جوش شیرین

جوش‌شیرین یک ماده همه کاره است که به‌غیراز آشپزی در بسیاری از کارها مانند : از بین بردن بو ، تمیز کردن وسایل کاربرد دارد و حتی برای خودتان نیز می‌توانید از آن استفاده کنید . همچنین جوش‌شیرین ارزان بوده و سمی نیز نیست .

تمیز کردن سطوح

استفاده از جوش شیرین

تمیز کردن دیوارها : میزان مساوی آب و جوش‌شیرین را با یکدیگر مخلوط‌کنید تا خمیری تشکیل شود . خمیر را روی جای دست ، مداد شمعی و دیگر کثیفی‌های روی دیوار بزنید . با استفاده از دستمال نرمی محل را بمالید ، سپس با استفاده از دستمال خشک یا دستمال توالت بقیه خمیر را پاک‌کنید . در صورت نیاز بازهم تکرار کنید .

تمیز کردن کاشی حمام

شستن درز کاشی : خمیری با 50% آب و 50% جوش‌شیرین درست کنید . خمیر را روی درزهای کاشی بزنید و بگذارید 10 دقیقه بماند . با استفاده از مسواک آن‌ها را سابیده تا تمیز شوند .

همچنین برای کف‌های کاشی شده ، می‌توانید جوش‌شیرین را روی درزها بریزید ، سپس با استفاده از اسپری آب ، روی آن آب بپاشید تا خمیر شکل بگیرد .

برق انداختن کف حمام

براق کردن کف : سطلی را با آب گرم یا داغ پرکنید . حداقل نصف پیمانه جوش‌شیرین به آب اضافه کنید و هم بزنید . کف را با این محلول تی بکشید ، سپس تی را آبکشی کردن و کف را دوباره تی بکشید تا اثرات جوش‌شیرین از بین برود .

تمیز کردن وان حمام

تمیز کردن سینک و وان حمام : حوله یا دستمالی را در آب تمیز خیس کنید . روی سینک یا دستمال جوش‌شیرین بپاشید و با حرکات چرخشی کثیفی و لکه‌ها را دستمال بکشید . حرکات چرخشی را ساعت‌گرد و پادساعت‌گرد انجام دهید .

برای لکه‌های سمج ، خمیری با 3 قسمت جوش‌شیرین و 1 قسمت آب درست کنید . خمیر را روی لکه زده و بگذارید چند دقیقه بماند ، سپس با یک دستمال تمیز آن را بسابید .

شستن دیگر لوازم خانه

تمیز کردن ماشین ظرفشویی

شستن ماشین ظرفشویی : سینک یا سطل بزرگی را با آب گرم و مقداری مایع ظرفشویی پرکنید . اگر فیلتر ماشین ظرفشویی جداشدنی است آن را جدا کرده و قبل از بازگرداندن آن سرجایش 10 دقیقه در محلول بخوابانید .

1 پیمانه سرکه سفید را کف ماشین ظرفشویی ریخته و روی حالت شستشوی سرسختانه تنظیم کنید . بعد از تمام شدن شستشو ، 1 پیمانه جوش‌شیرین کف ماشین ظرفشویی ریخته و بگذارید 1 شب بماند ، سپس برای دومین بار بگذارید دوباره ماشین خودش را بشورد . با استفاده از مسواک کثیفی ، لکه‌های باقی‌مانده را تمیز کنید .

تمیز کردن گاز

تمیز کردن فر : بطری اسپری را با سرکه سفید پرکنید . داخل فر را کامل اسپری بزنید . مقداری جوش‌شیرین در کف فر ریخته ، مقداری جوش‌شیرین در دستتان ریخته و روی دیواره‌های کناری و سقف فر ، فوت کنید . به مدت 30 دقیقه صبر کنید تا جوش‌شیرین و سرکه ترکیب شوند ، سپس با استفاده از اسفنج سفت شروع به سابیدن داخل فر کنید . در انتهای کار نیز باقی‌مانده‌ها را با دستمال تمیز کنید .

تمیز کردن ماهی تابه سوخته

تمیز کردن قابلمه و ماهی‌تابه : مقداری جوش‌شیرین داخل آن‌ها ریخته و چند قطره مایع ظرفشویی نیز به آن اضافه کنید و بقیه ظرف را آب گرم بریزید . میزان استفاده از جوش‌شیرین بستگی به میزان سوختگی دارد ، اما برای اطمینان مقدار زیادی استفاده کنید تا راحت تمیز شود . بگذارید 15 دقیقه بماند ، سپس آن را سابیده و آبکشی نمایید .

برای ظروفی که خیلی سوخته‌اند ، بگذارید با این محلول 1 شب خیس بخورند .

تمیز کردن خانه

برق انداختن وسایل نقره‌ای : اول‌ازهمه خمیری با 3 قسمت جوش‌شیرین و 1 قسمت آب درست کنید . خمیر را روی نقره بزنید و با استفاده از حوله خمیر را روی نقره ماساژ دهید . خمیر را برداشته و آبکشی نموده ، سپس به‌سرعت خشک‌کنید .

همیشه از حوله نرم استفاده کنید تا نقره خط و خش نیافتد ، از دستمال‌کاغذی هیچ‌وقت استفاده نکنید .

تمیز کردن کباب پز

تمیز کردن کباب‌پز و گریل : فرچه را در آب خیس کنید ، سپس مقداری جوش‌شیرین روی آن بریزید تا خوب فرچه را بپوشاند . شروع به سابیدن کباب‌پز کنید و در صورت نیاز بازهم از آب و جوش‌شیرین استفاده کنید . درصورتی‌که از تمیزکاری راضی بودید ، با آب تمیز و پارچه ، جوش‌شیرین و کثیفی‌ها را بشورید .

برای کباب‌پز و گریل های خیلی کثیف ، مستقیماً جوش‌شیرین را روی گریل ریخته و با اسپری ، سرکه سفید روی آن اسپری کنید و بگذارید چند ساعت بماند . بعد از شل شدن جرم‌ها می‌توانید با فرچه آن‌ها را بسابید و تمیز کنید .

شستن لباس با جوش‌شیرین

تمیز کردن لباسشویی

کاهش مصرف شوینده : لباس‌ها را با ترکیب نصف به نصف از جوش‌شیرین و پودر ماشین لباسشویی پرکنید و با برنامه شستشو همیشگی لباس‌ها را بشورید .

برای لکه‌های سرسخت ، قبل از شستشو 3 قسمت جوش‌شیرین و 1 قسمت آب را ترکیب کرده و روی لکه‌ها بزنید .

شستن لباس با جوش شیرین

قوی کردن سفیدکننده : برای قوی‌تر کردن سفیدکنندگی ، می‌توانید از جوش‌شیرین استفاده کنید . میزان توصیه‌شده سفیدکننده را ریخته و نصف پیمانه جوش‌شیرین به ماشین لباسشویی اضافه کنید .

گرفتن بوی لباس

بوگیری سبد لباس‌های کثیف : روی لباس‌ها مقداری جوش‌شیرین بپاشید تا از بو گرفتن آن‌ها جلوگیری کرده و بوی آن‌ها را از بین ببرید .

از بین بردن بو

از بین بردن بوی خانه

از بین بردن بوی فرش و موکت : با توجه به میزان بویی که وجود دارد ، مقدار جوش‌شیرین را تعیین کرده و روی فرش یا موکت بریزید . بگذارید حداقل 15 دقیقه روی فرش بماند ( البته اگر 24 ساعت بماند بهتر است ) و سپس جاروبرقی بکشید .

گرفتن بوی سطل زباله

کاهش بوی سطل آشغال : کف سطل آشغال را تمیز کرده و مواد چسبنده آن را از ببرید . قبل از هربار نایلون گذاشتن ، کف سطل آشغال جوش‌شیرین بریزید و جوش‌شیرین قبلی را دور بی اندازید .

همچنین می‌تواند یک بسته جوش‌شیرین بازشده را کف آشغالی بگذارید تا مشکلی بابت تعویض نایلون نداشته باشید .

تمیز کردن ظرف غذای حیوان خانگی

از بین بردن بوی خاک بستر گربه : کف جای ادرار گربه جوش‌شیرین بریزید و سپس روی آن خاک بستر بریزید . با این کار بوی ادرار گربه کم خواهد شد .

تمیز کردن گربه و سگ

رفرش کردن گربه یا سگ : اگر زمان کافی برای تمیز کردن کامل گربه یا سگ خود را ندارید ، روی گربه یا سگ خیس مقداری جوش‌شیرین بریزید . از مقدار کمی جوش‌شیرین استفاده کنید تا با لایه‌ای ضخیم روی آن‌ها مواجه نشوید . البته می‌توانید جوش‌شیرین را روی دست خود ریخته و به داخل موها آن‌ها فروببرید .

بعد از اتمام جوش شیرین زدن ، با استفاده از برس حیوانات ، جوش‌شیرین‌ها را خارج کنید .

شستن خودتان با جوش‌شیرین

شستن مو با جوش شیرین

شستن مو : با جوش‌شیرین و آب خمیری در کف دست خود درست کنید و مانند شامپو به سرتان زده تا شوره سر را از بین ببرید . با توجه به اینکه جوش‌شیرین ممکن است باعث خشکی و آسیب به مو شود ، بهتر است هرچند روز یک‌بار از آن استفاده کنید تا پوست سر چربی طبیعی ترشح کرده و مو را دوباره احیا کند .

مسواک زدن با جوش شیرین

سفید کردن دندان‌ها : مسواک خود را کاملاً خیس کنید ، روی آن جوش‌شیرین بریزید تا خوب پوشیده شود . چند دقیقه مسواک بزنید و سپس آب در دهانتان قرقره کردن و آبکشی نمایید .

جوش‌شیرین خیلی ساینده بوده و می‌تواند به مینای دندان شما آسیب برساند ، بنابراین هفته‌ای 2 بار از آن استفاده کرده و به‌آرامی مسواک بزنید .

مقداری سوزش پیش میاید ، اما اگر باعث ناراحتی شد ، مسواک زدن را قطع کرده و دهان خود را آبکشی نمایید .

جوش‌شیرین را جایگزین خمیردندان نکنید ، زیرا نمی‌تواند به‌تنهایی از پوسیدگی و دیگر مشکلاتی که به باکتری مربوط است جلوگیری کند .

اگر ارتودنسی دارید از این روش استفاده کنید .

از بین بردن بو با جوش شیرین

از بین بردن بوی زیر بغل : 1/8 قاشق چایخوری را با مقدار کافی آب مخلوط کرده تا خمیری شکل بگیرد . خمیر را روی زیر بغل خود بمالید . برای ضد عرق کردن و بوگیری می‌توانید نشاسته ذرت را با جوش‌شیرین به میزان 6 به 1 ترکیب کرده و استفاده کنید .

به یاد داشته باشید که جوش‌شیرین ساینده بوده و نباید سریعاً بعد از اصلاح زیر بغل استفاده شود .

نکته : اگر جوش‌شیرین وارد چشمتان شد ، با آب سرد شستشو داده و با پزشک خود تماس بگیرید .

امتیاز شما به این محتوا post

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.