تمیز کردن چوب

وسایل چوبی بسیار زیبا هستند ، چه برای خانه و چه برای محل کار !! البته برای اینکه چوب زیبا به نظر برسد ، نیازمند تمیز کردن اصولی و جلا دادن آن هستید .

تمیز کردن وسایل چوبی روش‌های خاص خود را دارد و نباید بدون اطلاعات اقدام به تمیز کردن آن‌ها کنید . تمامی موارد گفته‌شده گام‌به‌گام توضیح داده خواهد شد ، با سایت کوروک همراه باشید !!!

تمیز کردن کف چوبی

جرم گیری وسایل چوبی

کثیفی و خاک اضافی کف چوبی را با جارو تمیز کنید . اولین قدم برای تمیز کردن کف چوبی ، جارو کشیدن آن است . همچنین می‌توانید جارو را با آب گرم و شوینده پایه ، نمدار کنید .

شما فقط گردوخاک و کثیف‌های شل را در این قسمت تمیز می‌کنید ، با دستمال نرم پنبه‌ای نیز می‌توانید زیر مبلمان را تمیز کنید .

با جاروبرقی یا خاک‌انداز آشغال‌های جمع شده را بردارید .

تمیزکننده‌هایی که PH آن‌ها خنثی است باعث خرابی روکش کف چوبی شما نمی‌شوند ، اما تمیزکننده‌ها با PH بالا ممکن است برای روکش چوب ایجاد مشکل کند ، بنابراین فقط روی کف‌های کهنه از آن‌ها استفاده کنید .

تمیز کردن اصولی وسایل چوبی

کف چوبی را با تی نمدار تمیز کنید . اگر می‌خواهید که واقعاً کف چوبی را تمیز کنید ، نمی‌توانید فقط با تی نمدار این کار را انجام دهید . یک عدد تمیزکننده که مخصوص تمیز کردن کف چوبی است را تهیه‌کرده و آن را با آب رقیق کنید و طبق دستورالعمل نوشته روی آن عمل کنید . تی را داخل محلول کرده و آب اضافی آن را بگیرید و کف را تمیز کنید .

حواستان باشد که تی نباید خیس باشد ، باید فقط نم داشته باشد تا هیچ‌گونه آبی روی کف باقی نماند .

تمیز کردن مبلمان چوبی

لکه را از بین ببرید . قبل از شروع به سابیدن خش‌ها ، لکه‌ها و غیر باید تشخیص دهید که لکه موردنظر سطحی است ( چوب روکش سختی دارد ) یا اینکه در عمق چوب فرورفته است ( روکش روغنی نرمی دارد ) .

چوب با روکش سخت : فقط از دستمال نرم و تمیز استفاده کنید . فرچه سفت ، مواد شیمیایی قوی یا PH بالاتر از بالانس یا سیم ظرفشویی می‌تواند باعث از بین بردن روکش چوب شوند .

چوب با روکش نرم : می‌توانید از سیم ظرفشویی با شماره 000 و جلا دهنده کف استفاده کنید . اگر چوب تمیز نشد ، با ترکیب سرکه و آب بگذارید 1 ساعت خیس بخورد . حواستان باشد برای این نوع چوب و برای لکه‌های کم از مایع ظرفشویی استفاده کرده و برای لکه‌های سرسخت از سیم ظرفشویی و موارد مشابه استفاده کنید .

تمیز کردن وسایل چوبی

گردگیری وسایل چوبی

وسایل را گردگیری کنید . با دستمال نرم و بدون پرز وسایل را گردگیری کنید . این کار باعث از بیرون بردن ذرات ریزی که ممکن است در هنگام شستشو به داخل وسایل بروند ، می‌شود .

گردگیرهای تولیدشده با پر برای تمیز کردن مبلمان مناسب نیستند ، زیرا آن‌ها گردوخاک را جمع نمی‌کند . در ضمن بعضی از این گردگیرها دارای نوک‌های تیزی هستند که می‌توانند به مبلمان شما آسیب وارد کنند .

گردوخاک وسایل چوبی

از سطوح کوچک شروع کنید . اگر شناختی از روکش مبلمان خود ندارید ، بهتر است از تمیزکننده‌ای که کمترین آسیب را دارد روی سطح کوچکی از مبلمان که دیده نمی‌شود استفاده و تست کنید .

طریقه تست کردن : گوله پنبه یا پارچه نرمی را برداشته و با آب گرم خیس کنید ، 1 قطره مایع ظرفشویی روی آن بریزید و مکانی که معلوم نیست مانند داخل پایه‌ها را با آن تمیز کنید . بگذارید 1 دقیقه یا بیشتر بماند ، سپس ببینید که رنگ آن تغییر کرده است یا نه !! اگر متوجه هیچ تغییری نشدید ، می‌توانید از آن تمیزکننده استفاده کنید . اگر تغییری را مشاهده کردید ، فقط با آب گرم اقدام به تمیز کردن مبلمان چوبی خود کنید .

تمیز کننده چوب

آب و مایع ظرفشویی را مخلوط‌کنید . اگر متوجه تغییری در ناحیه تست‌شده روی مبلمان نشدید ، در یک سطل ، آب گرم و مایع ظرفشویی را مخلوط‌کنید . 4 لیتر آب گرم و نصف پیمانه مایع ظرفشویی را مخلوط‌کنید . دستمال را داخل سطل فروبرده و آب اضافی آن را بگیرد به صورتی که چکه نکند .

حواستان باشد که چوب را آب غوطه‌ور نکنید . دستمال شما نیز فقط باید نمدار باشد ، نه اینکه خیس !! آب بسیار زیاد می‌تواند باعث از بین بردن چوب شود .

همچنین می‌توانید از روغن‌های معدنی نیز استفاده کنید ، آنها را به محلول شستشو اضافه کرده یا به‌تنهایی مصرف کنید .

واکس چوب

چوب را واکس‌زده یا پولیش کنید . بعد از تمیز کردن چوب ، می‌توانید با استفاده از واکس از چوب محافظت کنید . اسپری‌های زیادی برای این کار موجود است ، فقط در هنگام خرید توجه کنید که اسپری موردنظر دارای روغن سیلیکون باشد .

اسپری را زده و با دستمال و حرکات چرخشی چوب را واکس بزنید . بعدازاینکه واکس شروع به خشک شدن شد ، با دستمال جدید و مقداری واکس کار را ادامه دهید . واکس را روی ناحیه کوچکی از چوب بزنید و آن را با حرکات چرخشی جلا دهید .

تمامی واکس‌ها طرز استفاده مختلفی دارند ، بهتر است طبق دستورالعمل نوشته‌شده روی محصول اقدام به تمیز کردن آن کنید .

تست کردن واکس روی نقطه‌ای از مبلمان که دیده نمی‌شود نیز فراموش نشود .

تمیز کردن دیگر سطوحی چوبی

پولیش چوب

استفاده از تمیزکننده‌های خانگی که مضر هم نیستند . اگر می‌خواهید دیگر سطوح چوبی مانند : کاسه چوبی و غیره را تمیز کنید ، می‌توانید از ترکیبات ایمن که قابل‌هضم هم هست استفاده کنید .

ترکیبات موردنیاز :

  • لیمو
  • روغن‌زیتون
  • آب

محلول تمیز کننده چوب

ترکیبات را با یکدیگر مخلوط‌کنید . 1 عدد لیمو را نصف کردن و آب آن را بگیرید ، بهتر است هسته و گوشت لیمو را صاف کنید . 1 قاشق غذاخوری روغن‌زیتون و آب را نیز اضافه کنید .

شما می‌توانید مخلوط را هم بزنید ، اما بهتر آن‌ها را در ظرفی سربسته بریزید و تکان دهید تا آب‌لیمو و روغن‌زیتون در داخل آب منتشر شوند .

اگر لیمو ندارید می‌توانید از سرکه سفید استفاده کنید . 1 قاشق غذاخوری سرکه به ازای هر 3 قاشق روغن‌زیتون به مخلوط اضافه کنید .

تمیز کردن وسایل چوبی

چوب موردنظر را تمیز کنید . دستمال نرمی را در مخلوط خیس کرده و آب اضافی آن را بگیرید به صورتی که دستمال مرطوب باشد . همیشه قبل از استفاده از محلول آن را روی نقطه‌ای تست کنید .

این محصول هم ایمن است و هم اینکه از خود لایه و رگه‌ای باقی نمی‌گذارد .

نکات مهم

1 – حتماً قبل از استفاده از هرگونه موادی روی چوب ، آن را روی ناحیه کوچکی از آن تست کنید .

2 – پاک‌کننده‌های خانگی که قابلیت هضم شدن را دارند برای تمیز کردن چوب ، کاسه و ظروف مناسب هستند .

3 – همیشه طبق دستورالعمل نوشته‌شده روی تمیزکننده‌ها را دنبال کنید تا مشکلی برای وسایلتان به وجود نیاید .

4 – قبل از تمیز کردن ، گردگیری چوب یادتان نرود .

5 – از تمیز کردن چوب لخت ( بدون روکش ) خودداری کنید . چوبی که نداشتن محافظ به معنای جذب آب توسط چوب است .

6 – اجازه ندهید آبی روی چوب باقی بماند .

امتیاز شما به این محتوا post

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.