جلوگیری از بوی بد دهان

بوی بد دهان یا هالیتوز مشکلی است که بسیاری از افراد با آن سر و کار دارد ( حدود 25% از مردم دنیا به آن مبتلا هستند ) . در حدود 85% تا 90% بوی بد دهان از خود دهان ناشی میشود . خشکی دهان ، استرس ، سیر ، پیاز ، گوشت ، ماهی ، پنیر و دخانیت علت عمده بوی بد دهان میباشد . اصلی ترین علت بوی دهان باکتری های موجود در دهان میباشند که با خشک بودن دهان تشدید میشود . باقیمانده غذا در لای دندان ها گیر کرده و باعث رشد باکتری و بوی بد دهان میشوند . ذرات توتون نیز باعث رشد باکتری در دهان میشود .

رفع بوی بد دهان

استفاده از جوش شیرین برای از بین بردن بوی دهان . جوش شیرین میکروب هایی که باعث بوی بد دهان میشوند را خنثی میکند همچنین اسید های پشت دندان را از بین میبرد . به 3 صورت میتوانید جوش شیرین را مصرف کنید :

  • به صورت دهانشویه : نصف قاشق چایخوری جوش شیرین را در یک لیوان آب حل کرده و در دهان خود مانند دهانشویه بچرخانید .
  • به صورت مسواک : مقداری جوش شیرین روی مسواک خود ریخته و دهان خود را با آن مسواک بزنید .
  • شستن زبان : ¼ قاشق چایخوری آبلیمو را با جوش شیرین مخلوط کنید تا حالت خمیری بگیرد سپس با یک مسواک زبان خود را با آن شستشو دهید .

بوگیر بوی بد دهان

استفاده از گیاهان و مواد غذایی دیگر بوگیر . از گیاهان و مواد غذایی زیر میتوانید برای از بین بردن بوی دهان استفاده کنید .

مقداری جعفری خام بجوید .

بعد از غذاهای تند تخم رازیانه بجوید .

چد عدد برگ نعناع بجوید .

مقداری گشنیز یا هل بجوید .

چای نعناع بنوشید .

مقداری نمک روی لیمو ترش زده و آن را میل کنید .

ماست بخورید .

سیب ، هویج ، کرفس یا آناناس بخورید .

چای ضد بوی دهان

نوشیدن چای سبز یا مشکی . چای حاوی پلی فنول است که باعث حذف ترکیبات سولفور و کاهش باکتری های دهان میشود . همچنین باعث مرطوب نگه داشتن دهان نیز میشود .

  • چای سبز دارای مقدار بالایی آنتی اکسیدان میباشد که به از بین بردن باکتری های دهان کمک میکند .

آدامس برنده بوی دهان

جویدن آدامس . بعد از خوردن غذا آدامس بجوید . تمامی آدامس ها باعث افزایش بزاق دهان و کاهش بوی بد دهان میشوند . آدامس های دارچینی اثر بیشتری دارند زیرا باکتری های بیشتری را در دهان از بین میبرند . حتما از آدامس های بدون قند  و حاوی زایلیتول استفاده نمایید . آدامس های حاوی قند به دلیل وجود شکر در آنها باکتری های دهان را افزایش میدهند و باعث ایجاد بوی بد دهان میشوند .

غذاهایی که موجب بوی بد دهان میشوند

غذاهای بودار را مصرف نکنید . بدن انسان بوی مواد غذایی را به خود جذب میکند بنابراین تا چند ساعت بعد از غذا خوردن نیز بوی دهان را تحت تاثیر قرار میدهد . غذاهای تند و سبزیجات خانواده سیر را باید از رژیم غذایی خود حذف کنید زیرا دارای موادی هستند که باعث بوی بد دهان میشوند . سبزیجات و مواد غذایی لیست زیر را کمتر مصرف کنید .

پیاز

سیر

تره فرنگی

پیازجه

غذای تند

کلم

قهوه

نوشابه

مواد غذایی شیرین

استفاده بیش از حد از مولتی ویتامین

چربی و بوی دهان

مصرف کربوهیدرات را افزایش دهید . آیا میدانستید در صورت مصرف کربوهیدرات کم در رژیم غذایی باعث بوی بد دهان میشوید ؟ وقتی که بدن چربی را به جای کربوهیدرات در بدن برای تولید انرژی می شکند کتون تولید میشود . مقداری از کتون در دهان شما وارد میشود که بوی بدی دارد .

  • مصرف میوه های دارای ویتامین C به دلیل از بین بردن باکتری های مضر در دهان میتواند باعث از بین بردن بوی بد دهان شود .

بیماری بوی دهان

بیماری هایی که موجب بوی بد دهان میشوند . بعضی از بیماری ها باعث بوی بد دهان یا خشکی دهان میشوند که باعث بوی بد دهان میشوند . بعضی از قرص ها نیز باعث بوی بد دهان میشوند عوارض قرص هایی را که مصرف میکنید را مطالعه بفرمایید . بیماری های مرتبط :

سنگ لوزه

دیابت

میکروب معده

چرک کردن سینوس ها

مشکل کلیه

مشکلات دهان و دندان

از بین بردن بوی دهان

مسواک کردن ، استفاده از نخ دندان و دهان شویه به صورت روزانه . 2 علت اصلی بوی بد دهان باکتری ها و پوسیدگی ذرات مواد غذایی میباشد . بسیاری از باکتری ها روی زبان شما باقی می مانند بنابراین زبان و لثه ها را نیز تمیز کنید . بعضی از مواد غذایی نیز در بین دندان ها گیر کرده اند که بوسیله مسواک از بین نمیروند و با نخ دندان تمیز میشوند . از دهان شویه نیز استفاده نمایید .

  • از دهان شویه های حاوی کلرید دی اکسید استفاده نمایید . بسیاری از باکتری ها پشت زبان هستند که با مسواک اصولا شسته نمیشوند اما با دهانشویه های حاوی کلرید دی اکسید به راحتی از بین میروند .

دیگر نکات مهم برای جلوگیری و درمان بوی بد دهان : 

از اسپری خوشبو کننده دهان استفاده کنید .

قرص نعناع مصرف کنید .

شربت آبلیمو بنوشید .

مصرف زینک را بالا ببرید .

مواد پروبیوتیک مصرف کنید .

بعد از وعده غذایی دهان خود را با آب شستشو دهید .

یک لیوان آب قبل از خواب بنوشید .

آب زیاد بنوشید .

سیگار نکشید .

مصرف قهوه را کاهش دهید .

1/5 - (1 امتیاز)

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.