عنکبوت

اگر نمی‌خواهید با عنکبوت‌ها به‌صورت مستقیم برخورد کنید ، بسیاری از روش‌ها وجود دارند که با استفاده از آن‌ها می‌توانید آن‌ها را به‌دوراز خانه خود نگهدارید .

بعضی از تکنیک‌ها نیز وجود دارند که باعث می‌شوند عنکبوت‌ها از حیاط و بیرون از خانه شما نیز دور بمانند که همه موارد را بررسی خواهیم کرد ، با ما همراه باشید !!!

علت وجود عنکبوت در خانه چیست ؟

1 – بودن حشرات در خانه

2 – تمیز نبودن خانه

3 – بودن مکان مناسب برای پنهان شدن عنکبوت

4 – آوردن عنکبوت به خانه با وسایلی که به خانه وارد می‌شوند

کارهای خارج از خانه

جلوگیری از عنکبوت

حیاط را پاک‌سازی کنید . بیشتر عنکبوت‌ها دوست دارند در مکان‌های تاریک پنهان شوند و آشغال‌های داخل حیاط ، مکان‌هایی عالی برای پنهان شدن خانواده عنکبوتیان است .

حیاط را از برگ‌ها و چوب‌های انباشته‌شده ، علف‌های بریده‌شده ، لاستیک ، تخته چندلایه ، جعبه و ظروف خالی پاک‌سازی کنید .

خیلی مهم است که آشغال‌ها و مواد زائد محیط اطراف خانه را پاک‌سازی کنید تا عنکبوت‌ها را از خانه خود دور نگه‌دارید .

دافع عنکبوت

علف و چمن‌های بلند داخل حیاط را کوتاه کنید . اگر آشغال و مواد زائد وجود نداشت ، محل بعدی که عنکبوت‌ها به دنبال آن هستند درختچه‌ها ، علف‌ها و چمن‌های بلند است .

کوتاه کردن علف‌ها می‌تواند باعث کاهش تعداد عنکبوت‌های داخل حیاط و کاهش جذابیت برای زیستگاه عنکبوت‌ها شود .

لازم نیست به‌صورت کامل از شر لوازم اضافی داخل حیاط خلاص شوید ، اما نباید آن‌ها را در مجاورت خانه قرار دهید و سعی کنید آن‌ها دور از خانه بگذارید .

مکان عنکبوت خانگی

تعداد جعبه‌های لوازم را کاهش دهید . جعبه‌ها و کارتن‌های داخل پارکینگ و انباری یکی دیگر از مکان‌های جذاب برای عنکبوت‌ها است . کاهش این‌گونه موارد باعث کاهش عنکبوت‌ها نیز می‌شود .

درصورتی‌که می‌خواهید چیزی را در خارج از خانه نگه‌داری کنید ، آن را در محفظه‌های پلاستیکی به‌جای مقوایی قرار دهید . بسته بودن محفظه از ورود عنکبوت‌ها به داخل آن‌ جلوگیری می‌کند .

جعبه‌های بیرون از خانه را قبل از واردکردن به داخل خانه حتماً بررسی کنید .

از بین بردن عنکبوت

تارهای عنکبوت را از بین ببرید . هر زمان که تارعنکبوت مشاهده کردید ، آن‌ها را از بین ببرید . از بین بردن فیزیکی تارعنکبوت باعث می‌شود که عنکبوت از بازگشت دلسرد شود .

به‌وسیله جارو یا شلنگ آب می‌توانید تارهای عنکبوت را از بین ببرید .

اگر در نزدیکی شما پریز برق وجود دارد می‌توانید با استفاده از جاروبرقی نیز اقدام به از بین بردن تارها و تخم‌ها کنید .

بهترین راه از بین بردن عنکبوت

بیرون از خانه چراغی روشن نگذارید . درست است که نور روی عنکبوت‌ها به‌صورت مستقیم تأثیر ندارد ، اما نور خارج از خانه بسیاری از حشرات را به سمت خود جذب می‌کند . افزایش تعداد حشرات باعث افزایش جمعیت عنکبوت‌ها نیز می‌شود .

تا می‌توانید چراغ‌های خارج از خانه را خاموش نگه‌دارید .

نورهای مستقیم را از خانه خود دور کنید ( نورهایی که روی خانه می‌افتند ) تا حشرات و عنکبوت‌ها را به‌دوراز خانه نگه‌دارید .

رو به نورهای زرد بی‌آورید . نورهای ملایم‌تر کمتر برای حشرات جذاب هستند .

کارهای داخلی خانه

از بین بردن عنکبوت خانگی

ترک‌های دیوار را پرکنید . روی ترک‌های دور پنجره ، درها و پایه‌های خانه چسب سیلیکونی ( آکواریوم ) بزنید . اکثر عنکبوت‌ها از ترک‌ها و درزها وارد خانه می‌شوند ، بنابراین پر کردن این ترک‌ها باعث جلوگیری از ورود آن‌ها خواهد شد .

چسب آکواریوم را می‌توانید از ابزارفروشی‌ها تهیه کنید .

در هنگام زدن چسب آکواریوم ، دقت کنید که ترک به‌صورت کامل پرشده باشد .

محل ورود عنکبوت به خانه

از توری‌ها ، چسب درزگیر و جاروی زیر در ، سفت و محکم استفاده کنید . این مکان‌ها ، از دیگر مکان‌هایی هستند که عنکبوت‌ها ازآنجا به خانه شما هجوم می‌آورند .

با استفاده از درزگیر و جاروی زیر در می‌توانید به‌راحتی از ورود عنکبوت‌ها به خانه جلوگیری کنید .

توری‌های سفت نیز یکی از ابزار کارآمد برای مقابله با عنکبوت است . سوراخ بودن توری یا شل بودن آن می‌تواند باعث ورود عنکبوت به خانه شما شود . روی پنجره‌ها و دریچه‌ها توری نصب کنید .

سوراخ های روی توری را سریعاً بپوشانید ، در غیر این صورت عنکبوت‌ها و دیگر حشرات ممکن است راه خود را به درون خانه شما پیدا کنند .

خانه بدون عنکبوت

خانه را مرتباً کنید . عنکبوت‌ها تمایل دارند در مکان‌های نامرتب و درهم ورهم زندگی کنند . اجسامی مانند : حوله ، کفش ، کاغذ و لباس را روی یکدیگر نریزید تا تپه‌ای از آنها درست کنید .

اگر تپه‌ای ازاین‌گونه لوازم را روی زمین گذاشتید ، حتماً قبل از مصرف ، آن‌ها را تکان دهید تا عنکبوت‌ها را بیرون بی‌اندازید .

محل اختفای عنکبوت ها

لوازم خود را داخل جعبه پلاستیکی قرار دهید . لباس‌های اضافی و دیگر لوازم مشابه که دیربه‌دیر مصرف می‌شوند را باید در جعبه‌های پلاستیکی سربسته نگه‌دارید تا از ورود عنکبوت به آن‌ها پیشگیری کنید .

از کارتن استفاده نکنید . در صورتیکه مجبور هستید از کارتن استفاده کنید ، تمامی قسمت‌های باز آن را نوارچسب بزنید .

استفاده از جعبه‌های پلاستیکی برای انبار کردن وسایل ، در مکانی تاریک مانند انباری یا اتاق شیروانی بیشتر حائز اهمیت است .

وسایل ورزشی مانند : اسکوتر و اسکیت برد را داخل نایلون بدون سوراخ قرار دهید .

تمامی مواد غذایی را بپوشانید . عنکبوت‌ها به غذای انسان‌ها علاقه‌ای ندارد ، اما حشراتی که عنکبوت‌ها از آن‌ها تغذیه می‌کنند را جذب می‌کند . بنابراین حشره کمتر باعث جذب کردن عنکبوت کمتر خواهد شد .

از بین بردن سریع عنکبوت

مرتباً گردگیری کنید و جاروبرقی بکشید . شما باید به‌صورت منظم محل زندگی خود را تمیز کنید . هرچند هفته یک‌بار نیز مکان‌هایی که عنکبوت‌ها مایل به اقامت در آن هستند را تمیز کنید .

جاروبرقی و گردگیری کیسه تخم و عنکبوت‌های بالغ را از بین می‌برد و از تولد تعداد زیادی از بچه عنکبوت‌ها نیز جلوگیری می‌کند .

زیر مبلمان ، داخل کمد ، زیر بخاری و قرنیزها را جاروبرقی بکشید .

گوشه‌های دیوارهای بلند و دیگر مکان‌هایی که کمتر از آن‌ها استفاده می‌کنید را گردگیری کنید .

دافع‌های طبیعی عنکبوت

دافع عنکبوت

از عصاره‌های گیاهی استفاده کنید . بسیاری از عصاره‌های گیاهی وجود دارند که به‌عنوان دافع عنکبوت‌ها شناخته‌شده هستند . اگر شما این عصاره‌های گیاهی را با مایع ظرفشویی و آب گرم مخلوط‌کنید ، می‌توانید یک دافع عنکبوت بسازید که روی بیشتر عنکبوت‌های خانگی مؤثر است .

عصاره نعنا بهترین و معروف‌ترین عصاره موجود است ، اما شما می‌توانید از روغن درخت چای ، روغن اسطوخودوس ، روغن مرکبات و چریش هم استفاده کنید .

بوی این عصاره‌ها برای عنکبوت‌ها غیرقابل‌تحمل بوده و آن‌ها را دور می‌کند .

اضافه کردن مایع ظرفشویی به این ترکیب ، باعث شکستن مولکول‌های روغن شده که درنهایت باعث ترکیب شدن مداوم آن با آب می‌شود .

طرز تهیه و استفاده :

5 تا 10 قطره عصاره گیاهی را در 500 میلی‌لیتر آب گرم ، داخل بطری اسپری بریزید . در بطری اسپری را ببندید و مقداری آن را تکان دهید تا مواد با یکدیگر مخلوط شوند .

از این اسپری در سوراخ‌هایی که عنکبوت‌ها ممکن است داخل آن‌ها باشند مانند قاب پنجره و شکاف‌های در ، استفاده کنید . هرچند روز یک‌بار یا درزمانی که بوی آن از بین رفت ، این کار را تکرار کنید .

از بین بردن عنکبوت

از لیمو کمک بگیرید . شما می‌توانید پوست لیمو را در مکان موردنظر بمالید یا از آب‌لیموی رقیق‌شده به‌صورت اسپری استفاده کنید . همانند عصاره‌های گیاهی ، لیمو نیز می‌تواند باعث دفع کردن عنکبوت به دلیل رایحه خود شود .

پوست لیمو : لیمو را پوست بکنید ، پوست آن را دور در و فریم پنجره بمالید تا به‌صورت کامل رایحه لیمو بدهند .

آبلیمو : به‌طور مساوی آب و آبلیمو را با یکدیگر مخلوط‌کنید و داخل یک بطری اسپری بریزید . از اسپری روی ترک‌ها ، فریم در و پنجره استفاده کنید .

سم عنکبوت

در اطراف خانه خود از شاه‌بلوط استفاده کنید . چند مشت شاه‌بلوط در اطراف خانه خود ( دیوارهای داخلی و خارجی ) بریزید ، تا عنکبوت‌ها را از ورود به خانه دلسرد کرده و آن‌ها را دفع کنید .

هر 2 هفته یک‌بار شاه‌بلوط‌ها را عوض کنید تا از فاسدشدن آن‌ها و ایجاد مشکلات بیشتر پیشگیری کنید .

علت عنکبوت

از دارچین استفاده کنید . استفاده از شمع‌های معطر با بوی دارچین یا سوزاندن روغن دارچین در دستگاه مخصوص خود ، یکی دیگر از راه‌های خانگی مبارزه با عنکبوت است .

مانند دیگر روش‌های خانگی ، این روش نیز به دلیل داشتن رایحه ناخوشایند برای عنکبوت‌ها ، عملیات دور کردن آن‌ها را انجام می‌دهد .

به هر صورتی که بوی دارچین در هوا پخش شود ، می‌تواند باعث دفع کردن عنکبوت شود ، که شامل مواردی مانند : پختن دارچین ، روغن دارچین ، شمع دارچین و اسپری بدن و حمام دارچین می‌شود .

سم برای عنکبوت

از مخلوط روغن نارگیل و سرکه استفاده کنید . یک قسمت روغن نارگیل را با 2 قسمت سرکه سفید را داخل بطری اسپری بریزید و آن را خوب تکان دهید .

اسپری را در ترک‌های در و پنجره و مکان‌های تاریکی که عنکبوت‌ها ممکن است در آنجا باشند بزنید .

اسپری ضد عنکبوت

آیا حشره‌کش‌های معمولی روی عنکبوت‌ها تأثیر دارند ؟

بیشتر حشره‌کش‌های معمولی روی عنکبوت‌ها تأثیر ندارند ، بعضی از مواد شیمیایی ( حشره‌کش‌ها ) که روی آن‌ها نوشته‌شده است ” ضد عنکبوت ” را خریداری و استفاده کنید . هرچند در کل بهتر است که منابع غذایی عنکبوت‌ها را به‌جای استفاده ازاین‌گونه مواد ، از بین ببرید .

بیشتر منابع غذایی عنکبوت‌ها در خانه و حیاط را به‌وسیله حشره‌کش و دافع حشرات از بین ببرید تا عنکبوت‌ها را نیز از بین برده باشید .

هشدارها

در هنگام جابجایی کارتن‌هایی که در مکان‌های تاریک مانند انباری و زیرشیروانی هستند ، دستکش دستتان کنید . این کار باعث جلوگیری از نیش زدن عنکبوت می‌شود .

دافع‌های طبیعی گفته‌شده ممکن است موفقیت کمی داشته باشند . دورکننده طبیعی عنکبوت‌ها که گفته شد ، پایه علمی ندارد و بر اندیشه طب قدیمی بناشده است .

بسیاری از عصاره‌های گیاهی برای حیوانات خانگی مخصوصاً گربه سمی هستند . اگر حیوان خانگی دارید قبل از استفاده کردن از آن‌ها تحقیق کنید که برای حیوان شما مضر نباشند .

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.