کهیر سرما

کهیر سرمایی یک واکنش آلرژیک پوستی است که در دمای پایین رخ می‌دهد . کهیر سرمایی می‌تواند درزمانی که در معرض هوای سرد ، آب سرد ، یخ و حتی نوشیدنی یا غذای سرد نیز اتفاق بی افتد . علائم کهیر سرمایی قرمزی ، کهیر خارشی ، دستان ، دهان و گلوی متورم و حتی در موارد شدید آنافیلاکسی که تمامی بدن را درگیر می‌کند و خطر جانی دارد .

نوع شدید کهیر سرمایی می‌تواند مرگبار باشد . علت این نوع کهیر شناخته‌نشده است . این بیماری را می‌توان در خانه با رعایت نکاتی مدیریت کرد و در صورت شدید بودن و غیرقابل‌کنترل بودن باید به پزشک مراجعه شده و داروهای مخصوصی مصرف شود که تمامی موارد گفته شده را با هم بررسی میکنیم .

درمان خانگی کهیر سرما

جلوگیری از کهیر سرما

از خود در مقابل سرما محافظت کنید . اگر متوجه شدید که وقتی در سرما هستید پوستتان شروع به خاریدن می‌کند ، بهترین راه این است که در مقابل هوای سرد قرار نگیرید . البته این کار اجتناب‌ناپذیر است و باید شما همیشه در فصول سرد سال لباس‌های گرم و پوشیده استفاده کنید . بیشتر لباس بپوشید و سعی کنید از الیافی که هوا در آن جریان دارد مانند پشم و پنبه استفاده کنید . همیشه دستکش و شال‌گردن نیز استفاده کنید .

رطوبت و باد می‌تواند ریسک به وجود آمدن کهیر سرمایی را افزایش دهد .

کهیر ناشی از سرما بعد از قرار گرفتن در مقابل سرما و کاهش یک‌دفعه‌ای درجه حرارت رخ می‌دهد . اکثر واکنش‌ها با درجه حرارت کمتر از 4 درجه سلسیوس شروع می‌شود .

درمان کهیر سرد

در آب سرد شنا نکنید . علت اصلی به وجود آمدن کهیر سرما یا فعال کردن آن ، شنا در آب سرد است مخصوصاً اگر بادی در حال وزش باشد . این نوع کهیر ناشی از سرما از بدترین نوع آن بوده به دلیل اینکه تمامی بدن در آن درگیر شده و مقدار بالایی هیستامین از سلول‌های پوست آزادشده که باعث کاهش فشارخون ، سرگیجه ، از دست دادن هوشیاری و حتی غرق شدن میشود . اگر مشکل کهیر سرما رادارید از شنا کردن در آب سرد و گرم نشده خودداری کنید .

علائم کهیر سرما معمولاً بین 5 تا 30 دقیقه بعد از قرار گرفتن در سرما ظاهرشده و می‌تواند بالای 48 ساعت طول بکشد .

در خانه نیز در هنگام حمام از آب سرد استفاده نکنید زیرا می‌تواند باعث کهیر شود . آب را روی ولرم تنظیم کنید و تا متعادل شدن دمای آب ، صبر کنید سپس زیر دوش بروید .

حساسیت به سرما

بااحتیاط از غذا و آب سرد استفاده کنید . دیگر فعالیتی که می‌تواند باعث ایجاد کهیر شود نگه‌داشتن ( در دست ) و نوشیدن مایعات سرد است . نگه‌داشتن مایعات سرد مخصوصاً آن‌هایی که داخل آن‌ها یخ وجود دارد می‌تواند باعث خارش و تورم دست ، لب ، زبان ، گلو و مری بشود . این شرایط می‌تواند خطرناک باشد زیرا نفس کشیدن را سخت کرده و میتواند باعث خفگی بشود .

نوشیدنی‌های سرد و حاوی یخ را در دست نگیرید یا ننوشید .

غذاهای سرد مانند بستنی و مواد غذایی مخلوط با یخ را میل نکنید .

حواستان به لوازم داخل فریزر و یخچال باشد زیرا سرمای زیادی دارند و می‌توانند باعث کهیر شوند . از دستمال یا حوله برای برداشتن آن‌ها استفاده کنید .

در بیشتر موارد سرما به‌صورت مستقیم باعث واکنش نشان دادن پوست نمی‌شود بلکه فاز دوباره گرم شدن آن است که باعث خارش و سوزش می‌شود .

درمان کهیر سرمایی

آنتی‌هیستامین‌های بدون نسخه مصرف کنید . مکانیزم اصلی که باعث واکنش‌های حساسیتی مانند کهیر سرما می‌شود ، انتشار هیستامین‌ها از سلول‌های پوست است که البته بافت‌های گلو و دهان را شامل می‌شود . هیستامین باعث ریلکس شدن رگ‌های خونی می‌شود که به التهاب و کاهش فشارخون می انجامد . آنتی‌هیستامین‌ها داروهایی هستند که باعث جلوگیری از آزادسازی هیستامین می‌شوند .

داروهای آنتی‌هیستامین که باعث خواب‌آلودگی نمی‌شوند لوراتادین ، سیتریزین و لووستیریزین است .

برای بیشتر افراد آنتی‌هیستامین‌ها نسخه آزاد به‌اندازه کافی قوی نیستند تا از کهیر سرما جلوگیری یا آن‌ها را درمان کنند .

درمان‌های پزشکی کهیر سرما

تست کهیر سرما

با پزشک خود مشورت کنید . اگر به داشتن کهیر سرما شک کرده‌اید به متخصص پوست مراجعه کنید . بعضی‌اوقات کهیر سرما به دلایل پزشکی مانند : مشکلات سیستم ایمنی بدن ، ذات الریه ، هپاتیت و سرطان رخ می‌دهد .

تشخیص کهیر سرما : 1 قالب یخ روی پوست به مدت 5 دقیقه گذاشته می‌شود . چند دقیقه بعد از برداشتن یخ کهیر روی پوست ظاهر می‌شود . کهیر عموماً درزمانی که پوست کمی گرم می‌شود به وجود می‌آید .

اگر به کهیر سرما مبتلا نباشید بعد از برداشتن یخ مقداری قرمزی روی پوست ظاهرشده که کمی بعد از بین می‌روند .

دارو برای کهیر سرمایی شدید

از پزشک درخواست آنتی‌هیستامین تجویزی کنید . درست است که درمانی برای کهیر سرما وجود ندارد اما داروهای تجویزی قوی که گیرنده‌های H1 را مسدود می‌کنند خیلی مؤثر هستند . تحقیقات نشان داده‌اند که دز بسیار بالای مسدودکننده‌های گیرنده H1 ( 4 برابر معمول ) بسیار تأثیر بیشتری نسبت به دزهای مصرفی معمولی دارند بنابراین با پزشک خود درباره دز مصرفی مناسب خود مشورت کنید .

آنتی‌هیستامین‌های تجویزی برای کهیر سرمایی عموماً سیپروهپتادین ، فکسوفنادین ، کتوتیفن و دسلوراتادین می‌شود .

سیپروهپتادین می‌تواند برانگیختن اعصاب که باعث کهیر سرمایی میشود را تحت تأثیر قرار دهد .

امالیزوماب یک هیستامین قوی است که معمولاً در درمان آسم مورداستفاده قرار می‌گیرد اما نشان داده‌شده است که در درمان کهیر سرمایی نیز مؤثر است .

داروی کهیر سرما

دیگر داروهای تجویزی چه چیزهایی هستند ؟

تجویز آنتی‌هیستامین درمان عمده کهیر سرمایی است اما بعضی‌اوقات داروهای دیگری نیز تجویز می‌شوند ، برای مثال دوکسپین که معمولاً برای درمان افسردگی و اضطراب تجویز می‌شود اما می‌تواند به کاهش علائم کهیر سرما کمک کند . دیگر داروهایی که می‌توانند مفید باشند شامل ستیریزین و اپی نفرین است که تأثیراتی مشابه آنتی‌هیستامین دارند .

دوکسپین یک ضدافسردگی 3 حلقه‌ای است که می‌تواند به‌طور مؤثر از انتشار هیستامین جلوگیری کند .

اپی نفرین همچنین به نام آدرنالین نیز شناخته می‌شود و به‌طورمعمول برای درمان یا مبارزه با آنافیلاکسی ، آسم شدید و ایست قلبی استفاده می‌شود که به‌صورت آمپول وریدی و تزریقی عرضه می‌شود .

همچنین آنتی‌بیوتیک و کورتیکواستروئیدهای خوراکی نیز می‌توانند بخشی از درمان باشند .

با پزشک خود در مورد در مورد آمپول‌های تزریقی خودکارِ اپی نفرین صحبت کنید تا در مواقعی که علائم شدید است خودتان از آن‌ها استفاده کنید .

نکات مهم

کهیر سرما بیشتر در بالغین جوان ( 18 تا 25 سال ) رخ می‌دهد و اغلب بعد از چند سال به‌طور کامل از بین می‌رود .

کهیرهای خارشی می‌تواند با تب خفیف ، سردرد ، خستگی و درد مفصل همراه بشود .

اگر کهیر سرمایی دارید هرگز تنها شنا نکنید . قبل از شنا از آنتی‌هیستامین‌های نسخه آزاد مصرف کنید تا ریسک واکنش پوستی را کم کنید .

کهیر سرمایی در زنان و مردان به صورت یکسان رخ می‌دهد .

از تغییر دمایی سریع و ناگهانی اجتناب کنید .

امتیاز شما به این محتوا post

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.