید .

لوازم‌یدکی فروشی‌ها تمیزکننده‌های لاستیک ماشین را به فروش می‌رسانند که می‌توانند در پاک‌سازی و تمیز کردن لاستیک مؤثر باشند .

زیرشویی ماشین در خانه

شلنگ آب را زیر ماشین نیز بگیرید . بعد از شستن ماشین اقدام به پاشش آب در زوایای مختلف در زیر ماشین نید . این کار درزمانی که ماشین شما با نمک در ارتباط است ، خیلی مهم می‌شود ، زیرا نمک می‌تواند باعث آسیب و خوردگی در زیر ماشین شود .

خشک‌کردن و واکس زدن

لک شدن ماشین بعد از شستشو

با حوله ماشین را خشک‌کنید . از استفاده تعداد زیادی حوله برای خشک‌کردن ماشین نترسد ، تمامی سطوح را کاملاً حوله بکشید و خشک‌کنید تا از زنگ زدن یا پوسیدگی جلوگیری کنید . طوری ماشین را خشک‌کنید که آبی روی آن نماند ، زیرا می‌تواند باعث کدر کردن رنگ یا زنگ‌زدگی شود .

حوله‌های مایکروفایبر برای خشک‌کردن تمامی سطوح ماشین عالی هستند . بعد از تمام شدن خشک‌کردن ماشین ، به‌سادگی آن‌ها را در ماشین ظرفشویی بشورید . در هنگام شستشوی حوله‌های مایکروفایبر از نرم‌کننده لباس استفاده نکنید . نرم‌کننده می‌تواند در منافذ حوله ، گیر کند و روی سطح ماشین از خود اثری به جای بگذارد .

برق انداختن رنگ ماشین

بعد از خشک شدن ، ماشین را واکس بزنید . واکس باید روی ماشین تمیز و خشک زده شود . ممکن است شما نیاز به بیشتر از 1 بار واکس زدن داشته باشید . برای ماشین‌های جدید نیازی به استفاده از پولیش‌های قوی نیست و ممکن است استفاده از آن‌ها ریسک آسیب رساندن به رنگ خودرو را بالا ببرد .

واکس از رنگ ماشین در مقابل خورشید محافظت می‌کند تا محو نشده یا از بین نرود . همچنین دز مقابل سنگ‌ریزه‌ها و شن‌هایی که در بزرگراه‌ها از ماشین‌های دیگر می‌آیند ، ماشین شمارا محافظت می‌کند . محصولات پلیمری ماندگاری بیشتری نسبت به واکس دارند .

درست کردن رنگ پریدگی ماشین

زنگ‌زدگی و مشکلات رنگ ماشین را درست کنید . در صورت نیاز از ، از بین برنده زنگ‌زدگی و ترمیم‌کننده رنگ ماشین ( در صورت آسیب قابل‌توجه ) استفاده کنید . حواستان باشد که رنگ تازه زده شده را نباید واکس زد .

واکس‌های پلیمری بسیار راحت‌تر از واکس‌های معمولی زده می‌شوند ، البته باید زمان بیشتری برای خشک شدن به آن‌ها بدهید .

دافع باران شیشه ماشین

از دافع باران برای شیشه‌ها استفاده کنید . استفاده از این مواد می‌توانند آب باران را از روی شیشه دفع کنند و دید بهتری به شما در هوای بارانی دهند . استفاده از این مواد باعث می‌شود تا قطرات آب باران روی شیشه نمانند .

هرچند ماه یک‌بار برای شیشه‌های عقب و بغلی از دافع باران استفاده کرده و هر 1 ماه یا بیشتر روی شیشه جلو از آن استفاده کنید ، زیرا برف‌پاک‌کن‌ها تمایل دارند آن را پاک کنند .

هشدارها

1 – از شیشه‌پاک‌کن‌های دارای آمونیاک روی سطح داخلی شیشه‌های رنگی ( مثلاً دودی ) استفاده نکنید . این کار می‌تواند باعث از بین رفتن لایه رنگی آن شود . در این مواقع از شیشه‌پاک‌کن‌هایی استفاده کنید برای شیشه‌های رنگی طراحی‌شده‌اند و برای آن‌ها مشکلی ایجاد نمی‌کنند .

2 – کودکان کوچک و حیوانات خانگی را در هنگام تمیز کردن ماشین در خانه نگه‌دارید ، زیرا بعضی از مواد شیمایی می‌توانند برای حیوانات خانگی و کودکان خیلی کوچک سمی باشند . اگر آن‌ها مایع تمیزکننده را بلعیدند ، با مراکز درمانی تماس بگیرید .

امتیاز شما به این محتوا post

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.