سنگ لوزه

سنگ‌های لوزه توده‌ای از مواد آهکی هستند که می‌تواند در پشت گلوی شما درزمانی که باکتری‌ها ، مخاط و سلول‌های مرده آنجا گیر می‌کنند ، در لوزه‌ها تشکیل شوند .

سنگ لوزه‌ای که درمان‌ نشود می‌تواند باعث ایجاد بودی بد دهان شود ، درد گوش ، گلودرد و سخت شدن بلعیدن در شما شود .

شما می‌توانید با اقداماتی از ایجاد این سنگ‌ها جلوگیری کنید که در ادامه به‌تمامی آن‌ها خواهیم پرداخت .

پاکیزگی دهان

جلوگیری از سنگ لوزه

دندان‌های خود را مرتباً مسواک بزنید . یکی از علت‌های اصلیِ ایجاد سنگ لوزه ، نداشتن بهداشت دهان مناسب است . صبح‌ها ، بعد از هر وعده غذایی و قبل از خواب مسواک بزنید ، زیرا این کار پایه سلامتی دهان است و اولین قدم برای جلوگیری از سنگ لوزه است .

این کار باعث کمک به حذف ذرات باقی‌مانده غذا و باکتری‌ها که می‌تواند توسط لوزه‌ها جمع‌آوری شوند ، می‌شود .

به یاد داشته باشید که زبان خود را نیز مسواک بزنید ، زیرا پناهگاهی خوب برای باکتری‌ها ، مخاط و باقی‌مانده غذا است .

از بین بردن سنگ لوزه

حداقل روزی یک‌بار نخ دندان بکشید . استفاده از نخ دندان به‌صورت روزانه می‌تواند به جلوگیری از ایجاد سنگ لوزه کمک کند که دلیل آن حذف جرم و پلاک از روی دندان است .

سنگ لوزه دارای ساختار مشابه و از موادی مشابه بیوفیلم ( جرم تشکلی شده بین دندان‌ها ) شکل می‌گیرد و هردوی آن‌ها می‌توانند باعث ایجاد بوی بد در دهان شما شوند .

بنابراین ، اگر سعی می‌کنید که از سنگ لوزه جلوگیری کنید تا با بوی بد دهان بجنگید ، خیلی مهم است که از شر این‌گونه مواد در دیگر مکان‌های دهان نیز خلاص شوید .

پیشگیری از سنگ لوزه

دهان‌شویه بدون الکل قرقره کنید . دهان‌شویه‌های حاوی الکل می‌توانند منجر به ایجاد خشکی دهان شوند ، که ریسک ایجاد ساختارهای باکتریایی و سنگ لوزه را افزایش می‌دهد .

نکته : به‌عنوان جایگزین می‌توانید محلول نمکی با آب گرم درست کرده و قرقره کنید .

همچنین قرقره کردن آب‌نمک می‌تواند به آرام کردن هرگونه ناراحتی ایجادشده توسط ورم لوزه یا عفونت لوزه‌ها را تسکین دهد ، که در ایجاد سنگ لوزه مشارکت دارند .

خارج کردن سنگ لوزه

برداشتن سنگ لوزه با گوش پاک‌کن : اگر متوجه شدید که سنگ لوزه دارید ، اقدام به برداشتن آن کنید تا از ایجاد آسیب بیشتر ، ایجاد ناراحتی ، بوی بد دهان یا عفونت جلوگیری کرده باشید .

روش انجام :

هر 2 سر گوش پاک‌کن را خیس کنید ، به‌آرامی لوزه‌ها را ماساژ دهید تا سنگ آن خارج شود . بعدازاین کار آب‌نمک ، دهان‌شویه یا آب قرقره کنید تا باقی‌مانده ذرات نیز خارج شوند .

اگر واتر جت ( شستشو دهنده دهان ) با فشار پایین دارید ، می‌توانید هفته‌ای یک‌بار هرگونه ذره‌ای که ممکن است در چین‌های لوزه گیرکرده باشد را خارج کنید .

برای آموزش کامل برداشتن سنگ لوزه می‌توانید از مقاله ” درمان قطعی سنگ لوزه ” استفاه کنید .

جلوگیری از سنگ لوزه با موادغذایی

کاهش سنگ لوزه

میزان زیادی آب بنوشید . حتماً مطمئن شوید که به میزان کافی آب می‌نوشید ، که میزان آن برای آقایان 13 استکان در روز و برای خانم‌ها 9 استکان در روز است . میزان زیادی آب بنوشید تا باکتری‌های داخل دهان و هرگونه خشکی آن را از بین ببرید . هردوی این موارد می‌توانند باعث ایجاد سنگ لوزه در شما شوند .

به‌جای نوشابه ، نوشیدنی‌های انرژی‌زا و آب‌میوه ، آب بنوشید ، زیرا آن‌ها دارای قند هستند که می‌تواند باعث ایجاد باکتری شود .

الکل می‌تواند باعث کم‌آبی و خشکی دهان شود ، بنابراین مصرف الکل را کنار بگذارید ، مخصوصاً اگر مکرراً دچار سنگ لوزه می‌شوید .

علت سنگ لوزه

رژیم غذایی بالانس و سالمی داشته باشید . مصرف قند و لبنیات را کاهش دهید . مصرف زیاد مواد غذایی قندی باعث افزایش جرم ، پلاک و تولید ساختارهای باکتریایی می‌شود . همچنین محصولات لبنی باعث افزایش رشد باکتری‌های دهانی می‌شوند ، بنابراین مطمئن شوید که بعد از خوردن لبنیات و مواد قندی دهان خود را خوب مسواک بزنید .

علت اصلی سنگ لوزه

سلامتی بینی خود را افزایش دهید . حساسیت بینی و افزایش ترشح آن می‌تواند باعث ایجاد مخاط در پشت گلوی شما شود . این مخاط می‌توانند باعث افزایش باکتری‌های دهانی و مشارکت در ایجاد سنگ لوزه شوند .

اگر مکرراً با مشکلات آلرژی بینی دست‌وپنجه نرم می‌کنید ، سعی کنید میزان قرار گرفتن در مقابل گرده‌ها را با بستن پنجره‌ها و گذراندن وقت خود در داخل خانه در فصولی که گرده‌ها زیاد هستند ، کاهش دهید . منظور مافصولی مانند بهار و پاییز است .

نکته : هوای داخل خانه را با استفاده از دستگاه بخور مرطوب نگه‌دارید .

جلوگیری تخصصی از سنگ لوزه

درمان تخصصی سنگ لوزه

حداقل سالی یک‌بار به دندان‌پزشکی بروید . چکاپ کردن به‌صورت منظم به‌وسیله دندان‌پزشک ، قسمتی کلیدی در داشتن بهداشت دهان مناسب است . تمیز کردن تخصصی دندان‌ها و لثه‌ها باعث از بین بردن جرم و پلاک می‌شود و به درمان پیوره ( پیرادندان‌آماس ) یا بیماری‌های لثه کمک می‌کند و ریسک ایجاد سنگ لوزه را کاهش می‌دهد .

همچنین شما می‌توانید با دندان‌پزشک خود در مورد سنگ لوزه که مکرراً تکرار می‌شود صحبت کنید ، البته اگر درمان‌های خانگی نتوانست به شما کمک کند .

با توجه به میزان سلامت دهان و دندان شما ، ممکن است نیاز باشد تا بیشتر از 1 بار در سال به دندان‌پزشک مراجعه کنید . پیشنهاد می‌شود سالی 2 بار این کار را انجام دهد .

پزشک لوزه

اگر مشکل بینی شما مقاوم بود ، به دکتر آلرژی مراجعه کنید . اگر در مدیریت حساسیت خود دچار مشکل شده‌اید و نمی‌توانید آن را خودتان مدیریت کنید یا مکرراً مریض می‌شوید ، با پزشک خود مشورت کنید .

پزشک ممکن است با تجویز دارو به بهتر مدیریت کردن مخاط ، آلرژی بینی و عفونت‌های مکرر کمک کند . همچنین شما می‌توانید با دادن تست آلرژی بفهمید که به چه چیز یا چیزهایی حساسیت دارید و از آن‌ها در آینده دوری‌کنید .

برداشتن لوزه

با پزشک خود درباره برداشتن لوزه صحبت کنید . بعضی از لوزه‌ها بیشتر مستعد ایجاد سنگ لوزه هستند که به دلیل شکل و موقعیت آن‌هاست . اگر سنگ و التهاب لوزه از مشکلات پرتکرار در شماست و در زندگی روزانه شما تداخل ایجاد می‌کند ، شاید پزشک برداشتن لوزه را به شما پیشنهاد دهد .

باور بر این است که لوزه قسمتی از سیستم ایمنی بدن است و از سلول‌های مخصوصی ساخته‌شده است که از عفونت جلوگیری کرده و با آن می‌جنگد . بعضی از افراد باور دارند که برداشتن آن ممکن است سیستم ایمنی بدن را دچار اخلال کند ، هرچند تحقیقات از این گفته پشتیبانی نمی‌کند .

نکته مهم : قبل از هرگونه درمان دارویی و گیاهی جهت جلوگیری و درمان سنگ لوزه ، با دندان‌پزشک یا پزشک خود مشورت کنید .

امتیاز شما به این محتوا post

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.