علت و درمان خروپف چیست ؟ ( با عکس )

خروپف ( به انگلیسی : Snoring ) می‌تواند آرامش دیگر افراد خانه را مختل کند و باعث شود که در صبح بعد از بیدار شدن از خواب ، احساس خستگی کنید . اگر می‌خواهید خروپف را متوقف کنید ، می‌توانید با تغییراتی راحت در سبک زندگی و باز نگه‌داشتن مجرای تنفسی مشکل حل کنید .

بهتر است با پزشک خود نیز درباره خروپف خود صحبت کنید ، ممکن است که درمان‌های پزشکی ضروری باشند .

تغییر سبک زندگی

وزن زیاد و خروپف

وزن مناسب و سالمی داشته باشید . اضافه‌وزن می‌تواند باعث بدتر کردن خروپف شود . داشتن رژیم غذایی سالم و بالانس ، و همچنین ورزش کردن می‌تواند به کاهش علائم خروپف کمک کند .

قبل از شروع به ورزش کردن با پزشک خود مشورت کنید . ممکن است بعضی از ورزش‌ها برای شما مناسب نباشند و به شما آسیب بزنند .

افرادی که در وزن سالمی هستند نیز ممکن است خروپف کنند ، مخصوصاً اگر دچار بیماری‌ای مانند آپنه ( توقف تنفس ) باشند .

الکل و خروپف

الکل مصرف نکنید ، مخصوصاً قبل از خواب !!!

الکل باعث ریلکس شدن بدن می‌شود که درواقع ریسک خروپف کردن را افزایش می‌دهد . این اتفاق به دلیل این میافتد که عضلات گلو ریلکس شده و باعث می‌شود که مقدار کمی سقوط ( فروریختگی ) کند که باعث خروپف می‌شود . اگر در از بین بردن خروپف مصر هستید ، باید الکل را کنار بگذارید .

از بین بردن خروپف

به پهلو بخوابید . به پشت خوابیدن باعث می‌شود که بافت پشت گلو رها شود و مسیر عبور هوا را تنگ کند . به پهلو خوابیدن این مشکل را التیام می‌بخشد و ریسک خروپف را کاهش می‌دهد .

درمان خروپف

اگر می‌خواهید به پشت بخوابید ، 10 سانتی‌متر تشک را بالا ببرید . شما می‌توانید قسمت بالای تشک خود را مقداری شیب داده و به پشت بخواب ، البته اگر نمی‌توانید در موقعیت دیگری بخوابید . این کار تنگ شدن پشت گلو را کاهش داده و باعث می‌شود کمتر تمایل به خروپف کردن داشته باشید .

بالشت ضد خروپف

از بالشت ضد خروپف استفاده کنید . بعضی از افراد اظهار داشته‌اند که با استفاده از بالشت ضد خروپف بهتر می‌خوابند . انواع مختلفی از این نوع بالشت‌ها در بازار موجود است که بنا بر سلیقه خودتان می‌توانید یکی از آن‌ها انتخاب کرده و استفاده کنید . حواستان باشد که این نوع بالشت‌ها برای تمامی افراد ممکن است کار نکند .

سیگار علت خروپف است

سیگار را ترک کنید . سیگار کشیدن ریسک خروپف کردن را افزایش داده و آن را بدتر می‌کند . همچنین ترک سیگار می‌تواند باعث کمک به بهبود تنفس در شما شود . اگر در ترک کردن سیگار مشکل‌ دارید ، با پزشک خود درباره کمک‌کننده‌هایی مانند : برچسب ، آدامس و دارو صحبت کنید . البته مقاله ” ترک سریع سیگار ” نیز می‌تواند به شما کمک زیادی کند .

قرص ضد خروپف

مصرف آرام‌بخش‌ها را محدود کنید . آرام‌بخش‌ها سیستم اعصاب مرکزی را ریلکس کرده که عضلات گلو را نیز شامل می‌شود . ریلکس شدن عضلات گلو باعث افزایش ریسک خروپف خواهد شد ، بنابراین مصرف نکردن آن‌ها می‌تواند به کاهش خروپف کمک کند .

هشدار : قبل از کنار گذاشتن قرص‌های آرام‌بخش حتماً با پزشک خود مشورت کنید .

اگر در به خواب رفتن مشکل‌دارید ، مطالعه مقاله ” خوابیدن سریع ” پیشنهاد می‌شود .

درمان سریع خروپف

روزی 20 دقیقه آواز بخوانید . این کار به سفت کردن عضلات گلو کمک می‌کند . با توجه به اینکه عضلات شل گلو می‌تواند باعث خروپف کردن شود ، سفت کردن آن‌ها می‌تواند به حذف علائم کمک کند . البته می‌توانید به‌جای آواز خواندن ، سازهای بادی نیز بنوازید .

باز نگه‌داشتن مسیر هوا

چسب ضد خروپف

از چسب بینی یا گشادکننده بینی استفاده کنید . چسب‌های بینی بدون نیاز به نسخه بوده ، ارزان است و کار کردن با آن نیز راحت می‌باشد . این چسب‌ها روی خارج بینی چسبانده می‌شوند و سوراخ‌های بینی شمارا باز نگه می‌دارند . گشادکننده‌های بینی نیز تأثیر مشابهی داشته و قابل‌استفاده مجدد هستند و می‌توانند سوراخ‌های بینی را باز نگه‌دارند .

چسب و گشادکننده بینی را می‌توانید از داروخانه‌ها تهیه کنید .

این مورد برای تمامی افراد کارساز نیست ، مخصوصاً اگر مشکلاتی مانند آپنه داشته باشید .

شستن سینوس ها

سینوس‌ها را شسته یا از ضد احتقان استفاده کنید . اگر دچار احتقان سینوس هستید ، این امر ممکن است که باعث ایجاد خروپف در شما شود . ضد احتقان های بدون نیاز به نسخه می‌توانند به کاهش این احتقان کمک کنند . دیگر گزینه پیش و روی شما شستن سینوس‌ها است .

اگر آلرژی دارید ، ایده خوبی است که ضد حساسیت مصرف کنید ، زیرا آلرژی می‌تواند باعث احتقان سینوس‌های شما شود .

شستن سینوس‌ها راحت نیست و نیاز به آموزش دارد که می‌توانید از مقاله ” شستن اصولی سینوس‌ها ” استفاده کنید .

بخور و خروپف

از مرطوب‌کننده هوا استفاده کنید . بعضی‌اوقات خشکی مجاری تنفسی می‌تواند باعث خروپف شود ، که شما با مرطوب کردن آن‌ها می‌توانید این مشکل را تسکین دهید . استفاده از مرطوب‌کننده هوا یکی از راحت‌ترین راه‌ها جهت جلوگیری از خشکی است . استفاده از مرطوب‌کننده هوا در اتاق‌خواب در هنگام خوابیدن ، می‌تواند به شما کمک کند .

کمک‌های پزشکی و حرفه‌ای

علت پزشکی خروپف

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنیم ؟

بعضی از بیماری‌ها مانند : فشارخون بالا ، مشکلات قلبی ، سکته مغزی  ، دیابت و افسردگی می‌توانند باعث خروپف کردن شوند که پزشک شما باید آن‌ها را تشخیص دهد .

اگر دچار علائم زیر هستید با پزشک خود مشورت کنید :

1 – افزایش بی‌خوابی

2 – سردرد بعد از بیدار شدن

3 – مشکل در تمرکز کردن در طول روز

4 – گلودرد در صبح

5 – بی‌قراری

6 – بیدار شدن از خواب به دلیل خفگی یا نفس‌نفس زدن

7 – درد قفسه سینه در شب

8 – دیگران میگویند که خروپف می‌کنید

9 – فشارخون بالا

تشخیص علت خروپف

به پزشک خود اجازه دهید تا برایتان عکس بنویسد . عکس‌برداری با اشعه ایکس ، ام آر آی یا سی تی اسکن ممکن است توسط پزشک برای شما تجویز شود که به جهت چک کردن راه سینوس‌ها و مجاری تنفسی است . مواردی مانند باریکی یا انحراف بینی را نیز نشان می‌دهد . با این کار علت پیداشده ، بنابراین گزینه‌های درمانی می‌تواند به شما کمک کند .

این‌گونه آزمایش‌ها بدون درد هستند و خطری برای شما ندارد . فقط شاید مقداری ترس یا ناراحتی به دلیل تازگی آن‌ها به شما دست دهد .

درمان قطعی خروپف

مطالعه خواب چیست ؟

پزشک از شما می‌خواهد تا در کلینیکی حاضر شوید و به‌صورت طبیعی و مثل همیشه بخوابید . پشت درب اتاق شما پزشکان حضور دارند و پروسه خواب شمارا در نظر دارند . البته دستگاه‌های خاصی به شما وصل می‌شود که دردی ندارند و کمترین ناراحتی را برای شما ایجاد می‌کنند .

نوع دیگری از این تست نیز وجود دارد که پزشک شما دستگاهی به شما وصل می‌کند که آن دستگاه اطلاعات خواب شمارا ضبط کرده و به پزشک ارائه می‌دهد .

اگر بعد از درمان و تغییر سبک زندگی بازهم خروپف داشتید ، ممکن است که مشکل شما پیچیده باشد و به این سادگی نتوان آن را تشخیص داد . در این صورت می‌توانید از پرشک بخواهید تا برای شما مطالعه خواب تجویز کنید .

درمان آپنه

اگر آپنه دارید ، از دستگاه CPAP استفاده کنید . توقف تنفس موقعیت جدی‌ای است که نیازمند درمان پزشکی است . توقف تنفس فقط مزاحم خواب شما نمی‌شود ، بلکه با دیگر موقعیت‌هایی که زندگی انسان را تهدید می‌کنند در ارتباط است .

خیلی مهم است که هر شب از این دستگاه استفاده کنید و به توصیه‌های پزشک خود نیز گوش دهید .

دستگاه را تمیز نگه‌دارید . ماسک را هرروز بشورید ، تیوب و محفظه آب را هفته‌ای یک‌بار تمیز کنید .

دستگاه CPAP می‌تواند باعث تنفس راحت‌تر ، خروپف کمتر و خواب بهتر شود که این کار را با حذف توقف تنفس یا همان آپنه انجام می‌دهد .

دستگاه ضد خروپف

از دندان‌پزشک کمک بگیرید . دندان‌پزشک می‌تواند قطعه‌ای برای شما درست کند تا مقدار کمی فک و زبان شمارا به جلو هل داده تا راه تنفسی اصلی شما بازبماند . درست است که این روش مؤثر است اما مقداری هزینه‌بردار است .

البته می‌توانید از این دهان گیرهای موجود در بازار استفاده کنید ، آن‌ها دقیقاً فیت دهان شما نیستند ، اما می‌توانند مؤثر باشند .

جراحی برای خروپف

جراحی آخرین راه‌حل !! درصورتی‌که هیچ‌کدام از موارد موفقیت‌آمیز نبود ، با پزشک خود درباره جراحی صحبت کنید .

جراحی‌های شایع برای خروپف

1 – برداشتن گرفتگی‌هایی مانند : لوزه‌ها یا آدنوئید‌های ملتهب .

2 – در صورت داشتن آپنه ، پزشک ممکن است آن را سفت کرده یا مقداری از سقف دهان نرم را بردارد .

3 – ممکن است که پزشک قسمت زیر زبان را سفت کند یا اندازه آن را کاهش دهد تا هوا بتواند به‌راحتی در جریان باشد .

نکات مهم

1 – درست است که تغییر در سبک زندگی می‌تواند خیلی کمک‌کننده باشد ، اما بهتر است که در صورت خروپف کردن به پزشک مراجعه کنید .

2 – باید بدانید که خروپف کردن یک مشکل فیزیکی است ، بنابراین اگر احساس بدی در مورد آن دارید ، باید بدانید که این اشتباه شما نبوده و تقصیر شما نیست !!

امتیاز شما به این محتوا post

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.