بوی بد دهان

بوی بد دهان مشکلی است که بسیاری از افراد را گرفتار می‌کند ، این مشکل می‌تواند از بیماری ناشی شود یا اینکه بعد از خوردن غذا رخ دهد . بالای 40 میلیون نفر در آمریکا به مشکل بدبویی مزمن دهان دچار هستند که منجر به کاهش اعتمادبه‌نفس آن‌ها و ترس از اجتماع شده است .

خوشبختانه خوشبو کردن دهان را معمولاً می‌توان با تمیز نگه‌داشتن دهان ، درست غذا خوردن و استفاده از خوشبوکننده‌هایی مثل آدامس انجام داد .

تمیز نگه‌داشتن دهان

از بین بردن بوی بد دهان

حداقل روزی 3 بار زبان و دندان را مسواک بزنید . مسواک زدن دندان‌ها باعث برداشتن باکتری‌هایی که بوی بد دهان را ایجاد می‌کنند ، می‌شود و از بو گرفتن و خراب شدن دندان‌های شما نیز جلوگیری خواهد کرد .

حواستان به زبان نیز باشد ، مخصوصاً پشت آن !!! در یک مطالعه معلوم شد که مسواک زدن زبان باعث کاهش 70 درصدی بوی بد دهان می‌شود .

از بین بردن سریع بوی بد دهان

بعد از غذا خوردن دهان خود را آبکشی نمایید . چرخاندن آب در دهان به از بین بردن هرگونه باقی‌مانده غذاهایی که میتواند منجر به بوی بد دهان شود ، کمک می‌کند .

نخ دندان و بوی دهان

حداقل روزی یک‌بار نخ دندان بکشید . نخ دندان باقی‌مانده غذاهایی که مسواک نمی‌تواند به آن‌ها برسد را برمی‌دارد و همچنین پلاک دندان که باکتری‌هایی هستند که در اطراف دندان شکل می‌گیرد را از بین می‌برد .

نخ دندان به جلوگیری از بیماری‌های لثه نیز کمک می‌کند که یکی دیگر از علت‌های بوی بد دهان است .

دهانشویه ضد بوی دهان

حداقل روزی یک‌بار از دهان‌شویه استفاده کنید . این کار به محافظت از دندان‌ها و کشتن باکتری‌هایی که بوی بد دهان را ایجاد می‌کنند ، کمک می‌کند . دهان‌شویه را به مدت 30 تا 60 ثانیه در دهان بچرخانید ، سپس به مدت 30 تا 60 ثانیه دیگر آن را قرقره کنید .

قرقره کردن دهان‌شویه در پشت گلو و پشت گونه‌ها و مکان‌هایی که نخ دندان نمی‌تواند به آن‌ها برسد خیلی مهم است .

دهان‌شویه‌های حاوی فلوراید باکتری‌ها را می‌کشد و به جلوگیری از پوسیدگی دندان کمک می‌کند .

استفاده از آب‌اکسیژنه 3% نیز می‌تواند باعث کشتن باکتری‌های داخل دهان که باعث بوی بد دهان می‌شوند ، بشود .

از دهان‌شویه حاوی الکل استفاده نکنید . الکل باعث خشکی دهان شده که بوی بد دهان را بدتر می‌کند .

علت بوی بد دهان

هر 6 ماه یک‌بار به دندان‌پزشک مراجعه کنید . دندان‌پزشک شما می‌تواند با تمیز کردن عمیق دندان به جلوگیری از ایجاد پلاک دندان کمک کند و همچنین بیماری‌های لثه و پوسیدگی دندان‌های شمارا نیز بررسی کند ، زیرا این 2 عامل نیز باعث ایجاد بوی بد دهان می‌شوند .

همچنین ممکن است دندان‌پزشک شمارا به پزشک دیگری ارجاع دهد ، زیرا ممکن است بوی بد دهان شما ناشی از مشکلات زیر باشد :

 • عفونت سینوس‌ها یا ریه
 • برونشیت
 • نقص متابولیک
 • دیابت
 • مشکلات کلیوی
 • مشکلات کبدی

از بین بردن بوی بد دهان

کاهش بوی بد دهان

مقدار زیادی آب بنوشید . کم‌آبی بدن می‌تواند منجر به خشکی دهان شود که یکی از علت‌های بوی بد دهان است . آب باعث رقیق کردن هرگونه ماده شیمیایی موجود در دهان و روده که باعث بوی بد دهان می‌شود ، خواهد شد .

خوشبو کردن دهان

ماست بخورید . مطالعات نشان داده‌اند که خوردن 170 گرم ماست در روز می‌تواند باعث کاهش سطح ترکیباتی که باعث بوی بد دهان می‌شود ، بشود . به دنبال مصرف ماست پروبیوتیک باشید .

از بین بردن بوی بد معده

میوه و سبزیجات بخورید . سایندگی طبیعی ناشی از خوردن میوه‌جات و سبزیجات دارای فیبر ، به تمیز کردن دندان کمک می‌کند ، همچنین ویتامین‌ها ، آنتی‌اکسیدان و اسید آن‌ها نیز می‌تواند بهداشت دهان شمارا بهبود ببخشد .

میوه‌هایی که به از بین بردن بوی دهان کمک می‌کنند

سیب : سیب دارای ویتامین C است که برای سلامتی لثه ضروری می‌باشد ، همچنین دارای اسید مالیک بوده که به سفید کردن دندان کمک می‌کند .

هویج : هویج سرشار از ویتامین A بوده که باعث تقویت مینای دندان می‌شود .

کرفس : جویدن کرفس باعث تولید میزان زیادی بزاق می‌شود که به خنثی‌سازی باکتری‌هایی که بوی بد دهان را ایجاد می‌کنند ، منجر خواهد شد .

آناناس : آناناس دارای بروملین است ، بروملین آنزیمی است که باعث تمیز کردن دهان می‌شود .

از بین بردن بوی دهان

چای سبز، مشکی یا دمنوش گیاهی بنوشید . نشان داده‌شده است ، چای‌ها می‌توانند باکتری‌هایی که بوی بد دهان را ایجاد می‌کنند را از بین ببرند .

بوی بد دهان ناشی از معده

حواستان به معده باشد !!!

ناراحتی معده می‌تواند باعث ایجاد آروغ و بوی بد دهان شود . از مصرف غذاهایی که باعث ناراحتی معده شما می‌شوند اجتناب کنید ، یا اگر استفاده کردید از خنثی‌کننده اسید معده استفاده کنید . اگر دچار مشکل عدم تحمل لاکتوز هستید ، از محصولات فاقد لاکتوز استفاده کنید .

عامل بوی بد دهان

از غذاهای دارای مقدار زیادی سیر ، پیاز یا ادویه اجتناب کنید . تمامی این موارد باعث ایجاد بوی بد دهان می‌شوند . اگر آن‌ها را مصرف کردید ، بعدازآن آدامس بدون قند بجوید یا مسواک بزنید تا دهانتان را خوشبو کنید .

برای از بین بردن بوی سیر و پیاز ، مطالعه مقاله ” ریشه کن کردن بوی سیر و پیاز ” پیشنهاد میشود .

درمان خانگی بوی بد دهان

حواستان به رژیم غذایی با کربوهیدرات کم باشد . رژیم غذایی با کربوهیدرات کم منجر به کتوز می‌شود ، کتوز موقعیتی است که بدن برای تولید انرژی چربی را به‌جای کربوهیدرات می‌سوزاند . این موقعیت برای آب‌کردن شکم مناسب است ، اما این حالت باعث تولید ماده شیمیایی به نام کتون می‌شود که در ایجاد بوی بد دهان نقش دارد .

برای از بین بردن این مشکل ، شما باید رژیم غذایی خود را عوض کنید ، یا با راه‌های زیر با بوی بد دهان بجنگید :

1 – مقدار زیادی آب بنوشید تا کتون‌ها را رقیق کنید .

2 – آدامس نعنایی بجوید یا قرص نعنا بمکید .

3 – برگ نعناع تازه بجوید .

علت‌ بوی بد دهان چیست ؟

بوی بد دهان مزمن

سینوس‌های خود را چک کنید . عفونت سینوس‌ها یا خلط پشت گلو می‌توانند تا 10% علت بوی بد دهان باشند .

راه‌حل‌ها :

1 – به پزشک مراجعه کنید ، ممکن است نیاز به آنتی‌بیوتیک برای درمان عفونت سینوس‌ها داشته باشید .

2 – از داروهای بدون نیاز به نسخه پزشک استفاده کنید تا سینوس‌های خود را خشک‌کنید و از تولید خلط جلوگیری کنید .

3 – از اسپری نمک استفاده کنید تا خلط‌ها را رقیق کرده و تخلیه آن‌ها را راحت‌تر کنید .

4 – شستشوی سینوس را امتحان کنید .

قرص برای بوی بد دهان

کدام داروها باعث بوی بد دهان می‌شوند ؟

بعضی از داروها باعث خشک‌کردن دهان و ایجاد بوی بد دهان می‌شوند . بعضی از مواد شیمیایی داخل داروها نیز مستقیماً منجر به ایجاد بوی بد دهان خواهند شد .

داروهایی که باعث بوی بد دهان می‌شوند :

 • کلرال هیدرات
 • نیترات و نیتریت
 • دی متیل سولفید
 • دی سولفیرام
 • بعضی از داروهای شیمی‌درمانی
 • فنوتیازین
 • آمفتامین

سیگار و بوی بد دهان

سیگار نکشید تا بوی بد دهان درمان شود . سیگار کشیدن می‌تواند بویی مانند جاسیگاری را در دهان شما ایجاد کند . تنها راه دائمی برای رفع این نوع بوی بد دهان ، ترک کردن سیگار است .

اما شما با نعنا و دیگر موادی که دهان را خوشبو می‌کنند نیز می‌توانید بوی سیگار را پوشش دهید . البته برای از بین بردن کامل بوی سیگار میتوانید مقاله ” از بین بردن سریع بوی سیگار ” را مطالعه بفرمایید .

خوشبوکننده‌های دهان

ریشه کن کردن بوی دهن

آدامس بدون قند بجوید تا دهان را خوشبو کنید . به دنبال آدامس دارای زایلیتول ( xylitol ) باشید . باکتری‌های موجود در دهان شما به زایلیتون به‌جای دندان می‌چسبند ، بنابراین بوی بد دهان شما کاهش پیدا می‌کند .

جویدن آدامس باعث ترشح بزاق دهان و کمک به جلوگیری از خشکی دهان شده و باکتری‌ها و مواد غذایی باقی‌مانده در دهان را نیز برمی‌دارد .

حتماً از آدامس بدون قند استفاده کنید .

اسپری خوشبو کننده دهان

از قرص یا اسپری خوشبوکننده دهان استفاده کنید . حتماً مطمئن باشید که محصول موردنظر فاقد شکر باشد و در صورت امکان از محصولی که دارای زایلیتول است استفاده کنید . حواستان باشد که اسپری دارای الکل نباشد ، زیرا می‌تواند باعث خشکی دهان شده و در ایجاد بوی بد دهان مشارکت کند .

حواستان باشد که این موارد فقط بوی بد دهان را پوشش می‌دهند ، اما آن را درمان نمی‌کنند .

بوگیر دهان

از سبزیجات تازه برای از بین بردن بوی بد دهان استفاده کنید . برگ نعنا برای خوشبو کردن دهان بسیار عالی است ، نعنا دارای روغنی است که نشان داده‌شده است ، در از بین بردن بوی دهان مؤثر است .

دیگر گیاهان مؤثر

مریم‌گلی : دارای خواص ضد میکروبی است و می‌تواند با بوی بد دهان بجنگد .

اکالیپتوس : با بوی تند خود می‌تواند بوی بد دهان را پوشش داده و از بین ببرد .

جعفری و شوید : دارای مقدار زیادی کلرفیل هستند که باعث خوشبو کردن دهان می‌شود و به‌سادگی نیز می‌توان با آن‌ها غذاها تزئین کرد .

درمان بوی بد دهان در طب سنتی

از گیاهان معطر استفاده کنید . شما می‌توانید با جویدن مقدار کمی از دانه‌ها و سبزی‌های معطر بوی بد دهان را از بین ببرید . هل ، گشنیز و انیسون می‌توانند دهان شمارا خوشبو کنند ، اما حواستان باشد که مقدار زیادی از آن‌ها را نجوید . مخصوصاً انیسون که بوی قوی‌ای دارد و اگر زیاد خورده شود می‌تواند ناخوشایند باشد .

اگر دانه‌های هل را جویدید ، حواستان باشد که آن‌ها را قورت ندهید !!!

خنثی کردن بوی بد دهان

دهان را با جوش‌شیرین آبکشی نمایید . جوش‌شیرین یک خوشبو کنند طبیعی دهان است . 1 قاشق چایخوری جوش‌شیرین را در 1 استکان آب حل کنید و آن را مانند دهان‌شویه در دهان خود بچرخانید .

نکته مهم : در صورتیکه نیاز به اطلاعات بیشتر در مورد از بین بردن بوی بد دهان دارید ، مطالعه مقاله ” درمان خانگی بوی بد دهان ” پیشنهاد میشود .

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.