ترمیم مینای دندان

باگذشت زمان مینای دندان شما با توجه به رژیم غذایی شما ، سطح بهداشت دهان و دندان و وضعیت سلامتی شما ، ساییده می‌شوند . اگر متوجه شروع نشانه‌هایی از ساییدگی دندان مانند : زردی دندان و افزایش حساسیت نسبت به دما شدید ، باید به دنبال راه‌حل آن باشید تا دیر نشود . با سایت کوروک همراه باشید !!!

ترمیم خانگی مینای دندان

علت فرسایش مینای دندان

علت فرسایش مینای دندان چیست ؟

علت‌های متفاوت و زیادی وجود دارند که می‌توانند باعث فرسایش و از بین رفتن مینای دندان شما شوند ، شما با دانستن آن‌ها می‌توانید از پوسیدگی بیشتر دندان‌های خود جلوگیری کنید .

علت‌های فرسایش مینای دندان :

1 – نوشیدنی‌های اسیدی مانند آب مرکبات و نوشابه می‌تواند باعث فرسایش مینای دندان شود .

2 – رژیم غذایی با نشاسته و قند بالا می‌تواند منجر به فرسایش مینای دندان شود .

3 – داشتن بعضی از بیماری‌ها مانند : رفلاکس معده ، خشکی دهان ، مشکلات ژنتیکی ، جریان ضعیف بزاق دهان و مشکلات گوارشی ممکن است باعث فرسایش مینای دندان شما شوند .

4 – داروهایی مانند آسپرین و آنتی‌هیستامین‌ها می‌توانند در فرسایش دندان‌ها دخالت داشته باشند .

5 – عوامل فیزیکی مانند : دندان‌قروچه ، سایش ، سفت مسواک زدن و مسواک زدن درزمانی که مینای دندان نرم است ، می‌تواند باعث از بین بردن مینای دندان شود .

6 – داشتن بهداشت ضعیف دهان و دندان نیز می‌تواند منجر به فرسایش مینای دندان شود .

تمامی موارد گفته شده را در ادامه بررسی خواهیم کرد 🙂 .

خراب شدن مینای دندان

نشانه‌های فرسایش دندان کدامند ؟

1 – زرد شدن دندان ، این تغییر رنگ به دلیل معلوم شدن عاج دندان از پشت مینای دندان فرسوده است .

2 – افزایش حساسیت نسبت به دما ، مواد غذایی شیرین و نوشیدنی‌ها .

3 – وجود ترک یا شکستگی در دندان‌های شما .

4 – سوراخ یا تورفتگی روی سطح دندان‌های شما .

5 – لکه قابل‌مشاهده روی سطح دندان .

ترمیم مینای دندان در خانه

با خمیردندان حاوی فلوراید مسواک بزنید . فلوراید می‌تواند دندان‌ها را در مقابل اسید مقاوم‌تر کند و ممکن است حتی به از بین بردن پوسیدگی‌هایی که اخیراً ایجادشده کمک کند . مسواک زدن با خمیردندان حاوی فلوراید به‌صورت 2بار در روز ممکن است به ترمیم کردن مینای دندان و جلوگیری از آسیب بیشتر به آنها کمک کند .

خمیردندان‌های فلوراید در تمامی داروخانه‌ها و سوپرمارکت‌ها موجود هستند .

حواستان باشد که میزان خیلی زیاد فلوراید می‌تواند به مینای دندان آسیب برساند ، در مورد میزان مصرف فلوراید با دندان‌پزشک خود مشورت کنید .

دندان‌پزشک می‌تواند برای شما خمیردندان حاوی مقدار بالاتری فلوراید را تجویز کند که به‌صورت بدون نسخه نمی‌توانید آن‌ها را تهیه کنید .

ترمیم سریع مینای دندان

دهان‌شویه حاوی فلوراید مصرف کنید . اگر خمیردندان‌های حاوی فلوراید خیلی ناملایم بودند ( طعم خوبی نداشتند یا به هر دلیل ناراضی بودید ) ، استفاده از دهان‌شویه‌های فلوراید را امتحان کنید .  این کار می‌تواند باعث ترمیم مینای دندان یا جلوگیری از ، بیشتر از دست رفتن مینای دندان شود .

دهان‌شویه‌های حاوی فلوراید را می‌توانید از اکثر داروخانه‌ها و بیشتر سوپرمارکت‌ها تهیه کنید .

دندان‌پزشک شما می‌تواند برای شما دهان‌شویه‌هایی قوی‌تر که حاوی فلوراید بیشتری هستند را تجویز کنند ، البته اگر دهان‌شویه‌های معمولی به‌اندازه کافی مؤثر نبودند .

درست کردن مینای دندان

با دندان‌پزشک خود درمورد درمان با فلوراید ، سؤال کنید . مؤثرترین نوع استفاده از فلوراید را دندان‌پزشک شما می‌تواند انجام دهد . دندان‌پزشک با وارنیش یا سینی فلوراید می‌تواند این کار را برای شما انجام دهد .

همچنین دندان‌پزشک می‌تواند ژل فلوراید را برای شما تجویز کند تا در خانه از آن استفاده کنید . این کار می‌تواند از دندان‌های شما محافظت کرده تا مینای دندان بیشتری را از دست ندهد ، از پوسیدگی جلوگیری کنید و سلامتی کلی دهان و دندان خود را بهبود ببخشید .

درمان با فلوراید می‌تواند باعث تقویت مینای دندان شده و عمر پرکردگی‌ها و ترمیم‌های دندانی شمارا افزایش دهد !!!!

درمان مینای دندان

از ریمینرال‌های طبیعی دندان استفاده کنید (Remineralisation of teeth ) . اضافه کردن ریمینرال‌های طبیعی به برنامه بهداشت دهان و دندان ممکن است مینای دندان را ترمیم کند و پوسیدگی را از بین ببرد .

روغن‌های سالم مانند روغن نارگیل مصرف کنید تا به ریمینرال کردن دندان‌های خود کمک کنید .

مکمل ویتامین D و کلسیم ممکن است به ترمیم مینای دندان کمک کنند .

نصف پیمانه روغن نارگیل را به رژیم غذایی خود اضافه کنید تا به ترمیم مینای دندان خود کمک کرده باشید . البته حواستان باشد روغن نارگیل دارای چربی اشباع زیادی است .

ترمیم حرفه‌ای مینای دندان

ترمیم مینای دندان پوسیده

با دندان‌پزشک خود در مورد ترمیم مینای دندان صحبت کنید . اگر درمان‌های خانگی کمکی به ترمیم مینای دندان نکرد ، با دندان‌پزشک خود در مورد گزینه‌های درمانی دیگر صحبت کنید . درمان‌های پیشنهادی می‌تواند شامل : پر کردن ، روکش کردن یا لمینیت باشد .

روکش کردن مینای دندان

در صورت گستردگی پوسیدگی و فرسایش زیاد مینای دندان روکش را امتحان کنید . روکش‌ها می‌توانند روی دندان فرسوده شما بی آیند و شکلی مشابه دندان اصلی شما را دارند . روکش می‌تواند از گسترده شدن پوسیدگی و از دست دادن بیشتر مینای دندان ، جلوگیری کند .

پزشک شما بعد از ، از بین بردن پوسیدگی و تراش دادن مینای دندان ، روی دندان قدیمی شما روکش می‌گذارد .

روکش‌ها در جنس‌های مختلفی مانند : طلا ، رزین و پرسلان عرضه می‌شوند .

لمینیت دندانی

از لمینیت استفاده کنید . لمینیت روی سطح بیرونی دندان چسبانده می‌شود و می‌تواند ترک ، فرسایش و شکستی را پوشش دهد و به از فرسایش بیشتر جلوگیری کند . از لمینت در صورتیکه آسیب به مینای دندان کم باشد ، استفاده می‌شود .

پر کردن مینای دندان خراب

پر کردن را امتحان کنید . دندان‌پزشک می‌تواند دندان‌هایی که پوسیدگی داشته و در فرسایش مینای دندان نقش دارند را تراشیده و آن‌ها را پر کند . این کار می‌تواند از پوسیدگی بیشتر مینای دندان جلوگیری کرده و بهبود سلامتی کلی دندان شما را بالا ببرد .

جنس پرکردگی می‌تواند هم‌رنگ دندان ، طلا یا آمالگام ( نقره‌ای ) باشد . البته ممکن است از جنس کامپوزیت باشد ، کامپوزیت برای کاهش حساسیت دندانی طراحی‌شده‌ است .

ترمیم مینای دندان

از سیلانت کمک بگیرید . سیلانت‌ها می‌توانند منافذ و شیارهای عمیق را روی دندان پرکرده و از پوسیدگی دندان محافظت کند . این محافظ می‌تواند تا 10 سال دندان شمارا از اسید و دیگر موادی که باعث از بین رفتن دندان شما می‌شوند جلوگیری کند . سیلانت عموما روی کودکان استفاده میشود ، اما میتوان در بزرگسالان نیز از آن استفاده کرد .

ترمیم کامل مینای دندان

پروسه ترمیم مینای دندان‌ها را کامل کنید . ممکن است شما نیاز به چند جلسه درمانی داشته باشید تا بتوانید مینای تمامی دندان‌های خود را ترمیم کنید ، بنابراین از ول کردن پروسه درمانی در میانه راه اجتناب کنید .

پیشگیری از آسیب به مینای دندان

جلوگیری از خرابی مینای دندان

هرروز مسواک بزنید و نخ دندان بکشید . بعد از غذا خوردن همیشه مسواک بزنید و نخ دندان بکشید تا سلامت دندان‌ها را حفظ کنید ، به ترمیم آن‌ها کمک کرده و لثه‌ها را نیز سالم نگه‌دارید . تمیز نگه‌داشتن محیط دهان ممکن است از فرسایش بیشتر مینای دندان جلوگیری کند و همچنین لکه‌های ناخوشایند دندانی و زردی آنها را از بین ببرد .

در صورت امکان بعد از غذا خوردن مسواک زده و نخ دندان بکشید . اگر غذا در دندان شما گیر کند ، باعث ایجاد محیطی برای آسیب بیشتر به مینای دندان شما می‌شود . اگر نمی‌توانید مسواک بزنید ، آدامس بجوید .

تا 30 دقیقه بعد از خوردن مواد غذایی اسیدی مسواک نزنید ، اگر اینکار را بکنید ، باعث ضعیف شدن مینای دندان خود می‌شوید .

علت اصلی خرابی مینا

میزان مصرف قند و غذاهای اسیدی خود را کنترل کنید . نوشیدنی‌ها و غذاهای قندی و اسیدی ممکن است در فرسایش مینای دندان مشارکت کنند ، بنابراین کنترل کردن آن‌ها می‌تواند منجر به‌سلامت بهتر دهان و دندان شما شود . مسواک زدن بعد ازاین‌گونه مواد غذایی ( البته 30 دقیقه بعد از مواد اسیدی ) می‌تواند از فرسایش مینای دندان جلوگیری کند .

داشتن رژیم غذایی بالانس و متشکل از پروتئین کم‌چرب ، میوه و سبزیجات به همراه حبوبات می‌تواند سلامت کلی بدن و همچنین سلامت دهان و دندان را برای شما به ارمغان بی آورد .

با توجه به اینکه بعضی از مواد غذایی اسیدی مانند مرکبات برای بدن مفید هستند ، میزان مصرف آن‌ها را محدود کنید و بعد از مصرف نیز مسواک بزنید .

مواد غذایی قندی و اسیدی شامل : نوشابه ، شیرینی و شکلات می‌شود .

تقویت مینای دندان

از خمیردندان و دهان‌شویه بدون الکل استفاده کنید . استفاده از خمیردندان‌ها و دهان‌شویه‌های حاوی الکل می‌تواند طول عمر مینای دندان را کاهش دهند و حتی آن را لک کنند . استفاده از محصولات مشابه که دارای الکل نیستند ، از وقوع این‌گونه مشکلات جلوگیری می‌کند .

هنگام خرید خمیردندان و دهان‌شویه از بدون الکل بودن آن اطمینان حاصل کنید .

خراب نشدن مینای دندان

از آب حاوی فلوراید استفاده کنید . در بیشتر بعضی از نقاط جهان ، در آب شیر فلوراید می‌زنند تا پوسیدگی دندان را کاهش داده و مینای دندان را تقویت کنند . این در حالی است که آب‌های داخل بطری عموماً تصفیه‌شده هستند و فاقد فلوراید می‌باشند .

همچنین آب‌های داخل بطری مقداری اسیدی هستند که برای دندان شما خوب نیست .

درصورتی‌که به آب بطری علاقه‌مند هستید ، با تولیدکننده آن تماس بگیرید و از آن‌ بپرسید که حاوی آب تولیدی آنها دارای فلوراید هست یا خیر ؟

مینای دندان جلو

دندان‌های خود را روی یکدیگر نسابید . اگر عادات بدی مانند فشار دادن دندان‌های روی یکدیگر یا ساییدن آن رادارید ، باید بدانید که با این کار ممکن است به مینای دندان شما آسیب وارد کند . درصورتی‌که این مشکل یا دندان‌قروچه رادارید ، به دندان‌پزشک مراجعه کنید .

سابیدن دندان‌ها می‌تواند باعث ایجاد حساسیت دندانی شده و باعث ترک و شکستن دندان نیز بشود .

ناخن جویدن ، باز کردن درب بطری با دهان یا نگه‌داشتن چیزی با دندان‌ها نیز عادات بدی هستند . اگر می‌خواهید به دندان‌های شما آسیبی نرسد و از پر کردن دندان‌ها در آینده جلوگیری کنید ، این عادات را کنار بگذارید .

هزینه ترمیم مینای دندان

برنامه منظم برای چکاپ داشته باشید . چکاپ منظم دندان به‌صورت حداقل سالی 2 بار ، می‌تواند به‌سلامت دندان‌های شما کمک کرده و از بسیاری از مشکلات جلوگیری کرد . همچنین هرچقدر زودتر پوسیدگی تشخیص داده شود ، درمان آن راحت‌تر خواهد بود .

جلوگیری از خرابی مینای دندان

آدامس بدون قند بجوید . جویدن آدامس باعث افزایش تولید بزاق می‌شود ، که می‌تواند به جلوگیری از پوسیدگی دندان کمک کند . نشان داده‌ شده است که زایلیتول باعث کاهش فعالیت باکتری‌ها و پوسیدگی دندان می‌شود ، بنابراین بهتر است که آدامس شما دارای زایلیتول باشد .

نکات مهم

1 – روزی 2 بار مسواک بزنید و نخ دندان بکشید . پیشگیری بهتر از درمان است .

2 – مسواک زدن بعد از نوشیدنی مواد اسیدی می‌تواند مینای دندان را ضعیف کند . تا 30 دقیقه بعد از مصرف مواد اسیدی مسواک نزنید .

3 – بعد از غذا خوردن مسواک بزنید تا از ایجاد جرم روی دندان جلوگیری کنید . اگر نمی‌توانید مسواک بزنید ، آدامس بدون قند بجوید یا دهان خود را با آب خالی آبکشی نمایید .

هشدار : همیشه قبل از تغییر در رژیم غذایی و سبک زندگی خود ، با پزشک یا دندان‌پزشک خود مشورت کنید .

امتیاز شما به این محتوا post

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.