اندازه‌گیری میزان ریزش مو !!! ( با عکس )

میزان ریزش مو

ریزش مو، یکی از شایع‌ترین مشکلاتی است که آقایان و خانم‌ها با آن روبرو هستند. این مشکل، غالباً ژنتیکی بوده و موهای سر و سایر نواحی بدن به‌تدریج شروع به ریختن می‌کنند. برای اینکه ضرورت درمان و زمان انجام این کار برایتان مشخص شود، بایستی اول میزان ریزش موی خود را ارزیابی کنید.

بررسی طاسی مردانه

اندازه گیری ریزش مو

در مورد مقیاس نوروود/ همیلتون اطلاعات کسب کنید. مقیاس نوروود/همیلتون یک مقیاس تأییدشده برای ارزیابی طاسی مردانه است که اولین بار در سال‌های ۱۹۵۰ توسط دکتر جیمز همیلتون معرفی شد.

اگر از طاسی مردانه رنج می‌برید، می‌توانید سطح ریزش موی خود را از طریق هفت مرحله مشخص‌شده توسط مقیاس نوروود / همیلتون تشخیص دهید که پزشک به کمک آن می‌تواند بهترین روش درمان را تشخیص دهد.

زمان‌هایی پیش خواهد آمد که شما بایستی با پزشک یا متخصص موی خود تماس گرفته و میزان ریزش موهای خود را گزارش دهید. اگر بتوانید به یکی از سطوح مقیاس نوروود/ همیلتون دسترسی پیدا کنید، بسیار کمک‌کننده خواهد بود.

مقیاس نوروود/ همیلتون همچنین به شما کمک خواهد کرد تا مشکل خود را به‌درستی تشخیص دهید. شما از این طریق مطمئن خواهید شد که ریزش موی شما از نوع طاسی مردانه است و تنها به خاطر بالا رفتن سن شما نیست.

اندازه گیری میزان ریزش مو

تشخیص دهید که کدام‌یک از مراحل مقیاس نوروود/همیلتون با سطح ریزش موی شما متناسب است. مقیاس نوروود/ همیلتون، شامل هفت مرحله برای ارزیابی طاسی مردانه است. بررسی کنید که کدام‌یک از این مراحل با الگوی ریزش موی شما مطابقت دارد.

سطح یک که گاهی اوقات شناسایی نمی‌شود و خط رویش مو به میزان کمی ریزش پیدا می‌کند که غالباً نیاز به درمان ندارد. تا زمانی که در خانواده خود سابقه طاسی ندارید، نیازی نیست که نگران مرحله اول باشید.

سطح دو، خط موی پیشانی و گیجگاهی شما به فرم مثلثی ریزش پیدا می‌کند. موهای اطراف گوش‌هایتان نیز به‌اندازه چند سانتیمتر عقب می‌رود. در این مرحله، طاسی بیشتر نمایان می‌شود.

سطح سه، کمترین میزان ریزش مو است که برای یک فرد طاس در نظر گرفته می‌شود. گوشه‌های سر خالی شده و موهای کم‌پشتی دارد و موهای جلوی سر به فرم تاج درمی‌آیند.

سطح چهار، این علائم شدیدتر شده و موهای گوشه‌ها و جلوی سر نازک‌تر شده و خواهند ریخت.

سطح پنج، موهای خط تاج نازک‌تر می‌شوند. ریزش موها در گوشه‌ها و اطراف گوش‌ها بیشتر شده و طاسی بیشتر به چشم می‌آید.

ریزش مو بیشتر شده تا اینکه در سطح شش، موهای فرق سر که به‌صورت پلی میان دو گوشه سر قرار دارند به‌طور کامل خواهند ریخت.

سطح هفت، شدیدترین فرم ریزش مو است. تنها یک خط باریکی از رشد مو به فرم نعل اسب در گوشه‌ها و پشت سر باقی می‌ماند. ممکن است موهای کم‌پشتی به شکل نیم‌دایره در اطراف گوش‌ها باقی بمانند.

علت ریزش مو

قبل از اینکه به مرحله هفتم برسید، درمان خود را شروع کنید. با رسیدن به سطح هفتم ریزش مو، درمان آن بسیار مشکل خواهد بود. اگر می‌خواهید با مشکل طاسی مردانه مبارزه کنید، قبل از اینکه به مرحله هفتم برسید، حتماً از توصیه‌های یک پزشک یا متخصص مو در رابطه با بهترین روش درمان ریزش موی خود، استفاده کنید.

بررسی طاسی زنانه

ریزش موی خطی

از محدودیت‌های مقیاس لودویگ آگاه باشید. مقیاس لودویگ مقیاسی برای اندازه‌گیری پیشرفت ریزش مو در زنان است. اگرچه، این مقیاس به ارزیابی و سنجش ریزش موهای شما کمک خواهد کرد، اما محدودیت‌هایی نیز دارد.

به دلیل اینکه الگوی طاسی خانم‌ها با آقایان متفاوت است، مقیاس لودویگ برای ارزیابی الگوی ریزش موی زنان به وجود آمد. طاسی در خانم‌ها بیشتر با نازک شدن تدریجی موها به وجود می‌آید. اگرچه، گاهی اوقات موی خانم‌ها مشابه طاسی در آقایان نازک شده و ریزش پیدا می‌کنند که در این صورت مقیاس لودویگ کاربردی نخواهد داشت.

میزان ریزش مو

تشخیص دهید که ریزش موی شما مشابه کدام‌یک از سه نوع الگوی طاسی زنان است. برای اساس مقیاس لودویگ، سه نوع الگوی طاسی وجود دارد.

نوع ۱، موهای فرق سر شروع به نازک شدن و ریختن می‌کنند. این مرحله ممکن است به‌سختی قابل‌تشخیص باشد، اما ممکن است زمانی که فرق موهای خود را جابه‌جا می‌کنید متوجه یک لکه سفید غیرمعمول خالی از مو شوید. در این مرحله، موهای خط پیشانی معمولاً ریزش پیدا نمی‌کنند.

نوع ۲، در این مرحله موها نازک شده و می‌ریزند و به‌طورکلی حجم بیشتری از موها کاهش پیدا می‌کنند. قسمت کم‌پشت شده فرق سرتان نیز وسیع‌تر می‌شود. درمان در این مرحله از ریزش مو، ضروری است.

نوع ۳، شدیدترین فرم ریزش موی زنان است. مو به حدی نازک می‌شود که پوست سر را نمی‌پوشاند و دیگران متوجه آن می‌شوند. موها همچنان نازک‌تر شده و رطوبت خود را از دست می‌دهند.

اندازه گرفتن مقدار ریزش مو

علائم طاسی پیشرفته در جلوی سر را شناسایی کنید. الگوی های ریزش موی زنان محدود به مقیاس لودویگ نمی‌شود. ریزش مو ممکن از جلوی سر شروع‌شده و شدید باشد.

این نوع ریزش موی شدید، ندرتاً در بیماران دیده می‌شود، اما در این نوع طاسی، تقریباً هیچ موی در فرق سر شخص دیده نمی‌شود.

در برخی از خانم‌ها، خط رویش مو به‌تدریج شروع به ریزش می‌کند، بسیار شبیه آنچه در طاسی مردانه دیده می‌شود. اگر با چنین مشکلی مواجه هستید، با پزشک خود صحبت کنید تا به‌جای به‌کارگیری مقیاس لودویگ، از طریق مقیاس نوروود/همیلتون برای ارزیابی سطح ریزش موی شما استفاده کند.

بررسی روش‌های دیگر

تحقیق درباره ریزش مو

از ابزارهای آنلاین استفاده کنید. اگر مطمئن نیستید که از چه مقیاسی برای ارزیابی ریزش موی خود استفاده کنید، می‌توانید به‌صورت آنلاین در مورد آن اطلاعات کسب کنید. وب‌سایت‌های بسیاری وجود دارند که میزان ریزش موی شما را اندازه‌گیری کرده و به شما در تشخیص سطح طاسی‌تان کمک خواهند کرد.

گاهی اوقات بایستی پرسشنامه‌هایی را پرکرده و برای مثال اطلاعاتی در مورد سن و وجود یا عدم وجود سابقه طاسی در خانواده‌تان، بدهید.

این ابزار همچنین به شما امکان می‌دهد تا بر اساس ابزارهای دیداری و همچنین سؤالات چندگزینه‌ای، میزان طاسی خود را ارزیابی کنید.

این ابزار سطح طاسی شما را بررسی کرده و روش‌های درمانی را پیشنهاد خواهد کرد. اگرچه تا زمانی که شما با یک متخصص مو مشورت نکرده‌اید، نباید از روش‌های درمانی استفاده کنید.

درمان فوری ریزش مو

از روش‌های ارزیابی غیرتهاجمی استفاده کنید. اگر با کمک مقیاس‌های استاندارد قادر به ارزیابی سطح ریزش موی خود نیستید، پزشک به شما راه بهتری را توصیه خواهد کرد. پزشکتان احتمالاً در مرحله اول از روش‌های ارزیابی غیرتهاجمی استفاده خواهد کرد.

پزشکتان ممکن است به‌طور روزانه به شما پرسشنامه‌هایی را بدهد تا با انتخاب پاسخ درست سؤال‌های چندگزینه‌ای، سطح ریزش موی شما بررسی شود. اگرچه پرسشنامه‌ها آسان و غیرتهاجمی هستند، اما بسیار ذهنی هستند و ممکن است اندازه‌گیری دقیق ریزش مو را برای شما فراهم نکنند.

برای شمارش روزانه موها، تارهای موی ریخته شده را در یک بسته جمع‌آوری کرده و در آخر روز آن‌ها را شمارش کنید. بیشتر افراد به‌طور روزانه حدود ۱۰۰ تار موی خود را از دست می‌دهند، اگر ریزش موهای شما بیش از این تعداد است احتمال دارد در معرض طاس شدن قرارگرفته باشید.

در یک آزمایش استاندارد شستشو، شما به مدت پنج روز از شامپو کردن موهای خود خودداری کرده، سپس آن‌ها را با شامپو شسته و در یک تشت پوشیده شده با پارچه توری، موهای خود را آبکشی می‌کنید. موهای ریخته شده را جمع‌آوری کرده و آن‌ها را برای ارزیابی نزد پزشک خود می‌فرستید.

در عکس‌برداری جامع، به کمک دستگاهی از تارهای موی شما در مطب پزشک عکس‌برداری می‌شود و باقابلیت نورپردازی و بزرگ‌نمایی‌ای که دارد ریزش موی شما را ارزیابی می‌کند. این روش نسبت به سایر روش‌های غیرتهاجمی، دقت بیشتری در ارزیابی ریزش مو ها دارد.

اندازه گیری میزان ریزش مو

روش‌های نیمه تهاجمی و تهاجمی را امتحان کنید. اگر پزشکتان تشخیص دهد که شما در معرض از دست دادن موهایتان هستید، برای ارزیابی ریزش موهایتان، روش‌های نیمه تهاجمی و تهاجمی را توصیه خواهد کرد.

آزمون کشیدن مو که در پزشکی به آزمون تریکوگرام نیز معروف است شامل برداشت موها از یک نقطه خاص از پوست سر است؛ پس‌ازاینکه به مدت پنج روز از یک شامپوی مخصوص استفاده می‌شود. سپس در آزمایشگاه، موها برای ارزیابی میزان ریزش مو بررسی می‌شوند.

معاینه UAT شامل علامت‌گذاری یک ناحیه ثابت روی پوست سر با کمک یک قلم با نوک فیبری است. سپس، تمام موهای موجود در داخل خط با استفاده از موچین یا سایر دستگاه‌ها در مطب پزشک به‌طور جداگانه بررسی می‌شوند. اگرچه، این روش می‌تواند ریزش موها را به‌طور دقیقی ارزیابی کند، اما می‌تواند نسبتاً دردناک باشد.

درصورتی‌که پزشک شما مشکوک به بیماری ریزش مو مانند آلوپسی شود، از پوست سرتان نمونه‌برداری خواهد کرد. برای نمونه‌برداری از بی‌حس‌کننده استفاده می‌کنند و معمولاً یک قطعه ۴ میلی‌متری از پوست سرتان برای آزمایش برداشته می‌شود.

دارو برای ریزش مو

به دنبال درمان باشید. پس از ارزیابی میزان ریزش موهای سرتان، به پزشک خود مراجعه کرده تا در مورد روش‌های درمان آن پرس‌وجو کنید.

ماینوکسیدیل (روگین) نوعی داروی کف مانندی است که برای مبارزه با ریزش موهایتان می‌توانید روزی دو بار آن را بر روی پوست سر خود بمالید. این دارو را هم آقایان و هم خانم‌ها می‌توانند استفاده کنند و می‌تواند موجب تحریک رشد موها یا توقف ریزش بیشتر موها شود. عوارض جانبی این دارو عبارت‌اند از: خارش پوست سر، رشد موهای صورت و تپش قلب.

فیناستراید (پروپشیا) یک داروی نسخه‌ای است که به‌صورت قرص بوده و فقط مختص آقایان است. این دارو برای کاهش سرعت ریزش مو طراحی‌شده است. عوارض جانبی این دارو می‌تواند کاهش میل جنسی یا ایجاد مشکلات در رابطه جنسی شود، اگرچه این عوارض ندرتاً اتفاق می‌افتد.

گاهی اوقات، در موارد ریزش موی شدید، جراحی پیشنهاد می‌شود. در این روش تکه‌هایی از پوست پشت سر به نواحی طاس شده منتقل می‌شود. جراحی می‌تواند روشی دردناک بوده و زخم‌هایی برجای بگذارد.

لیزر درمانی یکی از روش‌های جدید درمان طاسی برای آقایان و خانم‌ها محسوب می‌شود. اثرات طولانی‌مدت این روش شناخته‌نشده است، اما در برخی از بیماران موجب کاهش طاسی شده است.

میزان ریزش مو

ریزش موی طبیعی را بشناسید. اگر شما متوجه شده‌اید که وارد مرحله اول هر یک از مقیاس‌های ارزیابی ریزش مو شده‌اید، احتمال دارد موهایتان به خاطر بالا رفتن سن نازک شده و ریزش پیداکرده باشد. اگر در دهه چهل‌سالگی یا پنجاه‌سالگی خود هستید و در خانواده شما سابقه طاسی وجود ندارد، طبیعی است که موهایتان با افزایش سن کمی نازک‌تر شده و احتمالاً ضرورتی برای درمان آن نخواهد بود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *