شستشوی سینوس

سرماخوردگی و آلرژی میتواند باعث تولید خلط در سینوس ها و بینی بشود که در نهایت باعث درد و عفونت میشود . گرفتن بینی فقط اثر لحظه ای دارد و نمیتواند مانند شستشو تمام خلط ها را پاکسازی کند . شستشوی بینی و سینوس ها همچنین باعث از بین بردن کثیفی و گرد و خاک خواهد شد . تحقیقات نشان داده اند که شستشوی بینی باعث کاهش علائم سینوزیت و احساس بهتر در فرد مریض میشود .

آموزش گام به گام شستشوی بینی و سینوس

دستگاه شستشو دهنده بینی

وسیله مناسب را انتخاب کنید . بسیاری از وسیله ها برای اینکار وجود دارد که در داروخانه ها عرضه میشوند . اما تمامی آنها طرز استفاده و کارآیی یکسانی دارند :

نتی پات ” neti pots ”

سرنگ لامپی ” bulb syringe ”

بطری فشاری ” squeeze bottle ”

از سرنگ معمولی نیز میتوانید استفاده کنید .

محلول شستشوی بینی

از آب مطمئن استفاده کنید . بیشتر آب های منازل آشامیدنی هستند اما به هر حال آنها حاوی مقدار بسیار کمی از میکرو ارگانیسم هایی مانند باکتری ، amoeba و دیگر پروتوزوئیدها هستند . این میکرو ارگانیسم ها برای آشامیدن مشکلی ندارند و اسید معده آنها را از بین میبرد اما برای داخل سینوس ها مناسب نیستند . از آب شیر به هیچ عنوان استفاده نکنید زیرا ممکن است باعث ایجاد عفونت و دیگر مشکلات بشود .

آب استریل یا تقطیر شده عالی میباشد . اینگونه آب ها با برچسب استریل قابل خریداری میباشند .

شما با جوشاندن آب نیز میتوانید آب استریل را در خانه نیز درست کنید .

آب تصفیه شده با تصفیه کننده های خانگی نیز مناسب میباشد .

محلول نمکی شستشو

محلول نمکی درست کنید یا بخرید ( سرم شستشو ) . محلول نمکی شستشوی بینی و سینوس در داروخانه ها موجود میباشند اما به راحتی میتوانید آن را در خانه درست کنید . فقط باید از نمک بدون ید استفاه کنید زیرا ید باعث تحریک کردن سینوس و بینی میشود .

طرز تهیه سرم شستشو : 3 قاشق چایخوری نمک ( بدون ید ) و یک قاشق چایخوری جوش شیرین را در 1 پیمانه آب استریل ولرم ( 240 میلی‌لیتر ) حل کرده سپس میتوانید از آن استفاده کنید .

ضد عفونی سینوس ها

دست ها و وسایل را تمیز کنید . شما باید دست ها و وسایل را تمیز کنید تا از باکتری ها و میکروب ها پاک بشوند و از ورود آنها به سینوس ها جلوگیری شود .

دست خود را با آب و صابون بشورید .

وسیله تمیز کردن را نیز با آب استریل شستشو دهید .

چگونه بینی را شستشو دهیم

روی سینک سر خود را به صورت 45 درجه بگیرید . مقداری باید سر خود را کج کنید تا محلول شستشو از یک سوراخ بینی وارد و از دیگری خارج شود . قبل از اینکار وسیله مورد نظر را  با سرم شستشو پر کنید .

شستشوی بینی

سینوس ها را شستشو دهید . به آرامی و با ملایمت محلول را داخل سوراخ بینی ریخته و از دهان نفس بکشید . اگر زاویه سر مناسب باشد محلول از سوراخ دیگر بینی به راحتی خارج میشود .

شستشوی سینوس

زاویه سر را عوض کنید . شما باید دقیقا کار مرحله قبل را با سوراخ دیگر بینی انجام دهید تا کاملا پاک شود . سر خود را 45 درجه به سمت مخالف بچرخانید و مرحله قبل را تکرار کنید .

تخلیه سینوس

سینوس ها را پاک کنید . بعد از شستشو باید سینوس ها را با گرفتن بینی خود از بقیه خلط ها و محلول باقی مانده را خارج کنید .

نکات مهم

تا 4 بار در روز میتوانید اینکار را انجام دهید .

از نمک ید دار استفاده نکنید .

این روش فقط برای بزرگسالان میباشد .

حتما از آب استریل یا جوشیده استفاده کنید .

امتیاز شما به این محتوا post

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.