درمان دمل در ۳ سوت !!! ( با عکس )

دمل

دمل‌ها یا آبسه‌ها، برجستگی‌های دردناک، ملتهب و چرکی هستند که در اثر عفونت‌های باکتریایی به وجود می‌آیند. آبسه‌ها می‌توانند به‌صورت جوش در هر ناحیه از بدنتان ظاهر شوند. برخی از دمل‌های کوچک، نیازی به درمان‌های پزشکی ندارند، اما در برخی موارد نیاز به درمان داشته و به‌خودی‌خود بهبود نمی‌یابند. دمل‌ها را می‌تواند به روش‌های خانگی درمان کرد یا در مواردی توسط پزشک تخلیه کرده و از دارو برای درمان آن‌ها استفاده کرد.

درمان خانگی دمل

درمان دمل

به دمل‌های خود دست نزنید. از دست زدن، دست‌کاری کردن و فشردن دمل‌های خود خودداری کنید. این کار باعث انتشار باکتری‌ها و درنتیجه افزایش التهاب و عفونت بیشتر می‌شود.

هرگونه چرک یا ترشحات خارج‌شده از دمل‌ها را با یک دستمال تمیز یا باند پاک‌کنید. این ترشحات را با انگشتان خود پاک نکنید. دستمال را دور انداخته و دیگر از آن استفاده نکنید.

برای جلوگیری از انتشار عفونت، همیشه قبل و بعد از تماس با دمل‌ها، دستان خود را بشویید. باکتری‌های خطرناکی مانند MRSA (باکتری‌های استافیلوکوک مقاوم به متی سیلین)، می‌توانند از طریق دمل وارد بدن شما شوند.

درد گرفتن دمل

بر روی دمل‌ها کمپرس گرم قرار دهید. دستان خود را با آب و صابون بشویید. یک فنجان آب را حرارت داده تا دمای آن گرم مایل به داغ شود و پوست شما را نسوزاند. یک پارچه نرم یا یک باند را درون آب فروکرده، سپس آن را بر روی دمل و پوست اطراف آن قرار دهید. کمپرس گرم یا داغ، به تخلیه شدن دمل‌ها کمک می‌کند و درد و ناراحتی شما را تسکین می‌دهد.

در طول روز، چند مرتبه از کمپرس گرم استفاده کنید. دستمال را به‌آرامی و به‌صورت دورانی بر روی دمل‌ها مالش دهید تا چرک درون آن خارج گردد. مشاهده مقدار کمی خون طبیعی خواهد بود.

درمان خانگی دمل

دمل را درون آب ولرم فرو ببرید. وان حمام یا یک ظرف کوچک را از آب ولرم پرکنید. سپس بدن یا دمل خود را به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه درون آن غوطه‌ور کنید. خیس خوردن باعث می‌شود که دمل به‌طور طبیعی تخلیه‌شده و درد و ناراحتی‌ها کاهش یابد.

وان حمام یا ظروف آب را قبل و بعد از استفاده کاملاً تمیز کنید. از ترکیب آب با جوش‌شیرین، جو دوسر خام یا جو دوسر کلوئیدی یا نمک دریایی، بر روی دمل اسپری کنید. این ترکیبات پوست شما را تسکین داده و به تخلیه شدن طبیعی جوش کمک می‌کند.

جو دوسر خام یا جو دوسر کلوئیدی : این ماده یک شکل از جو است که قرن‌هاست برای افزایش سلامت پوست استفاده می‌شود. این ماده را می‌توان به‌صورت موضعی برای محافظ، مرطوب کردن، پاک کردن و جلوگیری از خارش پوست استفاده کرد.

جلوگیری از دمل

دمل و پوست اطراف آن را تمیز کنید. دمل را با آب گرم و یک صابون ملایم آنتی باکتریال، بشویید. پوست اطراف دمل را نیز حتماً شستشو دهید. پوست خود را با یک حوله تمیز و نرم خشک‌کنید.

اگر ترجیح می‌دهید از یک تمیزکننده قوی‌تر از صابون استفاده کنید، دمل را با یک پاک‌کننده ضدعفونی‌کننده شستشو دهید.

با دوش گرفتن و حمام کردن روزانه، آبسه نیز شسته می‌شود. رعایت صحیح اصول بهداشتی موجب درمان آبسه‌ها شده و احتمال ابتلا به عفونت‌های بعدی را کاهش می‌دهد.

ریشه کن کدن دمل

دمل را با یک باند استریل پانسمان کنید. پس از تمیز کردن دمل، گاز استریل یا باند را به‌آرامی روی آن قرار دهید. برای جلوگیری از عفونت، باند را در صورت آغشته شدن به ترشحات چرکی و مرطوب و کثیف شدن آن، تعویض کنید.

به‌منظور جلوگیری از عفونت همچنین می‌توانید قبل از پانسمان، به کمک گوش پاک‌کن از عسل مانوکا بر روی دمل بمالید. مراقب باشد که گوش پاک‌کن استفاده‌شده را مجدداً داخل ظرف عسل فرونکنید.

عسل مانوکا به‌عنوان مرهمی طبیعی برای همه نوع زخمی استفاده می‌شود.

قرص برای دمل

از داروهای مسکن استفاده کنید. از داروهای مسکن بدون نسخه مانند ایبوپروفن یا استامینوفن استفاده کنید. برای تسکین درد و ناراحتی، مقدار دوز توصیه‌شده را مصرف کنید. مسکن‌هایی مانند ایبوپروفن، التهاب را نیز کاهش می‌دهند.

بهبود علائم دمل

تمام وسایلی را که با دمل شما تماس پیداکرده‌اند، بشویید. دمای آب ماشین لباسشویی را بالا ببرید. حوله، دستمال یا هر پارچه‌ای را که به‌عنوان کمپرس از آن استفاده کرده‌اید، به داخل ماشین بیندازید. ماشین لباسشویی را روشن کرده و سپس لباس‌ها را در دمای بالا خشک‌کنید. این کار تمامی باکتری‌های موجود بر روی پارچه را که متوانند موجب التهاب و عفونت مجدد آبسه‌ها شوند، از بین خواهد برد.

کاهش درد دمل

لباس‌های نرم و آزاد بپوشید. لباس‌های تنگ پوست شما را تحریک کرده و جوش ها بدتر خواهد کرد. لباس‌های آزاد، نرم و سبک بپوشید تا پوست شما تنفس کرده و سریع‌تر درمان شود.

لباس‌هایی که بافت نرمی دارند مانند پنبه یا پشم مرینوس، پوست شما را تحریک نمی‌کنند و از تعریق بیش‌ازحد که موجب تحریک ناحیه آسیب‌دیده می‌شود، جلوگیری می‌کنند.

بکار گیری درمان‌های پزشکی

علائم خطرناک

مراقب علائم بیشتر عفونت باشید. تا زمانی که آبسه شما بهبودیافته و علائم عفونت تشدید نشده‌اند، به مراقبت از خود ادامه دهید. درصورتی‌که علائم آبسه و عفونت شما مشابه موارد زیر باشد، سریعاً به پزشک مراجعه کنید:

پوست شما قرمزتر و دردناک‌تر شده است.

رگه‌های قرمزرنگی که از سمت آبسه و نواحی اطراف آن به سمت قلب شما کشیده شده‌اند، نمایان می‌شوند.

زمانی که به آبسه یا پوست اطراف آن دست می‌زنید، بسیار گرم یا داغ است.

چرک و ترشحات مشخصی از آبسه‌ها خارج می‌شود.

دمای تب شما بالای ۳۸٫۶ درجه سانتی‌گراد می‌رود.

شما دچار لرز، تهوع، استفراغ، سردرد و بدن‌درد می‌شوید.

متخصص دمل

به پزشک خود مراجعه کنید. در برخی از موارد، شما نیاز به مراقبت‌های پزشکی خواهید داشت، برای مثال اگر سن شما بالای ۶۵ سال است. به پزشکتان اطلاع دهید که چگونه آبسه را در خانه درمان کرده‌اید و سایر اطلاعاتی که ممکن است به آن‌ها در درمان آن کمک کند، در اختیارشان قرار دهید. در صورت مواجهه با موارد زیر، تحت مراقب‌های پزشکی قرار بگیرید:

دمل بر روی ستون مهره‌ها یا در وسط صورتتان (کنار چشم‌ها یا بینی) ایجاد شده باشد.

دمل به‌خودی‌خود تخلیه نشده باشد.

دمل بزرگ‌تر و دردناک‌تر شده باشد.

شما مبتلابه دیابت یا سایر مشکلات زمینه‌ای مانند بیماری‌های کبد یا کلیه باشید.

درمان پزشکی دمل

دمل‌ها را تخلیه کنید. در صورت نیاز، اجازه دهید پزشکتان به کمک یک اسکالپل (چاقوی جراحی) یا سوزن نازک، دمل را کمی برش داده و تخلیه کند. با باز کردن و تخلیه دمل‌ها، چرک و ترشحات عفونی خارج‌شده و از فشار آن کاسته خواهد شد. هرگونه پانسمانی که پزشک بر روی دمل شکافته شده قرار می‌دهد، تمیز و خشک نگه‌دارید.

دمل‌ها را در خانه تخلیه نکنید، زیرا باعث انتشار عفونت خواهید شد.

اگر درد زیادی دارید، از پزشک خود بخواهید که از بی‌حس‌کننده های موضعی استفاده کند.

پزشک شما ممکن است برای جذب چرک اضافی و جلوگیری از عفونت بیشتر، آبسه تخلیه‌شده را با ضماد ضدعفونی‌کننده پانسمان کند.

پزشکتان احتمال دارد از ترشحات تخلیه‌شده نمونه گرفته و تست مقاومت آنتی‌بیوتیکی انجام دهد.

چرک خشک کن دمل

یک دوره آنتی‌بیوتیک‌های موضعی یا خوراکی استفاده کنید. در صورت تشدید شدن عفونت دمل‌ها، از پزشک خود بخواهید آنتی‌بیوتیک تجویز کند. مقدار دوزی که توصیه‌شده است را استفاده کرده و دوره درمان آنتی‌بیوتیکی خود را کامل کنید. با مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها و به پایان رساندن دوره درمانی آن‌ها، عفونت دمل‌ها بهبودیافته و احتمال ابتلا به آبسه‌ها و عفونت‌های بعدی، کاهش خواهد یافت.

اگر سیستم ایمنی خوبی داشته باشید و آبسه شما کوچک باشد یا در نزدیکی سطح پوست قرار داشته باشد، به‌احتمال‌زیاد نیازی به آنتی‌بیوتیک نخواهید داشت.

هشدارها

۱ – در هر زمان، قبل و بعد از تماس با دمل‌ها، دستان خود را بشویید.

۲ – از شکافتن و باز کردن دمل‌ها خودداری کنید. این کار همیشه بایستی توسط پزشک یا یک متخصص انجام شود.

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.