جوش شیرین

جوش‌شیرین که به‌عنوان بیکربنات سدیم شناخته می‌شود ، نوعی نمک است که در فرم پودر سفیدی عرضه می‌شود . به دلیل اینکه جوش‌شیرین خوراکی بوده و دوست دار محیط‌زیست است ، بسیاری ازافراد دوست دارند از آن استفاده کنند . جوش‌شیرین را می‌توانید برای آشپزی ، شستشو ، بوگیری و بسیاری موارد دیگر استفاده کنید .

تمیزکاری با جوش‌شیرین

درست کردن جوش شیرین

ساختن اسپری تمیزکننده تمامی سطوح : داخل بطری اسپری مواد زیر را ریخته و تکان دهید تا مقداری کف کند :

1 – 1 قاشق چای‌خوری جوش‌شیرین

2 – نصف قاشق چای‌خوری مایع ظرفشویی

3 – 2 قاشق غذاخوری سرکه

بعد از مخلوط کردن آن‌ها ، بقیه بطری را با آب گرم پرکنید . همیشه قبل از مصرف بطری را تکان دهید .

این اسپری را می‌توانید در دستشویی و حمام ، کف و دیوار ، سینک ، یخچال و وسایل مشابه استفاده کنید .

جوش‌شیرین مقداری قلیایی بوده و ساینده ملایمی است ، بنابراین می‌تواند به‌عنوان تمیزکننده در خانه استفاده شود .

محلول جوش شیرین

ساخت اسپری پاک‌کننده قوی : برای از بین بردن لکه‌ها ، جرم‌های سخت ، شما نیاز به ترکیب مساوی نمک دریا و جوش‌شیرین دارید . سپس چند قطره مایع ظرفشویی روی آن بریزید تا حالت خمیری به خود بگیرد . خمیر را روی محلی که می‌خواهید تمیز کنید بزنید ، بگذارید 10 دقیقه بماند ، سپس محل را سابیده و آبکشی نمایید .

این خمیر را می‌توانید برای موارد زیر استفاده کنید :

1 – ظروف غذاپزی لک شده

2 – ظروف نگهداری با لکه سس

3 – استکان با لکه‌های قهوه و چای

4 – مایکروویو یا فر دارای لکه و چرب شده

5 – کباب‌پز کثیف

6 – سینک و دوش کثیف

تمیز کردن خانه

استفاده از جوش‌شیرین برای جذب چربی و روغن ریخته شده : شما می‌توانید با استفاده از جوش‌شیرین روغن و چربی داخل آشپزخانه ، ظروف ، وسایل و حتی چربی کف پارکینگ را تمیز کنید .

چربی و روغن خارج از خانه : جوش‌شیرین را روی چربی ریخته و به مدت 10 دقیقه صبر کنید تا چربی جذب جوش‌شیرین شود ، سپس محل را فرچه کشیده و روی آن شیلنگ بگیرید .

چربی داخل خانه : جوش‌شیرین را روی محل موردنظر ریخته ، 10 دقیقه صبر کنید ، سپس با دستمال تمیز آن را پاک‌کنید .

برای از بین بردن چربی داخل ظروف ، 1 اسکوپ جوش‌شیرین را روی ظرفی که مایع ظرفشویی زده‌اید بریزد و 10 دقیقه صبر کنید ، سپس شروع به سابیدن آن کنید .

جرم گیری با جوش شیرین

تقویت کردن پودر ماشین لباسشویی : جوش‌شیرین می‌تواند باعث تمیزتر کردن لباس‌ها شود ، جوش‌شیرین می‌تواند چربی را از بین برده ، لباس را سفیدتر کند و بوی لباس را از بین ببرد . فقط کافی است 1 پیمانه ( 220 گرم ) جوش‌شیرین را داخل محفظه ماشین لباسشویی ریخته و از شوینده و برنامه شستشوی همیشگی استفاده کنید .

جوش‌شیرین مخصوصاً برای از بین بردن بوی لباس‌ها ورزشی ، لباس بچه ، حوله‌های نمدار و پارچه‌های چسبنده می‌تواند خیلی مفید باشد .

از بین بردن بو با جوش‌شیرین

جوش شیرین تمیزکاری

بوزدایی ناحیه‌ای کوچک با جوش‌شیرین : جوش‌شیرین بوها را جذب و حذف می‌کند و راه‌های زیادی برای از بین بردن محیط‌های کوچک با آن وجود دارد . برای مکان‌های بسته ، بسته جوش‌شیرین را بازکرده و آن را داخل جاییکه می‌خواهید بوگیری کنید بگذارید .

از این روش در مکان‌هایی مثل زیر می‌توانید استفاده کنید :

  • اتاق‌های کوچک
  • یخچال
  • کابینت
  • ماشین

بوگیری با جوش شیرین

از بین بردن بوی فرش و وسایل خانه : مقدار زیادی جوش‌شیرین را روی کف و مبلمان خود بریزید ، بگذارید 15 دقیقه بماند ، سپس جاروبرقی بکشید . البته می‌توانید بگذارید تا 24 ساعت نیز باقی بماند تا بو را بهتر از بین ببرد .

گرفتن بو

بوگیری وسایل و سطل آشغال : شما می‌توانید با استفاده مستقیم از جوش‌شیرین روی اجسامی که بو می‌دهند بوی آن‌ها را کم کرده یا از بین ببرید . نصف پیمانه ( 110 گرم ) جوش‌شیرین را داخل سطل آشغال ، کاسه و وسایل چسبناک ، دستشویی ، ماشین ظرفشویی یا ماشین لباسشویی بپاشید .

بوگیری کفش

از بین بردن بوی وسایل شخصی : به دلیل اینکه جوش‌شیرین سمی نیست و برای مصرف کردن ایمن است ، برای از بین بردن بوی کفش ، اسباب‌بازی و دیگر وسایل شخصی عالی است .

مقداری جوش‌شیرین روی جسم موردنظر بپاشید و بگذارید 15 دقیقه بو را جذب کند و سپس جوش‌شیرین را جمع‌آوری کنید .

مصرف جوش‌شیرین برای مراقبت‌های شخصی

خوردن جوش شیرین

شستشوی دهان و از بین بردن بوی دهان : نصف قاشق چای‌خوری ( 2.5 گرم ) جوش‌شیرین را در نصف پیمانه ( 118 میلی‌لیتر ) آب گرم حل کنید . به مدت 30 ثانیه دهان خود را آبکشی کرده و آن را قرقره کنید ، سپس آن را بیرون ریخته و دهان خود را با آب تمیز آبکشی نمایید .

این دهان‌شویه ساده می‌تواند بوی بد دهان را از بین برده ، باکتری‌های بد داخل دهان را بکشد و به جلوگیری از پوسیدگی دندان کمک کند .

ضدعفونی کردن

تمیز کردن شانه و برس : در یک کاسه کوچک ، نصف پیمانه ( 235 میلی‌لیتر ) آب گرم و 1 قاشق چای‌خوری ( 5 گرم ) جوش‌شیرین بریزید . شانه‌ها و برس های خود را داخل کاسه گذاشته و بگذارید 30 دقیقه بماند تا چربی و آشغال‌های روی آن از بین برود . بعد از 30 دقیقه آن‌ها را درآورده و با آب تمیز آبکشی نمایید و بگذارید تا با هوا کاملاً خشک شوند .

شما همچنین می‌توانید از همین روش برای تمیز کردن و ضدعفونی کردن مسواک و دیگر وسایل دهان و دندان نیز استفاده کنید . 2 قاشق چای‌خوری ( 10 گرم ) جوش‌شیرین به ازای هر پیمانه آب اضافه کرده و وسایل را با آن تمیز کنید .

جرمگیری با جوش شیرین

با جوش‌شیرین پوست را نرم و لطیف کنید : اضافه کردن مقدار کمی جوش‌شیرین به آب می‌تواند به نرم و لطیف کردن پوست  و حتی از بین بردن بثورات ناشی از پوشک بچه کمک کند . سطل بزرگی را برداشته و 2 قاشق غذاخوری جوش‌شیرین و آب گرم داخل آن بریزید . پاها یا دستان خود را به مدت 10 دقیقه داخل آن قرار دهید تا پوستتان نرم شود . برای از بین بردن بثورات ناشی از پوشک بچه ، باسن کودک را داخل آن قرار دهید .

برای مقدارهای خیلی کم ، جوش‌شیرین می‌تواند در از بین بردن بثورات کودکان خوب باشد ، زیرا می‌تواند اسیدی که باعث بثورات می‌شود را خنثی کند . فقط جوش‌شیرین را در میزان‌های کم برای پوست استفاده کنید ، زیرا PH زیاد می‌تواند باعث تحریک پوست شده یا به آن آسیب برساند .

جوش‌شیرین در آشپزی

پخت و پز با جوش شیرین

برای پف کردن و بزرگ شدن شیرینی : ترکیب جوش‌شیرین با مایعات و اسید می‌تواند باعث تولید حباب‌های دی‌اکسید کربن شود که به بزرگ شدن و پف کردن شیرینی‌ها کمک می‌کند .

شما می‌توانید 1 قاشق چای‌خوری جوش‌شیرین را به دستورهای پخت دارای مایعات و اسید مانند زیر استفاده کنید :

ضد اسید با جوش شیرین

خنثی‌سازی اسید غذاها : خاصیت قلیایی جوش‌شیرین می‌تواند اسید زیاد غذا را از بین ببرد . اگر رب یا سس گوجه درست می‌کنید یا سسی که مصرف می‌کنید اسید زیادی دارد ، 1 قاشق چای‌خوری جوش‌شیرین به آن اضافه کنید تا آن را خنثی کند .

شما می‌توانید جوش‌شیرین ا به لیموناد ، سس گوجه ، رب گوجه و حتی چای اضافه کنید تا ترشی و تلخی آن را بگیرد .

تمیز کردن با جوش شیرین

تمیز کردن میوه‌جات و سبزی جات : میوه را با مقدار کمی آب نمدار کنید و روی آن جوش‌شیرین بپاشید . میوه را با دستمال نمدار مقداری بسابید تا کثیفی و آشغال‌های آن گرفته شود . میوه را قبل از مصرف با آب تمیز آبکشی نمایید .

هشدارها

1 – استفاده از جوش‌شیرین برای لایه‌برداری پوست یا استفاده کردن آن در کرم ، لوسیون و محصولات مو پیشنهاد نمی‌شود ، زیرا PH پوست بین 4.5 تا 6.5 است ، درحالی‌که PH جوش‌شیرین حدوداً 9 است . استفاده از ماده‌ای که PH آن بیشتر از پوست و پوست سر باشد می‌تواند باعث ایجاد بثورات ، خشکی و آسیب به پوست شود .

2 – جوش‌شیرین را می‌توان به‌عنوان یک خنثی‌کننده اسید مؤثر استفاده کرد ، اما استفاده از آن پیشنهاد نمی‌شود زیرا دارای میزان بالایی سدیم ( نمک ) است . هر قاشق چای‌خوری جوش‌شیرین بالای 1200 میلی‌گرم نمک دارد ، درحالی‌که میزان مصرف نمک پیشنهادی 1500 تا 2300 میلی‌گرم در روز است .

امتیاز شما به این محتوا post

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.