دندان قروچه

بیشتر افراد بعضی‌اوقات دندان‌های خود را روی یکدیگر می‌سابند یا روی‌هم فشار می‌دهند ، اما افرادی که دارای دندان‌قروچه دارند ممکن است همواره در طول روز یا شب این کار را انجام دهند .

دندان‌قروچه شدید می‌تواند منجر به بیماری‌های فک ، سردرد و آسیب به دندان‌ها شود . درمان قطعی‌ای برای درمان دندان‌قروچه وجود ندارد ، اما ترکیبی از مدیریت استرس ، درمان استرس و محافظ دهان می‌تواند به درمان کردن آن کمک کند .

مدیریت استرس در خانه

درمان دندان قروچه

قبل از خواب تمرین تنفس را انجام دهید . تنفس یک‌راه عالی و راحت برای خلاصی از شر استرس ، قبل از خواب است . شما می‌توانید این تمرین را به همراه موسیقی با صدای کم انجام دهید تا محیطی آرام ایجاد کنید .

مراحل انجام :

1 – در مکانی راحت بنشینید ، مکانی بدون حواس‌پرتی را انتخاب کنید .

2 – 3 ثانیه با دیافراگم خود نفس بکشید .

3 – به آرامی و به مدت 2 تا 3 ثانیه هوا را بیرون دهید .

4 – این کار را 10 مرتبه دیگر تکرار کنید .

در هنگام انجام این کار چشمان خود را ببندید و روی تنفس خود تمرکز کنید . سعی کنید ریتم تنفس پایداری داشته باشید .

آرامش و کاهش دندان قروچه

قبل از خواب مدیتیشن انجام دهید . در اغلب اوقات دندان‌قروچه به دلیل استرس رخ می‌دهد ، بنابراین یک‌راه درمان آن استفاده از تکنیک‌های ریلکسیشن مانند مدیتیشن قبل از خوابیدن است .

روی زمین یا رخت خواب دراز بکشید . دستان خود را در کنار بدن خود روی زمین گذاشته و چشمان خود را ببندید . چند بار با دم و بازدم آرام نفس بکشید .

درحالی‌که چشمانتان بسته است ، روی بدنتان تمرکز کنید . از دستان خود شروع کرده و فقط روی دستان خود تمرکز کنید ، سپس روی کف دستان ، وزن تمرکز کرده و صافی آن‌ها را احساس کنید .

روی پا تمرکز کنید ، به بلندی و وزن آن فکر کنید . به سمت انگشتان پا رفته و فشار باسن خود روی زمین را احساس کنید .

روی ساق پا متمرکز شوید و سپس روی معده بروید . همچنان به تنفس منظم ادامه دهید .

از معده به سمت صورت حرکت کرده و روی اجزاء صورت متمرکز شوید .

بعد از اتمام این تمرین ، شما ممکن است به خواب بسیار عمیقی فروبروید .

چای و دندان قروچه

قبل از خواب کافئین مصرف نکنید . بعد از شام تا زمان خواب دیگر نوشیدنی حاوی کافئین مصرف نکنید . به دنبال مصرف چای گیاهی یا آب داغ با لیمو باشید ، زیرا شما نمی‌خواهید بدن خود را قبل از خواب تحریک کرده و باعث خواب بی‌کیفیت و ایجاد دندان‌قروچه شوید .

همچنین ایده خوبی است که مصرف الکل را کنار بگذارید ، سیگار را هم ترک کنید یا در شب سیگار نکشید . 2 مورد گفته‌شده نیز می‌توانند روی خواب و دندان‌قروچه تأثیر بگذارند .

کاهش استرس و کاهش دندان قروچه

قبل از خواب با همسر خود صحبت کنید . از همسر خود بخواهید درصورتی‌که دندان‌قروچه داشتید ، آن را یادداشت کند . این اطلاعات می‌تواند به پزشک یا دندان‌پزشک کمک کند تا بهتر دندان‌قروچه شمارا درمان کنند .

صحبت کردن قبل از خواب با همسر می‌تواند به کاهش استرس شما نیز کمک کند . همچنین گفتگو کردن با همسر در هنگام خواب باعث تمایل بیشتر به داشتن خواب مناسب می‌شود .

درمان تخصصی استرس

علت دندان قروچه

به دنبال رفتاردرمانی شناختی باشید . علت عمده دندان‌قروچه استرس و اضطراب است . رفتاردرمانی شناختی یک درمان روان‌شناسانه است که به مدیریت مشکلات استرس کمک می‌کند ، که این کار را با تغییر روش تفکر شما و واکنش شما انجام می‌دهد .

درمانگر آموزش‌دیده شمارا تشویق می‌کند تا درباره چگونگی فکر کردن در مورد خود ، جهان و دیگر افراد صحبت کنید . همچنین درمانگر شمارا به بحث در مورد چگونگی تأثیر رفتار شما روی احساسات و افکارتان دعوت می‌کند .

درمان سریع دندان قروچه

هیپنوتیزم را امتحان کنید . بعضی از افرادی که از دندان‌قروچه رنج می‌برند فهمیده‌اند که هیپنوتیزم می‌تواند بیماری آن‌ها را تسکین دهد . درواقع یک مطالعه روی تأثیرات بلندمدت هیپنوتیزم نشان داد که بعد از 36 ماه بعد از درمان هنوز هم تأثیرات مثبتی روی بیمار دارد .

هیپنوتیزم‌های ضبط‌شده در اینترنت موجود است که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید .

درمان قطعی دندان قروچه

با پزشک خود در مورد بیوفیدبک صحبت کنید . بیوفیدبک نوعی درمان است که با استفاده از روش‌های نظارتی و وسایل خاصی به شما آموزش می‌دهد که چگونه فعالیت‌های عضلانی خود را در فک کنترل کنید . بیوفیدبک با استفاده از وسایل مکانیکی مانند سنسورهای دهانی انجام می‌شود . با استفاده از این روش شما آگاهی بیشتری در مورد چگونگی ساییدن دندان‌هایتان به یکدیگر پیدا می‌کنید و می‌توانید بیاموزید که چگونه عضلات فک را کنترل کرده و از دندان‌قروچه خلاص شوید . پزشک شما می‌تواند اطلاعات بیشتری در مورد این روش و طریقه انجام آن به شما بدهد .

ورزش فک

فک درد و دندان قروچه

عضلات فک را ماساژ دهید . روی از بین بردن تنش عضله جونده ( اصلی‌ترین عضله جویدن ) تمرکز کنید . این عضله در دو طرف فک و پشت گونه‌ها قرار دارد .

ماساژ دادن عضلات صورت :

1 – دستان خود را روی فرورفتگی زیرگونه‌ها قرار دهید . انگشتان شما باید تقریباً در فاصله 2.5 سانتی‌متری جلوی گوش قرار داشته باشند .

2 – این فرورفتگی را محکم فشار داده و بمالید . این نقطه از صورت شما قوی است ، بنابراین از فشار دادن سفت آن به سمت داخل و بالا نترسید .

نشانه های دندان قروچه

زبان خود را تنظیم کنید تا فک شما ریلکس شود . این کار را با قرار دادن نوک زبان خود بین دندان‌ها انجام دهید . این کار از سابیدن دندان‌ها و فشار دادن آن‌ها روی یکدیگر جلوگیری می‌کند .

ورزش فک

روزی یک‌بار تمرین ” دهان شُل ” را انجام دهید . سعی کنید مانند زمانی که خواب‌آلود هستید صحبت کنید و حرف‌های خود را بکشید . مثلاً بگویید : من آرااااام هستممممم . روزی یک‌بار این جملات را در حالت کشیده و مثلاً خواب‌آلود بگویید .

درمان خانگی دندان قروچه

روزی یک‌بار تمرین باز نگه‌داشتن دهان را انجام دهید . این تمرین با باز نگه‌داشتن دهان برای مدت طولانی ، باعث ریلکس شدن فک می‌شود .

روش انجام :

1 – دهان خود را تا جایی که 2 انگشت شما بین دندان‌ها جا شود ، بازکنید .

2 – سعی کنید تا دهان خود را به مدت 1 ساعت در این وضعیت نگه‌دارید .

3 – در صورت بسته شدن دهان یا به هم خوردن وضعیت دهان ، دوباره دهان را آرام بازکرده و ادامه دهید .

گارد دهان

درمان دندان قروچه

با دندان‌پزشک خود درباره گارد دهان ( mouth guard ) صحبت کنید . گارد دهان می‌تواند باپخش فشار و ایجاد یک مانع فیزیکی بین دندان‌های بالایی و پایینی به شما کمک کند . همچنین گارد دهان می‌تواند از ایجاد آسیب بیشتر به دندان‌های شما جلوگیری کند .

گاردهای دهانی از پلاستیک و کش درست می‌شود . دندان‌پزشک شما می‌تواند گاردی مطابق با دهان شمارا بسازد ، اما شاید قیمت آن مقداری گران باشد .

برای کاهش هزینه می‌توانید از گاردهای دهانی آماده استفاده کنید . این گاردها در داروخانه موجود است ، فقط شاید به‌اندازه گاردهای دهانی ساخته‌شده کاملاً فیت دهان نباشند .

استفاده از گاردهای دهانی می‌تواند برای دیگر اعضای خانواده نیز مفید باشد ، زیرا دیگر صدای دندان‌های شما در شب نمی‌آید .

جلوگیری از آسیب به دندان

اکلوزال دهان ( mouth splint یا occlusal splint ) را امتحان کنید . اکلوزال های دهانی از پلاستیک سفت‌تری نسبت به گاردهای دهانی ساخته می‌شوند . پزشک شما می‌تواند به‌راحتی برای فک بالایی و پایینی شما از این محافظ‌ها درست کند .

اکلوزال های دهانی به‌اندازه گاردهای دهانی مؤثر نیستند ، اما آن‌ها عمر بسیار بالاتری ( حداقل چند سال ) نسبت به گارهای دهانی دارند .

این محافظ‌ها باعث کاهش صدای دندان‌قروچه و محافظت از دندان‌ها می‌شوند . ایراد آن‌ها گران بودن آن‌هاست .

درمان دندان قروچه با دندان پزشک

حواستان باشد که گارد و اکلوزال دهانی ، دندان‌قروچه را درمان نمی‌کند . این قطعات باعث کاهش فعالیت ماهیچه‌های فک در شب می‌شوند ، اما آن‌ها فقط باعث کنترل کردن این بیماری می‌شوند ، نه درمان آن !!!

درمان دندان‌قروچه با استفاده از ترکیب راه‌های مختلف درمانی مثل : کاهش استرس ، دارو و گارد دهانی میسر می‌شود .

استفاده از دارو

قرص ضد دندان قروچه

در مورد مصرف داروهای شل کننده عضلات با پزشک خود مشورت کنید . پزشک شما ممکن است برای شما شل کننده عضلات تجویز کند ، این داروها باعث شل کردن عضلات فک قبل از خواب می‌شوند .

این داروها در درمان‌های بلندمدت دندان‌قروچه مؤثر نیستند و فقط به بهتر خوابیدن شما کمک می‌کنند و باعث متوقف شدن دندان‌قروچه نمی‌شوند .

اضطراب و دندان قروچه

با پزشک در مورد داروهای ضد اضطراب صحبت کنید . بعضی از داروهای ضد اضطراب مانند بوسپیرون و کلونازپام می‌توانند باعث متوقف کردن دندان‌قروچه شوند . هرچند ، بعضی از داروهای ضدافسردگی بعد از چند ماه استفاده ، تاثیر خود را از دست می‌دهند و از کار می‌افتند .

بعضی از افراد با مصرف داروهای ضد اضطراب دچار دندان‌قروچه می‌شوند . در این صورت با پزشک خود درباره تعویض قرص صحبت کنید و حواستان باشد که بدون مشورت کردن با پزشک ، مصرف قرص را قطع نکنید .

قرص ضد استرس برای دندان قروچه

با پزشک در مورد قرص‌های ضدالتهاب غیراستروئیدی صحبت کنید . این داروها می‌توانند به کاهش درد و التهاب اطراف فک کمک کنند . اما باید بدانید که آن‌ها دندان‌قروچه را درمان نمی‌کنند و از آن جلوگیری نیز نخواهند کرد . قرص‌هایی مانند : ایبوپروفن ، آسپرین و دیکلوفناک در این دسته قرار می‌گیرند .

جلوگیری از دندان‌قروچه

آسیب های دندانی دندان قروچه

هرماه وقت چک آپ دندان‌پزشکی بگیرید . با این کار ، دندان‌پزشک شما می‌تواند جلوی هرگونه مشکل دندانی شمارا قبل از اینکه بدتر شود بگیرد ، که این امر شامل دندان‌قروچه نیز می‌شود .

ساییدن دندان‌ها به یکدیگر می‌تواند منجر به ایجاد ترک در دندان‌ها شود . اگر این آسیب‌دیدگی‌ها درمان نشود ، ممکن است به عصب دندان آسیب برسد و آبسه ایجاد کند . در این صورت شما باید عصب‌کشی کرده که دردناک و گران‌قیمت است .

مشکلات دندان‌ها مانند ترک دندان و دندان ازدست‌رفته ، می‌تواند با جراحی بازسازی درست شود . درواقع ، این درمان می‌تواند بعضی‌اوقات با دوباره شکل دادن سطح جونده دندان شما از ساییدگی آن‌ها جلوگیری کند .

آدامس نخورید

از جویدن آدامس ، خودکار و مداد اجتناب کنید . جویدن مواد غذایی غیرخوراکی مانند مداد و خودکار می‌تواند منجر به وارد شدن تنش به فک شده و باعث ساییدن دندان‌ها به یکدیگر شود .

آدامس باعث می‌شود که دندان‌ها روی یکدیگر فشار داده شوند و منجر به ساییدن آن‌ها روی یکدیگر شده که درنهایت باعث بدتر شدن دندان‌قروچه می‌شود .

موادغذایی ممنوعه برای دندان قروچه

مواد غذایی و نوشیدنی‌های حاوی کافئین مصرف نکنید . مواد غذایی کافئین دار شامل : نوشابه ، شکلات ، قهوه و نوشابه‌های انرژی‌زا می‌شود . آن‌ها به‌غیراز اینکه باعث ایجاد اختلال در الگوی خواب شما می‌شوند ، بلکه باعث بدتر کردن استرس در شما نیز می‌شوند که منجر به ساییدن دندان‌ها به یکدیگر و دندان‌قروچه خواهد شد .

امتیاز شما به این محتوا post

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.