درمان کهیر

کهیر چیست و به چه علت رخ میدهد ؟ کهیر یک نوع راش پوستی است که درنتیجه واکنش به مواد حساسیت‌زا ایجاد می‌شود . هرچند که علت کهیر همیشه شناخته‌شده نیست اما معمولاً نتیجه پاسخ بدن به آزادسازی هیستامین است . هیستامین می‌تواند پاسخ بدن به عفونت ، استرس ، نور خورشید و تغییر دما باشد . حساسیت به غذا ، دارو ، و دیگر آلرژی‌ها نیز می‌تواند باعث ایجاد کهیر بشود . کهیر عموماً به‌صورت ناحیه‌ای قرمز ، متورم و دارای خارش بروز می‌کند که ممکن است به‌صورت جداگانه یا گروهی رخ دهد .

کهیرهای درمان‌نشده معمولاً ظرف چند ساعت محو می‌شوند اما ممکن است کهیرهای جدید در همان‌جا ظاهر شوند . اگر می‌خواهید کهیر را در خانه درمان کنید بسیاری از راه‌ها برای این کار وجود دارد .

دوری از مواد حساسیت‌زا

شناختن کهیر

چه چیزی باعث کهیر زدن می‌شود ؟

هرکسی امکان دارد که کهیر بزند . تقریباً 20% از جمعیت دنیا در طول زندگی خود کهیر را تجربه کرده‌اند . در طول واکنش حساسیتی بعضی از سلول‌های پوست مانند ” ماست سل‌ها ” که دارای هیستامین و دیگر پیام‌رسان‌های شیمیایی مانند سیتوکین هستند ، تحریک می‌شوند تا هیستامین و دیگر سیتوکین ها را آزاد کنند . این مقدار افزایش در عروق کوچک خونی پوست باعث ایجاد تورم و خارش خواهند شد که به‌عنوان کهیر شناخته می‌شود .

عامل کهیر پوست

مواد حساسیت‌زا چه چیزهایی هستند ؟

اولین قدم در درمان کهیر ، دور شدن یا حذف کردن عامل حساسیت‌زا است . اگر میدانید که علت کهیر چیست آن ماده حساسیت‌زا را از بین ببرید .

علت‌های اصلی حساسیت

از موارد گفته‌شده و هرگونه مواد حساسیت‌زای دیگر دوری‌کنید .

در بعضی از کهیرهای مزمن ممکن است مجبور شوید مانند کارآگاه‌ها همه‌چیز را بررسی کنید تا محرک اصلی کهیر مانند وارد زیر را کشف کنید .

دیگر علت‌های کهیر

 • غذا
 • دارو
 • مواد شیمیایی مانند آستون
 • پلیمر مانند لاتکس
 • عفونت‌های باکتریایی ، قارچی و میکروبی
 • مو و شوره حیوانات
 • عوامل محیطی مانند فشار ، درجه هوا و نور آفتاب

کهیر زدن در بهار

از خود در مقابل گرده‌ها محافظت کنید . در بعضی از افراد عوامل محیطی می‌توانند باعث ایجاد کهیر شود . اگر نسبت به گرده‌ها واکنش نشان می‌دهید در صبح و شب که گرده‌ها زیاد هستند بیرون نروید . در این زمان پنجره‌ها را ببندید و لباس‌های خود را بیرون خشک نکنید . بعدازاینکه از بیرون وارد خانه شدید سریعاً لباس‌های خود را عوض کنید و لباس‌هایی که بیرون پوشیده بودید را بشورید .

استفاده از بخور می‌تواند مفید باشد .

همچنین از مواردی که باعث تحریک می‌شوند مثل : حشره‌کش ، دود تنباکو ، دود آتش ، رنگ تازه و غیره اجتناب کنید .

درمان‌های موضعی کهیر

درمان های خانگی کهیر

از کمپرس سرد کمک بگیرید . ازآنجایی‌که تحریک پوست از علائم اصلی کهیر است ، شما باید پوست را درمان ( کاهش تحریک ) کنید تا به کاهش کهیر بی انجامد . یک عدد حوله پنبه‌ای و تمیز برداشته و در آب سرد خیس کنید . بعد از چلاندن و خارج کردن آب اضافی آن ، روی محلی که کهیر زده است بگذارید . بگذارید 10 دقیقه بماند سپس دوباره حوله را خیس کنید . تا زمانی که راحت هستید می‌توانید این کار را ادامه دهید تا کهیرها از بین بروند .

از آب خیلی سرد استفاده نکنید زیرا در بعضی از افراد این کار باعث بدتر شدن کهیر می‌شود .

درمان کهیر با آب سرد

با بلغور جوی دوسر ( جوی پرک یا آرد جو ) حمام کنید . بلغور جوی دوسر یکی از بهترین درمان‌های طبیعی برای خارش و تحریک شدن پوست ناشی از کهیر می‌باشد . 1 پیمانه جوی پرک طبیعی را داخل مخلوط‌کن بریزید و آن را پودر کنید . 1 تا 2 پیمانه پودر جو پرک را داخل وان حمام ریخته و با آب سرد یا گرم آن را پرکنید . داخل وان بروید و تا زمانی که می‌خواهید داخل آن بمانید . در صورت نیاز این کار را تکرار کنید .

از آب خیلی سرد و خیلی گرم استفاده نکنید زیرا می‌تواند باعث تحریک کهیر بشود .

همچنین می‌توانید برای تأثیر بیشتر و کاهش هر چه بیشتر تحریکات پوستی 4 پیمانه شیر نیز به وان اضافه کنید .

درمان کهیر با آناناس

از کمپرس آناناس استفاده کنید . آنزیم ” بروملین ” موجود در آناناس می‌تواند باعث کاهش التهاب کهیر شود . مقداری آناناس را له کنید و در حوله پنبه‌ای نازک قرار دهید . هم می‌توانید از آناناس تازه و هم می‌توانید از کمپوت آناناس استفاده کنید . حوله را ببندید و آن را روی کهیر بگذارید .

درزمانی که از کمپرس آناناس استفاده نمی‌کنید آن را داخل یخچال بگذارید و هر 24 ساعت یک‌بار آناناس آن را عوض کنید .

همچنین می‌توانید تکه‌های آناناس را مستقیماً روی کهیر بگذارید .

بروملین به‌صورت مکمل غذایی نیز عرضه می‌شود که می‌توانید از آن‌ برای درمان کهیر استفاده کنید .

درمان خانگی کهیر

شاید جوش‌شیرین علاج کهیر باشد . جوش‌شیرین می‌تواند به کاهش خارش کهیر کمک کند . 1 قاشق غذاخوری جوش‌شیرین را با مقدار مناسب آب مخلوط‌کنید تا خمیری به دست بی آید . در ابتدا فقط چند قطره آب بریزید سپس آب بیشتری اضافه کنید . جوش‌شیرین را روی کهیر زده و آن را پخش‌کنید . هرچقدر نیاز بود این کار را انجام دهید و با آب سرد آبکشی نمایید .

همچنین می‌توانید از کرم تارتار (پتاسیم بی تارتارات ) نیز در صورت در دسترس بودن استفاده کنید . مانند جوش‌شیرین آن را تهیه و استفاده کنید .

درمان گیاهی کهیر

سرکه را امتحان کنید . مواد مغذی زیادی در سرکه وجود دارد . از هر نوع سرکه‌ای می‌توانید استفاده کنید . 1 قاشق چای‌خوری سرکه را در 1 قاشق غذاخوری آب بریزید و هم بزنید . به‌وسیله یک گوله پنبه یا دستمال مخلوط را روی کهیر بزنید . این کار باعث تسکین خارش کهیر می‌شود .

درمان کهیر در طب سنتی

گزنه مصرف کنید . گزنه به‌صورت سنتی برای درمان کهیر استفاده می‌شده است زیرا یک آنتی‌هیستامین طبیعی است . می‌توانید گزنه را به‌صورت چای مصرف کنید یا از مکمل آن استفاده کنید .

طرز تهیه و استفاده : 1 قاشق چای‌خوری از گیاه گزنه خشک را در 1 پیمانه آب جوش بریزید و بگذارید بماند تا خنک شود . بعد از خنک شدن یک حوله از جنس پنبه را با آن خیس کنید و بعد از گرفتن آب اضافی آن ، حوله را روی کهیر قرار دهید . هرچند دفعه که موردنیاز است استفاده کنید .

بقیه چای گزنه را در صورت استفاده نکردن در یخچال نگه‌دارید و هر 24 ساعت آن را دور بریزید .

پماد ضد کهیر

لوسیون کالامین دی بزنید . لوسیون کالامین دی ترکیب اکسید روی و کربنات روی است . از این لوسیون می‌توان روی کهیر به‌منظور کاهش خارش استفاده کرد . محدودیتی در استفاده از این کرم وجود ندارد . درزمانی که خارش فروکش می‌کند می‌توانید با آب سرد آن را تمیز کنید .

از شیر منیزیم ( منیزیم هیدروکسید ) نیز می‌توانید روی کهیر استفاده کنید ، این مواد قلیایی بوده و باعث کمک به کاهش خارش می‌شوند .

استفاده از مکمل برای درمان کهیر

قرص ضد کهیر

از مکمل روتین (rutin ) کمک بگیرید . تعدادی زیادی از گیاهان و مکمل‌ها هستند که خواص ضدالتهابی دارند . روتین یک بیوفلاونوئید طبیعی است که در مرکبات و گندم‌سیاه مجود است . این ماده می‌تواند التهاب و تورم را کاهش دهد .

دوز پیشنهادشده برای روتین 250میلی‌گرم هر 12 ساعت است .

درمان دارویی کهیر

کوئرستین مصرف کنید . کوئرستین می‌تواند در کاهش التهاب و تورم مؤثر باشد . این فلاونوئیدی است که در بدن از روتین تولید می‌شود .

مواد غذایی حاوی کوئرستین

 • سیب
 • مرکبات
 • پیاز
 • مریم‌گلی
 • جعفری
 • انگور
 • بلوبری
 • تمشک ایرانی
 • بیل بری

همچنین با مصرف چای و روغن‌زیتون می‌توانید کوئرستین بیشتری مصرف کنید . همچنین کوئرستین به‌صورت مکمل غذایی نیز در دسترس است .

کوئرستین بیشتر از داروهای تجویزی رایج ( بلاک کننده ترشح هیستامین ) مؤثر است که می‌تواند به درمان کهیر کمک کند .

در صورت استفاده از مکمل این گیاه با پزشک خود درباره دز مصرفی مناسب خود مشورت کنید .

درمان گیاهی کهیر در خانه

coleus forskohlii را امتحان کنید . این گیاه در طب آیورودا مورداستفاده قرار می‌گیرد . مطالعات نشان داده‌اند که این گیاه باعث کاهش هیستامین و لکوترین از ماست سل در زمان کهیر زدن می‌شود .

معمولا مصرف 100 تا 150 میلی‌گرم به‌صورت روزانه توصیه می‌شود .

کاهش استرس و کهیر

کهیر ناشی از استرس

1 – آرامش داشته باشید . بااینکه ارتباط دقیق بین کهیر و استرس دقیقاً مشخص نیست اما نشان داده‌شده است که استرس افراد را بیشتر در معرض خطر کهیر زدن قرار می‌دهد . زمان‌های مشخصی را در روز برای کاهش استرس خود تعیین کنید .

روش‌های کاهش استرس :

 • خواندن کتاب
 • باغبانی
 • فیلم دیدن
 • مدیتیشن
 • یوگا
 • آهسته قدم زدن

ورزش برای درمان کهیر

2 – از تکنیک تنفس عمیق استفاده کنید . نشان داده‌شده است که تنفس عمیق می‌تواند به کاهش استرس کمک کند .

چگونگی انجام تنفس عمیق : با خوابیدن روی پشتتان شروع کنید . از بالشت زیر گردن و زانو استفاده کنید تا راحت باشید . کف دستان خود را روی شکم و زیر قفسه سینه قرار دهید . انگشت‌ دست‌های خود را روی‌هم بگذارید تا بتوانید از درست انجام دادن تنفس عمیق مطمئن شوید . شروع به تنفس طولانی و آرام با باد کردن شکم بکنید . مانند بچه نفس بکشید یعنی از دیافراگم تنفس کنید . انگشتان شما باید از یکدیگر جدا بشوند .

مطمئن شوید که از دیافراگم خود نفس می‌کشید نه از قفسه سینه . دیافراگم باعث کشیدن هوای بیشتر به داخل و باز شدن قفسه سینه می‌شود .

از بین بردن کهیر

3 – جملات مثبت را تمرین کنید . استفاده از جملات مثبت باعث کمک به کاهش استرس و بهبود حس و حال شما می‌شود . همیشه از این جملات استفاده کنید .

نمونه جملات مثبت :

 • من می‌توانم
 • من آدم موفقی هستم
 • من سالم هستم
 • من هرروز حس بهتری دارم

بعضی از افراد این جملات را می‌نویسند و روی دفتر یا جاییکه زیاد می‌بینند می‌چسبانند . این کار باعث می‌شود که همیشه این کار را انجام دهند .

شناسایی کامل کهیر

غلائم کهیر

علائم کهیر را بشناسید . علائم و ظاهر کهیر می‌تواند از 1 دقیقه تا مدت زیادی روی پوست بماند . علائم و ظاهر کهیر حتی می‌تواند ماه‌ها و سال‌ها روی پوست بماند . کهیر می‌تواند در هر قسمتی از بدن بروز نماید ، هرچند شایع‌ترین آن‌ها در ناحیه مشابه که در معرض آلرژی قرار می‌گیرد ظاهر می‌شود .

کهیرها معمولاً گرد هستند و می‌توانند به یکدیگر بچسبند ، مانند یک زوج بزرگ و نامنظم .

پزشک برای کهیر

تشخیص کهیر چگونه است ؟

تشخیص کهیر عموماً ساده است و فقط به یک معاینه دیداری نیاز دارد . اگر نتوانستید ماده حساسیت‌زایی که باعث ایجاد کهیر در شما شده است را پیدا کنید ؛ پزشک برای شما آزمایش تجویز می‌کند تا علت آن پیدا شود . در طول این تست مواد حساسیت‌زا روی پوست شما تست می‌شود تا عکس‌العمل آن مشخص شود .

اگر این روش جواب نداد ، ممکن است به آزمایش خون و بافت‌برداری از پوست برای بررسی زیر میکروسکوپ نیاز داشته باشید .

خود درمانی برای کهیر

داروهای درمان کهیر کدم‌اند ؟

برای کهیرهای خفیف تا متوسط اغلب آنتی‌هیستامین مصرف می‌شود . این آنتی‌هیستامین‌ها می‌تواند به‌صورت بدون نسخه یا تجویزی باشند .

داروهای درمان کهیر

1 – آنتی‌هیستامین‌های خواب‌آور : دیفن هیدرامین ، کلرفنیرامین و Brompheniramine

2 – آنتی‌هیستامین‌های غیر خواب‌آور : ستیریزین ، فکسوفنادین ، کلماستین و لوراتادین

3 – افشانه‌های کورتیکواستروئید بینی : پردنیزولون و کورتیزول و متیل پردنیزولون

4 – تثبیت‌کننده ماست سل : کرومولین سدیم

5 – مهارکننده لکوترین : مونته لوکاست

6 – کاهش کننده ایمنی موضعی : پیمکرولیموس و تاکرولیموس

درمان کهیر مزمن

چه زمانی باید با فوریت‌های پزشکی تماس گرفت ؟

در موارد نادر ؛ کهیر ممکن است باعث تورم در گلو شود که یک موقعیت اورژانسی بوده و نیاز به داروی اپی نفرین دارد . همچنین اپی نفرین به‌صورت آمپول تزریق خودکار نیز وجود دارد که برای کسانیکه آلرژی شدید دارند استفاده میشود تا از آنافیلاکسی جلوگیری کند . آنافیلاکسی آلرژی شدید است که ممکن است با یا بدون کهیر بروز کند .

علائم آنافیلاکسی عبارت‌اند از :

 • احساس گرما
 • احساس غده در گلو
 • خس‌خس صدا یا دیگر مشکلات تنفسی
 • متورم شدن زبان
 • تپش و ضربان سریع قلب
 • تهوع ، استفراغ یا اسهال
 • سرگیجه یا غش کردن
 • بثورات پوستی که ممکن است شامل : کهیر ، خارش ، پوست قرمز و رنگ‌پریده شود

نکات مهم

به‌منظور احتیاط قبل از مصرف درمان‌های موضعی که قبلاً از آن‌ها استفاده نکرده‌اید ، مقدار کمی از آن را روی ناحیه کوچکی از پوست بزنید و 10 دقیقه صبر کنید . اگر واکنش خاصی در پوست ایجاد نشد درمان موضعی را روی کهیر بزنید .

درمان‌های گفته‌شده را روی کودکان زیر 5 سال انجام ندهید مگر زیر نظر پزشک .

اگر کهیر به‌صورت مزمن ، حاد یا طولانی شد باید به متخصص مراجعه کنید .

امتیاز شما به این محتوا post

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.