درمان سردرد تنشی در ۳ سوت !!! ( با عکس )

سردرد تنشی

در زمانیکه شما سردرد تنشی دارید ، ممکن است احساس کنید که چیزی دور سر شما به صورت سفت بسته شده است و در نواحی شقیقه ها سفت تر و سفت تر میشود . همچنین ممکن است شما درد در پوست سر یا گردن خود نیز احساس کنید .

با اینکه سردرد تنشی یکی از شایع ترین نوع سردردها است ، علت آن هنوز به خوبی مشخص نیست . متخصصان بر این باورند که محرک هایی مانند استرس ، اضطراب یا افسردگی یا آسیب فیزیکی میتواند باعث آن شود .

شما با استفاده از درمان درست ، قادر خواهید بود سردرد تنشی را درمان کنید . با سایت کوروک همراه باشید !!!

درمان های تخصصی و دارویی سردرد تنشی

مسکن برای سردرد تنشی

از مسکن های سردرد بدون نیاز به نسخه استفاده کنید . استامینوفن ، ایبوپروفن ، ناپروکسن سدیم و آسپرین قرص هایی هستند که میتوانید از آنها استفاده کنید . هیچوقت بیشتر از دز توصیه شده از قرص استفاده نکنید و سعی کنید از کمترین دز ممکن برای درمان سردرد تنشی خود استفاده کنید .

هشدارها

۱ – از مصرف زیاد مسکن های بدون نیاز به نسخه خودداری کنید : شما نباید بیشتر از چند روز در هفته از این داروها استفاده کنید . استفاده بیش از حد از این داروها میتواند باعث عادت کردن شما شده یا باعث برگشت سردرد شود .

۲ – حواستان به مصرف کافئین همراه این داروها باشد : ترکیب مصرف کافئین با این مسکن ها ، مخصوصا در دزهای بالا یا برای مدت طولانی ، میتواند باعث آسیب به کبد شود .

۳ – با پزشک خود صحبت کنید اگر : بعد از ۷ تا ۱۰ روز هنوز هم سردرد تنشی دارید .

داروی مخصوص سردرد تنشی

پزشک چه داروهایی میتواند برای شما تجویز کند ؟

اگر سردرد تنشی شما با تغییر سبک زندگی یا داروهای مسکن بدون نیاز به نسخه بهبودی نیافت ، ممکن است نیاز به داروهای قوی تری داشته باشید . مسکن های قوی تر شامل : ناپروکسن ، ایندومتاسین و پیروکسیکام میشوند .

این داروهای تجویزی میتوانند عوارضی مانند خونریزی و ناراحتی معده ایجاد کنند و ریسک بیماری های قلبی را افزایش دهند . پزشک قبل از تجویز آنها در مورد عوارض آنها با شما صحبت خواهد کرد .

اگر سردرد تنشی مزمن یا میگرن دارید ، پزشک ممکن است برای شما تریپتان تجویز کند تا درد شما آرام شود . به دلیل اعتیاد و عوارض قرص های مشتقات مخدر ، این داروها به ندرت تجویز میشوند .

درمان سنتی سردرد تنشی

طب سوزنی را امتحان کنید . طب سوزنی با فرو بردن سوزن در نقاط خاصی از بدن و تحریک کردن آن به صورت دستی یا الکتریکی میتواند باعث افزایش جریان خون در آن ناحیه شده و هرگونه تنش یا استرس که باعث سردرد میشود را خارج کند .

چرا باید طب سوزنی را امتحان کنیم ؟

ثابت شده است که به درمان سردرد تنشی کمک میکند . طب سوزنی خیلی باعث درد و ناراحتی در شما نمیشود و طبق مطالعات در سال ۲۰۱۲ نشان داده شد که میتواند به تسکین سردرد تنشی و میگرن کمک کند .

حتما زیر نظر متخصص اینکار را انجام دهید . حتما فردی که دارای مدرک معتبر در این زمینه هست را انتخاب کنید ، زیرا اینکار تخصصی است و اگر به درستی انجام نشود ، میتواند مشکلاتی را برای شمابه همراه داشته باشد .

علت سردرد تنشی

کایروپراکتیک را تست کنید . کایروپراکتور ممکن است بتواند با درست کردن مشکلات بدن ، به درمان سردرد تنشی شما کمک کند . به دنبال فردی باشید که در زمینه سردرد تنشی تخصص داشته باشد ، مخصوصا اگر سردرد تنشی شما مزمن است .

ماساژ درمانی سردرد تنشی

ماساژ درمانی را تست کنید . ماساژ درمانی طبی مقدار کمی با ماساژ معمولی که برای ریلکس کردن است متفاوت است . نشان داده شده است ماساژ درمانی روی گردن و شانه در درمان سردرد تنشی و کاهش تکرار آن موثر است . از پزشک خود بخواهید تا شما را راهنمایی کند .

حتما به افراد حرفه ای و دارای مدرک معنبر مراجعه کنید تا مشکلی برایتان پیش نیاید و نتیجه بهتری نیز بگیرید .

تشخیص سردرد تنشی

چشم پزشکی هم ممکن است به شما کمک کند . آستنوپیا یکی از علت های شایع محرک سردرد تنشی است . اگر مکررا سردرد میگیرید ( ۲ یا ۳ بار بیشتر در هفته ) ، برنامه ای برای بررسی چشمان خود نزد چشم پزشک داشته باشید . مشکل بینایی شما ممکن است در سردردهای شما مشارکت داشته باشد .

اگر از عینک یا لنز استفاده میکنید ، بهتر است به چشم پزشکی مراجعه کنید .

درمان های خانگی سردرد تنشی

آرام کردن سردرد تنشی

در اتاقی تاریک و آرام استراحت کنید . استرس یکی از علت های اصلی سردرد است . همچنین در زمانیکه سردرد دارید ، ممکن است نسبت به نور و صداهای اطراف حساس شوید . برای مقابله با این حالت ، در اتاقی تاریک و کم نور دراز بکشید ، چشمان خود را بسته و سعی کنید پشت ، گردن و شانه های خود را ریلکس کنید .

چگونه استراحت کنیم و آرام باشیم ؟

منبع نور و صدا را از بین ببرید . کامپیوتر ، تلویزیون و موبایل خود را خاموش کنید تا چیزی مزاحمتان نشود . چشمان خود را ببندید و چراغ ها را خاموش کنید و روی تنفس و ریلکس کردن تمرکز کنید .

اگر نمیتوانید دراز بکشید ، چشمان خود را ببندید و کف دستان خود را روی چشمانتان بگذارید و به مدت ۲ دقیقه فشار کمی وارد کنید تا اعصاب بینایی را خاموش کنید و به کاهش درد کمک کنید .

ورزش های ساده ( ابتدایی ) گردن را انجام دهید . کف دست خود را روی پیشانی خود بگذارید . با استفاده از عضلات گردن ، فشار کمی در مقابل آن وارد کنید ، در حالی که سر خود را بالا نگه داشته اید .

درمان خانگی سردرد تنشی

تمرین تنفس عمیق را انجام دهید . تنفس عمیق میتواند باعث ریلکس شدن و کاهش هرگونه استرس در بدن شما شود ، که سر نیز جزوی از آن است . سعی کنید آرام باشید ، حتی به آرامی نفس بکشید و سعی کنید ریلکس باشید .

چگونه تنفس عمیق انجام دهیم ؟

۱ – چشمان خود را ببندید و نفس عمیقی بکشید .

۲ – بازدم را به آرامی انجام دهید . تمام بدن را ریلکس کنید و تمام نقاطی که احساس سفت بودن دارند را ریلکس کنید . به مکان یا چیزی فکر کنید که باعث آرام کردن شما شود ، مثلا به ساحل ، جنگل یا کوه فکر کنید .

۳ – چانه خود را روی سینه ببرید . به آرامی سر خود را به صورت نیم دایره ای از گوشه ای به گوشه دیگری ببرید .

۴ – به آرامی نفس کشیده و ریلکس کنید . به آرامی بازدم را انجام دهید و مکانی آرام را در ذهن خود تصور کنید .

بهبود سردرد تنشی

کمپرس گرم یا سرد روی سر خود بگذارید . گرما و سرما میتوانند به تسکین درد و تنش عضلات گردن و سر به شما کمک کنند .

اما چگونه ؟

۱ – حوله ای داغ یا گرمِ نمداری را روی پشت گردن یا روی پیشانی خود فشار دهید . همچنین میتوانید دوش طولانی ای بگیرید تا مطمئن شوید که آب روی سر و پشت گردن شما میرود .

۲ – بسته یخ را در حوله ای بپیچید ( یا اینکه مقداری یخ داخل نایلون ریخته و دور آن حوله بپیچید ) و روی پشت گردن یا پیشانی خود بگذارید .

درمان گیاهی سردرد تنشی

روغن نعناع روی شقیقه ها ، پیشانی و پشت فک خود بزنید . نعناع میتواند تاثیرات تسکین دهنده داشته باشد و درد را آرام کند .

اما چگونه ؟

با چند قطره روغن ماساژ را آغاز کنید ، شما باید احساس خنکی در آن منطقه را داشته باشید . نفس عمیق بکشید و در مکانی آرام بنشینید یا دراز بکشید .

اگر پوست حساسی دارید ، روغن نعناع را با چند قطره روغن زیتون یا آب رقیق کنید .

کاهش سریع سردرد

بدن را با آب و دمنوش گیاهی پر آب نگه دارید . بلافاصله بعد از اینکه تنش را در سر خود احساس کردید ، چند لیوان آب بنوشید یا دمنوش گیاهی که باعث ریلکس شدن شما میشود را بنوشید . کم آبی بدن میتواند باعث تحریک کردن شما و ایجاد سردرد شود .

حواستان باشد که کافئین ( چای ، قهوه و نوشابه ) میتوانند آب بدن را دفع کنند و باعث کم آبی بدن شوند .

فشار درمانی سردرد

سر ، صورت و دستان خود را ماساژ دهید . یک ماساژ کوچک در قسمت بالایی بدن انجام دهید . با استفاده از نوک انگشتان ، پشت و کناره های سر خود را بمالید . سپس با ملایمت اطراف چشمان خود را نیز ماساژ دهید .

بوسیله نوک انگشتان با ملایمت پوست سر را به عقب ، سپس به جلو ببرید . شما باید کاملا به عقب رفته ، سپس به جلو بیایید ، نه اینکه انگشتان را چند سانتی متر عقب و جلو ببرید .

روش جدید درمان سردرد تنشی

ماساژ فشاری – درمانی را امتحان کنید . شما با این تکنیک ساده فشاری میتوانید سردرد خود را در خانه درمان کنید .

طرز انجام :

شصت هایتان را انتهای جمجمه خود قرار دهید.

در هر دو طرف فرورفته گی هایی کوچکی پیدا میکنید. این قسمت درست بیرون ماهیچه مرکز سر، جایی است که سر به گردن متصل میشود ، قرار دارد . فرورفته گی ها باید از مرکز سر حدود ۵ سانتی متر فاصله داشته باشند.

با شصت هایتان این قسمت را فشار دهید. به آرامی به سمت داخل و بالا فشار دهید طوری که احساس جزيی ای را متوجه شوید. به مدت یک تا دو دقیقه شصت هایتان را به شکل دایره های کوچکی حرکت دهید. با ملایمت به ماساژ دادن ادامه دهید تا از شدت تنش کاسته شود.

تنظیم کردن سبک زندگی

ورزش برای درمان سردرد

به صورت منظم ورزش کنید . فعالیت فیزیکی میتواند به آزادسازی استرس یا تنش در بدن و تولید اندروفین در مغز کمک کند ، اندروفین با درد در بدن میجنگد ، یعنی نوعی مسکن است .

حداقل هفته ای ۳ بار و هربار ۳۰ دقیقه ورزش مانند : پیاده روی ، دوچرخه سواری یا دویدن را انجام دهید . روی ورزش روزانه خود پافشاری کنید .

جدیدترین روش درمان سردرد تنشی

تاداسانا ( استادن مانند کوه ) را امتحان کنید . ایستادن درست میتواند به دور نگه داشتن ماهیچه ها تنش کمک کند . همچنین اینکار باعث آزاد سازی تنش موجود در سر شما نیز میشود . بدین منظور تاداسانا را امتحان کنید که حالت از یوگا است و میتواند به ریلکس شدن و بهبود ایستادن شما کمک کند .

طرز انجام :

پاهای خود را به اندازه عرض لگن باز کنید.

شانه های خود را به عقب ببرید و دست هایتان را در دو سمت خود قرار دهید.  شکمتان را تو بدهید و ستون فقرات خود را به دیوار بچسبانید. چانه خود را سمت قفسه سینه قرار دهید. سعی کنید این حالت را به مدت ۵ تا ۱۰ تنفس نگه دارید.

درمان قطعی سردرد

از یوگا کمک بگیرید . این حالت خوب دیگری از ورزش یوگا برای بهبود فرم بدن و تمرین نفس عمیق می باشد.

طرز انجام :

بشینید و پاهای خود را مستقیم کنار هم رو به روی خود دراز کنید. انگشتان پا را به سمت خود خم کنید.

شانه های را به عقب بدهید و دست هایتان را در دو سمت خود و روی زمین قرار دهید. شکمتان را تو بدهید و ستون فقرات خود را به دیوار بچسبانید. چانه خود را سمت قفسه سینه قرار دهید. سعی کنید این حالت را به مدت حداقل ۵ تا ۱۰ تنفس نگه دارید. همچنین اگر با قرار دادن پاها به صورت کنار هم مشکل دارید ، می توانید پاهای خود را روی هم قرار دهید.

موادغذایی ممنوعه

موادغذایی محرک کدامند ؟

به موادادغذایی‌ای که باعث ایجاد سردرد در شما میشوند ، موادغذایی محرک گفته میشود . MSG یا همان مونوسدیم گلوتامات یکی از طعم دهنده هایی است که اغلب در غذاهای چینی یافت میشود . بعضی از افراد بعد از مصرف MSG دچار سردرد میشوند ، اما باید بدانید که هیچ دلیل علمی ای در ارتباط بین MSG و سردرد وجود ندارد .

موادغذایی که ممکن است باعث ایجاد سردرد شوند :

  • شکلات
  • پنیر
  • آجیل
  • گره بادام زمینی
  • پیاز
  • بعضی از میوه ها مانند موز و مرکبات
  • لبنیات
  • گوشت های دارای نیترات مانند : سوسیس
  • ترشی

و موادغذایی‌ای دارای تیرامین که در انجیر ، بعضی از لوبیاها ، جگر مرغ ، ماهی دودی و پنیر کهنه یافت میشود .

نکته : به مدت ۱ هفته یکی از موادغذایی گفته شده را حذف کنید و تغییرات در بدن خود را بررسی کنید .

کاهش سردرد تنشی

حداقل ۸ ساعت خواب شبانه داشته باشید . داشتن برنامه خواب منظم باعث میشود که بدن شما عاری از استرس و اضطراب شود که ۲ مشکل اساسی در سردرد تنشی هستند .

جلوگیری از سردرد تنشی

پیدا کردن علت سردرد تنشی

همه چیز را در مورد سردرد خود بنویسید . اینکار به شما کمک خواهد کرد که منبع سردرد خود را پیدا کنید و با تنظیم وسایل ، عادت ها و مواد غذایی از ایجاد سردرد تنشی جلوگیری کنید .

اما چگونه ؟

۱ – اول از همه روز و ساعتی را که سردرد شروع میشود را بنویسید .

۲ – بعد از فروکش کردن سردرد به سوالات زیر پاسخ دهید :

۳ – چه چیزهایی در آن روز خوردید و نوشیدید ؟

۴ – شب قبل از سردرد چند ساعت خوابیدید ؟

۵ – دقیقا قبل از سردرد مشغول چه کاری بودید ؟

۶ – کدام روش باعث از بین رفتن سردرد شما شد ؟

کاهش سریع سردرد

هر روز استرس خود را کاهش داده و ریلکس کنید . اینکار میتواند شامل رفتن به کلاس یوگا ، ۲۰ تا ۲۵ دقیقه میدیتیشن یا انجام تنفس عمیق قبل از خوابیدن باشد .

حداقل هفته ای ۳بار ورزش کنید ، اینکار به کنترل استرس و اضطراب شما کمک میکند .

غذای مناسب برای کاهش سردرد

سبک زندگی سالمی داشته باشید . از کافئین ، الکل و سیگار دوری کنید . ۸ ساعت خواب شبانه داشته باشید و از استرس در خانه و محل کار نیز دوری کنید .

رژیم غذای بالانسی فاقد MSG و دیگر موادغذایی که باعث سردرد میشوند داشته باشید .

هر روز مقدار زیادی آب بنوشید و بدن را پر آب نگه دارید .

آخرین راه حل درمان سردرد تنشی

اگر سردرد تنشی مزمن داشتیم ، چکار کنیم ؟

اول از همه پزشک شما را معاینه میکند تا به این نتیجه برسد که سردرد شما میگرن یا مشکل جدی‌ای نیست . اگر با مصرف مسکن و دیگر درمان ها سردرد شما ادامه دار باشد ، ممکن است پزشک برای شما داروهای پیشگیری از سردرد را تجویز کند .

داروهایی که ممکن است تجویز شود :

ضد افسردگی های سه حلقه ای : این داروها معمولا برای جلوگیری از سردردهای تنشی تجویز میشوند . عوارض آن شامل : اضافه وزن ، خواب آلودگی و خشکی دهان میشود .

داروهای ضد انعقاد و شل کننده عضلات : داروهایی مانند توپیرامات از این دسته داروها هستند . البته مطالعات بیشتری برای نتیجه گیری تاثیر این داروها روی سردردهای تنشی نیاز است .

نکته : حواستان باشد که داروهای پیشگیری کننده نیاز به هفته ها مصرف دارند تا تاثیر خود را نشان دهند ، بنابراین صبور باشید و دزی که برای شما تجویز شده است را ادامه دهید ، حتی اگر شاهد بهبودی قابل توجهی بعد مصرف داروها نبودید .

پزشک شما با بررسی وضعیت شما از چگونگی تاثیر این داروها اطمینان حاصل میکند .

نکات مهم

۱ – اگر هر روز با کامپیوتر کار میکنید ، سعی کنید هر ۱ ساعت ، ۱۰ دقیقه را استراحت کنید و صفحه نمایشگر را نگاه نکنید . چند قدمی راه بروید ، یک استکان چای بنوشید ، با کسی به صورت کوتاه صحبت کنید یا کار دیگری انجام دهید . همچنین شما میتوانید مکانی تاریک و ساکت را پیدا کرده و به مدت ۱۰ دقیقه دراز بکشید تا چشمانتان استراحت کند و از سردرد تنشی جلوگیری کنید .

هشدارها

۱ – اگر مکررا از سردرد رنج میبرید یا سردردتان شدید است ، سریع تر به پزشک مراجعه کنید . مخصوصا اگر سردرد باعث بیدار شدن شما در شب شده یا صبح بعد از بیدار شدن رخ میدهد .

۲ – اگر سردرد یکدفعه ای رخ داد ، شدید بود و با استفراق ، گیجی ، بی حسی ، ضعف یا تغییر در بینایی همراه بود ، سریعا با فوریت های پزشکی تماس بگیرید .

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *