علت گاز گرفتن زبان

گاز گرفتن تصادفی زبان و بریدگی یک مشکلاتی است که در بعضی مواقع رخ میدهد و طبیعی میباشد . جلوگیری از خونریزی و درمان زخم روی زبان با درمان زخم های دیگر مقداری متفاوت است که در این مقاله به شرح کامل آن میپردازیم .

کارهای اولیه بعد از گاز گرفتن زبان

شستن دستها

دستان خود را بشورید . قبل از دست زدن به داخل دهان خود حتما دست خود را بشورید زیرا اینکار از ورود میکروب به دهان با زخم باز و آلوده شدن جلوگیری میکند .

ویروس های مقاوم حتی باعث آلوده شدن زخم در حال خونریزی نیز میشوند .

خونریزی زخم زبان

روی ضخم فشار بیاورید . زبان سریعا بعد از گاز گرفتن خونریزی میکند که به دلیل داشتن رگ های خونی زیاد داخل آن میباشد . مقداری فشار روی قسمت آسیب دیده بیاورید تا خونریزی را کاهش دهد و خون لخته شود . سعی کنید سریعا اینکار را بعد از گاز گرفتن زبان انجام دهید .

اگر نوک زبان آسیب دیده است زبان را به مدت 5 ثانیه یا بیشتر به سقف دهان چسبانده و مقداری فشار بی آورید .

اگر آسیب دیدگی در دسترس است قطعه ای یخ داخل پارچه بگذارید و روی آن قرار دهید .

درمان زخم زبان

زخم را بررسی کنید . با یک آینه زخم را چک کنید اگر زخم سطحی بود میتوانید آن را در خانه درمان کنید اما اگر زخم عمقی بود یا خونریزی شدید داشت نیازمند مراجعه به پزشک هستید .

علت زخم زبان

علت های دیگر زخم زبان را چک کنید . علت اصلی زخم شدن زبان گاز گرفتن اتفاقی آن میباشد اما ممکن است به دلیل مشکلات دندانی نیز باشد . دندان های خود را چک کنید و در صورت شل بودن یا خونریزی لثه به همراه داشتن درد در هنگام بالا و پایین کردن فک به دندان پزشک خود مراجعه کنید .

درمان سریع بریدن زبان

از کمپرس سرد استفاده کنید . زبان بعد از زخم شدن متورم خواهد شد که باعث میشود به راحتی دوباره گاز گرفته شود . مقداری یخ داخل پارچه بگذارید و به مدت 1 دقیقه روی زخم بگذارید . در چند روز آینده نیز میتوانید روزی یکبار اینکار را انجام دهید .

اگه کودک دچار این مشکل شده است استفاده از مقداری لواشک یخ زده مناسب تر میباشد .

قرص برای زخم زبان

اگر درد دارید از ایبوپروفن استفاده کنید . داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی مثل ایبوپروفن باعث کاهش درد و تورم زبان میشوند .

درمان زخم زبان

دهان خود را با دهانشویه بشورید . اگر دهانشویه دارید دهان خود را با آن بشورید تا از ایجاد عفونت پیشگیری شود . استفاده از دهان شویه مخصوصا اگر در هنگام غذا خوردن دهان خود را گاز گرفتید مهم میباشد . اگر بعد از شستشو باز هم خون می آمد یکبار دیگر با دهان شویه دهان را بشورید .

شستشو و درمان زخم زبان

محلول آب نمک

دهان را با آب نمک شستشو دهید . 1 قاشق غذاخوری ( 5 گرم ) نمک را در 1 استکان ( 250 میلی لیتر) آب گرم حل کنید . به مدت 15 الی 20 ثانیه داخل دهان بچرخانید . تا خوب شدن زخم روزی 3 بار میتوانید از این روش استفاده کنید . اگر سریعا بعد از غذا انجام شود تاثیر بیشتری دارد .

نمک به از بین بردن باکتری های داخل دهان کمک میکند که باعث جلوگیری از عفونت و بهبودی سریعتر خواهد شد .

درمان زخم زبان با دهانشویه

از آب اکسیژنه کمک بگیرید . مقدار مساوی از آب و آب اکسیژنه ( 3%) را با یکدیگر مخلوط کنید و به مدت 15 الی 20 ثانیه داخل دهان بچرخانید . روزانه میتوانید تا 4 بار اینکار را تکرار نمایید .

آب اکسیژنه یک ضد عفونی کننده قوی میباشد که به کنترل کردن باکتری های روی زخم کمک میکند . همچنین با خواص پاک کنندگی خود به بند آوردن خون کمک میکند .

درمان گاز گرفتن زبان

از شربت منیزیم هیدروکسید و دیفن هیدرامین استفاده کنید . به مقدار مساوی از آنها را مخلوط کرده و روزی 2 بار به مدت 1 دقیقه در دهان بچرخانید .

منیزیم هیدروکسید باعث کنترل سطح اسید دهان و کمک به درمان سریعتر میشود . آنتی هیستامین موجود نیز باعث کاهش التهاب میشود . بعضی از افراد از این ترکیب به عنوان معجزه دهان شویه یاد میکنند .

شستن زخم زبان با دهانشویه

از دهان شویه استفاده کنید . هر نوع دهانشویه ای میتواند مفید باشد . مقدار مناسب از  دهانشویه را داخل دهان به مدت 15 الی 30 ثانیه بچرخانید . اینکار باعث کمک به جلوگیری از عفونت و کاهش زمان بهبودی می شود .

کاهش درد و درمان گاز گرفتگی زبان

کمپرس سرد روی زبان

به استفاده از کمپرس سرد ادامه دهید . مقداری یخ داخل پلاستیک قرار داده و روی زبان بگذارید تا درد آن آرام شود . نوشیدن مایعات سرد نیز باعث بهبود خواهد شد . البته آبمیوه های اسیدی ننوشید .

کرم برای زخم زبان

ژل آلوئه ورا استفاده کنید . نهایتا 3 بار در روز بعد از شستن دهان و قبل از خواب استفاده کنید . آلوئه ورا باعث افزایش جریان خون و بهبود سریعتر میشود همچنین با باکتری های مضر مبارزه میکند . میتوانید ژل آلوئه ورا را روی گاز استریل ریخته و روی زبان قرار دهید .

ژل زخم زبان

از ژل دهان استفاده کنید . ژل بی حس کننده و ضد عفونی کننده دهان در داروخانه ها موجود میباشد . مقداری از آن را روی پنبه زده و روی زخم بزنید . 2 تا 4 بار در روز میتوانید از آن استفاده کنید .

ضد عفونی کردن زخم زبان

جوش شیرین برای شما مفید است . یک قاشق چایخوری جوش شیرین را در آب حل کنید . یک تکه پنبه را به مخلوط آغشته کنید و روی محل زخم برنید تا اسید و باکتری کاهش یابد . همچنین در کاهش تورم و درد نیز موثر است .

عسل برای زخم زبان

عسل مصرف کنید . مقداری عسل روی محل زخم گذاشته و آرام آرام بگذارید تا آب شود . عسل روی زبان را میپوشاند و باعث جلوگیری از تجمع باکتری های مضر میشود .

مصرف زردچوبه نیز بر روی زبان مفید میباشد . زردچوبه یک آنتی باکتریال میباشد .

شربت معده

از شربت منیزیم هیدروکسید استفاده کنید . یک گوله پنبه را به شربت آغشته کرده و روی محل زخم بگذارید . روزانه 3 تا 4 بار اینکار را انجام دهید . برای تاثیر بیشتر بعد از شستشو دهان اینکار را انجام دهید .

علت های دیگر گازگرفتن زبان

زخم دهان دندانپزشک

مشکلات دندانی خود را درمان کنید . باید سالی 2 بار برای چکاپ به دندانپزشک مراجعه کرد . بسیاری از مشکلات دندان باعث زخم شدن زبان به صورت متوالی می شود . بعضی از مشکلاتی که زخم زبان را ایجاد میکنند عبارتند از :

یک راستا نبودن دندان ها

تیز شدن دندان

زیاد بودن جرم ها و تیز شدن قسمتی از دندان

مشکلات دندان مصنوعی

ارتودنسی نامناسب

اگر صرع دارید از لوازم اصلی ( جهت گذاشتن بین دندان ها ) استفاده کنید و از گذاشتن هر جسمی بین دندان ها در هنگام حملات صرع خودداری کنید .

امتیاز شما به این محتوا post

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.