شستن لباس سفید

لباس‌های سفید بعد از مدتی تمایل دارند تا چرک تاب و تیره‌رنگ شوند . شما می‌توانید با استفاده از سفیدکننده سفیدی را دوباره به لباس خود برگردانید .

شما به‌سادگی می‌توانید با استفاده از ماشین لباسشویی اقدام به این کارکنید . البته می‌توانید لباس‌های حساس خود را نیز با دست تمیز کنید . البته از سفیدکننده می‌توانید برای کم‌رنگ کردن یا طرح دادن به لباس نیز استفاده کنید .

سفید کردن با ماشین لباسشویی

طریقه شستن لباس سفید

لباس‌های سفید را جدا کنید . شما فقط می‌توانید لباس‌هایی که کاملاً سفید هستند را سفیدکننده بزنید و سفید کنید ، بنابراین تمامی لباس‌های رنگی را کنار بگذارید . مگر اینکه از سفیدکننده‌ای که رنگ لباس را از بین نمی‌برد استفاده کنید .

برچسب روی لباس‌ها را چک کنید . برچسب لباس را چک کنید تا قابلیت شستشو در ماشین لباسشویی و روی حالت داغ را داشته باشد . بعضی از لباس‌ها نیاز به شستشو و سفید کردن دستی دارند یا اینکه باید از لکه بری نقطه‌ای روی آن‌ها استفاده شود .

لک شدن لباس سفید

دمای شستشو را روی داغ تنظیم کنید . بقیه تنظیمات را روی حالت معمولی بگذارید . این کار باعث می‌شود که مطمئن شوید که مایع سفیدکننده فعال‌شده و واقعاً لباس شمارا سفید می‌کند .

لکه بری لباس سفید

شوینده را داخل ماشین لباسشویی بریزید . به مقدار همیشگی شوینده داخل ماشین لباسشویی بریزید . شوینده به از بین بردن کثیفی و جرم لباس کمک می‌کند . فقط حواستان باشد که شوینده را داخل لگن ( همان‌جایی که لباس را میزید ) بریزید .

وایتکس زدن لباس سفید

¾ پیمانه ( 180 میلی‌لیتر ) مایع سفیدکننده را اندازه بگیرید . می‌توانید با استفاده از درب مایع سفیدکننده آن را انجام دهید یا اینکه از پیمانه اندازه دار استفاده کنید ، درهرصورت حواستان باشد که زیاد از حد نباشد .

اگر بیشتر از نصف ماشین لباسشویی را پر از لباس سفید کرده‌اید ، مقدار کمی بیشتر مایع سفیدکننده بریزید . اگر زیر ¼ ماشین را پرکرده‌اید ، مقداری کمتر از مایع سفیدکننده استفاده کنید .

انواع مختلفی از مایع سفیدکننده وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید . سفیدکننده‌های دارای کلر می‌توانند لباس‌ها را ضدعفونی‌کنند ، اما ممکن است به بعضی از جنس‌ها آسیب برسانند . سفیدکننده‌های اکسیژنی که رنگ را از بین نمی‌برند و برای تمامی پارچه‌ها مناسب هستند ، نیز نوع دیگری از سفیدکننده است .

همچنین شما می‌توانید محلولی با نسبت 50-50 از مایع سفیدکننده و آب‌لیمو یا سرکه نیز استفاده کنید .

طریقه لکه بری لباس سفید

مایع سفیدکننده را در محفظه مخصوص ماشین بریزید . داخل محفظه ماشین لباسشویی اصولاً جایی برای اضافه کردن مایع سفیدکننده وجود دارد که شما باید از آن استفاده کنید . اگر ماشین شما چنین جایی ندارد ، بعدازاینکه ماشین شروع به کار کرد ، آن را داخل آب ماشین بریزید ، البته قبل از اینکه لباس‌ها ر اضافه کنید . بگذارید چند دقیقه مایع سفیدکننده در آب بماند ، سپس لباس‌ها را اضافه کنید .

ماشین را روشن کنید . شما اول باید ماشین را خالی روشن کنید تا پودر لباسشویی ، آب و سفیدکننده با یکدیگر مخلوط شوند . اگر از لباسشویی‌هایی‌ای که درب آن‌ها از بالا باز می‌شود استفاده می‌کنید ، کار شما آسان‌تر است .

طرز شستن لباسهای سفید

لباس‌ها را داخل ماشین لباسشویی بی اندازید . فقط حواستان باشد که لباسشویی را زیاد پر نکنید و بگذارید تا لباس‌ها به‌راحتی شسته شوند .

خشک کردن لباس روشن

مثل همیشه لباس‌ها را خشک‌کنید . لباس‌ها را می‌توانید آویزان کنید یا از خشک‌کن استفاده کنید . اگر لباس‌ها به‌اندازه‌ای که می‌خواهید سفید نشده‌اند ، یک‌بار دیگر مراحل را تکرار نمایید .

سفید کردن لباس‌ها با دست

لکه بری لباس

لباس‌ها را جدا کنید . برچسب‌ها را بخوانید و آن‌هایی که نوشته شد است حساس ” delicate ” یا شستشو با دست ” hand wash ” را سوا کنید . اگر لباس‌هاd شما مقدار کثیف است ، می‌توانید آن‌ها را در سطل با مقداری شستشو دهنده خیس کنید . این کار به نفوذ سفیدکننده در داخل پارچه کمک می‌کند .

از بین بردن لکه

آب و مایع سفیدکننده را مخلوط‌کنید . ½ پیمانه ( 120 میلی‌لیتر ) مایع سفیدکننده را با 4 لیتر آب مخلوط‌کنید . بهتر است که آب گرم یا داغ باشد ، اما اگر لباس موردنظر را نمی‌شود با آب داغ شست ، با آب سرد این کار را انجام دهید .

حواستان به سطل یا سینک خود باشد ، زیرا بعضی از آن‌ها واکنش خوبی با سفیدکننده نشان نمی‌دهند و ممکن است برای شما مشکل‌ساز شوند .

خیس کردن لباس سفید

لباس‌ها را در محلول سفیدکننده غوطه‌ور کنید . مقداری لباس‌های سفید را فشار دهید تا در محلول غوطه‌ور شوند . شما می‌توانید در صورت تمایل با دستکش ، مقداری لباس را بچرخانید . حداقل به مدت 15 دقیقه بگذارید تا لباس‌ها خیس بخورند .

دستان خود را بدون محافظی مانند دستکش داخل محلول نکنید ، زیرا سفیدکننده می‌تواند به آن‌ها آسیب وارد کند .

بعد از 15 دقیقه لباس‌ها را با آب سرد آبکشی کنید . با دستکش لباس‌ها را از سطل یا سینک درآورده و زیرآب سرد آبکشی کنید تا مواد شیمیایی درون آن کاملاً پاک شوند .

لباس‌های سفید را خشک‌کنید . بسیاری از لباس‌های حساس را نمی‌توان با خشک‌کن ، خشک کرد که در این صورت می‌توانید آن‌ها روی‌بند انداخته یا اینکه حوله‌ای پهن کنید و لباس را روی آن بی اندازید .

سفید کردن نقطه‌ای

لک شدن لباس سفید

مطمئن شوید که لکه پایه روغنی نیست . حواستان باشد که لک بری نقطه‌ای برای لباس‌های سفید بوده و لک‌ها نیز نباید پایه روغنی داشته باشند . این روش برای لکه‌های چای ، قهوه و موارد مشابه خوب است . حواستان باشد که سفیدکننده اگر روی روغن‌زده شود آن را بدتر می‌کند .

اگر لکه موردنظر شما روغنی است ، بهتر است به حرفه‌ای‌ها مراجعه کنید . آن‌ها مواد شیمیایی خاصی دارند که بسیار مؤثرتر از مایع سفیدکننده هستند .

از بین بردن لکه لباس روشن

پارچه یا دستمال توالت زیر پیراهن بگذارید . بهتر است روی یک سطح محکم و صاف مانند میز یا سنگ اپن این کار را انجام دهید . اول پارچه را پهن کرده و سپس لباس سفیدِ لک شده را روی آن بگذارید . با این کار شما مطمئن می‌شوید که سفیدکننده اضافی توسط آن‌ها جذب می‌شود .

لباس لک را روی پارچه بگذارید . شما باید از پشت لک اقدام به تمیز کردن لک کنید . درزمانی که شما مایع سفیدکننده را روی لکه می‌زنید ، لکه شل شده و به پارچه یا حوله زیر آن منتقل می‌شود . اگر در حال تمیز کردن پیراهن یا تی‌شرت سفید هستید ، حوله را بین 2 لایه پیراهن قرار دهید .

محلول سفید کننده لباس سفید

محلول آب و سفیدکننده درست کنید . در کاسه‌ای کوچک 1 قسمت مایع سفیدکننده را با 30 قسمت آب مخلوط‌کنید . محلول را مقداری با قاشق هم زده تا کاملاً مخلوط شوند .

مقدار کمی محلول درست کنید و در صورت نیاز بعداً دوباره از آن درست کنید .

پارچه سفید دیگری را به محلول آغشته کنید . از کهنه‌ای استفاده کرده که برای شما مهم نیست و دستمال خیس شده را به محل لکه بزنید . ممکن است نیاز باشد تا مقداری پارچه را روی لک بکشید تا لک از بین برود .

لک شدن لباس سفید

دستمال را با حرکات ضربه‌ای و فشاری روی لک فشار دهید . دستمال را با مقداری فشار ملایم روی لبه‌های بیرونی لک حرکت دهید . این کار به جلوگیری از گسترش پیدا کردن لک کمک می‌کند . تا جاییکه لک از بین برود به این کار ادامه دهید .

شستن اصولی لباس سفید

تا لکه از بین نرفته ، لباس را نشورید یا خشک نکنید . اگر لکه یا کثیفی از بین نرفته بود ، دوباره مراحل را تکرار کنید تا از بین برود ، سپس لباس را بشورید .

نکات مهم

1 – سفیدکننده‌های دارای کلر دارای عمر مفید 6 ماهه هستند .

2 – اگر از سفیدکننده به‌صورت منظم استفاده کنید ، باگذشت زمان می‌تواند الیاف لباس را ضعیف کرده یا باعث آسیب رساندن به آن شود . سعی کنید درزمانی که فقط واقعاً نیاز است از سفیدکننده استفاده کنید .

هشدارها

1 – سفیدکننده را دور از دسترس کودکان نگهداری کنید .

2 – از مخلوط کردن سفیدکننده با دیگر مواد شیمایی مانند آمونیاک خودداری کنید . این کار می‌تواند گازی تولید کند که مرگبار بوده یا در صورت استنشاق به شما آسیب برساند .

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.