خانه سلامت پوست ، مو و ناخن ۲۰ روش درمان کهیر و کهیر مزمن + علت ( با عکس )

۲۰ روش درمان کهیر و کهیر مزمن + علت ( با عکس )

2
درمان کهیر

کهیر چیست و به چه علت رخ میدهد ؟ کهیر یک نوع راش پوستی است که درنتیجه واکنش به مواد حساسیت‌زا ایجاد می‌شود . هرچند که علت کهیر همیشه شناخته‌شده نیست اما معمولاً نتیجه پاسخ بدن به آزادسازی هیستامین است . هیستامین می‌تواند پاسخ بدن به عفونت ، استرس ، نور خورشید و تغییر دما باشد . حساسیت به غذا ، دارو ، و دیگر آلرژی‌ها نیز می‌تواند باعث ایجاد کهیر بشود . کهیر عموماً به‌صورت ناحیه‌ای قرمز ، متورم و دارای خارش بروز می‌کند که ممکن است به‌صورت جداگانه یا گروهی رخ دهد .

کهیرهای درمان‌نشده معمولاً ظرف چند ساعت محو می‌شوند اما ممکن است کهیرهای جدید در همان‌جا ظاهر شوند . اگر می‌خواهید کهیر را در خانه درمان کنید بسیاری از راه‌ها برای این کار وجود دارد .

دوری از مواد حساسیت‌زا

شناختن کهیر

چه چیزی باعث کهیر زدن می‌شود ؟

هرکسی امکان دارد که کهیر بزند . تقریباً ۲۰% از جمعیت دنیا در طول زندگی خود کهیر را تجربه کرده‌اند . در طول واکنش حساسیتی بعضی از سلول‌های پوست مانند ” ماست سل‌ها ” که دارای هیستامین و دیگر پیام‌رسان‌های شیمیایی مانند سیتوکین هستند ، تحریک می‌شوند تا هیستامین و دیگر سیتوکین ها را آزاد کنند . این مقدار افزایش در عروق کوچک خونی پوست باعث ایجاد تورم و خارش خواهند شد که به‌عنوان کهیر شناخته می‌شود .

عامل کهیر پوست

مواد حساسیت‌زا چه چیزهایی هستند ؟

اولین قدم در درمان کهیر ، دور شدن یا حذف کردن عامل حساسیت‌زا است . اگر میدانید که علت کهیر چیست آن ماده حساسیت‌زا را از بین ببرید .

علت‌های اصلی حساسیت

از موارد گفته‌شده و هرگونه مواد حساسیت‌زای دیگر دوری‌کنید .

در بعضی از کهیرهای مزمن ممکن است مجبور شوید مانند کارآگاه‌ها همه‌چیز را بررسی کنید تا محرک اصلی کهیر مانند وارد زیر را کشف کنید .

دیگر علت‌های کهیر

 • غذا
 • دارو
 • مواد شیمیایی مانند آستون
 • پلیمر مانند لاتکس
 • عفونت‌های باکتریایی ، قارچی و میکروبی
 • مو و شوره حیوانات
 • عوامل محیطی مانند فشار ، درجه هوا و نور آفتاب

کهیر زدن در بهار

از خود در مقابل گرده‌ها محافظت کنید . در بعضی از افراد عوامل محیطی می‌توانند باعث ایجاد کهیر شود . اگر نسبت به گرده‌ها واکنش نشان می‌دهید در صبح و شب که گرده‌ها زیاد هستند بیرون نروید . در این زمان پنجره‌ها را ببندید و لباس‌های خود را بیرون خشک نکنید . بعدازاینکه از بیرون وارد خانه شدید سریعاً لباس‌های خود را عوض کنید و لباس‌هایی که بیرون پوشیده بودید را بشورید .

استفاده از بخور می‌تواند مفید باشد .

همچنین از مواردی که باعث تحریک می‌شوند مثل : حشره‌کش ، دود تنباکو ، دود آتش ، رنگ تازه و غیره اجتناب کنید .

درمان‌های موضعی کهیر

درمان های خانگی کهیر

از کمپرس سرد کمک بگیرید . ازآنجایی‌که تحریک پوست از علائم اصلی کهیر است ، شما باید پوست را درمان ( کاهش تحریک ) کنید تا به کاهش کهیر بی انجامد . یک عدد حوله پنبه‌ای و تمیز برداشته و در آب سرد خیس کنید . بعد از چلاندن و خارج کردن آب اضافی آن ، روی محلی که کهیر زده است بگذارید . بگذارید ۱۰ دقیقه بماند سپس دوباره حوله را خیس کنید . تا زمانی که راحت هستید می‌توانید این کار را ادامه دهید تا کهیرها از بین بروند .

از آب خیلی سرد استفاده نکنید زیرا در بعضی از افراد این کار باعث بدتر شدن کهیر می‌شود .

درمان کهیر با آب سرد

با بلغور جوی دوسر ( جوی پرک یا آرد جو ) حمام کنید . بلغور جوی دوسر یکی از بهترین درمان‌های طبیعی برای خارش و تحریک شدن پوست ناشی از کهیر می‌باشد . ۱ پیمانه جوی پرک طبیعی را داخل مخلوط‌کن بریزید و آن را پودر کنید . ۱ تا ۲ پیمانه پودر جو پرک را داخل وان حمام ریخته و با آب سرد یا گرم آن را پرکنید . داخل وان بروید و تا زمانی که می‌خواهید داخل آن بمانید . در صورت نیاز این کار را تکرار کنید .

از آب خیلی سرد و خیلی گرم استفاده نکنید زیرا می‌تواند باعث تحریک کهیر بشود .

همچنین می‌توانید برای تأثیر بیشتر و کاهش هر چه بیشتر تحریکات پوستی ۴ پیمانه شیر نیز به وان اضافه کنید .

درمان کهیر با آناناس

از کمپرس آناناس استفاده کنید . آنزیم ” بروملین ” موجود در آناناس می‌تواند باعث کاهش التهاب کهیر شود . مقداری آناناس را له کنید و در حوله پنبه‌ای نازک قرار دهید . هم می‌توانید از آناناس تازه و هم می‌توانید از کمپوت آناناس استفاده کنید . حوله را ببندید و آن را روی کهیر بگذارید .

درزمانی که از کمپرس آناناس استفاده نمی‌کنید آن را داخل یخچال بگذارید و هر ۲۴ ساعت یک‌بار آناناس آن را عوض کنید .

همچنین می‌توانید تکه‌های آناناس را مستقیماً روی کهیر بگذارید .

بروملین به‌صورت مکمل غذایی نیز عرضه می‌شود که می‌توانید از آن‌ برای درمان کهیر استفاده کنید .

درمان خانگی کهیر

شاید جوش‌شیرین علاج کهیر باشد . جوش‌شیرین می‌تواند به کاهش خارش کهیر کمک کند . ۱ قاشق غذاخوری جوش‌شیرین را با مقدار مناسب آب مخلوط‌کنید تا خمیری به دست بی آید . در ابتدا فقط چند قطره آب بریزید سپس آب بیشتری اضافه کنید . جوش‌شیرین را روی کهیر زده و آن را پخش‌کنید . هرچقدر نیاز بود این کار را انجام دهید و با آب سرد آبکشی نمایید .

همچنین می‌توانید از کرم تارتار (پتاسیم بی تارتارات ) نیز در صورت در دسترس بودن استفاده کنید . مانند جوش‌شیرین آن را تهیه و استفاده کنید .

درمان گیاهی کهیر

سرکه را امتحان کنید . مواد مغذی زیادی در سرکه وجود دارد . از هر نوع سرکه‌ای می‌توانید استفاده کنید . ۱ قاشق چای‌خوری سرکه را در ۱ قاشق غذاخوری آب بریزید و هم بزنید . به‌وسیله یک گوله پنبه یا دستمال مخلوط را روی کهیر بزنید . این کار باعث تسکین خارش کهیر می‌شود .

درمان کهیر در طب سنتی

گزنه مصرف کنید . گزنه به‌صورت سنتی برای درمان کهیر استفاده می‌شده است زیرا یک آنتی‌هیستامین طبیعی است . می‌توانید گزنه را به‌صورت چای مصرف کنید یا از مکمل آن استفاده کنید .

طرز تهیه و استفاده : ۱ قاشق چای‌خوری از گیاه گزنه خشک را در ۱ پیمانه آب جوش بریزید و بگذارید بماند تا خنک شود . بعد از خنک شدن یک حوله از جنس پنبه را با آن خیس کنید و بعد از گرفتن آب اضافی آن ، حوله را روی کهیر قرار دهید . هرچند دفعه که موردنیاز است استفاده کنید .

بقیه چای گزنه را در صورت استفاده نکردن در یخچال نگه‌دارید و هر ۲۴ ساعت آن را دور بریزید .

پماد ضد کهیر

لوسیون کالامین دی بزنید . لوسیون کالامین دی ترکیب اکسید روی و کربنات روی است . از این لوسیون می‌توان روی کهیر به‌منظور کاهش خارش استفاده کرد . محدودیتی در استفاده از این کرم وجود ندارد . درزمانی که خارش فروکش می‌کند می‌توانید با آب سرد آن را تمیز کنید .

از شیر منیزیم ( منیزیم هیدروکسید ) نیز می‌توانید روی کهیر استفاده کنید ، این مواد قلیایی بوده و باعث کمک به کاهش خارش می‌شوند .

استفاده از مکمل برای درمان کهیر

قرص ضد کهیر

از مکمل روتین (rutin ) کمک بگیرید . تعدادی زیادی از گیاهان و مکمل‌ها هستند که خواص ضدالتهابی دارند . روتین یک بیوفلاونوئید طبیعی است که در مرکبات و گندم‌سیاه مجود است . این ماده می‌تواند التهاب و تورم را کاهش دهد .

دوز پیشنهادشده برای روتین ۲۵۰میلی‌گرم هر ۱۲ ساعت است .

درمان دارویی کهیر

کوئرستین مصرف کنید . کوئرستین می‌تواند در کاهش التهاب و تورم مؤثر باشد . این فلاونوئیدی است که در بدن از روتین تولید می‌شود .

مواد غذایی حاوی کوئرستین

 • سیب
 • مرکبات
 • پیاز
 • مریم‌گلی
 • جعفری
 • انگور
 • بلوبری
 • تمشک ایرانی
 • بیل بری

همچنین با مصرف چای و روغن‌زیتون می‌توانید کوئرستین بیشتری مصرف کنید . همچنین کوئرستین به‌صورت مکمل غذایی نیز در دسترس است .

کوئرستین بیشتر از داروهای تجویزی رایج ( بلاک کننده ترشح هیستامین ) مؤثر است که می‌تواند به درمان کهیر کمک کند .

در صورت استفاده از مکمل این گیاه با پزشک خود درباره دز مصرفی مناسب خود مشورت کنید .

درمان گیاهی کهیر در خانه

coleus forskohlii را امتحان کنید . این گیاه در طب آیورودا مورداستفاده قرار می‌گیرد . مطالعات نشان داده‌اند که این گیاه باعث کاهش هیستامین و لکوترین از ماست سل در زمان کهیر زدن می‌شود .

معمولا مصرف ۱۰۰ تا ۱۵۰ میلی‌گرم به‌صورت روزانه توصیه می‌شود .

کاهش استرس و کهیر

کهیر ناشی از استرس

۱ – آرامش داشته باشید . بااینکه ارتباط دقیق بین کهیر و استرس دقیقاً مشخص نیست اما نشان داده‌شده است که استرس افراد را بیشتر در معرض خطر کهیر زدن قرار می‌دهد . زمان‌های مشخصی را در روز برای کاهش استرس خود تعیین کنید .

روش‌های کاهش استرس :

 • خواندن کتاب
 • باغبانی
 • فیلم دیدن
 • مدیتیشن
 • یوگا
 • آهسته قدم زدن

ورزش برای درمان کهیر

۲ – از تکنیک تنفس عمیق استفاده کنید . نشان داده‌شده است که تنفس عمیق می‌تواند به کاهش استرس کمک کند .

چگونگی انجام تنفس عمیق : با خوابیدن روی پشتتان شروع کنید . از بالشت زیر گردن و زانو استفاده کنید تا راحت باشید . کف دستان خود را روی شکم و زیر قفسه سینه قرار دهید . انگشت‌ دست‌های خود را روی‌هم بگذارید تا بتوانید از درست انجام دادن تنفس عمیق مطمئن شوید . شروع به تنفس طولانی و آرام با باد کردن شکم بکنید . مانند بچه نفس بکشید یعنی از دیافراگم تنفس کنید . انگشتان شما باید از یکدیگر جدا بشوند .

مطمئن شوید که از دیافراگم خود نفس می‌کشید نه از قفسه سینه . دیافراگم باعث کشیدن هوای بیشتر به داخل و باز شدن قفسه سینه می‌شود .

از بین بردن کهیر

۳ – جملات مثبت را تمرین کنید . استفاده از جملات مثبت باعث کمک به کاهش استرس و بهبود حس و حال شما می‌شود . همیشه از این جملات استفاده کنید .

نمونه جملات مثبت :

 • من می‌توانم
 • من آدم موفقی هستم
 • من سالم هستم
 • من هرروز حس بهتری دارم

بعضی از افراد این جملات را می‌نویسند و روی دفتر یا جاییکه زیاد می‌بینند می‌چسبانند . این کار باعث می‌شود که همیشه این کار را انجام دهند .

شناسایی کامل کهیر

غلائم کهیر

علائم کهیر را بشناسید . علائم و ظاهر کهیر می‌تواند از ۱ دقیقه تا مدت زیادی روی پوست بماند . علائم و ظاهر کهیر حتی می‌تواند ماه‌ها و سال‌ها روی پوست بماند . کهیر می‌تواند در هر قسمتی از بدن بروز نماید ، هرچند شایع‌ترین آن‌ها در ناحیه مشابه که در معرض آلرژی قرار می‌گیرد ظاهر می‌شود .

کهیرها معمولاً گرد هستند و می‌توانند به یکدیگر بچسبند ، مانند یک زوج بزرگ و نامنظم .

پزشک برای کهیر

تشخیص کهیر چگونه است ؟

تشخیص کهیر عموماً ساده است و فقط به یک معاینه دیداری نیاز دارد . اگر نتوانستید ماده حساسیت‌زایی که باعث ایجاد کهیر در شما شده است را پیدا کنید ؛ پزشک برای شما آزمایش تجویز می‌کند تا علت آن پیدا شود . در طول این تست مواد حساسیت‌زا روی پوست شما تست می‌شود تا عکس‌العمل آن مشخص شود .

اگر این روش جواب نداد ، ممکن است به آزمایش خون و بافت‌برداری از پوست برای بررسی زیر میکروسکوپ نیاز داشته باشید .

خود درمانی برای کهیر

داروهای درمان کهیر کدم‌اند ؟

برای کهیرهای خفیف تا متوسط اغلب آنتی‌هیستامین مصرف می‌شود . این آنتی‌هیستامین‌ها می‌تواند به‌صورت بدون نسخه یا تجویزی باشند .

داروهای درمان کهیر

۱ – آنتی‌هیستامین‌های خواب‌آور : دیفن هیدرامین ، کلرفنیرامین و Brompheniramine

۲ – آنتی‌هیستامین‌های غیر خواب‌آور : ستیریزین ، فکسوفنادین ، کلماستین و لوراتادین

۳ – افشانه‌های کورتیکواستروئید بینی : پردنیزولون و کورتیزول و متیل پردنیزولون

۴ – تثبیت‌کننده ماست سل : کرومولین سدیم

۵ – مهارکننده لکوترین : مونته لوکاست

۶ – کاهش کننده ایمنی موضعی : پیمکرولیموس و تاکرولیموس

درمان کهیر مزمن

چه زمانی باید با فوریت‌های پزشکی تماس گرفت ؟

در موارد نادر ؛ کهیر ممکن است باعث تورم در گلو شود که یک موقعیت اورژانسی بوده و نیاز به داروی اپی نفرین دارد . همچنین اپی نفرین به‌صورت آمپول تزریق خودکار نیز وجود دارد که برای کسانیکه آلرژی شدید دارند استفاده میشود تا از آنافیلاکسی جلوگیری کند . آنافیلاکسی آلرژی شدید است که ممکن است با یا بدون کهیر بروز کند .

علائم آنافیلاکسی عبارت‌اند از :

 • احساس گرما
 • احساس غده در گلو
 • خس‌خس صدا یا دیگر مشکلات تنفسی
 • متورم شدن زبان
 • تپش و ضربان سریع قلب
 • تهوع ، استفراغ یا اسهال
 • سرگیجه یا غش کردن
 • بثورات پوستی که ممکن است شامل : کهیر ، خارش ، پوست قرمز و رنگ‌پریده شود

نکات مهم

به‌منظور احتیاط قبل از مصرف درمان‌های موضعی که قبلاً از آن‌ها استفاده نکرده‌اید ، مقدار کمی از آن را روی ناحیه کوچکی از پوست بزنید و ۱۰ دقیقه صبر کنید . اگر واکنش خاصی در پوست ایجاد نشد درمان موضعی را روی کهیر بزنید .

درمان‌های گفته‌شده را روی کودکان زیر ۵ سال انجام ندهید مگر زیر نظر پزشک .

اگر کهیر به‌صورت مزمن ، حاد یا طولانی شد باید به متخصص مراجعه کنید .

بارگذاری بیشتر در پوست ، مو و ناخن

2 دیدگاه ها

 1. حسن تابش

  اردیبهشت ۱۰, ۱۳۹۸ در ۹:۰۶ ب.ظ

  سلام حسن هستم از المان یک سوال دارم اگر لطف کنید پاسخ دهید
  مدت دو سال میشود خارش پوست دارم اول خیلی شدید بود پزژگ گال. تشخص دادن و درمان گال را چند بار تکرار کردم کمی بهتر شد اما هیج وقت از بین نرفت حالا بعضی وقتها دانه های سفید رنگ کوچک بدنم ظاهر میشود با خارش تقریبا همیشه وجود دارد گاهی بیشتر است گاهی کمتر من واقعا نمیدانم چه است خیلی ازیتم میکند علایم گال را حالا ندارم و گاهی بعضی قسمت های بدنم یک تکه رنگ قهوه ای میشه

  • Saeed

   تیر ۱۶, ۱۳۹۸ در ۲:۵۴ ب.ظ

   سلام حسن جان دکتر های آلمان گاو هستند.
   منم مدتی هست که کهیر زده بدنم.
   با کلی آزمایش خون ادرار مدفوع آخر سر منو فرستادن خونه ،دارم عذاب می کشم.
   اگر راهی هست لطفا اطلاع رسانی کنید.
   سپاسگذارم

بررسی کنید

درمان دمل در ۳ سوت !!! ( با عکس )

دمل‌ها یا آبسه‌ها، برجستگی‌های دردناک، ملتهب و چرکی هستند که در اثر عفونت‌های باکتریایی به…