خانه سلامت چگونه به طور طبیعی ویتامین D جذب کنیم ؟ ( با عکس )

چگونه به طور طبیعی ویتامین D جذب کنیم ؟ ( با عکس )

0
غذای طبیعی حاوی ویتامین دی

ویتامین D را از طریق غذا و نور آفتاب به طور طبیعی می توان برای بدن تامین کرد . مشکلی که وجود دارد این است که ویتامین D در مواد غذایی محدودی وجود دارد و اصولا افراد به اندازه کافی از آنها مصرف نمی کنند . شما باید رژیم غذایی خود را طوری تنظیم کنید که مواد غذایی زیر را در آن بگنجانید و از آفتاب نیز به طور درست استفاده کنید .

مواد غذایی حاوی ویتامین D

ماهی ویتامین d

ماهی بیشتر بخورید . ماهی های چرب مثل : سالمون ، ساردین ، شاه ماهی ، را هفته ای یکبار مصرف کنید . همچنین از ماهی تن و اره ماهی نیز مصرف کنید . هفته ای ۳۴۰ گرم از گوشت ماهی های بدون جیوه یا با جیوه کم مصرف کنید .

۸۵ گرم سالمون حاوی ۴۴۷IU و ۲ عدد ساردین ۴۶IU ویتامین D میباشد .

قارچ حاوی ویتامین d

قارچ را به رژیم غذایی خود اضافه کنید . قارچ هایی که در نور شدید فرابنفش قرار گرفته باشند میتوانند منبع خوبی از ویتامین D باشند . مصرف قارچ را بالا ببرید و در سالاد و غذاهای روزانه خود آن را بگنجانید .

شیر حاوی ویتامین d

از صبحانه غنی شده استفاده کنید . شیر ، غلات صبحانه ، آب پرتغال و دیگر لبنیات نوع غنی شده آنها با ویتامین D موجود میباشند که پیشنهاد میشود از آنها استفاده کنید .

محصولات حاوی ویتامین d

تخم مرغ بخورید . درست است که ویتامین تخم مرغ در زرده آن است اما سعی کنید تخم مرغ را کامل بخورید . ۲ عدد تخم مرغ به همراه قارچ مقدار قابل توجهی ویتامین D دارد .

پنیر حاوی ویتامین d

از دیگر منابع ویتامین D استفاده کنید . پنیر ریکوتا دارای مقدار قابل توجهی ویتامین D است . جگر گوساله نیز حاوی ویتامین D است . بسیار از مواد غذایی دیگر نیز با ویتامین Dغنی شده اند که میتوانید آنها را مصرف کنید .

روغن جگر ماهی حاوی d

روغن جگر ماهی مصرف کنید . ۱ قاشق غذاخوری روغن جگر ماهی حاوی ۱۳۶۰IU ویتامین D است . حواستان باشد که روغن جگر ماهی حاوی مقدار زیادی ویتامین A نیز هست که مصرف زیاد آن برای بدن مضر میباشد .

نصف قاشق غذاخوری روغن جگر ماهی را روزانه مصرف کنید . این روغن بسیار بد مزه است .

ویتامین D را بیشتر بشناسید

میزان ویتامین d در آزمایش خون

چرا ویتامین دی مهم است ؟ ویتامین D یکی از مواد غذایی مهم در بدن است . ویتامین D در عملکرد سیستم ایمنی بدن ، رشد سلول های بدن،  ترمیم سلول ها ، جذب کلسیم ، رشد استخوان موثر است .

ویتامین D میتواند باعث جلوگیری از نرمی استخوان ، پوکی استخوان ، بیماری های قلبی عروقی ، آسم در کودکان ، سرطان بشود .

کمبود ویتامین D همچنین با بیماری سرطان روده ، خود ایمنی ، دیابت نوع اول و دوم ، فشار خون ، مقاومت به انسولین نقش دارد .

کمبود ویتامین دی کودکان

چه کسانی در معرض خطر کمبود ویتامین D هستند ؟ بعضی از افراد با توجه به رنگ پوست ، سبک زندگی و رژیم غذایی بیشتر از افراد دیگر درمعرض کمبود ویتامنی D هستند که باید بیشتر از مواد غذایی حاوی ویتامین D مصرف کنند . افراد زیر بیشتر در خطر کمبود این ویتامین هستند :

سن بالا

بچه های شیرخوار

کسانیکه یوست تیره دارند

کسانیکه زیاد در نور آفتاب قرار ندارند

افراد چاق

کسانیکه به شیر حساسیت دارند

افراد گیاه خوار

مکمل ویتامین d

چه مقدار ویتامین D نیاز دارید ؟

زیر ۱ سال ۴۰۰IU یا ۱۰ میکرو گرم

۱ تا ۷۰ سال ۶۰۰IU  یا ۱۵ میکرو گرم

۷۰ سال به بالا ۸۰۰IU یا ۲۰ میکرو گرم

روش جذب ویتامین دی آفتاب

اگر به طور طبیعی نشود ویتامین مورد نیاز را مصرف کرد چه کاری باید کرد ؟ تنها راه باقی مانده مصرف مکمل ویتامین D2 یا D3 میباشد . اما حتما باید زیر نظر پزشک اینکار را انجام دهید زیرا زیاد بودن ویتامین D در بدن میتواند سمی باشد و به سلامت شما آسیب وارد کند .

بارگذاری بیشتر در سلامت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

درمان فوری عفونت پا با این روش!!! ( با عکس )

عفونت انگشت پا می‌تواند یک عفونت نسبتاً خفیف ناخن یا قارچ ناخن بوده و یا اینکه تبدیل به عف…