دافع پشه

چرا پشه ها بعضی از افراد را بیشتر نیش میزنند ؟ جور دیگری هم میتوان این سوال را مطرح کرد : پشه ها به چه بو هایی علاقه دارند ؟ علت جذب پشه ها به افراد وجود مواد شیمیایی در پوست میباشد . در پژوهش های انجام شده بوی دست شامل 346 ترکیب شیمیایی میباشد که 277 مورد از آنها موجب جذب پشه خواهد شد . بیشترین علت جذب پشه وجود اسید لاکتیک ال میباشد . پشه مالاریا به بوی کف پای انسان علاقه دارد .

راههای جلوگیری از نیش زدن پشه

جلوگیری از نیش پشه

ویتامین B1 مصرف کنید . طبق تحقیقات انجام شده ویتامین B1 میتواند باعث عوض شدن بوی بدن شود که باعث کاهش جذب شدن پشه ها میگردد .

اسپری ضد پشه

از دافع حشرات استفاده کنید . از دافع حشرات ( پماد ، کرم و اسپری ) حاوی دیت ( DEET ) ، پیکاریدین ( ایکاریدین ) ، لیمو یا روغن اکالیپتوس استفاده نمایید . استفاده از شمع سنبل هندی ( شمع دافع حشرات ) نیز میتواند حشرات را دفع کند . بهترین دفع کننده حشرات محصولات حاوی دیت هستند اما . بر اساس بعضی از مطالعات دافع حشرات حاوی دیت برای سلامتی انسان مضر هستند .

دفع کننده طبیعی پشه

از اسطوخودوس استفاده کنید . اسطوخودوس یا عصاره ( روغن ) اسطوخودوس را به مناطقی از بدن که پشه بیشتر آن محل ها را نیش میزند بزنید ، مکان هایی مانند مچ دست بیشترین تاثیر را دارند . اسطوخودوس یک دافع حشرات طبیعی میباشد .

نعناع ضد پشه

از نعناع استفاده نمایید . نعناع یکی دیگر از دافع های طبیعی حشرات میباشد . از تمامی خانواده نعناع به هر صورتی مثل عصاره ، اسانس و نعناع تازه میتوانید برای اینکار استفاده نمایید . نعناع را به مناطقی از بدن که پشه بیشتر آن محل ها را نیش میزند بزنید ، مکان هایی مانند مچ دست بیشترین تاثیر را دارند .

ریحان پشه کش

از ریحان یا روغن ریحان استفاده نمایید . ریحان یکی دیگر از دافع حشرات طبیعی میباشد که حشرات از بوی قوی آن بدشان می آید . از ریحان در مناطق بدون لباس بدن استفاده نمایید .

ضد گزیدگی پشه

سیر دافع قوی حشرات است . این روش به دلیل بوی بد سیر زیاد مورد استفاده قرار نمیگیرد اما بسیار موثر می باشد . سیر را نصف کنید و مستقیما روی پوست بمالید . استفاده مقدار کمی سیر روی پوست به راحتی حشرات را از شما دور میکند . بسیاری از منابع خوردن سیر در غذا را نیز عامل داخلی دفع حشرات میدانند .

جلوگیری از نیش پشه در کودکان

لباس آستین بلند و گشاد بپوشید . پوشیدن لباس های گشاد و بلند باعث میشوند که پشه نتواند شما را نیش بزند .

اسپری پشه کش

از اسپری قهوه و سیر استفاده کنید . چند حپه سیر را با 2 لیوان آب بجوشانید سپس درون یک اسپری بریزید و مناطق خارجی ( به خاطر بوی سیر ) خانه را به آن آغشته کنید .

  • مقداری قهوه را در آب جوش حل کنید و بعد از خنک شدن داخل یک اسپری ریخته و به عنوان دفع کننده پشه از آن استفاده کنید .

از بین بردن پشه

ساعت 6 صبح تا 6 عصر بیرون نروید . این 12 ساعت حشرات و پشه ها بیشترین فالیت خود را انجام میدهند در صورتی که امکان دارد در این ساعات بیرون نروید . حواستان باشد که در هوای گرم و مرطوب پشه ها بیشترین فعالیت خود را انجام میدهند .

نیش زدن زیاد پشه

دمای بدن خود را پایین نگه دارید . این نکته کاربرد بیشتری دارد وقتیکه در آب و هوای گرم و مرطوب هستید . پشه ها جذب بدن های گرم میشوند بنابراین خنک نگه داشتن بدن یک دفع کننده خوب برای پشه میباشد . از فعالیت بدنی مانند ورزش کردن و دویدن بپرهیزید زیرا اینکار باعث افزایش دفع دی اکسید کربن از ریه ها شده که باعث جذب پشه ها حتی از مسافت های دور نیز میشود .

از بین بردن پشه

دافع حشرات خانگی بسازید . این دافع حشرات مانند شمع و لامپ ضد پشه عمل میکند و به اندازه آنها موثر است . یک ظرف که دارای در باشد و یک اسفنج ( ابر ظرفشویی ) بردارید . یکی از اسانس ها یا عصاره های زیر را انتخاب کنید : اسطوخودوس ، اکالیپتوس ، نعناع ، پونه ، سنبل هندی یا علف لیمو .

طرز درست کردن : اسفنج را درون ظرف قرار دهید و مقداری از یک یا چند اسانس گفته شدن روی آن بریزید سپس درب آن را گذاشته و به مدت 24 ساعت صبر کنید . برای دور کردن حشرات در ظرف را برداشته تا بوی آن پخش شود .

پشه کش

منابع آب ساکن در خانه را از بین ببرید . هر گونه آب ساکنی مانند ظرف زیر گلدان ، آب خوری پرنده خانگی ، باز بودن درب فلاش تانک و هرگونه منبع آب دیگر را باید از بین ببرید زیرا پشه ها برای تولید مثل و تولید لارو به آب نیاز دارند . آب پرنده خود را روزانه عوض کنید . زیر گلدان را هر هفته تمیز کنید .

پشه از کجا می آید

سوراخ های روی توری را بپوشانید . پشه ها از کوچک ترین سوراخ های موجود وارد خانه میشوند .

دیگر نکات بسیار مهم در دفع حشرات

  • باد پنکه و کولر باعث میشوند که حشرات نتوانند روی پوست شما بنشینند و نیش بزنند .
  • مقداری مایع ظرفشویی در یک کاسه آب بریزد سپس ظرف را در جایی که پشه ها هستند قرار دهید . پشه ها به زودی جذب آب شده و دلیل وجود مایع ظرفشویی در ظرف غرق میشوند .
امتیاز شما به این محتوا post

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.