زعفران اصل و خالص

خرید زعفران به دلیل گران بودن قیمت آن بسیار مهم میباشد . زعفران به دلیل گرانی بسیاری از افراد سودجو را به طرف خود کشیده تا با ترکیب زعفران های بی کیفیت ، رنک کردن کاکل بلال ، ترکیب مقداری مواد افزودنی مثل زرد چوبه ، ادویه و فروش زعفران کامل به جای گل آن پول خوبی به جیب بزنند . زعفران با کیفیت عالی با طلای هم وزن خود قیمت یکسانی دارد . شما باید اول از همه انواع مختلف زعفران را بشناسید .

انواع زعفران

انواع زعفران عبارتند از :

زعفران سرگل : بهترین نوع زعفران که رنگ و عطر زیادی دارد .

زعفران نگین : این زعفران هم نوع خوبی است رنگ بسیار زیاد و بوی خوبی دارد اما کیفیت پایین تری نسبت به سرگل دارد .

زعفران پوشال : این نوع زعفران دارای مقداری خامه ( قسمت سفید رنگ ته زعفران ) میباشد . عطر خوبی دارد اما رنگ آن کمتر است .

زعفران دسته : این نوع زعفران شامل تمام رشته زعفران بوده و اصولا به صورت جزئی فروخته نمیشود .

کنج یا سفید : قسمت زرد جدا شده از سرگل زعفران را کنج یا سفید مینامند .

در کل  زعفران به 2 گونه پودری و کامل فروخته میشود .

نکات زیر را در خرید زعفران مد نظر داشته باشید :

شکل زعفران اصلی

رنگ زعفران را چک کنید . زعفران با کیفیت عالی دارای رنگ قرمز تیره میباشد . به دنبال رنگ غلیظ باشید . اصولا کیفیت زعفران به غلیظ بودن رنگ آن میباشد . رنگ ها باید یکدست باشد و کمرنگ و پر رنگ نشوند . اگر رنگ زرد داخل زعفران مشاهده کردید به معنای آن است که برای گران فروخته شدن قسمت زرد آن از زعفران کنده نشده است و هیچ خاصیتی ندارد .

زعفران پودر شده را نمیتوان به راحتی خوب بودن آن را تشخیص داد و بهترین راه برای فروختن زعفران قلابی و بی کیفیت میباشد . اصولا رنگ زعفران های پودر شده کمی روشن تر از زعفران های پودر نشده است . البته اگر از برندهای معروف و شناخته شده خریداری کنید خرید زعفران پودری نیز خوب میباشد .

بوی زعفران

بوی زعفران را چک کنید . زعفران باید بوی شیرین و بوی گل را بدهد .

بهترین برند زعفران

زعفران پودر شده نخرید . قیمت زعفران های پودر شده کمتر از زعفران های کامل است و دلایل خوبی نیز برای آن موجود است مثل : عطر کمتر ، عطر سطح پایینتر ، رنگ کمتر و طعم بدتر نسبت به نوع کامل آن میباشد . اصولا زعفران های پودر شده حاوی : زردچوبه ، پاپریکا و قسمت های دیگری از زعفران که هیچ خاصیتی ندارند میباشد .

شناخت زعفران خوب

به بافت ها توجه کنید . زعفران با کیفیت معمولا سالم و یک اندازه هستند . یک طرفش به شکل شیپور و طرف دیگرش نازک و ظاهری شبیه پیچک دارد . اگر دیدید که زعفران فرم نا منظمی دارد یا به جای سالم بودن خرد یا حاوی پوسته است ، احتمالا این نوع زعفران از کیفیت پایینی برخوردار است . اگر زعفران حالتی آسیب دیده و فرسوده داشت باز هم نشان دهنده این است که این زعفران کیفیت پایینی دارد .

ظرف زعفران

از زعفران درست نگهداری کنید . زعفران باید داخل یک ظرف سر بسته و در جای خشک ، خنک و تاریک نگهداری شود .

امتیاز شما به این محتوا post

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.