بخارشوی

وقتی‌که با جاروبرقی کشیدن کف یا مبلمان ، دیگر آن‌ها تمیز به نظر نمی‌رسند وقت بخارشویی آن‌ها فرا رسیده است . کار با بخار شوی ساده است اما برای سطوح و وسایل مختلف باید به‌درستی از آن استفاده کنید . شما با بخارشویی بسیاری از لکه‌ها ، آلرژن ها ، کپک و کثیفی‌ها را می‌توانید از بین ببرید .

بخار شوی ها انواع و برندهای مختلفی مانند : بخار شوی دلونگی ، کنوود ، پارس خزر ، بوش و غیره دارند ، اما طرز کار آن‌ها یکی است و با این مقاله می‌توانید با همه آن‌ها کارکنید . بخارشویی را می‌توانید برای تمیز کردن فرش ، موکت ، مبلمان و غیره استفاده کنید ، که همگی آن‌ها را گام‌به‌گام تشریح خواهیم کرد .

بخارشویی فرش و موکت

تمیز کردن با بخارشوی

فرش را جاروبرقی بکشید . با این کار از شر آشغال‌های شل ، کثیفی ، موی حیوانات ، پرز و دیگر چیزها خلاص می‌شوید . درست انجام دادن این قدم تأثیر زیادی روی بهبود بخارشویی دارد .

مبلمان روی فرش و موکت را بردارید تا بتوانید کامل فرش را جاروبرقی بکشید .

قبل از جاروبرقی کشیدن ، کیسه جاروبرقی را تعویض یا خالی کنید . این کار باعث می‌شود که جاروبرقی شما به‌خوبی کارکرده و آشغال‌ها را جمع کند .

هر قسمت را 2 بار یا بیشتر جارو کنید تا جایی را از قلمم نندازید .

نکته : بدون جاروبرقی کشیدن به مرحله بعدی نروید .

جرمگیری کف

محلول شستشو را تست کنید . مقدار کمی از شوینده خود را با مقدار کمی آب مخلوط کرده و بگذارید 2 دقیقه بماند ، سپس آن را روی قسمت کوچکی از فرش یا موکت خود زده و بگذارید 10 تا 15 دقیقه بماند . اگر رنگ موکت تغییر کرد ، محلول را بیشتر رقیق کرده و دوباره تست کنید و اگر تغییری نکرد می‌توانید از آن استفاده کنید .

روی ناحیه کوچکی که دیده نمی‌شود تست را انجام دهید . اگر موکت یا فرشتان واکنشی نسبت به شوینده نشان داد ، بهتر است که از شوینده ملایم‌تری استفاده کنید .

تنظیم بخارشوی

محلول شوینده را داخل مخزن بخارشوی بریزید . این قسمت بستگی به بخارشوی و شوینده شما دارد و باید طبق دفترچه راهنمای محصول و نوشته روی شوینده انجام شود . مخزن بخار شوی را با آب داغ پرکنید .

بعضی از بخارشوی ها مخزن ندارند و شیلنگ به آن‌ها وصل می‌شود ، در این صورت آب داغ را به آن‌ها وصل کنید .

بخارشویی کف

بخارشویی فرش یا موکت : بخارشوی را به برق بزنید ؛ بیشتر بخارشوی ها دارای ماشه یا دسته‌ای هستند که به‌وسیله آن بخار از دستگاه خارج می‌شود . این دکمه را به‌آرامی فشار دهید و بخارشوی را روی سطحی که می‌خواهید تمیز کنید بکشید .

از دورترین نقطه خانه شروع کرده و به سمت درب خانه حرکت کنید ، با این کار شما روی مناطقی که تمیز کرده‌اید ، پا نمی‌گذارید .

روی نقاط خیلی کثیف چند بار جارو بکشید تا نتیجه بهتری حاصل شود .

حواستان به محفظه آب بخارشوی باشد تا در صورت نیاز دوباره آن را پرکنید .

خشک کردن بعد از بخارشویی

بگذارید فرش خشک شود . تا جاییکه می‌توانید نباید روی فرشی که هنوز خیس است راه بروید . این کار باعث نمدار شدن زیر فرش و رشد قارچ می‌شود . کثیفی و جرم‌ها نیز راحت‌تر به داخل فرش خیس می‌روند که دلیل دیگری برای راه نرفتن روی آن است .

اگر هوا بارانی یا خیلی سرد نیست ، پنجره‌ها را بازکنید تا جریان هوا باعث زودتر خشک شدن فرش شود .

اگر هیتری دارید که دارای فن است ، می‌توانید آن را روی میز یا صندلی گذاشته و به رو به سمت فرش بگذارید تا زودتر خشک شود . البته حواستان به هیتر باشد تا مشکلی پیش نیاید ، هیتر را به حال خود ول نکنید .

بخارشویی مبلمان و وسایل منزل

بخارشویی مبلمان

مبل یا وسیله موردنظر را جاروبرقی بکشید . شما باید بدانید که قبل از بخارشویی باید وسیله یا مبلمان را تمیز کنید . با این کار در هنگام بخارشویی آشغال‌ها به داخل مبل فرو نمی‌روند . شما می‌توانید با استفاده از سری مخصوص مبلمان آن‌ها را با جاروبرقی تمیز کنید .

اگر جاروبرقی شما سری مناسب را ندارد ، می‌توانید به‌صورت دستی این کار را انجام دهید .

حواستان به شکاف‌ها و درزها باشد ، زیرا بیشترین آشغال در این‌گونه مکان‌ها جمع می‌شوند .

لکه بری با بخارشوی

لکه‌ها را از بین ببرید . اگر مبلمان شما لک دارد یا اینکه دارای نقاط کثیف کمی است ، قبل از بخارشویی آن‌ها را تمیز کنید . بیشتر از میزان توصیه‌شده ، شوینده استفاده نکنید . بعد از تمیز کردن لکه ، روی آن‌یک حوله‌ای که رنگ نمی‌دهد بگذارید ، تا بهتر از بین برود .

ضد عفونی با بخارشوی

تمیز کردن مبلمان قبل از بخارشوی کردن : بعد از ، از بین بردن لکه‌ها با استفاده از شامپوی مخصوص پارچه اقدام تمیز کردن مبلمان کنید . با استفاده از فرچه نرم پارچه و محلول تمیزکننده ، مبلمان را تمیز کنید . البته این مرحله برای مبلمانی که خیلی کثیف است ضروری است .

حواستان باشد اگر وسایل شما برچسب دارد آن را بخوانید تا آب به بافت آن صدمه نزند . حواستان باشد که اگر وسایل شما روکش مایکروفایبر داشته باشند ، فرچه هرچند نرم هم می‌تواند به آن‌ها آسیب برساند .

انواع بخارشوی

بخار شوی مناسبی انتخاب کنید . همه بخارشوی ها یکی نیستند ، بنابراین شما باید نوعی که برای وسایل خانه می‌باشد را برای این کار انتخاب کنید . ممکن است بخار شوی فرش دارای سری مناسب برای شستشوی لوازم خانه نباشد . بخارشوی های مخصوص وسایل خانه عموماً به حالت ایستاده هستند ، لوله درازی دارند و دارای سری گرد هستند .

مطمئن شوید که سری مناسب برای مبلمان را انتخاب کرده باشید ، زیرا ممکن است در حالت عادی ، برای بعضی از مبلمان ها مناسب نباشد .

شوینده مخصوص بخارشوی

پاک‌کننده مخصوص مبلمان را انتخاب کنید . ممکن است تمیزکننده فرش برای مبلمان مقداری قوی باشد . از شوینده‌ای که مخصوص وسایل خانه است استفاده کنید . آب داغ و شوینده را طبق گفته کارخانه سازنده ترکیب و استفاده کنید .

همیشه قبل از اینکه شوینده جدیدی را استفاده کنید ، آن را روی نقطه کوچک و غیرقابل مشاهده‌ای تست کنید تا واکنش بدی روی مبلمان شما ایجاد نکند .

حتماً بوی شوینده را امتحان کنید ، زیرا ممکن است بوی آن روی وسایل بماند و شمارا اذیت کند . شوینده‌ای انتخاب کنید که از رایحه و میزان بوی آن خوشتان بیاید .

لکه بری با بخارشوی

مبلمان را بخارشویی کنید . مبل را درجایی که به‌راحتی خشک شود و به آن دست نخورد بگذارید . تمامی بالشت‌ها و روکش‌های مبل را دربیاورید . با استفاده از دکمه روی بخارشوی می‌توانید محلول تمیزکننده را روی پاچه بزنید و با ول کردن دکمه و دوباره کشیدن بخارشوی روی همان مناطق محلول را ، بکشید .

با بالشت‌ها شروع کنید تا زمان بیشتری برای خشک شدن داشته باشند .

از گوشه مبل یا بالشت آغاز کنید تا مکانی را جا نیاندازید .

حواستان به منبع بخارشوی باشد تا در زمان نیاز آن را دوباره پرکنید .

بخارشویی وسایل خانه

بگذارید تا وسایل خشک شوند . اگر امکان دارد ( هوا بارانی یا سرد نیست ) در و پنجره کنار مبلمان را باز بگذارد تا سریع‌تر خشک شوند . البته می‌توانید آن‌ها را درجایی که نور آفتاب مستقیم می‌تابد نیز قرار دهید .

اگر هوا مرطوب یا بارانی است ، از هیترهای کوچک و/یا فن می‌توانید استفاده کنید . هیتر را خیلی نزدیک وسایل نگذارید ، زیرا ممکن است به آن‌ها آسیب برساند یا پارچه را بسوزاند . هیچ‌گاه هیتر را بدون نظارت رها نکنید .

قبل از اینکه مبلمان کاملاً خشک شوند ، بالشت و روکش را روی آن‌ها نندازید ، زیرا ممکن است آب در وسایل بماند .

در صورت امکان سعی کنید که بالشت‌ها را آویزان کنید تا کاملاً خشک شوند . تمامی سطوح مرطوب باید در مقابل جریان هوا باشند تا به‌خوبی خشک شوند .

بخارشویی لمینیت ، کاشی کف و کف چوبی

بخارشویی کف

آماده‌سازی محیط : تمامی مبلمان و دیگر وسایل را بردارید . با جارو یا جاروبرقی تمامی آشغال‌ها ، کثیفی ، مو و غیره را جمع کنید . حواستان باشد که شن و سنگ‌ریزه‌ها را نیز بردارید ، زیرا ممکن است باعث خط انداختن روی کف خانه شما شوند .

بخار شویی خانه

بخارشوی مخصوص کف را انتخاب کنید . برای گرفتن بهترین نتیجه از بخارشوی مخصوص کف استفاده کنید . حواستان باشد که تمامی بخارشوهای مخصوص کف برای کف‌های چوبی مناسب نیستند ، بنابراین مطمئن شوید که برای این کار طراحی‌شده باشند .

حواستان باشد که کف معمولاً باید با آب داغ شسته شود و اجازه استفاده از محلول پاک‌کننده روی آن را شاید نداشته باشید . به‌هرحال ، اگر نیاز به لکه بری یا ضدعفونی کردن کف دارید ، از مخلوطی استفاده کنید که PH آن خنثی باشد . این کار را فقط درصورتی‌که بخارشوی می‌تواند با محلول شستشو کار کند انجام دهید .

اگر تصمیم به استفاده از تمیزکننده داخل بخارشوی گرفتید ، مطمئن شوید که باعث از بین بردن رنگ یا خراب کردن روکش لمینیت یا چوب کف نمی‌شود .

حواستان باشد که کف چوبی شما باید دارای روکش باشد ، شما نباید کف چوبی لخت را با بخارشوی پاک‌کنید .

پر کردن بخارشوی

آماده‌سازی بخار شوی : محفظه بخارشوی را با آب داغ شیر پرکرده و فیلتر دستگاه را چک کنید تا تمیز باشد . اگر فیلتر کثیف بود ، در سینک آن را آبکشی نمایید . دستگاه را روشن کنید و منتظر شوید تا بخار آماده شود . اگر تمیزکننده داخل بخارشوی ریخته‌اید ، حواستان باشد که بخار را تنفس نکنید .

تمیز کردن درز کاشی

درز کاشی را از قبل تمیز کنید . اگر کاشی یا سرامیک کف خیلی کثیف است یا لکه دارد ، شما می‌توانید قبل از استفاده از بخارشوی آن را مقداری تمیز کنید . با استفاده از مسواک و تمیزکننده درز کاشی‌ها را تمیز کنید .

این کار می‌تواند خیلی زمان‌بر و خسته‌کننده باشد . در بسیاری از موارد ، تمیزکاری با بخارشوی می‌تواند به‌اندازه کافی قوی باشد تا درز بین کاشی‌ها را نیز تمیز کند ، بنابراین فقط درصورتی‌که آنها خیلی کثیف هستند یا لکه‌های زیادی دارند این کار را انجام دهید .

بسیاری از بخارشوی ها دارای قطعاتی هستند که مخصوص تمیز کردن درزهای کاشی است . بهتر است از آن ، قبل از بخارشویی کلی کف استفاده کنید و درزها را تمیز کنید .

کشیدن بخار شوی روی کف

کف را با بخارشوی تمیز کنید . بعدازاینکه بخارشوی داغ شد ، به‌آرامی آن را روی کف بکشید . بخار کف را مرطوب می‌کند ، حواستان باشد که بخار را به داخل نکشید . بعد از بخارشوی کردن ، دوباره روی کاشی‌های قبلی را کشیده و اجازه دهید پد تمیزکننده کثیفی‌ها را پاک کند .

روی نقاطی که تازه تمیز کرده‌اید پا نگذارید . قبل از چیدن وسیله‌ها نیز مطمئن شوید که کف کاملاً خشک‌شده باشد . خشک‌کردن با دستمال یا حوله ضروری نیست .

در و پنجره‌ها را باز بگذارید تا پروسه خشک‌کردن را سرعت ببخشید . همچنین می‌توانید فنی کنار کف قرار دهید تا جریان هوا را بهبود ببخشید .

نکات مهم

1 – همیشه دفترچه راهنمای محصول را قبل از استفاده از بخار شوی مطالعه کنید .

2 – بخارشویی می‌تواند شوره حیوانات ، باکتری و قارچ را از بین ببرد ، بنابراین برای افرادی که حساس هستند یا آلرژی دارند بسیار عالی است .

3 – درصورتی‌که به مواد شیمایی و بو حساسیت دارید ، ماسک بزنید .

امتیاز شما به این محتوا post

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.