درمان نیش پشه

گزش یا نیش حشرات : در موقعی رخ میدهد که حشره میخواهد از خود دفاع یا تغذیه کند . بعضی از حشرات بعد از نیش زدن اسید فرمیک نیز تزیق میکنند که منجر به تورم ، قرمزی ، درد و خارش محل گزیدگی میشود . قسمت خطرناک نیش زدن پشه انتقال بیماری از بدن میزبانی به میزبان دیگر میباشد . بیماری هایی مانند : مالاریا ، تب زرد ، ویروس نیل غربی و فیلاریازیس جزء بیماری های خطرناکی میاشند که توسط بعضی از گونه های پشه به انسان منتقل میشود .

روش های درمان گزیدگی پشه

قرمزی نیش پشه

محل زخم را با آب و صابون شستشو دهید . در اولین فرصت محل گزش را شتشو دهید سپس روی آن الکل بزنید . اینکار به آلوده نشدن و کم کردن خارش پوست کمک میکند . در صورت امکان از پماد و کرم های آنتی هیستامین در محل زخم استفاده نمایید .

درمان خارش نیش پشه

از آبلیمو و لیمو برای کاهش خارش نیش استفاده نمایید . یک لیمو را نصف کنید و روی محل زخم بمالید یا مقداری آبلیمو به پنبه زده و روی محل نیش قرار دهید .

ضد خارش نیش پشه

از جو دوسر برای کاهش خارش استفاده کنید . جو دوسر دارای خواص ضد خارش میباشد . مقداری از جو دوسر را آسیاب کنید و روی جای نیش پشه گذاشته تا خشک شود سپس آبکشی نمایید .

درمان خانگی نیش پشه

مقداری عسل به محل گزیدگی بزنید . عسل باعث تسکین دادن محل نیش  و درمان خارش میشود . عسل همچنین خواص ضد التهابی نیز دارد . مقداری عسل روی گزیدگی بمالید و با چسب زخم روی آن را بپوشانید تا از کثیف شدن آن جلوگیری نمایید .

تورم نیش پشه

نیش پشه را با سرکه سیب درمان کنید . یک گوله پنبه را کاملا به سرکه سیب آغشته نمایید و روی محل نیش پشه به مدت چند دقیقه قرار دهید .

  • برای تاثیر بیشتر سرکه سیب را با آرد مخلوط کرده و خمیر بدست آمده را روی محل زخم بگذارید تا خشک شود سپس آبکشی نمایید .

ضد خارش پشه

از جوش شیرین استفاده کنید . یک قاشق غذاخوری جوش شیرین را با مقداری آب مخلوط کنید تا حالت خمیری بگیرد . خمیر را به مدت چند دقیقه روی محل نیش پشه قرار دهید سپس آبکشی نمایید . قلیایی بودن این مخلوط باعث کاهش خارش محل نیش خواهد شد .

درمان نیش پشه در کودکان

از پمادهای بدون نسخه استفاده کنید . کرم هیدروکورتیزون و کالامین دی باعث کاهش خارش و تورم محل نیش زدگی میشوند .

فواید نیش پشه

از آسپیرین هم میتوانید کمک بگیرید . 2 عدد آسپرین را خرد کرده و مقدار کمی آب به آن اضافه کنید تا حالت خمیری بگیرد سپس روی محل نیش بمالید . آسپرین باعث کاهش درد ، تورم و خارش خواهد شد . در صورت حساسیت داشتن به آسپرین از این روش استفاده نکنید .

ضد عفونی نیش پشه

روی قسمت آلوده شدن الکل بزنید . الکل باعث خنک شدن و کاهش موقت خارش خواهد شد . همچنین الکل باعث کاهش التهاب نیز میشود .

انواع نیش حشرات

خمیر دندان درمان نیش پشه است . از خمیر دندان غیر ژله ای استفاده نمایید . مقداری خمیر دندان را روی محل نیش بگذارید سپس تا صبح بگذارید بماند سپس آبکشی و شستشو نمایید .

درمان گزیدگی ساس

از ژل آلوورا روی محل نیش استفاده نمایید . از ژل یا گیاه تازه آلوورا روی محل زخم بمالید . آلوورا باعث کاهش خارش ، تسکین دادن و التیام پوست خواهد شد .

از بین بردن جای نیش پشه

از ریحان استفاده کنید . چند عدد ریحان را کوبیده و مستقیما روی نیش زدگی قرار دهید . ریحان به دلیل داشتن کافور و تیمول به سادگی خارش را درمان میکند . همچنین ریحان یک دفع کننده حشرات میباشد که باعث میشود حشرات دیگر طرف شما نیایند .

درمان خانگی قرمز نیش پشه

از پوست موز استفاده کنید . داخل پوست موز را روی محل گزیدگی پشه بمالید و به مدت 5 الی 10 دقیقه بگذارید روی آن بماند .

خارش نیش شه

از روغن استوخودوس کمک بگیرید . مقداری از روغن ( عصاره ) اسطوخودوس را روی جای نیش بگذارید تا به سرعت خوب شود .

درمان ورم نیش پشه

برای درمان نیش پشه از یخ استفاده کنید . مقداری یخ را به مدت 20 دقیقه روی محل نیش قرار دهید .

درمان سریع نیش پشه

از گرما برای درمان نیش پشه استفاده کنید . یک قاشق فلزی را به مدت یک دقیقه درون آب داغ قرار دهید . قاشق را در آورده و به مدت 5 الی 10 ثانیه صبر کنید سپس روی محل نیش قرار دهید . اینکار را چند بار در روز تکرار کنید تا جای نیش پشه کاملا خوب شود .

درمان گزیدگی کک

مقداری ضد تعریق روی نیش پشه بمالید . ضد تعریق ها به دلیل داشتن آلومینیوم کلرید باعث کاهش درد و تورم محل نیش زدگی خواهند شد .

پماد ضد گزیدگی حشرات

از پاک کننده لاک ناخن استفاده کنید . مقداری پاک کننده لاک ناخن روی محل گزیدگی پشه به مدت 5 دقیقه قرار دهید سپس آبکشی نمایید . در صورت نیاز دوباره اینکار را تکرار کنید .

حساسیت به نیش پشه

محل گزیدگی را بالاتر از قلب خود نگه دارید . در صورتیکه محل گزیدگی روی پا و دست شما میباشد به مدت 30 دقیقه محل نیش را بالاتر از قلب خود قرار دهید تا تورم و قرمزی آن کم شود .

دیگر نکات مهم برای درمان نیش پشه :

با دست خود مقداری فشار یا چند عدد ضربه روی محل گزیدگی بزنید . اینکار باعث کاهش موقت خارش میشود .

از کرم و قرص های آنتی هیستامین برای درمان خارش استفاده کنید .

برای کاهش درد و خارش نیش پشه میتوانید از کرم لیدوکائین استفاده نمایید .

خارش محل زخم به دلیل پروتئین موجود در بزاق پشه میباشد .

امتیاز شما به این محتوا post

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.