آفت دهان

آفت دهان چیست ؟

آفت ( به انگلیسی : Aphthous stomatitis ) یک بیماری شایع دهانی است که ضایعه دردناکی در دهان ، زبان و لثه ایجاد می‌کند . باید بدانید که علت آفت دهان ناشناخته است . آفت دهان عموماً بین 10 تا 14 روز خودبه‌خود از بین می‌رود .

علت‌های آفت دهان کدم‌اند ؟

 • استرس‌های عاطفی یا جسمانی
 • ناراحتی و عصبی بودن پیش از عادت ماهانه
 • آسیب به مخاط دهان : فشار دندان مصنوعی ، غذای داغ ، محکم مسواک زدن یا دندان‌پزشکی
 • کمبود آهن ، اسیدفولیک و ویتامین B2
 • تحریک شدن توسط خوراکی‌ها

البته باید بدانید که دلیل مشخصی برای آفت ثابت نشده است ولی عوامل زیر نیز در آن دخیل هستند :

 • وراثت
 • استرس
 • خستگی
 • بیماری
 • گاز گرفتن
 • تغییرات هورمونی
 • قاعدگی
 • کاهش وزن شدید
 • حساسیت‌های غذایی
 • ماده کف کننده داخل خمیردندان
 • کمبود ویتامین B12

آفت دهان در بعضی از مواقع بروز می‌کنند و ممکن است درد شدیدی داشته باشند . به‌هرحال بسیاری از روش‌های ساده وجود دارند که به‌سادگی می‌توانید آفت دهان را از بین ببرید که به همگی آنها اشاره می‌کنیم ، با سایت کوروک همراه باشید !!!

درمان‌های خانگی آفت دهان

درمان خانگی آفت
درمان سه سوته آفت دهان

دهان خود را با آب‌نمک آبکشی نمایید

1 یا 2 قاشق چایخوری نمک را در یک لیوان آب گرم حل کنید . محلول را در دهان خود بچرخانید ، سپس آن را تف کنید .

چند بار در روز این کار را تکرار کنید ، عموماً بعد از غذا و قبل از خوابیدن این کار را انجام دهید .

ریشه کن کردن آفت دهان
از بین بردن سریع آفت دهان

دهان‌شویه جوش‌شیرین را امتحان کنید.

جوش‌شیرین یک جایگزین به‌جای آب‌نمک است . 1 قاشق چایخوری جوش‌شیرین را در نصف فنجان آب گرم حل کنید . همانند آب‌نمک از آن استفاده کرده و دهان خود را آبکشی نمایید .

محلول ضد آفت
از بین بردن آفت

با دهان‌شویه ملایم ، دهان را آبکشی نمایید.

آبکشی دهان با دهان‌شویه می‌تواند به از بین بردن باکتری‌ها کمک کند و درد آفت را کاهش دهد . هرگونه دهان‌شویه‌ای می‌تواند برای شما مؤثر باشد . در صبح و شب دهانشویه را در دهان بچرخانید ، البته بعد از ناهار هم می‌توانید این کار را انجام دهید . هیچ‌وقت دهان‌شویه را قورت ندهید .

در بعضی از موارد ، ضدعفونی‌کننده‌ها ( که شامل دهان‌شویه‌ها نیز می‌شود ) می‌توانند باعث بدتر شدن آفت دهان شوند . اگر دهان‌شویه باعث تحریک شدن یا درد شد ، استفاده آن را تا زمانی که آفت دهانتان خوب شود ، قطع کنید . همچنین می‌توانید از دهان‌شویه‌های بدون الکل نیز استفاده کنید .

ضد آفت

شیر منیزیم ( منیزیم هیدروکسید ) استفاده کنید.

می‌توانید از داروخانه شیر منیزیم را تهیه کنید . روزی چند بار با گوش پاک‌کن ، شیر منیزیم روی آفت بزنید . این کار باعث تسکین دادن درد و سرعت بخشیدن به بهبودی آفت می‌شود .

از بین بردن آفت

از آب‌اکسیژنه کمک بگیرید.

به‌اندازه مساوی آب‌اکسیژنه 3% و آب را با یکدیگر مخلوط‌کنید . حواستان باشد که شما نیاز به مقداری کمی از این مخلوط را دارید . گوش پاک‌کن را در محلول فرو برده و روی آفت بزنید و آفت را تمیز کنید . سپس سر دیگر گوش پاک‌کن را به محلول آغشته کرده و به مدت چند ثانیه روی آفت دهان نگه‌دارید . این کار را صبح و شب انجام دهید .

محلول را قورت ندهید ، فقط گوش پاک‌کن را نمدار کرده و استفاده کنید .

درمان آفت در طب سنتی

مقداری عسل روی آفت بزنید.

مقدار کمی عسل خالص روی آفت بزنید . این کار به کاهش درد و التهاب کمک می‌کند . اول‌ازهمه با گوش پاک‌کن آفت و محل را تمیز کنید ، سپس با گوش پاک‌کن تمیز دیگری روی آفت عسل بزنید .

هر نوع عسلی می‌تواند به شما کمک کند ، زیرا عسل توانایی مبارزه با باکتری‌ها را دارد ، اما در صورت امکان از عسل مانوکا استفاده کنید .

دهانشویه برای آفت

خودتان دهان‌شویه گیاهی درست کنید !!! مقدار مساوی از دم‌کرده مریم‌گلی ، بابونه و آب را با یکدیگر مخلوط‌کنید . روزی 4 تا 5 بار از این دهان‌شویه استفاده کنید .

بعضی از افراد دریافته‌اند که این دهان‌شویه می‌تواند درد آفت را کاهش دهد ، هرچند تحقیقات زیادی در این زمینه صورت نگرفته است .

موادغذایی برای درمان آفت

آب‌میوه‌های سودمند برای آفت دهان کدم‌اند ؟

بعضی از افراد دریافته‌اند که آب هویج ، کرفس و گرمک به بهبودی آفت دهان کمک می‌کند ، هرچند مطالعاتی در این زمینه صورت نگرفته است .

می‌توانید از آب خالص آن‌ها استفاده کرده یا از مخلوط آن‌ها در اسموتی استفاده کنید .

کاهش درد و سرعت دادن به بهبودی

درمان درد آفت

تکه‌ای یخ بمکید.

یخ می‌تواند ورم را کاهش داده و با بی‌حس کردن محل ، درد آفت را کم کند . در صورت امکان ، یخ را با استفاده از زبانتان ، مستقیماً روی آفت نگه‌دارید تا کاملاً آب شود .

درصورتی‌که استفاده از یخ به هر دلیل مقدر نبود ، حداقل آب یخ در طول روز بنوشید . بگذارید آب یخ روی زبانتان بماند و آن را روی محلی که متورم شده است ببرید .

موادغذایی مضر برای آفت

از مواد غذایی اسیدی و تند دوری‌کنید.

مواد غذایی تند ، اسیدی و غذاهای ساینده می‌توانند باعث تحریک کردن آفت دهان شوند . مصرف آن‌ها باعث ایجاد درد و به تأخیر انداختن بهبودی آفت می‌شود .

مواد غذایی ساده و نرم بخورید تا به بهبودی آفت دهان کمک کنید .

از مصرف نوشابه ، مرکبات ، مواد غذایی سفت ( مثل نان تست ) و هر چیزی که نمک و فلفل زیادی دارد خودداری نمایید .

محرک های آفت دهان

با ملایمت مسواک بزنید.

مسواک باعث سابیدن دهان شما می‌شود و درواقع باعث سابیدن آفت نیز خواهد شد و می‌تواند باعث آسیب رساندن به آفت شود . سعی کنید از محکم مسواک زدن پرهیز کنید و با مسواک نرم ، مسواک بزنید و تا جاییکه می‌توانید مسواک را روی آفت دهان نزنید .

تا زمان بهبودی آفت دهان از خمیردندان مخصوص دندان‌های حساس استفاده کنید .

قرص ضد آفت

از مسکن‌های بدون نیاز به نسخه استفاده کنید.

اگر نمی‌توانید از شر آفت دهان به‌سرعت خلاص شوید و مقداری اذیت می‌شوید ، می‌توانید برای داشتن احساس بهتر از مسکن‌های بدون نیاز به نسخه مانند ایبوپروفن یا ژل‌های بی‌حس‌کننده استفاده کنید . این‌گونه مسکن‌ها در داروخانه‌ها موجود هستند .

اگر هرگونه مریضی‌ای دارید یا دارو مصرف می‌کنید ، قبل از مصرف مسکن با داروساز صحبت کنید ، زیرا بعضی از داروها تداخل دارویی دارند .

هشدار : افراد زیر 16 سال نباید آسپرین مصرف کنند ، هیچ‌وقت به کودکان آسپرین ندهید .

قرص ضد آفت

آب‌نبات حاوی زینک استفاده کنید.

این آب‌نبات‌ها را می‌توانید از داروخانه‌ها تهیه کنید . درست است که ثابت نشده این روش مفید است ، اما بعضی از افراد آن را برای کاهش درد و سرعت بخشیدن به درمان آفت مفید می‌دانند . طبق دستورالعمل گفته‌شده روی بسته آن را مصرف کنید .

مولتی ویتامین برای آفت

مکمل‌های ویتامینی را امتحان کنید.

ویتامین‌های B و C ممکن است باعث کمک به درمان آفت دهان شوند ، البته تأیید آن نیازمند مطالعات بیشتری است . می‌توانید مکمل ویتامینی را از داروخانه تهیه‌کرده و استفاده کنید ، البته بهتر است قبل از شروع به مصرف با داروساز یا پزشک خود مشورت کنید . حتماً به میزان توصیه‌شده روی بسته‌بندی مصرف کنید و دز مصرفی را بالا نبرید .

مکمل مخصوص آفت دهان

مکمل لیزین مصرف کنید.

لیزین یک آمینواسید است که توانایی کمک به درمان آفت دهان را دارد ، هرچند تأیید آن نیازمند تحقیقات بیشتری است . از پزشک یا داروساز خود سؤال کنید که با توجه به وضعیت سلامتی و داروهای مصرفی خود ، مصرف لیزین برای شما مشکلی نداشته باشد .

قطره ضد آفت دهان

اکیناشه ( سرخارگل ) مصرف کنید.

سرخارگل گیاهی است که می‌توان آن را در قالب قرص گیاهی از داروخانه تهیه کرد . با توجه به که این گیاه روی سیستم ایمنی بدن تأثیر می‌گذارد ، ممکن است باعث بهبود آفت دهان شود .

با پزشک یا داروساز خود صحبت کنید تا مصرف آن برای شما مشکلی نداشته باشد .

درمان‌ سه سوته آفت دهان

علت آفت دهان

اگر آفت دهان بزرگ یا خیلی دردناک بود به پزشک مراجعه کنید.

بیشتر آفت‌های کوچک به‌خودی‌خود بعد از 1 تا 2 هفته خوب می‌شوند . اما اگر آفت‌های شما مشکلات زیر را داشتند به پزشک مراجعه کنید :

 • آفت‌ها زیاد بودند
 • خیلی بزرگ بودند
 • درد شدید داشتند
 • بعد از 3 هفته درمان نشدند
 • گسترش پیدا کرد
 • آفت همراه با تب داشتید

پزشک یا دندان‌پزشک می‌تواند به درمان آفت دهان به شما کمک کند ، شاید آبسه دندان یا نوعی سرطان نادر دهانی باشد .

پماد برای آفت دهان

داروهای مسکن موضعی بگیرید.

بعضی از مسکن‌ها را می‌توان بدون نیاز به نسخه تهیه کرد ، اما بعضی از آن‌ها فقط با نسخه پزشک قابل تهیه هستند . بهتر است با داروساز یا پزشک خود مشورت کنید و ببینید که کدام‌یک از محصولات مانند : کرم ، خمیر ، پماد ، مایع یا ژل مناسب شما است و می‌تواند درد را کاهش دهد و درمان را سرعت ببخشد.

بعضی از مسکن‌های موضعی برای کاهش درد آفت دهان :

 • فلوسینونید
 • بنزوکائین
 • آب‌اکسیژنه

دهانشویه مخصوص آفت

از پزشک خود درخواست دهان‌شویه تجویزی کنید.

اگر دارای چند آفت دهان هستید ، استفاده از دهان‌شویه ممکن است بهتر از دیگر محصولات و روش‌ها باشد . از پزشک خود درخواست دهان‌شویه حاوی دگزامتازون یا لیدوکائین کنید . هر دو ماده گفته‌شده باعث کاهش درد می‌شوند ، البته دگزامتازون می‌تواند التهاب را نیز کاهش دهد .

قرص ضد افت دهان

داروهای ضد آفت کدم‌اند ؟

درصورتی‌که آفت شما با درمان‌های گفته‌شده درمان نشود ، ممکن است شما نیاز به مصرف داروهای خوراکی داشته باشید . ممکن است پزشک شما داروهایی مانند سوکرالفیت یا کلشیسین برای شما تجویز کند .

پزشک شما ممکن است برای شما کورتیکواستروئید خوراکی نیز تجویز کند ، البته اگر آفت دهان شدید داشته باشید و بهبود نیافته باشد . این داروها دارای عوارض متعددی هستند بنابراین اگر باردار هستید ، بچه شیر می‌دهید یا مشکل سیستم ایمنی بدن دارید ، بهتر است نوع دیگری از درمان را دنبال کنید .

سوزاندن آفت

ممکن است نیاز به سوزاندن آفت داشته باشید . ممکن است پزشک شما آفت را با مواد شیمیایی یا دیگر وسایل بسوزاند . این کار باعث از بین بردن بافت آسیب‌دیده شده و ممکن است درد را کاهش داده و پروسه درمان را سریع‌تر کند . از پزشک یا دندان‌پزشک خود درباره اینکه این روش مناسب شما است یا خیر سؤال کنید .

قرص برای درمان آفت

برای پیشگیری از آفت چه کنیم ؟

اگر دچار کمبود مواد مغذی باشید ، ممکن است آفت دهان شما دوباره بازگردد . با پزشک خود در مورد مصرف فولات ، ویتامین B12 ، زینک ، آهن و دیگر ویتامین‌ها صحبت کنید . ممکن است مصرف موارد گفته‌شده باعث جلوگیری از بروز آفت دهان در آینده شود .

ممکن است پزشک شما برای تشخیص کمبود مواد مغذی شما ، برای شما آزمایش خون تجویز کند .

نکات مهم درمان سریع آفت دهان

 1. اگر آفت دهان شما با دیگر بیماری‌ها مرتبط باشد ، شما نیازمند درمان دیگر بیماری‌ها هستید تا آفت دهان دوباره رخ ندهد.
 2. آفت دهان همانند تب‌خال نیست . تب‌خال توسط ویروس هرپس به وجود می‌آید اما آفت دهان این‌گونه نیست .
 3. شما می‌توانید با ترکیب آب‌لیمو و عسل نیز به جنگ آفت دهان بروید . عسل و آبلیمو را مخلوط‌کنید و به‌وسیله گوش پاک‌کن یا دست تمیز آن را روی آفت بزنید . همچنین شما می‌توانید فقط از آبلیمو و بدون عسل نیز استفاده کنید . این درمان این‌گونه بهتر بوده و سریع‌تر عمل می‌کند .
 4. در طب سنتی استفاده از رب انار به‌صورت دهان‌شویه برای درمان آفت استفاده می‌شود .
امتیاز شما به این محتوا post

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.