سم زدایی بدن

پاکسازی یا سم‌زدایی ، فرآیند حذف مواد سمی از بدن است . بعضی از رژیم‌های غذایی ادعا می‌کنند که می‌توانند سم‌زدایی کاملی در طی چند روز را انجام دهند . روش‌های زیادی برای سم‌زدایی وجود دارد که همگی آن‌ها را به‌صورت گام‌به‌گام توضیح خواهیم داد .

درحالی‌که ازلحاظ علمی سم‌زدایی بدن ثابت نشده است ، اما بسیاری از افراد ادعا می‌کنند که در هنگام و بعد از سم‌زدایی تمرکز بیشتری داشته‌اند و پرانرژی‌تر شده‌اند ، که به‌احتمال‌زیاد به دلیل مصرف نکردن مواد غذایی فرآوری شده است .

سم‌زدایی کوتاه‌مدت ( سریع )

در این 3 روش گفته شده ، شما به صورت کوتاه مدت فقط از موادغذایی گفته شده استفاده می‌کنید ، تا سم‌زدایی سریعی داشته باشید . در کل پیشنهاد می‌شود که سم‌زدایی طولانی مدت را به جای سم‌زدایی سریع انتخاب کنید .

سم زدایی خون

1 – سم‌زدایی با میوه را امتحان کنید . سم‌زدایی با میوه یک‌راه عالی برای سم‌زدایی بدن است . در اصل یعنی غذای شما برای مدتی فقط محدود به میوه خوردن می‌شود . میوه می‌تواند سطح انرژی شمارا افزایش دهد ، به مدیریت کردن وزن شما کمک کند و حتی احتمال سکته را کاهش دهد .

شما با استفاده از میوه‌های زیادی می‌توانید سم‌زدایی را انجام دهید ، یا اینکه آن را محدود به یک نوع میوه کنید . برای گرفتن بهترین نتیجه ، میوه‌ای را انتخاب کنید که از خوردن آن لذت می‌برید ، چون با خوردن آن به‌جای زجر کشیدن لذت می‌برید . رژیم غذایی فقط محدود به میوه را نباید بیشتر از 7 روز ادامه ندهید .

سم‌زدایی با مرکبات : پرتغال ، نارنگی ، گریپ‌فروت و لیمو دارای بیشتری تأثیر در سم‌زدایی هستند . شما می‌توانید فقط از آن‌ها استفاده کنید یا به همراه دیگر میوه‌ها از خواص آن بهره ببرید . بازهم میگوییم که بیشتر از 7 روز از رژیم غذایی که فقط شامل میوه می‌شود پیروی نکنید .

سم‌زدایی با انگور : انگور دارای رسوراترول است که می‌تواند در مقابل سرطان و دیابت از شما محافظت کند و از لخته شدن خون نیز به‌صورت بالقوه جلوگیری می‌کند . انگور منبع عالی از پتاسیم و ویتامین C نیز هست . به مدت 3 تا 5 روز فقط انگور بخورید .

سم زدایی بدن با آب

2 – سم‌زدایی با مایعات را دنبال کنید . در این روش به مدت 2 تا 3 روز باید فقط از مایعات مانند : آب ، چای ، آب‌میوه ، آب سبزیجات یا شیک پروتئین استفاده کرد . رژیم غذایی مایعات می‌تواند به جهشی سریع در کاهش وزن به دلیل مصرف کمتر کالری کمک کند و اعتقاد بر این است که بعضی از سموم بدن را پاکسازی می‌کند ، هرچند تحقیق جامعی از این ادعا پشتیبانی نمی‌کند .

حتماً به میزان کافی آب‌میوه و سبزی تازه و از نوع طبیعی مصرف کنید تا مطمئن شوید که بدن به‌اندازه کافی مواد مغذی دریافت می‌کند .

اگر هدف شما کاهش وزن است ، شما باید بعد از تمام شدن رژیم مایعات ، رژیم غذایی خود را عوض کنید یا اینکه به‌سادگی هرچه‌تمام‌تر تمام وزن کاهش‌یافته برمی‌گردد .

سم زدایی سریع بدن

3 – به مدت 7 روز فقط میوه‌جات و سبزیجات مصرف کنید . میوه‌جات و سبزیجات دارای ویتامین‌ها ، موادمعدنی و دیگر مواد مغذی موردنیاز بدن هستند که بدن برای سالم ماندن به آن‌ها احتیاج دارد . اطمینان حاصل کنید که ترکیب متنوعی از محصولات را برای تأمین مواد مغذی مناسب بدن مصرف می‌کنید .

از راهنمای زیر در هنگام رژیم میوه و سبزی استفاده کنید :

فیبر : لوبیا قرمز ، لوبیا سیاه ، سیب ، سویا ، بلوبری ، کنگر فرنگی

پتاسیم : هویج ، موز ، لوبیا لیما ، سیب‌زمینی سفید ، سبزیجات پخته و سیب‌زمینی شیرین

ویتامین C : کیوی ، توت‌فرنگی ، کلم کالی ، گل‌کلم ، گوجه ، پرتغال ، کلم بروکسل ، انبه و فلفل دلمه

فولات : اسفناج پخته ، ملون ، مارچوبه ، پرتغال و لوبیا چشم‌بلبلی

چربی‌های خوب : زیتون ، نارگیل و آووکادو

سم‌زدایی طولانی‌مدت

سم زدایی با موادغذایی ارگانیک

از محصولات ارگانیک استفاده کنید . محصولات که به‌صورت معمولی پرورش پیدا می‌کنند دارای کودهای شیمیایی و حشره‌کش‌های مصنوعی هستند ، درحالی‌که محصولات ارگانیک با کود و آفت‌کش‌های طبیعی پرورش داده می‌شوند . گوشت‌های ارگانیک نیز بسیاربسیار کمتر حاوی آنتی‌بیوتیک‌های مضر ، هورمون‌های رشد و دیگر داروها نسبت به محصولات معمولی هستند .

در هنگام خرید محصولات ارگانیک حواستان باشد که دارای تأییدیه تولید محصولات ارگانیک بوده یا از افراد مطمئن خرید کنید .

سم زدایی بدن با مایعات

به‌اندازه کافی آب بنوشید . مصرف آب کافی برای سلامتی شما ضروری است . در میان سایر مزایای آب ، آب کمک می‌کند تا سطح مایعات بدن شما حفظ شود که این امر به کلیه‌ها در جهت خارج ساختن سموم اصلی بدن و نیتروژن اوره خون کمک می‌کند .

مقداری آب پرتغال یا لیمو به آب اضافه کنید و در طول روز بنوشید . این میوه‌ها حاوی اسیدسیتریک هستند که به بدن در جهت کاهش چربی کمک می‌کنند . همچنین طعم دار کردن آب ، مصرف آن را راحت‌تر می‌کند تا بتوانید به‌سادگی 8 لیوان آب در روز بنوشید . بین وعده‌های غذایی دندان‌های خود را مسواک بزنید ، تا از خوردگی دندان براثر اسید جلوگیری شود .

سم زدایی بدن از الکل

الکل مصرف نکنید . تحقیقات نشان داده است که الکل ممکن است با شروع انواعی خاص از سرطان مانند سرطان پستان در خانم‌ها در ارتباط باشد . حواستان باشد که الکل مضرات زیادی دارد و خود الکل سم است و قطعاً با سم‌زدایی بدن مغایرت دارد .

سموم مصرفی و خوراکی

شکر اضافی مصرف نکنید . مصرف منظم شکر زیاد ، می‌تواند باعث شود که سطح قند خون شما بالا برود ، که شمارا درخطر ریسک بالاتری در مقابل مشکلات قلبی ، دیابت و بعضی از سرطان‌ها قرار می‌دهد ، البته این پروسه به‌طور بلندمدت خواهد بود .

همیشه برچسب روی مواد غذایی را مطالعه کنید و حواستان به قند اضافه‌شده در نان ، سس سالاد و سس باشد .

سموم موجود در هوا

کمتر در مقابل سموم موجود در هوا قرار بگیرید . این آلودگی‌ها شامل : رادون ، آزبست ( پنبه نسوز ) و منوکسید کربن می‌شود ، که تمامی آن‌ها ممکن است در خانه یافت شوند .

منوکسید کربن یک ماده شیمیایی بی‌بو و مرگبار است که توسط موتور خودرو ، کباب‌پز و کوره‌ها تولید می‌شود . عوارض این گاز شامل : سردرد ، سرگیجه و بی‌حالی است . یک نشانگر منوکسید کربن برای خانه تهیه کنید و حواستان باشد که تهویه خانه را به‌خوبی انجام دهید .

باید روی ( داخل ) خانه‌ و ساختمان‌ خود تست رادون و آزبست را انجام دهید ، زیرا بسیاری از مواد ساختمانی ممکن است دارای این 2 ماده باشند .

کاهش سموم و استرس

مدیتیشن انجام دهید . بسیاری از ادیان و فلاسفه از روزه ( محدود کردن موادغذایی مصرفی ) به‌عنوان راهی برای تمرکز روی ذهن و ایجاد حس صلح حمایت می‌کنند . در هنگامی‌که در حال سم‌زدایی بدن هستید ، سعی کنید خود را از شرارت ، عصبانیت ، غم و دیگر احساسات منفی دور کنید ، که می‌توانید اینکار را با مدیتیشن انجام دهید . در هنگام سم‌زدایی بدن ، زمانی را به پاکسازی ذهن و تمرکز روی تنفس اختصاص دهید و چکیده افکار خود را روی کاغذ بنویسید .

برای یادگیری مدیتیشن پیشنهاد می‌کنیم مقاله چگونه مدیتیشن انجام دهیم ؟ را مطالعه کنید .

سک زدایی

زیاده‌روی نکنید . بالاتر و مهم‌تر از همه ، یک برنامه متعادل و قابل‌دستیابی که ترکیبی از ورزش روزانه و رژیم غذایی سالم است را پیش بگیرید . به یاد داشته باشید که شما به تنظیم عادت‌هایی برای سلامتی هستید ، نه اینکه با تغییر سریع و شدید و تغییرات غیرقابل‌تحمل خود را تحریک کنید .

بعد از سم‌زدایی بدن از غذا خوردن اجتناب نکنید و شروع به مصرف موادغذایی سالم کنید .

نکات مهم

1 – برای سم‌زدایی همراهی برای خود پیدا کنید . شما با انجام سم‌زدایی با افراد دیگر می‌توانید بهتر و راحت‌تر این کار را انجام دهید ، همچنین می‌توانید دانسته‌های خود را با اشتراک بگذارید .

2 – آرام غذا بخورید . در هنگام سم‌زدایی ، غذا خوردن را با جویدن بیشتر غذا و بدون عجله خاصی انجام دهید . آرام غذا خوردن باعث بهبود گوارش نیز می‌شود .

3 – زمانی را برای ورزش‌های سبک کنار بگذارید . یوگا ، پیلاتس ، شنا یا پیاده‌روی سریع عالی هستند . به دنبال ورزش‌های سنگین مانند : بدن‌سازی ، دویدن یا وزنه‌برداری در هنگام سم‌زدایی بدن نباشید .

4 – خودتان را ماساژ دهید . از یک حرفه‌ای کمک بگیرید یا به‌وسیله دستکش لایه‌بردار خودتان روی پوست خودتان کارکنید .

5 – استفاده از ماکروویو را متوقف کنید . اگر می‌خواهید غذای خود را گرم‌کنید ، روی گاز این کار را انجام دهید .

6 – مقداری استراحت کنید . ممکن است سم‌زدایی باعث ایجاد حس پرانرژی بودن را به شما بدهد یا اینکه شمارا بی‌حال کند . به‌هرحال ، خیلی مهم است که به‌اندازه کافی ، یعنی 8 ساعت خواب شبانه داشته باشید و در صورت لزوم چرت زدن در ظهر را نیز به آن اضافه کنید .

7 – درصورتی‌که حالتان بد شد و ضعف کردید ، سریعاً مقداری نان یا بیسکوییت بخورید تا قند خونتان بهبود یابد و نوشیدنی ورزشی با الکترولیت بالا بنوشید ( حاوی قند و نمک ) . بنشینید یا بخوابید و در صورت امکان سر خود را بین زانوهای خود قرار دهید . و در آخر کلاً این رژیم غذایی و سم‌زدایی را کنار بگذارید .

8 – حتی اگر احساس خوبی بعد از سم‌زدایی‌های محدود به مواد غذایی خاص ( سم‌زدایی سریع ) داشتید ، نباید آن را بیشتر از 10 الی 14 روز ادامه دهید . ادامه طولانی‌مدت این رژیم غذایی یا گرسنگی می‌تواند آسیب غیرقابل بازگشتی روی متابولیسم شما داشته باشد .

9 – حواستان به منبع رژیم‌های غذایی برای سم‌زدایی بدن باشد . بسیاری از گفته‌ها و مقالات پشتوانه علمی ندارند . همیشه قبل از شروع سم‌زدایی با متخصص تغذیه مشورت کنید .

10 – بعضی از روش‌های سم‌زدایی باعث ایجاد بی‌حالی در 1 تا 2 روز اول می‌شوند ، بنابراین به خودتان زمان ریلکس کردن بدهید و از انجام فعالیت‌های شدید خودداری کنید .

11 – بیشتر متخصصان پزشکی بر این باورند که کبد و کلیه بدون رژیم غذایی مخصوص ، خودشان را سم‌زدایی می‌کنند . بنابراین حواستان باشد که ممکن است شما متوجه تغییر بزرگی در سلامت خود نشوید .

امتیاز شما به این محتوا post

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.