خانه سلامت پوست ، مو و ناخن درمان فوری شپش در ۱ شب !!! ( با عکس )

درمان فوری شپش در ۱ شب !!! ( با عکس )

دیدگاه‌ها برای درمان فوری شپش در ۱ شب !!! ( با عکس ) بسته هستند
شپش

انتقال شپش سر به دیگران در صورت ارتباط مستقیم با موی فرد آلوده رخ می‌دهد و کمتر شایع است که فردی با وسایل مربوط به فرد آلوده مانند : شانه ، برس ، کلاه و دیگر وسایل شخصی آلوده شود .

داشتن شپش نشانه بهداشت شخصی ضعیف نبوده و تحت تأثیر بلندی و میزان شستشوی مو نیست . حذف کردن شپش سر یک پروسه خیلی سریع نیست ، البته می‌شود با درمان‌های یک‌شبه ، درمان شپش را سرعت زیادی بخشید . حواستان باشد که درمان‌ها را تا یک هفته تکرار کنید .

روش‌های خانگی

ضد شپش

چگونه روش‌های طبیعی با شپش سر می‌جنگند ؟

روغن‌های گیاهی مانند : روغن درخت چای ، روغن رازیانه و درخت کانانگا می‌توانند باعث کشتن شپش و تخم ( رشک ) آن‌ها شوند .

دیگر محصولات مانند : سس مایونز ، روغن‌زیتون ، وازلین یا کره باید به‌صورت پوشش دادن کامل مو و استفاده از کلاه حمام استفاده شوند تا شپش‌ها را خفه کنند .

دیگر درمان‌ها شامل استفاده از داروهای بدون نیاز به نسخه پزشک است بوده و ممکن است به دلیل ارزان و غیر سمی بودن درمان‌های مطلوبی باشند .

درمان شپش در طب سنتی

ترکیبی از روغن درخت چای و اکالیپتوس درست کنید . ۱ قاشق چایخوری روغن درخت چای ، ۱ قاشق چایخوری روغن اکالیپتوس را با ۲ قاشق غذاخوری تونیک مو مخلوط‌کنید . مخلوط را روی سر بچه یا سرخودتان بزنید و بگذارید ۱ شب بماند ، سپس صبح روز بعد آن را بشورید ، برای درمان بهتر شپش سر نرم‌کننده نیز بزنید . زیر نور خوبی شروع به شانه کردن موی فرزند خود یا دیگران کنید و شپش‌های مرده و تخم ( رشک ) آن‌ها را از داخل مو دربیاورید .

اگر این درمان یا دیگر درمان‌ها کار کنند ، شپش‌های سر باید در مدت ۲۰ دقیقه بمیرند .

از بین بردن شپش سر

ترکیبی از روغن‌زیتون و عصاره‌های گیاهی درست کنید . ۴ قاشق غذاخوری روغن‌زیتون را با ۱۵ تا ۲۰ قطره عصاره گیاهی مخلوط‌کنید . با مقداری پنبه مخلوط را روی پوست سر بزنید . به‌آرامی و به‌صورت کامل آن را روی پوست سر بمالید . بگذارید حداقل ۱۲ ساعت روی پوست سر بماند . صبح روز بعد ، موها را خوب شانه کنید ، سپس بشورید .

عصاره‌های گیاهی مناسب :

 • روغن درخت چای
 • روغن اسطوخودوس
 • روغن نعناع
 • روغن اکالیپتوس
 • روغن میخک
 • روغن آویشن قرمز
 • روغن جوز هندی

خفه کردن شپش‌ها

درمان خانگی شپش

موادی که می‌توان از آن‌ها استفاده کرد کدامند ؟

شما باید در پوشش دادن کامل سر حواستان را جمع کنید و به‌اندازه مناسب از مواد گفته شده استفاده کنید تا شپش‌ها کاملا خفه شوند . شما باید ماده را انتخاب کنید که بتواند شپش را خفه کند .

موادی که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید :

 • روغن‌زیتون
 • روغن معدنی
 • سس مایونز
 • کره
 • وازلین

نحوه از بین بردن شپش سر

آماده‌سازی : بعد از جمع‌آوری مواد موردنیاز ، جایی را برای زدن آن‌ها روی موی خود انتخاب کنید . جایی مانند حمام یا دستشویی را انتخاب کنید که فرش نداشته باشد و به‌راحتی بشود آن را تمیز کرد .

دستکش ، حوله تمیز ، یک سطل آب داغ و کلاه حمام ( یا نایلون ) را در محل بگذارید . فرد موردنظر را روی صندلی بنشانید تا بتوانید به‌راحتی کار خود را انجام دهید .

چگونه شپش نگیریم

ایمنی را مدنظر داشته باشید !!! از دستکش یک‌بارمصرف استفاده کنید . چشم فردی که شپش دارد را در زمان زدن مواد روی سر او بپوشانید ، زیرا ممکن است روغن داخل چشم او برود .

برای کودکان استفاده از کلاه حمام به‌صورت شبانه پیشنهاد نمی‌شود ، زیرا ممکن است باعث خفگی آن‌ها شود . به‌جای آن موهای آن‌ها را کلاه در طول روز بپوشانید .

از بین بردن شپش در خانه

به میزان کافی ماده روی مو بزنید . مطمئن شوید که موی فردی که شپش دارد را به‌صورت کامل پوشش دهید . تاجایی که امکان دارد نزدیک کف سر را پوشش دهید و تمامی موها را نیز بپوشانید .

سپس کلاه حمام را روی سر فرد موردنظر بکشید و آن را طوری ببندید که شل نباشد ، تاجایی که فرد راحت است آن را سفت کنید . بگذارید حداقل ۸ ساعت کلاه روی سر فرد بماند .

از بین بردن تخم شپش

کلاه حمام را بردارید . سر فرد آلوده به شپش را شامپو کنید . این کار ماده خفه‌کننده شپش را که روی سر زده‌اید را از بین می‌برد . برای مواد چربی مانند وازلین ، استفاده از صابون می‌تواند مناسب باشد .

سرخود را با شانه مخصوص شپش شانه کنید . هرگونه شپش و تخم ( رشک ) آن‌ها را بردارید .

انجام مراقبت‌های بعدی

از بین بردن رشک شپش

موهای خود را شانه کنید . از هر روشی که استفاده می‌کنید باید بدانید که شما حتماً باید موهای خود را شانه کنید . این کار را هر شب به مدت ۳ هفته انجام دهید تا مطمئن شوید که هیچ‌گونه شپشی وجود ندارد .

از شانه‌هایی که مخصوص شپش هستند استفاده کنید . این شانه‌ها دارای دندانه‌های فلزی هستند و فاصله کمی بین آن‌ها وجود دارد . از شانه‌های پلاستیکی یا شانه‌های مجانی که در داخل جعبه شامپوهای ضد شپش وجود دارد استفاده نکنید .

شپش چه مدت زنده میماند

درمان را ۱ هفته دیگر تکرار کنید . در حال حاضر هیچ‌کدام از محصولات ضد شپش توانایی کشتن تمامی تخم شپش‌ها ( رشک ) را ندارند . درمان‌های موجود ، فقط شپش‌های حال حاضر را می‌کشند ، اما باید بدانید که تخم‌ها در زمان‌های مختلف باز می‌شوند و بعد از به دنیا آمدن آن‌ها ، شما باید آن‌ها را نیز از بین ببرید .

درمان‌های گفته‌شده را تکرار کنید تا بچه‌های تازه به دنیا آمده آن‌ها و شپش‌های بالغ را نیز از بین ببرید .

از بین بردن کامل رشک ها

موها را بررسی کنید . به‌وسیله شانه ، موها را به قسمت‌های کوچک تقسیم کنید . هر قسمت را برای داشتن تخم ( رشک ) بررسی کنید . همچنین به دنبال شپش‌های مرده و زنده نیز باشید . اگر بعد از دومین درمان بازهم شپش مشاهده کردید ، از روش دیگری استفاده کنید یا به دکتر مراجعه کنید و داروی های مخصوصی که نیاز به نسخه دارند را دریافت کنید .

تست شپش

داروهای تجویزی کدم‌اند ؟ چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم ؟

درست است که شما باید بعد از مشاهده اولین شپش باید به پزشک مراجعه کنید ، اما ممکن است تا زمان مراجعه به پزشک بخواهید از درمان‌های گفته شده استفاده کنید . اگر تا ۳ هفته هیچ‌گونه بهبودی در درمان شپش در شما یا بچه شما مشاهده نشد ، به پزشک مراجعه کنید .

همچنین اگر بچه شما سرخود را می‌خاراند و پوستش زخم شده ، ممکن است که عفونت کند . بنابراین اگر این وضعیت را مشاهده کردید به پزشک مراجعه کنید .

داروهای درمان شپش به ۲ دسته بدون نیاز به نسخه و نیازمند نسخه پزشک تقسیم می‌شوند . بعضی از شپش‌ها نسبت به بعضی از این درمان‌ها مقاوم هستند و شما نیازمند تغییر نوع داروی مصرفی هستید .

داروهایی که معمولا مصرف می‌شوند :

 • کرم پرمترین ۱% ( بدون نیاز به نسخه )
 • لوسیون مالاتیون ۰٫۵% ( تجویزی )
 • شامپو Pyrethrin 0.33% ( بدون نیاز به نسخه )
 • لوسیون بنزیل الکل ۵% ( تجویزی )
 • Spinosad 0.9% ( تجویزی )
 • لوسیون موضعی ایفرمکتین ۰٫۵% ( تجویزی )

نگرفتن دوباره شپش

خانه و لوازم خود را چگونه تمیز کنیم ؟

شپش‌ها اگر از بدن انسان جدا شوند نمی‌توانند زنده بمانند ، زیرا نمی‌توانند غذا بخورند . درواقع ، شپش‌ها ۱ تا ۲ روز بعدازاینکه به خون انسان دسترسی نداشته باشند از بین می‌روند . بااین‌وجود ، کار خوبی است که خانه و لوازم خانه را تمیز کنید تا از آلوده شدن دوباره جلوگیری کنید .

کارهای زیر را انجام دهید :

۱ – تمامی ملافه‌ها و لباس‌های فرد آلوده که در چند روز اخیر پوشیده را در ماشین لباسشویی با حرارت زیاد ۵۵ درجه سانتی‌گراد بشورید .

۲ – روی دمای زیاد تمامی آن‌ها را خشک‌کنید .

۳ – شانه و برس ها را به مدت ۱۰ دقیقه در آب ۵۵ درجه سانتی‌گراد قرار دهید .

۴ – تمامی کف و مبلمان را جاروبرقی بکشید ، مخصوصاً مکان‌هایی که فردی که شپش دارد وقت خود را در آن مکان‌ها می‌گذراند .

۵ – از اسپری‌های حشره‌کش و سوسک کش استفاده نکنید . آن‌ها برای انسان خطرناک هستند .

نکات مهم

۱ – شپش سر می‌تواند تا ۲ روز دور از پوست سرزنده بماند !!!

۲ – شپش سر یک بیماری واگیردار است .

۳ – ممکن نیست که شپش سر را از حیوانات بگیرید ، زیرا آن‌ها فقط از خون انسان تغذیه می‌کنند .

۴ – از نفت سفید روی سر استفاده نکنید . زیرا ممکن است آتش بگیرد .

۵ – روغن درخت چای را داخل شامپوی خود بریزید تا شپش‌ها را دفع کنید . همچنین مقداری از آن را در ژل و کرم مو بزنید تا کودکان یا خودتان از آن استفاده کنید ، زیرا شپش‌ها آن را دوست ندارند .

۶ – هرزمانی که شپش روی ملافه خود پیدا کردید ، آن‌ها را عوض کنید . این کار شانس برگشت شپش را کاهش می‌دهد .

بارگذاری بیشتر در پوست ، مو و ناخن
نظرات بسته شده است.

بررسی کنید

درمان دمل در ۳ سوت !!! ( با عکس )

دمل‌ها یا آبسه‌ها، برجستگی‌های دردناک، ملتهب و چرکی هستند که در اثر عفونت‌های باکتریایی به…