کهیر

کهیر ( به انگلیسی : Hives و در پزشکی : Urticaria ) برآمدگی‌های خارش‌داری هستند که روی پوست پدیدار می‌شوند . کهیرها معمولاً قرمز بوده و می‌توانند چند میلی‌متر تا چند سانتی‌متر باشند همچنین چند کهیر می‌توانند به یکدیگر وصل باشند . عموماً کهیر با درمان‌های خانگی در 1 روز درمان می‌شود اما درصورتی‌که بعد از چند روز خوب نشدند باید به پشک مراجعه کنید .

حذف مواد حساسیت زا و کهیر زا

علت کهیر

مواد غذایی مشکوک را از رژیم غذایی خود حذف کنید . بهتر است یک دفترچه کوچک بردارید و هر چیزی که می‌خورید را داخل آن بنویسید همچنین هرگونه تغییری در بدن را نیز یادداشت کنید . این کار باعث کمک به پیدا کردن غذای مشکل‌ساز و ایجادکننده کهیر کمک می‌شود .

غذاهایی که معمولاً باعث ایجاد کهیر می‌شوند

مواد غذایی حاوی vasoactive amines : این ماده شیمایی باعث آزادسازی هیستامین در بدن می‌شود که می‌تواند منجر به کهیر زدن بشود . مواد غذایی حاوی این ماده شامل : صدف ، ماهی ، گوجه‌فرنگی ، آناناس ، توت‌فرنگی و شکلات می‌شود .

مواد غذایی حاوی سالیسیلات ها : این ترکیبات مشابه آسپرین می‌باشند . مواد غذایی حاوی این مواد شامل : گوجه‌فرنگی ، تمشک ، آب پرتغال ، چای و ادویه‌ها می‌شود .

دیگر آلرژن های غذایی شامل : بادام‌زمینی ، تخم‌مرغ ، پنیر و شیر می‌شود . بعضی از افراد نیز متوجه شده‌اند کافئین و الکل می‌تواند باعث ایجاد کهیر شود .

علت اصلی کهیر

آیا به چیزی در محیط زندگی خود آلرژی دارید ؟

اگر به چیزی در محیط زندگی خود آلرژی داشته باشید می‌توانید با کاهش تماس خود با آن ؛ از کهیر زدن جلوگیری کنید .

موادی که می‌توانند باعث کهیر زدن بشوند

گرده : اگر به گرده حساسیت داشته باشید در زمان‌هایی که گرده زیاد است مانند بهار ؛ پنجره را ببندید و زیاد از خانه بیرون نروید .

شوره حیوانات و گردوغبار خانه : اگر به گردوغبار خانه حساسیت دارید تمیز کردن سرسختانه لوازم ممکن است کمک‌کننده باشد . جاروبرقی کشیدن ، گردگیری کردن و شستن مرتب لباس‌ها می‌تواند به شما کمک کند . ملافه‌های خود را عوض کنید تا از گردوغبار و شوره حیوانات ( در صورت داشتن حیوان خانگی ) خلاص شوید .

لاتکس : بعضی از افراد به دلیل واکنش به تماس پوست با لاتکس دچار کهیر می‌شوند . اگر دستکش‌های بدون لاتکس استفاده کنید و در صورت برطرف شدن کهیرها دیگر از محصولات حاوی لاتکس استفاده کنید .

دیگر مواد شیمیایی : اگر به مواد شوینده ، تمیزکننده ( شامپو و صابون ) ، عطر و موارد مشابه حساسیت داشته باشید ، می‌توانند باعث ایجاد کهیر بشوند .

چرا کهیر میزنیم

گزیدگی توسط حشرات به حداقل برسانید . بعضی از افراد به مواد شیمیایی باقی‌مانده از بدن حشرات بعد از گزیدگی واکنش نشان می‌دهند که می‌تواند باعث کهیر زدن بشود . بعضی از افراد واکنش شدید به نیش حشرات آلرژیک نشان می‌دهند که آمپول اپی نفرین را با خود حمل می‌کنند تا در زمان موردنیاز از آن استفاده کنند . سعی کنید تماس خود را با حشرات به حداقل برسانید .

از کندو و لانه زنبور دور بمانید : اگر زنبورعسل یا زنبور دیدید با آن‌ها دشمنی نکنید و به‌آرامی حرکت کنید و بگذارید تا خودشان بروند .

از دافع حشرات استفاده کنید : بسیاری از محصولات دافع حشرات دارای ماده DEET هستند که می‌توانید با استفاده از آن‌ها حشرات را از خود دور کنید . همچنین روش‌های خانگی برای دفع کردن حشرات نیز وجود دارد .

کرم ضد کهیر

پوست خود را در مقابل عوامل محیطی محافظت کنید . تا زمانی که به آب‌وهوای جدید عادت کنید پوست خود را در مقابل نوسانات شدید دما حفظ کنید و از کرم ضد آفتاب استفاده کنید .

عوامل محیطی که باعث ایجاد کهیر می‌شوند :

قرص برای درمان کهیر

داروهای خود را بررسی کنید . بعضی از داروها ممکن است باعث ایجاد کهیر شوند . اگر فکر می‌کنید که داروهای مصرفی شما باعث ایجاد کهیر شده است با پزشک خود مشورت کنید و از قطع خودسرانه دارو اجتناب کنید . پزشک شما ممکن است نوع داروی مصرفی را عوض کند تا هم درمان ادامه پیدا کند و هم اینکه دچار کهیر نشوید .

داروهایی که بعضی‌اوقات افراد را دچار کهیر می‌کند :

 • پنی‌سیلین
 • بعضی داروهای فشارخون
 • آسپرین
 • ناپروکسن
 • ایبوپروفن

درمان دارویی کهیر

مشکلات پزشکی و سطح سلامت خود را بررسی کنید . با پزشک خود مشورت کنید تا بررسی‌ها لازم انجام و مشخص شود که کهیر شما ناشی از داشتن بیماری و مشکلات سلامتی نیست . طیف گسترده‌ای از بیماری‌ها می‌توانند باعث ایجاد کهیر بشود که شامل :

 • عفونت باکتریایی
 • انگل روده‌ای
 • مشکل تیروئید
 • اختلالات ایمنی مانند لوپوس
 • لنفوم
 • واکنش به انتقال خون
 • عفونت ویروسی مانند هپاتیت ، ایدز ، سیتومگالوویروس ، اپشتین بار ویروس
 • اختلالات ژنتیکی نادر که بر سیستم ایمنی و نحوه عملکرد پروتئین‌های خون تأثیر می‌گذارد

درمان‌های خانگی کهیر

درمان خانگی کهیر

پوست تحریک‌شده را با کمپرس سرد آرام کنید . این کار باعث کاهش خارش و کمک به جلوگیری از خاراندن کهیر می‌شود . از روش‌های زیر می‌توانید استفاده کنید :

دستمال : یک دستمال را با آب سرد خیس کنید و روی پوست بگذارید . تا زمانی که احساس خارش کمتر شود بگذارید بماند .

یخ : مقداری یخ داخل حوله بریزید و به مدت 10 دقیقه روی پوست گذارید . یخ را مستقیماً روی پوست نگذارید زیرا می‌تواند ریسک سرمازدگی پوست را افزایش دهد . از سبزی‌های فریز شده نیز می‌توانید استفاده کنید .

درمان فوری کهیر

حمام سرد با درمان‌های ضد خارش انجام دهید . وان حمام را پر از آب‌سردکنید اما به‌صورتی که درون آن راحت باشید سپس مقدار مجاز از مواد زیر داخل آن بریزید تا خارش بهبود یابد :

 • جوش‌شیرین
 • بلغور جو دوسر
 • بلغور جو دوسر کلوئیدی

درمان خانگی کهیر

لباس گشاد و 100% پنبه بپوشید . این کار باعث خنک و خشک نگه‌داشتن پوست می‌شود . کهیر می‌تواند نتیجه تحریک پوست توسط لباس تنگ و نگه‌داشتن رطوبت روی پوست ایجاد بشود . لباس گشاد به پوست کمک می‌کند تا نفس کشیده و از کهیر مرتبط با گرما و تحریک پوست جلوگیری کند .

لباس‌های خراش دهنده پوست مانند لباس از جنس پشم و پلی‌استر نپوشید . اگر از لباس پشمی استفاده می‌کنید از تماس مستقیم آن باپوست جلوگیری کنید مثلاً یک زیرپوش زیر آن بپوشید .

همان‌طور که تعریق می‌تواند باعث تحریک پوست و ایجاد کهیر شود ، گرفتن دوش با آب داغ یا حمام آب داغ نیز می‌تواند باعث تحریک شدن پوست شود .

استرس علت کهیر زدن است

استرس خود را کاهش دهید . بعضی از افراد در هنگامی‌که استرس شدید می‌گیرند دچار کهیر می‌شوند . موارد استرس‌زای شدید در زندگی مانند : شغل جدید ، از دست دادن شغل ، مرگ نزدیکان و جابه‌جایی محل زندگی می‌تواند باعث ایجاد کهیر شود که باید با استفاده از روش‌های زیر استرس را کاهش دهید و کهیر را از بین ببرید .

راه‌های کاهش استرس

مدیتیشن : مدیتیشن تکنیکی است که باعث پاک کردن ذهن می‌شود . جای خلوتی را پیدا کنید ، چشمان خود را ببندید ، ریلاکس شوید و استرس را از بین ببرید .

تنفس عمیق : در این روش شما باید روی پر کردن ریه‌های خود تمرکز کنید . این کار باعث می‌شود که شما آرام شوید و از تنفس‌های سطحی که در هنگام استرس رایج است ، دوری‌کنید . تنفس عمیق می‌تواند به شما کمک کند تا ذهن خود را پاک‌کنید .

تجسم : تجسم تصاویر آرامش‌بخش یک تکنیک است که به‌وسیله آن با تجسم یک مکان به آرامش دست میابید . این مکان می‌تواند واقعی یا خیالی باشد . همان‌طور که این مکان را تجسم می‌کنید در مورداحساس ، بو و صدای آن نیز فکر کنید .

ورزش : ورزش منظم می‌تواند باعث کمک به ریلکس شدن ، بهبود خلق و خو و سلامت فیزیکی بیشتر شود . وزارت بهداشت و خدمات انسانی آمریکا توصیه می‌کند که حداقل 75 دقیقه در هفته فعالیت فیزیکی داشته باشید . این فعالیت فیزیکی شامل پیاده‌روی ، دویدن ، دوچرخه‌سواری یا دیگر ورزش‌ها می‌شود . همچنین پیشنهادشده که تمرینات قدرتی مثل تمرین با وزنه را 2 بار در هفته انجام دهید . قبل از شروع هرگونه ورزش با پزشک خود مشورت کنید .

درمان‌های پزشکی کهیر

کهیر خطرناک است

اگر در تنفس مشکل دارید با فوریت‌های پزشکی تماس بگیرید . گاهی اوقات افراد ممکن است دچار مشکل در تنفس بشوند یا احساس کنند که گلویشان در حال بسته شدن است ، اگر این حالت رخ داد شما باید با فوریت‌های پزشکی برای فرستادن آمبولانس اقدام کنید .

درصورتی‌که این اتفاق بی افتد به شما آمپول اپی نفرین که یک نوع آدرنالین است تزریق می‌کنند که سریعاً باعث کاهش التهاب می‌شود .

قرص برای درمان کهیر

آنتی‌هیستامین را امتحان کنید . این داروها هم به‌صورت بدون نیاز به نسخه و هم به‌صورت تجویزی قابل‌دسترسی است . آنتی‌هیستامین‌ها در خط اول استفاده بعد از کهیر زدن است زیرا باعث کاهش خارش و التهاب می‌شوند و در درمان کهیر مؤثر هستند .

آنتی‌هیستامین‌ها شامل : سیتریزین ، فکسوفنادین و لوراتادین است . عموماً دیفن هیدرامین به‌عنوان آنتی‌هیستامین بدون نسخه مصرف می‌شود .

آنتی‌هیستامین‌ها ممکن است باعث خواب‌آلودگی شوند بنابراین در هنگام مصرف آن‌ها رانندگی نکنید .

اگر باردار هستید با پزشک خود مشورت کنید تا داروی مصرفی شما در زمان بارداری مشکلی نداشته باشد .

پماد برای درمان کهیر

با پزشک خود درباره کورتیکواستروئید صحبت کنید . این داروها معمولاً درصورتی‌که آنتی‌هیستامین‌ها کمکی نکنند تجویز می‌شوند . آن‌ها با کاهش سیستم ایمنی بدن کهیر را کم می‌کنند . عموماً درمان با این دارو شامل این دارو 3 تا 5 روز استفاده از پردنیزولون می‌شود .

اگر بیماری‌های زیر رادارید قبل از تجویز استروئید به او بگویید :

 • دیابت
 • فشارخون بالا
 • آب‌سیاه
 • کاتارکت
 • و شرایط خاص مانند : بارداری و شیردهی

عوارض کورتیکواستروئید شامل : افزایش وزن ، بی‌خوابی و تغییر خلق‌وخو است .

درمان کهیر شدید

درمان کهیرهای مقاوم به درمان چیست ؟

اگر پزشک نتواند کهیر شمارا با درمان‌های گفته‌شده درمان کند ، شمارا پیش متخصص می‌فرستد . در صورت داشتن بیماری ، مصرف دارو ، بارداری و شیردهی حتماً به پزشک خود بگویید .

داروهای تجویزی کهیر

کرم منتول : این کرم به‌صورت موضعی مصرف‌شده و باعث کاهش خارش می‌شود .

آنتی‌هیستامین H2 : این آنتی‌هیستامین‌ها با نوع بدون نسخه تفاوت دارند و باعث تنگ کردن عروق خونی ، کاهش تورم و قرمزی می‌شوند . عوارض این قرص‌ها شامل سردرد ، اسهال و سرگیجه است .

لکوترین : این داروها ممکن است به‌جای کورتیکواستروئیدها تجویز شوند زیرا معمولاً عوارض کمتری دارند . عوارض این داروها سردرد و حالت تهوع است .

سیکلوسپورین : این دارو باعث سرکوب سیستم ایمنی بدن می‌شود . عوارض این دارو شامل : بالا رفتن فشارخون ، سردرد ، مشکلات کلیوی ، کلسترول بالا ، لرز و افزایش آسیب‌پذیری نسبت به عفونت است . این دارو معمولاً فقط برای چند ماه مصرف می‌شود .

درمان قطعی کهیر

در مورد نوردرمانی با پزشک خود مشورت کنید . بعضی از بثورات به درمان‌های فتوتراپی با ماوراءبنفش ( UVB ) محدود می‌شوند که نیازمند ایستادن در یک اتاق کوچک به مدت چند دقیقه هستید تا در معرض نور قرار بگیرید .

این درمان نیاز به 2 تا 5 جلسه درمانی در هفته دارد و شاید نیاز به 20 جلسه باشد تا تأثیر آن را ببینید .

این درمان می‌تواند منجر به آفتاب‌سوختگی شود و خطر ابتلا به سرطان پوست را بیشتر کند .

امتیاز شما به این محتوا post

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.