درمان التهاب لثه

التهاب لثه یکی از مشکلات شایع لثه است که در این حالت لثه ملتهب ، تحریک‌ و قرمز می‌شود . اگر التهاب لثه سریعاً درمان نشود ، می‌تواند منجر به بیماری‌های خیلی جدیه لثه شود ، بنابراین خیلی مهم است که بعد از دیدن علائم التهاب لثه سریعاً درمان را شروع کنید .

در ادامه روش‌های از بین بردن التهاب لثه را به‌صورت گام‌به‌گام توضیح خواهیم داد ، با سایت کوروک همراه باشید !!!

درمان‌های ساده و ابتدایی التهاب لثه

درمان سریع التهاب لثه

روزی 2 بار دندان‌های خود را مسواک بزنید . التهاب لثه به دلیل ایجاد پلاک دندان ایجاد می‌شود . پلاک دندان یک‌لایه چسبنده است که از باکتری‌هایی که غیرقابل مشاهده هستند تشکیل شده است . این باکتری‌ها بعد از استفاده از نشاسته و قند شکل می‌گیرند . درزمانی که این پلاک‌ها مدت زیادی روی دندان‌های شما بمانند ، سفت شده و تبدیل به جرم می‌شود ، زیرا مواد معدنی موجود در بزاق دهان به پلاک می‌چسبد و ماده‌ای سنگی شکل تشکیل می‌شود . این ترکیبات باعث تحریک کردن لثه ( قسمتیکه لثه در پایه دندان قرار دارد ) می‌شود و ایجاد مشکل می‌کند .

شما می‌توانید حداقل با 2 بار مسواک زدن در روز از شکل‌گیری پلاک جلوگیری کرده و مسواک زدن مرتب باید قدم اول شما برای درمان التهاب لثه باشد .

از مسواک نرم استفاده کنید و هر 2 تا 3 ماه آن را عوض کنید . در صورت امکان از مسواک برقی استفاده کنید ، زیرا در از بین بردن پلاک و جرم دندان بسیار مؤثرتر است .

بدون مسواک زدن نخوابید . تکه‌ها و ذرات غذاهایی که در طول روز خورده می‌شوند به دندان‌ها می‌چسبند و باعث ایجاد پلاک دندان می‌شوند و اگر شب روی دندان بمانند باعث تحریک لثه و دیگر مشکلات خواهند شد . مسواک زدن قبل از خواب یکی از مهم‌ترین فعالیت‌هایی است که برای سالم نگه‌داشتن دندان‌ها و کاهش باکتری‌های داخل دهان باید انجام دهید .

درست میواک زدن

درست مسواک بزنید !!!

2 تا 3 دقیقه مسواک بزنید و مخصوصاً روی قسمت‌هایی از لثه که تحریک‌شده‌اند تمرکز کنید ، زیرا باکتری‌ها در آن مکان ایجادشده‌اند . مسواک زدن با حرکات چرخشی را انجام دهید ، زیرا بهتر پلاک دندان را نسبت به روش عقب و جلو بردن مسواک از بین می‌برد .

نگذارید که درد یا خونریزی شما را از مسواک زدن بازدارد . غفلت کردن از مسواک می‌تواند التهاب لثه را بدتر کند . اگر درست مسواک بزنید و حداقل روزی 2 بار این کار را انجام دهید ، التهاب لثه شما بعد از یک هفته یا بیشتر شروع به از بین رفتن خواهد کرد .

برای آموزش درست مسواک زدن می‌توانید مقاله ” طرز صحیح مسواک زدن ” را مطالعه بفرمایید .

نخ دندان و التهاب لثه

روزی یک‌بار نخ دندان بکشید . مسواک نمی‌تواند به ناحیه بین دندان‌ها برسد ، این مکان یکی از راحت‌ترین نقاط برای جمع‌آوری باکتری‌ها است . برای درمان التهاب لثه ، ضروری است که هرروز نخ دندان بکشید .

نخ دندان کشیدن در ابتدا سخت است ، اما با عادت کردن به آن بهداشت دهان و دندان خود را به‌صورت قابل‌توجهی بهتر خواهید کرد .

آموزش کشیدن نخ دندان

درست نخ دندان بکشید !!!

حتماً مطمئن شوید که به روش درست نخ دندان می‌کشید . نخ دندان را تا لثه ( و مقدار کمی داخل آن ) بکشید ، سپس با حرکات ساینده باکتری‌های آن ناحیه را بردارید . از قسمت‌های مختلف نخ دندان برای هر قسمت از دندان‌های خود استفاده کنید .

در ابتدای نخ دندان کشیدن ممکن است مقداری خونریزی لثه را تجربه کنید ، اما با ادامه استفاده از نخ دندان به‌صورت روزانه بعد از 1 تا 2 هفته خونریزی از بین خواهد رفت .

برای آموزش راحت و صحیح نخ دندان کشیدن مطالعه مقاله ” آموزش نخ دندان کشیدن اصولی ” پیشنهاد می‌شود .

درمان التهاب لثه

با دهان‌شویه التهاب لثه را از بین ببرید . دهان‌شویه‌های ضدعفونی‌کننده می‌توانند باکتری‌هایی که در منافذ بسیار کوچک و تنگ هستند را از بین ببرند . این‌گونه منافذ را نمی‌توان با مسواک و نخ دندان تمیز کرد . دهان‌شویه بدون قند انتخاب کنید و حداقل روزی 30 ثانیه بعد از نخ دندان کشیدن و مسواک زدن از آن استفاده کنید .

قرقره کردن دهان‌شویه می‌تواند به پاک‌سازی باکتری‌هایی که در پشت دهان و گلوی شما هستند کمک کند .

تاثیر آب در التهاب لثه

آب بیشتری بنوشید . مرتبا آب نوشیدن در روز می‌تواند دندان‌های شما را آبکشی نموده و به جلوگیری از ایجاد پلاک دندان کمک کند . برای گرفتن بهترین نتیجه ، روزانه 8 لیوان آب بنوشید . پر آب نگه‌داشتن بدن به تولید بزاق کمک کرده تا لایه‌ای محافظ روی دندان‌ها ایجاد کند .

بطری آبی همیشه به همراه داشته باشید و آن را مرتباً پرکنید تا مطمئن شوید که به‌اندازه کافی آب مصرف کنید .

تا جایی که امکان دارد نوشیدنی‌های دیگر مانند : قهوه ، چای ، آبمیوه و نوشابه را با آب جایگزین کنید .

حواستان باشد که آب مصرفی شما حاوی فلوراید باشد . عموماً آب‌لوله‌کشی بیشتر کشورها دارای فلوراید است ، اما به‌هرحال بهتر است از اداره آب منطقه خود درباره وجود فلوراید در آب آشامیدنی خود اطمینان حاصل کنید . مصرف فلوراید باعث تقویت کردن مینای دندان می‌شود . البته باید بدانید که مصرف بیش‌ازحد فلوراید می‌تواند سمی باشد و حتی باعث ایجاد سرطان شود .

درمان التهاب لثه

پلاک دندان و التهاب لثه

از واترجت دندانی استفاده کنید . متخصصان دندان استفاده از واترجت را به‌عنوان یک‌راه عالی برای تمیز کردن واقعی دندان و لثه پیشنهاد می‌کنند . مسواک و نخ دندان به زیر لثه ( درجایی که باکتری‌ها ساکن هستند ) نمی‌توانند نفوذ کنند . واترجت دندانی می‌تواند کاری که نخ دندان و مسواک نمی‌تواند انجام دهد را انجام دهد ، بنابراین پلاک دندانی و جرم هیچ‌وقت برنمی‌گردند .

واترجت با پرتاب آب با فشار زیاد ، هرگونه باقی‌مانده غذا و باکتری را از دهان شما خارج می‌کند .

واترجت می‌تواند هرگونه آشغال باقی‌مانده بعد از مسواک زدن را از بین ببرد . همچنین باعث می‌شود تا ماساژ لثه خوبی را تجربه کنید ، که باعث بهبود گردش خون در لثه و جلوگیری از التهاب می‌شود .

باید بدانید که نباید واترجت را جایگزین نخ دندان کرد .

قند و التهاب لثه

مصرف شیرینی‌جات را کنار بگذارید . اگر رژیم غذایی شما پر از مواد غذایی قندی مانند : نوشابه ، شکلات و دیگر مواد قندی است ، شروع به حذف این‌گونه مواد غذایی کنید تا میزان ایجاد پلاک دندانی خود را کاهش دهید . حتی آبمیوه نیز به‌اندازه‌ای شکر دارد تا بتواند باعث رشد پلاک دندانی شود ، همچنین مواد غذایی نشاسته‌ای مانند پیتزا نیز مشکل مشابهی را ایجاد می‌کنند .

هر وقت قند خوردید یا نوشیدید ، بعدازآن یک لیوان آب بنوشید . قبل از قورت دادن ، آب را دهانتان بچرخانید تا قند را از روی دندان‌های خود از بین برید .

جلوگیری از التهاب لثه

بعد از غذا خوردن مسواک بزنید . بعد از مصرف مواد غذایی دارای قد و نشاسته بالا ، مسواک بزنید ، حتی اگر به معنای افزایش مسواک زدن از 2 بار به 3 بار در روز باشد . همیشه در کیف خود مسواک داشته باشید تا هرزمانی که نیاز شد ( مثلاً در محل کار ) بتوانید مسواک بزنید .

باید بدانید که مسواک زدن بلافاصله بعد از غذا خوردن می‌تواند به کاهش فرسایش مینای دندان کمک کند و میزان باکتری‌ها را کاهش دهد .

ضد التهاب لثه

مصرف مواد غذایی و نوشیدنی‌های اسیدی را کنار بگذارید . بعضی از مواد غذایی هستند که دارای اسید بالایی می‌باشند . این اسیدها می‌توانند باعث از بین رفتن مینای دندان شده و رشد باکتری‌ها را بیشتر کنند که نتیجه آن بالا رفتن ریسک ابتلا به التهاب لثه است .

مواد غذایی دارای اسید بالا :

  • مرکبات و آب‌میوه آن‌ها
  • بعضی از پنیرها مانند پنیر پارمزان
  • آبلیمو
  • انگور

درمان‌های تخصصی التهاب لثه

درمان تخصصی التهاب لثه

هر 6 ماه یک‌بار برای تمیز کردن دندان‌ها به دندان‌پزشک مراجعه کنید . درزمانی که پلاک دندانی سفت شده و تبدیل به جرم شود ، تقریباً غیرممکن است که بتوان با مسواک و نخ دندان آن را از بین برد . هر 6 ماه یک‌بار به دندان‌پزشک برای پاک‌سازی دندان‌ها مراجعه کنید تا تمامی پلاک‌های دندانی شما را از بین ببرد . تا زمانی که پلاک‌ها روی دندان شما باشند ، ممکن است لثه ملتهب باقی بماند .

علت التهاب لثه

دندان‌پزشک چگونه می‌تواند به شما کمک کند ؟

دندان‌پزشک می‌تواند با پاک‌سازی دندان‌ها و پیشنهاد نکات مؤثر در بهداشت دهان به شما ، التهاب لثه شما را از بین ببرد .

ازآنجایی‌که التهاب لثه با بهداشت مناسب دهان و دندان برطرف می‌شود ، هیچ دارو یا روش درمانی دیگری برای شما تجویز نخواهد شد .

دندان‌پزشک شما پیشنهاد‌هایی به شما می‌دهد که با رعایت آن‌ها می‌توانید از بازگشت التهاب لثه در آینده جلوگیری کنید . ممکن است دندان‌پزشک برای شما دستگاهی نیز تجویز کند .

جلوگیری از التهاب لثه

برای چک آپ بازهم به دندان‌پزشک مراجعه کنید . شما با داشتن برنامه‌ای منظم برای تمیز کردن و از بین بردن باکتری و پلاک دندان ، می‌توانید از التهاب لثه جلوگیری کنید . حتماً برنامه‌ای منظم برای تمیز کردن و چکاپ با دندان‌پزشک خود تنظیم کنید . شما با چکاپ می‌توانید از به وجود آمدم مشکل قبل از اینکه شروع شود ، جلوگیری کنید .

علت اصلی التهاب لثه

سیگار نکشید . سیگار باعث افزایش ریسک بیماری‌های لثه می‌شود ، که التهاب لثه نیز یکی از آن‌ها است . به‌غیراز دیگر ضررهایی که سیگار کشیدن دارد ، اگر می‌خواهید واقعاً می‌خواهید قدم جدی‌ای برای درمان التهاب لثه بردارید ، اول‌ازهمه سیگار را ترک کنید .

در صورت امکان ، کمتر سیگار بکشید یا آن را کلاً ترک کنید .

دیگر دخانیات نیز برای لثه‌ها مضر هستند .

بعد از استفاده از دخانیات ، سریعاً دندان‌های خود را مسواک بزنید تا به جلوگیری از برگشت التهاب لثه کمک کرده باشید .

امتیاز شما به این محتوا post

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.