خانه سلامت پوست ، مو و ناخن درمان فوری گال در ۳ سوت !! ( با عکس )

درمان فوری گال در ۳ سوت !! ( با عکس )

0
درمان گال

گال یک بیماری شایع و مقاوم پوستی است که باعث خارش شدید می‌شود . خارش پوست به دلیل رفتن گال در زیرپوست است . گال به‌راحتی با تماس پوست باپوست به افراد دیگر منتقل می‌شوند و به‌سرعت در مناطق شلوغ گسترش میابد . خارش بدن به دلیل عکس‌العمل  ( حساسیت ) بدن به گال ، ضایعات و تخم‌های آن‌ها که در زیرپوست می‌گذارند میباشد .

برآمدگی‌های کوچک قرمز و تاول روی پوست ایجادشده که ایجاد خارش می‌کنند . گال شدیداً مسری است اما می‌توانید خارش را با کشتن این موجودات برطرف کرده و به زندگی عادی خود بازگردید .

شما باید از شر تخم گال نیز راحت شوید و بخشی از درمان است . درمان گال راحت است اما به‌سادگی منتقل می‌شود و بعد از درمان باید خانه و ماشین شخصی را ضدعفونی و تمیز کرد .

گال چیست ؟

گال یک بیماری انگلی است که با خارش شدیدی همراه است و علت آن گروهی از هیره ها به نام هیره خارشی هستند . هیره های خارشی شبیه کنه بوده اما بسیار کوچک‌تر و میکروسکوپی می‌باشند . خارش به دلیل تراوش‌های بدن انگل است .

انگل تونل‌های زیادی در پوست حفر می‌کند که در آنجا تخم‌ریزی و زندگی می‌کند .

گال ها در هوای گرما و مرطوب شایع‌تر هستند .

درمان گال چیست ؟

درمان عموماً با پماد پرمترین ، شامپو لیندان ، پماد کرونتمیتون و محلول گامابنزن هگزاکلراید است . عموماً همه اعضای خانواده باید هم‌زمان درمان شوند . البته راه‌های درمانی زیاد دیگری نیز وجود دارد که در ادامه روش استفاده و راه‌های درمان را معرفی و تشریح می‌کنیم .

گال چگونه منتشر می‌شود ؟

گال از انسانی به انسان دیگر منتقل می‌شود . همچنین می‌تواند از لوازمی که به‌صورت مشترک مانند : حوله و رخت خواب و غیره استفاده می‌شود انتقال پیدا کند .

برای جلوگیری سریعاً خود را با شامپو آنتی باکتریال شستشو دهید و لباس‌های خود را نیز بشورید .

تا جایی که امکان دارد با افراد دارای گال تماس نداشته باشید . حتی دست دادن در ۵ ثانیه نیز می‌تواند گال را منتقل کند .

چگونه بفهمیم درمان شده‌ایم ؟

بعد از اولین نشانه‌های درمان مانند کاهش خارش نباید درمان را ول کرد و باید حتماً درمان را کامل کنید . شما در اوایل درمان خود گال ها را می‌کشید اما تخم آن‌ها در پوست باقی می‌ماند و درزمانی که از تخم بیرون بیایند دوباره خارش شروع‌شده و علائم بازخواهد گشت . بنابراین حتماً درمان را کامل کنید .

تشخیص و درمان گال

تشخیص گال

چگونه بفهمیم گال داریم ؟ خارش شدید که چند هفته یا چند ماه طول بکشد می‌تواند به دلیل گال باشد .

علائم گال شامل موارد زیر است :

۱ – خارش شدید ؛ مخصوصاً در شب

۲ – برآمدگی‌های کوچک قرمز مانند بثورات پوستی . این بثورات می‌توانند در کل بدن باشند یا در منطقه‌ای خاص بروز کنند . مناطقی که عموماً درگیری می‌شوند مچ دست ، زیر بغل ، بین انگشتان ، ناحیه تناسلی ، کمر و خط کمربند است . همچنین این بثورات می‌توانند دارای تاول‌های کوچک نیز باشند .

۳ – خطوط ریز زیرپوستی بین برآمدگی‌ها . آن‌ها معمولاً به رنگ خاکستری کمرنگ و کمی بیرون زده می‌باشند .

۴ گال نروژی (Norwegian scabies or crusted scabies ) یک نوع نادر و شدید گال است . نشانه این نوع گال برآمدگی‌های کلفت پوست است که ممکن است بارنگ خاکستری ظاهر شود . آن‌ها حاوی صدها تا هزاران تخم و مایت هستند . این نوع گال نادر بوده و عموماً در بیماران دارای ضعف ایمنی بدن رخ می‌دهد .

نکته : اگر باکسی که گال دارد تماس داشتید و دارای علائم گفته‌شده هستید هوشیار باشید .

کاهش خارش گال

چگونه خارش را کم کنیم ؟ اگر خارش شدید دارید می‌توانید با گرفتن دوش آب سرد و زدن لوسیون کالامین دی خارش را تسکین دهید . همچنین می‌توانید از داروهای خوراکی ضد حساسیت نسخه آزاد مانند سیتریزین و دیفن هیدرامین هیدروکلراید استفاده کنید .

درمان دارویی گال

داروهای تجویزی توسط پزشک چه چیزهایی است ؟ این داروها باید فقط زیر نظر پزشک تجویز و مصرف شوند .

داروهای تجویزی شامل :

۱ – عموماً کرم یا لوسیون حاوی ۵% پرمترین توسط پزشک تجویز می‌شود . پرمترین به‌صورت موضعی مصرف می‌شود و عوارض کمی مانند سوزش ، گزش و خارش دارد . پرمترین فقط گال را می‌کشد اما تخم‌های آن‌ها باقی می‌ماند بنابراین استفاده دوباره از آن موردنیاز است . عموماً به‌صورت ۲ بار در یک هفته به‌عنوان کمترین مقدار مصرف موردنیاز است .

۲ – برای کسانیکه دارای آلودگی شدید و نقص سیستم ایمنی بدن هستند ممکن است پزشک شما داروی خوراکی ایفرمکتین (Ivermectin ) تجویز کند . این دارو عموماً برای گال های نروژی تجویز می‌شود و به‌صورت ۱ دوز تکی است البته ممکن است بعضی پزشکان بعد از یک هفته یک دوز دیگر را نیز برای بیمار تجویز کنند . عوارض ایفرمکتین شامل : تب ، لرز ، سردرد ، کاهش اشتها ، درد مفصل و راش ( دانه‌های پوستی ) می‌شود .

۳ – پزشک شما ممکن است از کرم و لوسیون های دیگری بجای پرمترین تجویز کند . کرم‌های تجویزی : سولفور ۶% ، لیندان ( گامابنزن هگزاکلراید ) ۱% ، کروتامیتون ۱۰% می‌تواند گزینه‌های درمانی باشد . تجویز این داروها زیاد شایع نیست و اگر درمان با پرمترین و ایفرمکتین جواب ندهد از آن‌ها استفاده می‌کنند . عوارض لیندان : تشنج ، راش و اگر زیاد مصرف شود یا از آن درست استفاده نشود می‌تواند سمی باشد و عوارض کروتامیتون : خارش و راش است .

درمان گیاهی گال

درمان‌های خانگی چه چیزهایی هستند ؟ بسیاری از درمان‌های سنتی و گیاهی برای درمان گال وجود دارند که بسیاری از افراد درگذشته از آن‌ها استفاده کرده‌اند . مشکل این درمان‌ها ثابت نشدن کارایی آن‌ها و تأثیر قطعی است زیرا شواهد علمی آن‌ها را ثابت نکرده است . قبل از مصرف کردن داروهای گیاهی با پزشک خود مشورت کنید .

درمان‌های گیاهی گال :

  • زردچوبه
  • چریش
  • لول ( گونه‌ای انجیر هندی )
  • اکالیپتوس نیلی
  • Karanja
  • Devil’s horsewhip

درمان‌های خانگی تایید شده

درمان خانگی گال

سولفور را امتحان کنید . یک قسمت سولفور (sulfur ) را با ۱۰ قسمت کرم مخلوط‌کنید تا یک کرم بدن مؤثر بسازید و کرم را روی بدن بزنید . سولفور برای گال سمی است و می‌تواند آن را بکشد .

بسیاری از کرم‌های تجویزی نیز موجود می‌باشند که حاوی سولفور هستند و می‌توانند گال را بکشند که برای همه مناسب نیست و باید قبل از مصرف روی ناحیه کوچکی از پوست تست شود تا به آن حساسیت نداشته باشید .

درمان گال در طب سنتی

روغن چریش استفاده کنید . چریش در طب آیورودا به‌عنوان ضدعفونی‌کننده ، قابض ، آنتی باکتریال و داشتن خواص التیام‌بخش شناخته می‌شود . در هنگام درمان گال باید تمام داروها را روی تمام قسمت‌های بدن بزنید . قسمت‌هایی مانند : بین انگشتان ، پا ، ناحیه باسن ، پشت زانو و حتی کف پا .

کرم باید ۸ تا ۲۴ ساعت باید بماند . کرم باید بعد از هر بار شستشوی دست و صورت دوباره زده شود . کرم باعث کشتن گال ، آرام کردن پوست ، کاهش خارش ، کاهش درد ، کاهش التهاب و آلودگی دوم می‌شود .

همچنین می‌توانید ۵ عدد برگ تازه گیاه چریش را له کردن و به مناطقی از پوست که مبتلا به گال شده است بزنید .

گال نروژی

درمان با ایفرمکتین را شروع کنید . پزشک شما ممکن است برای شما داروی خوراکی ایفرمکتین تجویز کند که یک داروی ضد انگلی بوده و می‌تواند گال را بکشد . با مصرف این دارو در چند روز بعد پیشرفت در درمان قابل‌مشاهده است .

بااین‌حال درمان خوراکی ممکن است به دلیل آسیب‌پذیری سیستم ایمنی باشد که نمی‌توانند درمان سختگیرانه موضعی را رعایت کنند .

کرم ضد گال

به دنبال کرم و لوسیون پرمترین باشید . در بیشتر افراد مبتلا شده به گال ؛ کرم و لوسیون حاوی پرمترین تجویز می‌شود که یک ضد انگل است . در مورد این درمان با پزشک خود مشورت کنید .

باید روی تمامی اجزای بدن زده‌شده و به مدت ۸ تا ۲۴ ساعت باید بماند .

بعد از شستشوی دست و صورت باید کرم تجدید شود .

تمامی افراد خانواده باید درمان شوند .

درمان‌های خانگی تایید نشده

کاهش خارش گال

دوش آب سرد بگیرید . با آب سرد می‌توان مقداری خارش را تسکین داد . گرفتن دوش آب سرد به مدت ۱۰ دقیقه می‌تواند تقریباً ۲ ساعت پوست را بی‌حس کند و خارش کم شود .

همچنین می‌توانید مقداری یخ داخل حوله گذاشته و روی مناطقی که خارش‌دارید قرار دهید .

طول درمان بیمای گال

روغن درخت چای را امتحان کنید . روغن درخت چای به‌عنوان یک آفت‌کش مانند سولفور عمل می‌کند و گال را می‌کشد . ۱۰ قطره عصاره روغن درخت چای را در ۱۰۰ میلی‌لیتر لوسیون ریخته و به‌کل بدن بزنید . حواستان باشد که به تمام بدن باید آن را بزنید . همچنین می‌توانید روغن درخت چای را به شامپو خود اضافه کرده تا گال داخل مو را درمان کنید .

۲۰ تا ۲۵ قطره روغن درخت چای را می‌توانید داخل وان حمام ریخته و بدن را داخل آن خیس کنید .

درمان گال با زردچوبه

از کالندولا کمک بگیرید . برای تمامی زخم‌های باز ، دارای خارش و خونریزی می‌توان از پماد کالندولا برای کاهش خارش و پیشرفت بهبودی استفاده کرد . این کرم باید روی سطح تمیز که با شامپو و آب گرم شستشو داده‌شده است استفاده شود . روزی ۳ بار باید این کار را انجام دهید .

کالندولا برای خواص ضدعفونی‌کننده خود مشهور است و به عفونت ثانویه باکتری‌های زخم و حفره‌ها کمک می‌کند . همچنین این کرم به تسکین پوست و کاهش خارش نیز کمک می‌کند .

جلوگیری از انتقال و پخش شدن گال

راههای انتقال گال

همه‌چیز را خوب جاروبرقی بکشید . موکت ، فرش ، مبلمان ، اثاثیه ، صندلی‌های داخل ماشین را به‌خوبی جاروبرقی بکشید و پاکت جاروبرقی را سریعاً دور بی اندازید . اگر جاروبرقی شما دارای پاکت دائمی است بعد از کشیدن جاروبرقی محتویات آن را خالی کنید و با آب داغ و صابون شستشو دهید .

قبل از جاروبرقی کشیدن خانه را کاملاً گردگیری کنید .

کف و مخصوصاً گوشه‌ها را با مواد ضدعفونی‌کننده تمیز کنید . مایع سفیدکننده یک ضدعفونی‌کننده مؤثر است .

جلوگیری از انتقال گال

تمامی لباس‌ها را بشورید . تمامی لوازم مانند پرده ، روکش بالشت ، روتختی ، پتو و غیره را در آب جوش به مدت ۳۰ دقیقه خیس کنید سپس با ماشین لباسشویی روی داغ‌ترین حالت شستشو و خشک‌کنید . حداقل تا ۱ هفته این کار را تکرار کنید تا مطمئن شوید اثری از گال وجود ندارد .

وسایلی که نمی‌توان آن‌ها را شست را در هوای آزاد به مدت ۲ هفته قرار دهید .

لباس‌ها و وسایل را با دستکش حمل کنید سپس دستکش را دور بی اندازید .

اگر کس دیگری هم با شما زندگی می‌کند باید لباس‌های او را نیز بشورید البته به‌صورت کاملاً مجزا از لباس‌های شما .

درمان جرب

از آشپزخانه دور بمانید . در این زمان شما نباید وارد شد آشپزخانه بشوید و غذا درست کنید . آشپزی را به دیگران بسپارید زیرا این کار نه‌تنها برای شما خطرناک است بلکه تهدید جدی برای خانواده شماست . تمامی ظروف باید قبل و بعد از استفاده ؛ با آب در حال جوشیدن استریل شوند .

از بین بردن گال

تمامی سطوح را ضدعفونی کنید . این کار مخصوصاً برای حمام اهمیت ویژه‌ای دارد . تمامی سطوح سخت مانند کابینت ، کاشی ، سینک ، وان حمام و غیره نیاز به ضدعفونی کردن دارند . با دستکش اسپری ضدعفونی‌کننده رو آن‌ها زده و آن را تمیز کنید سپس دستکش را بیرون بی اندازید .

درصورتی‌که از این مکان‌ها استفاده می‌کنید و هنوز هم ریسک ابتلا به داشتن گال رادارید باید دوباره آن مکان ها را ضدعفونی کنید .

پخش شده گال

به مکان‌های عمومی نروید . اگر به گال دچار شده‌اید به مکان‌های عمومی نروید زیرا ممکن است آن را منتقل کنید ؛ بنابراین تا زمان درمان کامل گال به مکان‌های عمومی نروید . درزمانی که بیرون از خانه هستید پوست خود را بپوشانید تا اجسام و افراد دیگر در تماس نباشید .

از رفتن به استخر اجتناب کنید زیرا گال بسیار مسری بوده و می‌تواند در عرض چند ثانیه بعد از تماس شیوع پیدا کند . تا زمان بهبودی کامل به استخر نروید .

گال حیوانات خانگی

نگران حیوان خانگی خود نباشید !! هیچ درمانی برای گال انسان روی حیوانات لازم نیست زیرا گال انسان نمی‌تواند در حیوانات زنده بماند . مایت ها بدون بدن انسان ۲ الی ۳ روز بیشتر زنده نمی‌مانند بنابراین نگران سلامتی حیوان خانگی خود نباشید .

بارگذاری بیشتر در پوست ، مو و ناخن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

درمان ترک لب در ۳ سوت !!! ( با عکس )

ترک لب می‌تواند خیلی دردناک باشد ، زیرا با خوردن هر چیزی سوزش و درد را تجربه خواهید کرد . …