لاعری با آب

آب‌درمانی چیست ؟

آب‌درمانی یا هیدروتراپی به معنی درمان بیماری‌ها با استفاده از آب است که در قدیم نیز کاربرد داشته است . در مورد آب‌درمانی زیاد اغراق‌شده است و در پزشکی برای درمان بیماری‌هایی مانند : سنگ کلیه ، اسهال و گرمازدگی توصیه می‌شود که فقط موجب جبران آب ازدست‌رفته و رقیق کردن ادرار می‌شود . حتی حیوانات نیز می‌دانند در هنگامی‌که بیمار می‌شوند باید آب بنوشند .

آب درمان یا هیدروتراپی بر این اصل بناشده است که به دلیل استفاده ما از دارو و موادی که ناخالصی دارند ، ناخالصی ها در بدن انسان رسوب‌کرده و می‌توان با آب‌درمانی رسوبات سمی را از بدن خارج کرد .

آب‌درمانی لاغری چیست ؟

آب‌درمانی در ایران عموماً برای لاغری استفاده می‌شود ، و تعریف اصلی آب‌درمانی را تغییر داده‌اند . به‌هرحال شما می‌توانید با استفاده از آب ، بدن یا شکم خود را لاغر کرده و چربی‌ها را آب کنید .

نوشیدن مقدار زیادی آب یک ابزار کارآمد برای لاغر کردن است . آب می‌تواند به سوخت‌وساز بدن ، کاهش اشتها و جاری ساختن وزنِ آبی بدن ( وزنی از بدن را که آب تشکیل داده است ) به شما کمک کند .

میزان پیشنهادی مصرف آب 8 تا 10 لیوان در روز است ، در ابتدا ممکن است سخت به نظر بیاید ، اما با تصمیم قاطع ، می‌توانید به‌زودی در مسیر صحیح مصرف آب و کاهش وزن قدم بردارید .

چگونه با آب لاغر شویم ؟

راه‌های زیادی برای لاغری با آب وجود دارد که آن‌ها را گام به گام معرفی کرده و شرح می‌دهید ، شما می‌توانید از 1 یا چند روش استفاده کرده و اقدام به لاغری کردن خود کنید .

روش های لاغری :

  • افزایش اصولی مصرف آب
  • سم زدایی با آب و لاغری
  • روزه آب
  • دیگر روش‌ها

در ادامه ، تمامی موارد گفته شده کاملا شرح داده خواهد شد ، با سایت کوروک همراه باشید !!!

روش اول : افزایش اصولی مصرف آب

لاغری سریع با آب

1 – چگونه نوشیدن آب را در طول روز پخش‌کنیم ؟

نوشیدن آب در طول روز به شما کمک می‌کند تا بدون اینکه کالری مصرف کنید ، احساس سیر بودن داشته باشید . شیر ، چای با شیر ، نسکافه ، آب‌میوه و هل هوله‌ها دارای کالری هستند که باعث چاق شدن شما خواهند شد ، که شما باید آنها را با آب جایگزین کنید .

همچنین با توجه به اینکه شما احساس سیری می‌کنید ، میزان کمتری غذا در میان وعده‌ها و وعده‌های اصلی مصرف می‌کنید که کاهش کالری مصرفی یعنی کاهش وزن !!!

اگر از نوشیدن آب لذت نمی‌برید ، از آب طعم دار استفاده کنید یا اینکه خودتان آن را طعم دار کنید . چندتکه خیار یا لیمو را در پارچ آب انداخته تا مزه آن بهتر شود .

زنگ ساعت خود را تنظیم کنید تا در زمان‌هایی خاص به شما یادآوری کند تا آب بنوشید . این کار باعث می‌شود که نوشیدن آب را فراموش نکنید و همچنین نوشیدن آب برای شما تبدیل به یک عادت شده و باعث می‌شود که آن را همیشه رعایت کنید .

همیشه در نزدیکی خود پارچ یا بطری آب بگذارید تا نوشیدن آب برای شما آسان شود .

رژیم لاغری آب

2 – قبل از هر وعده غذایی 1 لیوان آب بنوشید . این کار باعث ایجاد احساس پر بودن و سیری در شما می‌شود که نتیجه آن کمتر غذا خوردن است . با مصرف غذای کمتر شما کالری کمتری به بدن رسانده‌اید که باعث کاهش وزن خود شما می‌شود .

مصرف 1 لیوان آب قبل ، در هنگام و بعد از غذا خوردن باعث می‌شود که به هضم غذا کمک کرده و همچنین پروسه لاغر کردن را نیز سرعت ببخشید . آب به بدن کمک می‌کند تا غذا را تجزیه کرده و مواد مغذی آن را جذب کند .

نکته : حواستان به حجم و میزان کالری مصرفی خود در هر وعده باشد . آب نمی‌تواند رژیم غذایی ناسالم را پوشش دهد و شمارا لاغر کند !!!

آب درمانی

3 – آب را جایگزین نوشیدنی‌های شیرین کنید . به‌جای نوشیدن نوشابه ، اسموتی ، آب‌میوه ، چای و قهوه شیرین ، آب بنوشید . همیشه 1 بطری آب همراه خود داشته باشید تا در صورت نیاز بتوانید آب بنوشید .

اگر شما کالری حاصل از نوشیدنی‌های قندی را صفر کنید ، می‌توانید 100‌ها کالری در روز کمتر مصرف کرده و به لاغری خود کمک کنید .

تاثیر نمک در لاغری

4 – آب بنوشید و مصرف نمک را کاهش دهید . برای کاهش وزن آب بدن ( وزن بدن که از آب ناشی می‌شود ) میزان مصرف نمک را کم کنید تا شاید کاهش وزن سریعی باشید ، این کار اگر با مصرف زیاد آب همراه شود ، نتیجه سریع‌تر و بهتری را شاهد خواهید بود .

به دنبال دیگر ادویه‌ها یا طعم‌دهنده‌ها به‌جای نمک باشید . سبزیجات تازه یا سیر ، هم تأثیر بدی روی سلامتی ندارند و هم اینکه می‌توان از آن‌ها برای طعم دار کردن بسیاری از غذاها استفاده کرد .

اگر محصولاتی که استفاده می‌کنید ، گزینه کم‌نمک را هم داشت ، آن را خریداری و استفاده کنید .

حواستان به رستوران‌ها باشد ، زیرا عموماً میزان زیادی نمک و روغن در غذاهای آن‌ها وجود دارد .

نکته : وجود نمک در مواد غذایی همیشه واضح نیست ، بنابراین همیشه برچسب ارزش غذایی ، مواد غذایی را نگاه کنید . مواد غذایی کنسرو شده و سبزیجات یخ‌زده دارای نمک زیادی هستند که در رستوران‌ها زیاد استفاده می‌شوند .

روش دوم : سم‌زدایی و لاغری

سم زدایی لاغری

1 – روی سم‌زدایی کوتاه‌مدت با آب طعم دار شده با میوه و سبزی تمرکز کنید . مقداری میوه و سبزی مانند : خیار ، طالبی ، هندوانه ، توت‌فرنگی ، برگ نعنا ، مرکبات ، سیب و آناناس را در آب مصرفی خود بخوابانید . به‌جای مصرف آب در طول روز از این آب استفاده کنید .

سعی کنید آب طعم دار را در ظرف دربسته نگهداری کنید . سعی کنید از میوه و سبزی‌های تازه استفاده کنید . اگر میوه و سبزی‌هایی که خریدید ، در حال پلاسیده شدن هستند ، آن‌ها را دور بریزید و دوباره خرید کنید .

لاغری با آب میوه

2 – میوه‌های تکه شده را چند ساعت در آب و داخل یخچال بگذارید تا خیس بخورند . می‌توانید از یک یا چند نوع آب طعم دار استفاده کنید ، البته تجربه نشان داده است که اگر از چند نوع استفاده کنید بهتر است .

هیچ‌گونه شیرین‌کننده به آب مصرفی یا آب طعم دار اضافه نکنید . البته از جوز هندی یا دارچین می‌توانید استفاده کنید . از اضافه کردن هرگونه نمک یا کالری به آب طعم دار ، که ممکن است آب را در بدن نگه دارد ، خودداری کنید .

برای جلوگیری از تلخ شدن آب طعم دار ، پوست مرکبات را قبل از ریختن آن‌ها در آب جدا کنید .

بهتر است آب طعم دار را در یخچال نگه‌دارید ، اما می‌توانید در دمای خانه نیز آن را تا 1 روز نگه‌داری کنید .

لاغری سریع

3 – مدت سم‌زدایی چقدر باید باشد ؟

داشتن رژیم غذایی بسیار محدود برای مدت طولانی می‌تواند تأثیرات منفی روی بدن شما داشته باشد ، زیرا تمامی مواد مغذی موردنیاز بدن مانند فیبر و پروتئین به این صورت تأمین نمی‌شود . بهترین زمان سم‌زدایی با این روش ، 1 هفته یا کمتر است .

داشتن رژیم غذایی محدود برای لاغری ، راه مناسب و سالمی برای این کار نیست .

اگر احساس خستگی زیاد یا سرگیجه داشتید ، سریعاً سم‌زدایی را رها کرده و به رژیم غذایی عادی خود برگردید . سلامتی شما مهم‌تر از کاهش وزن است !!!

هشدار : همیشه قبل از سم‌زدایی و تغییر رژیم غذایی با پزشک خود مشورت کنید تا مشکلی برای شما پیش نیاید .

روزه آب برای لاغری

4 – حداقل روزی 2 لیتر آب در طول روز بنوشید . نباید آب را یک‌دفعه‌ای بنوشید ، به‌جای این کار ، نوشیدن آب را در طول روز به 9 تا 10 قسمت تقسیم کنید . این کار به ‌جایگزینی آب ازدست‌رفته بدن در طول روز کمک می‌کند . اگر می‌توانید ، بیشتر آب بنوشید ، 2 لیتر آب حداقل میزان مصرف آب در روز است .

برای انجام سم‌زدایی با آب بهتر است درزمانی که بیکار و در خانه هستید ( مانند آخر هفته‌ها ) این کار را انجام دهید . درزمانی که سرکار هستید نمی‌توانید این کار را درست انجام دهید ، همچنین باید بدانید که در روزهایی که سم‌زدایی بدن با آب را انجام می‌دهید ، نباید فعالیت‌های شدید بدنی داشته باشید . همچنین به دلیل نیاز زیاد به دستشویی بهتر است در خانه باشید .

لاغری با آب و سبزی

5 – مواد غذایی سرشار از آب در طول روز میل کنید . درزمانی که می‌خواهید چیزی بخورید ، سعی کنید مواد غذایی که آب زیادی دارند بخورید که عموماً میوه و سبزیجات این‌گونه هستند . همچنین از پروتئین کم‌چرب مثل مرغ و بوقلمون به‌جای گوشت قرمز استفاده کنید .

شما باید سم‌زدایی با آب و کاهش کالری مصرفی را با یکدیگر ترکیب کنید . روزی 2 لیتر آب بنوشید و کالری مصرفی خود را پایین بیاورید ( خانم‌ها 1200 و آقایان 1500 کالری در روز ) . این کار می‌تواند یک پرش بزرگ در لاغری ایجاد کند و به متخصصان تغذیه کمک کند تا کاهش وزن شما را تا 1 سال نگه‌دارند .

حواستان باشد که این روش راه حل طولانی‌مدت نیست . درست است که این روش باعث لاغری سریع شما می‌شود ، اما اگر تغییر کلی در سبک زندگی خود ایجاد نکنید ، این کاهش وزن به‌سادگی بازخواهد گشت .

روش سوم : روزه آب برای لاغری

لاغری با آب چگونه است

1 – چه مقدار باید روزه آب بگیریم ؟

معمولاً ، چند روز گرفتن روزه آب عالی است . اگر فکر می‌کنید نمی‌توانید چند روز این کار را انجام دهید ، 24 ساعت روزه را تست کنید ، اگر بعد از 24 ساعت احساس کردید که می‌توانید این کار را ادامه دهید ، آن را ادامه دهید .

به یاد داشته باشید که این‌یک‌راه موقتی برای کاهش وزن سریع است . اگر نتوانستید روزه آبی را کامل بگیرید ، آن را قطع کرده و به رژیم غذایی خود برگردید .

روزه آب را به‌صورت متناوب انجام دهید و مثلاً یک‌بار روزه‌بگیرید ، چند هفته یا یک ماه بعد یک‌بار دیگر این کار را انجام دهید .

عوارض آب درمانی

2 – قبل از روزه گرفتن با پزشک خود مشورت کنید . حواستان باشد که شما باید در شرایط بدنی مناسب برای انجام روزه آب باشید . حواستان باشد که سلامتی شما مهم‌تر از لاغری شما است !!!

درصورتی‌که نمی‌توانید روزه آب کامل بگیرید ، آن را با مصرف 1 تا 2 وعده کم‌کالری در روز و مصرف آب زیاد جایگزین کنید تا استارت خوبی برای لاغری داشته باشید .

باید بدانید که این روش ( روزه آب ) به دلیل نداشتن پروتئین و فیبر می‌تواند منجر به کاهش میزان سطح انرژی شما و کاهش سلامتی روده شود .

هشدار : درصورتی‌که دیابت دارید ، باردار هستید یا بچه شیر می‌دهید ، اقدام به گرفتن روزه آب نکنید .

تاثیر میوه در لاغری

3 – چند روز قبل از روزه گرفتن ، میزان مصرف مواد غذایی را کاهش دهید ، اما چرا ؟!!

شما با اینکار بدن خود را به مصرف کمتر موادغذایی عادت می‌دهید و از شکه شدن آن به صورت یکدفعه‌ای جلوگیری می‌کنید .

مصرف آب ، سبزیجات و میوه‌ها را افزایش داده و فقط از گوشت کم‌چرب و برنج قهوه‌ای استفاده کنید . روی غذای خود نمک نزنید ، با این کار به بدن خود کمک می‌کنید تا آب جمع شده در بدن را راحت‌تر دفع کند .

ورزش برای لاغری سریع

4 – ورزش نکنید . درست است که برای کاهش وزن ، ورزش یک‌راه عالی است ، اما در این موقع ( هنگام گرفتن روزه آب ) نباید این کار را انجام دهید . ممکن است این کار برای بدن شما سنگین و مشکل باشد ؛ زیرا باید انرژی صرف کرده و مایعات را از طریق عرق دفع کند .

چگونه سریع لاغر شویم

5 – شروع روزه آب !!!

به‌عنوان صبحانه ، ناهار ، شام و هرزمانی که گرسنه شدید ، فقط آب بنوشید . در این زمان باید حواستان به بدنتان باشد . اگر سرگیجه گرفتید مقداری دم‌نوش گیاهی با موارد مشابه بنوشید تا دوباره روبه‌راه شوید .

15 دقیقه مدیتیشن انجام دهید و روی احساس خوب بودن و پاک‌سازی ذهن تمرکز کنید تا افکار و احساسات ناخوشایند از بین بروند . برای آموزش مدیتیشن مطالعه مقاله ” آموزش سریع مدیتیشن ” پیشنهاد می‌شود .

با توجه به اینکه در روزه آب مصرف شیرینی و مواد غذایی جامد مجاز نیست ، اما عموماً پیشنهاد می‌شود که به آب مصرفی الکترولیت یا نمک طبیعی اضافه شده تا از مسمومیت با آب جلوگیری شود .

لاغری فوری با آب

6 – بعد از اتمام روزه آب ، با غذاهای سبک شروع کنید . شما باید به‌صورت تدریجی به رژیم غذایی همیشگی خود برگردید . رژیم غذایی خود را با میوه ، سبزی ، گوشت کم‌چرب ، برنج قهوه‌ای و مصرف آب زیاد پرکنید .

اگر به وزن قبلی خود نیز برگشتید ، ناامید نشوید و احساس نکنید که روزه آب هیچ تأثیری نداشته . سایر عادات زندگی سالم مانند : رژیم غذایی درست و ورزش منظم را ادامه دهید تا به وزن دلخواه خود برسید .

نکته : بازگشت چند کیلو وزن بعد از روزه آب طبیعی است ، زیرا حجم ماهیچه ازدست‌رفته دوباره ساخته می‌شود .

دیگر راه‌های لاغری با آب

لاغری با چای سبز

1 – رژیم چای سبز را امتحان کنید . تنها کاری که باید انجام دهید ، مصرف روزانه 4 فنجان چای سبز در روز است . زمان نوشیدن آن مهم است و باید به‌صورت : بعد از بیدار شدن و قبل از هر وعده غذایی نوشیده شود . چای سبز به افزایش آنتی‌اکسیدان داخل سیستم ( بدن ) شما کمک کرده و همچنین به احساس سیری نیز کمک می‌کند و باعث می‌شود که کمتر غذا بخورید .

به‌جای خوردن هله‌هوله چای سبز بیشتری بنوشید . این کار به کاهش وزن شما کمک خواهد کرد ، زیرا باعث می‌شود تا کالری کمتری مصرف کنید .

نوشیدن آب در طول روز را فراموش نکنید . چای سبز می‌تواند درواقع آب بدن شمارا دفع کند . برای جلوگیری از این کار و کمبود آب بدن ، به میزان همیشگی آب بنوشید .

لاغری با آب میوه خانگی

2 – رژیم غذایی آب‌میوه را امتحان کنید . این راهِ بسیار عالی و راحت برای مصرف بیشتر میوه و سبزی در رژیم غذایی است . درست کردن اسموتی به‌وسیله آبمیوه گیری یا مخلوط‌کن نیز می‌تواند به شما کمک کند .

شما می‌توانید در اوایل کار فقط 1 یا 2 وعده خود را با اسموتی‌های سالم جایگزین کنید ، معمولاً صبحانه و ناهار جایگزین می‌شوند . این رژیم غذایی را تا 1 هفته رعایت کنید .

حواستان باشد فقط روی میوه تمرکز نکنید و سبزیجات را نیز استفاده کنید . سبزیجات برگ‌دار مانند اسفناج و کلم مناسب هستند . می‌توانید یک عدد سیب به اسموتی خود اضافه کرده تا شیرین شود ، البته اگر طعم سبزیجات را دوست ندارید ، می‌توانید اینکار را بکنید .

در وعده شام سبزیجات خام و گوشت کم‌چرب بخورید . این کار می‌تواند شمارا از مصرف مواد غذایی ناسالم دور کند .

اگر احساس گرسنگی کردید ، آب‌میوه یا آب بیشتری بخورید یا میان وعده‌هایی مانند بادام یا میوه خشک‌شده را امتحان کنید .

لاغری با سبزیجات و آب

3 – رژیم غذایی سالم را دنبال کنید ، اما چگونه ؟

داشتن رژیم غذایی سالم مستلزم حذف مواد غذایی فرآوری شده که دارای موادنگهدارنده و مواد افزودنی است می‌شود .

میوه و سبزیجات تازه یا ارگانیک ( که البته در ایران زیاد موجود نیست ) مصرف کنید و از قندها و رنگ‌های مصنوعی دوری‌کنید . شما با این کار مطمئن می‌شوید که بیشتر رژیم غذایی شما طبیعی است .

همیشه ترکیبات محصولات مصرفی خود را نگاه کنید و اگر نتوانستید به‌درستی ترکیبات آن را بخوانید ممکن است مشکلی برای سلامتی نداشته باشد ، اما اگر تعداد آن‌ها زیاد و اسم‌ها خیلی عجیب‌وغریب بود آن محصول را خریداری نکنید .

سعی کنید از محصولات طبیعی و ارگانیک استفاده کنید ، مثلاً فروشگاه‌هایی که محصولات را مستقیم عرضه می‌کنند .

شما می‌توانید درصورتی‌که حیاط یا بالکن‌دارید ، شروع به پرورش دادن سبزی کنید و دقیقاً بدانید که چه چیزی می‌خورید .

در خانه غذا بخورید . شما با این کار دقیقاً میدانید که چه چیزی را وارد بدنتان کرده‌اید ، میزان کالری آن را میدانید و از سلامت آن اطمینان دارید .

لاغری سرعتی با ورزش و رژیم غذایی

4 – سبک زندگی خود را عوض کنید ، اما چطور ؟

ورزش کردن و درست غذا خوردن راه‌های مؤثری برای لاغر کردن و ادامه دادن راه لاغری است . با پزشک یا متخصص تغذیه صحبت کنید تا بتوانید اشتباهات تغذیه‌ای خود را پیداکرده و برنامه سلامتی را بریزید که بتوانید آن را انجام دهید !!! حتی حذف کردن چند نوشیدنی و غذای پرکالری از رژیم غذایی میتواند به لاغری شما کمک زیادی کند .

از رژیم‌های غذایی سرسختانه اجتناب کنید ، زیرا فقط نتایج موقتی را برای شما به همراه دارند . بهتر است رژیم غذایی سالم‌تر را به‌صورت بلندمدت دنبال کنید .

حواستان به میزان کاهش وزن باشد . کاهش وزن زیاد در مدت‌زمان کوتاه ، می‌تواند به بدن شما آسیب برساند . بهتر است روی سبک زندگی سالم تمرکز کنید به‌جای اینکه کاهش وزن سریع را انجام دهید .

نکات مهم

1 – افزایش مصرف آب یکی از مؤثرترین روش‌ها برای لاغری است ، البته اگر با برنامه ورزشی و رژیم سالم و بالانس ترکیب شود .

2 – اگر ورزش استقامتی انجام می‌دهید ، با پزشک خود مشورت کنید . شاید پزشک به شما استفاده از نوشیدنی‌های ورزشی که دارای الکترولیت هستند را پیشنهاد دهد .

3 – تحقیقات نشان داده‌اند که افزایش نسبی و مطلق در مقدار آب آشامیدنی ، می‌تواند نتایج بهبود کاهش وزن را بهبود ببخشند . سعی کنید به میزان توصیه‌شده یا مقدار کمی بیشتر از آن ، آب مصرف کنید . میزان مصرف آب توصیه‌شده برای آقایانِ بالغ 3.7 لیتر برای خانم‌های بالغ 2.7 لیتر است . مقدار آب گفته شده ، تمامی آب مصرفی شما را مانند آب خالص ، سایر نوشیدنی‌ها و غذا را شامل می‌شود .

هشدارها

1 – حواستان باشد که بالا بردن حجم آب مصرفی یعنی نیاز بیشتر به دستشویی ، بنابراین برای آن برنامه‌ریزی داشته باشید .

2 – حواستان باشد مقدار بسیار زیادی آب ننوشید ، زیرا می‌تواند باعث عدم تعادل الکترولیت ، آسیب کلیوی و حتی مرگ شود . حواستان باشد که بیش‌ازحد آب نخورید یا وعده‌های غذایی خود را با آب ، بدون تأمین الکترولیت‌های بدن ( کلرید ، نمک ، کلسیم و منیزیم ) جایگزین نکنید .

امتیاز شما به این محتوا post

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.