چگونه آب تنگ ماهی را عوض کنیم ؟ ( روش اصولی + عکس )


آب تنگ باید حداقل هفته ای یک بار عوض شود . عوض کردن آب تنگ دارای ۲ مزیت میباشد :

اول : حذف کردن بوی بد

دوم : سالم ماندن ماهی شما

هر موقع که آب داخل تنگ کدر شد وقت عوض کردن آن میباشد .

جابجا کردن ماهی

۱ – پیدا کردن تنگ یا ظرف جایگزین . ماهی شما احتیاج به یک ظرف جایگزین دارد تا زمانی که شما آب تنگ را عوض میکنید و تنگ و وسایل موجود در آن را تمیز میکنید در آنجا بماند .

 • ظرفی که استفاده میکنید مطمئن باشید که با صابون شسته نشده باشد زیرا بیشتر صابونها دارای مواد شیمیایی هستند که برای سلامتی ماهی ها مضر میباشند .

تمیز کردن تنگ ماهی

۲ – استفاده از آب “مانده” برای ظرف موقت . آبی که برای ظرف موقت استفاده میشود باید از نظر دما و ph خنثی باشد . آبی که برای این کار در نظر میگیرید باید بگذارید تا یک شب در ظرف بماند تا به دمای متعادل و مقدار کلر مناسب برسد .

 • مطمئن باشید که دمای آب ظرف موقت با دمای آب تنگ یکی باشد و همچنین میتوانید برای جلوگیری کردن از پریدن ماهی به بیرون روی آن را بپوشانید .
 • اگر میخواهید که یک شب برای ماندن آب صبر نکنید میتوانید با گرفتن کلر آب بوسیله مواد مخصوص این کار را انجام دهید .

۳ – از نور مستقیم بپرهیزید . ظرف موقت یا تنگ ماهی را زیر نور مستقیم قرار ندهید چون اینکار باعث بالا رفتن دمای آب و صدمه دیدن ماهی میشود ، در ضمن حواستان به محل گذاشتن ظرف موقت باشد تا از دست کودکان و حیوانات خانگی دیگر در امان باشد .

عوض کردن آب آکواریوم

۴ – انتقال دادن ماهی . تور خود را برداشته و ماهی خود را از تنگ به ظرف موقت انتقال دهید ، سعی کنید تا یک ظرف موقت بزرگ را انتخاب کنید تا ماهی بتواند آزادانه شنا کند .

 • وقتی میخواهید که ماهی را انتقال دهید سعی کنید که فاصله تنگ و ظرف نگهداری بسیار کم باشد تا از بوجود آمدن استرس و تنش در ماهی جلوگیری شود .
 • در ضمن به جای کارهای بالا میتوانید یک کاسه بزرگ که لبه های تیز نداشته باشد انتخاب کرده و فقط مطمئن باشید که با صابون شسته نشده باشد سپس ماهی را انتقال داده و به بقیه کارها برسید .

عوض کردن ماهی

۵ – نگاه کردن به ماهی . در مراحل تمیز کردن تنگ ماهی همیشه حواستان به ماهی وقتی در ظرف موقت است باشد مثلا : رنگ ، رفتار ماهی و ..  .

نشانه های زیر نشانه آن هست که آب داخل ظرف زیادی داغ است :

 • بیش فعالی
 • تغییر رنگ ماهی
 • نفس کشیدن از سطح آب

نشانه های زیر نشان دهنده سرد بودن آب است :

 • تکان نخوردن ماهی
 • گوشه گیری در ته تنگ
 • عوض شدن رنگ ماهی

عوض کردن محتویات تنگ آب

عوض کردن تنگ

۱ – خارج کردن آب کثیف . آب داخل ظرف را کاملا خالی کنید ، برای جلوگیری از افتادن وسایل داخل آن میتوانید از تور استفاده نمایید ، همچنین میتوانید از آب داخل تنگ جهت آبیاری گیاهان خود استفاده کنید که برای آنها نیز بسیار مفید میباشد .

شستن وسایل آکواریوم

۲ – تمیز کردن محتویات تنگ . ( در صورتی که تنگ خالی دارید این مرحله را رد کنید ) . تمام دکور و وسایل داخل تنگ را با آب گرم و کمی نمک شستشو دهید ، برای گرفتن نتیجه بهتر همه آنها را داخل یک آبکش قرار داده و با آب گرم در داخل سین شستشو دهید سپس آنها کنار گذاشته تا خنک شوند .

شستن تنگ

۳ – تمیز کردن تنگ . شستشو دادن تنگ با آب گرم و نمک . از به کار بردن صابون و دیگر مواد شوینده خودداری نمائید چون امکان دارد که مواد شیمیایی را در تنگ از خود بجا گذاشته که برای ماهی بسیار مضر میباشد . پس از شستشو تنگ را با آب گرم خوب آبکشی نمایید .

 • اگر آهک روی بدنه تنگ مشاهده کردید میتوانید آن را با سرکه پاک کرده و سپس خوب با آب گرم آبکشی نمایید .

خشک کردن تنگ

۴ – کنار گذاشتن تنگ . بعد از شستشو و خشک کردن تنگ آن را به مدت ۲۰ تا ۳۰ دقیقه رها کنید . این زمان باعث میشود که دمای تنگ پایین آمده و خنک شود . بهترین کار این است که تا زمانی که دمای تنگ به دمای اتاق برسد صبر کنید چون بهترین دما برای ماهی قرمز میباشد .

پر کردن تنگ

عوض کردن آب تنگ ماهی

۱ – برگرداندن وسایل داخل تنگ . سنگ ها ، دکوراسیون و هر چیز دیگری که داخل تنگ داشتید را قبل از ریختن آب در داخل تنگ بگذارید . حواستان باشد که همه چیز مثل گذشته چیده شده باشد برای اینکه ماهی از تغییرات ناراحت نشود .

برگرداندن ماهی به آب

۲ – پر کردن تنگ با آب تمیز و مانده . تنگ را با آب هم دمای اتاق و یک شب مانده که قبلا توضیح داده شد پر کنید . اگر از مواد از بین برنده کلر استفاده میکنید حواستان باشد تا مواد به بیرون نریزد چونکه باعث تولید بوی بسیار بدی خواهد شد .

 • دوباره هم میگوییم که اگر از مواد از بین برنده کلر استفاده میکنید بجای گذاشتن آب به مدت ۱۲ ساعت ، باید باستید تا دمای آب به دمای اتاق برسد .
 • حتما آبی که برای ماندن در شب میگذارید روی آن را بپوشانید تا در آن مدت آلوده نشود .

تنگ ماهی قرمز

۳ – برداشتن ماهی . با تور ماهی را برداشته و سعی کنید در سریعترین زمان ماهی را به تنگ منتقل کنید و همچنین حواستان باشد که ماهی نیافتد چون صدمات شدیدی به آن وارد میشود .

تمیز کردن آکواریوم

۴ – برگرداندن ماهی به تنگ اصلی خود . ماهی را بسیار آرام و بوسیله تور به تنگ منتقل کنید ، ماهی را همینطوری به داخل تنگ پرت نکنید .

خرید تنگ خوب

۵ – نگاه کردن به ماهی . ماهی ها بعد از تعویض آب و تمیز کردن تنگ به علت عوض شدن آب ، جا به جایی وسایل و دمای آب مستعد گرفتن استرس هستند ، بنابراین حواستان به ماهی باشد تا مشکل خاصی برای ماهی پیش نیاید .

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *