خانه سلامت پوست ، مو و ناخن چگونه از خشک شدن پوست سر جلوگیری کنیم؟؟

چگونه از خشک شدن پوست سر جلوگیری کنیم؟؟

0
خشکی پوست سر

خشکی پوست سر، غالباً فقط در حد مشکل خشکی کلی پوست است و به همان‌گونه که شما برای جلوگیری از خشک شدن پوستتان، آن را با آب‌رسانی از درون و بیرون بدن، محافظت می‌کنید، ای عارضه نیز به همین صورت قابل‌پیشگیری است. علاوه بر این، شما می‌توانید پوست سر خود را از عواملی که باعث خشک شدن آن می‌شوند محافظت کنید، مانند آب‌وهوای ناملایم و کلر. بااین‌حال، در بعضی موارد خشکی پوست سر می‌تواند از یک بیماری زمینه‌ای ناشی شود، بنابراین شما بایستی برای تشخیص و شروع درمان به پزشک مراجعه کنید.

آب‌رسانی پوست سر

درمان خشکی پوست سر

از روغن نارگیل استفاده کنید. یکی از راه‌های مرطوب‌سازی پوست سر، مالیدن روغن نارگیل قبل از شستشوی موها است. با روغن نارگیل، داخل موهایتان را ماساژ دهید؛ این عمل ابتدا کمک می‌کند تاکمی گرم شود. موهایتان را بپوشانید و اجازه دهید روغن نارگیل به مدت ۴۵ دقیقه روی سرتان باقی بماند. سپس دوش گرفته و موهایتان را طبق معمول شامپو بزنید.

درمان خانگی خشکی پوست سر

برای درمان سریع‌تر از سرکه سیب استفاده کنید. روش دیگر درمان خشکی پوست سر که برای برخی از افراد نتیجه‌بخش بوده است، استفاده از نسبت یک‌به‌یک سرکه سیب و آب است. این محلول را به روی پوست سر اسپری کرده و مراقب باشید که به داخل چشمانتان نرود و اجازه دهید به مدت ۱۵ دقیقه بر روی پوست سرتان بماند. سپس، سرتان را آب‌کشیده و موهایتان را شامپو بزنید.

شامپو برای خشکی پوست سر

از شامپو مخصوص موهای خشک استفاده کنید. شما در حال جلوگیری از خشک شدن پوست سرتان هستید و این بدان معناست که باید آن را آب‌رسانی کنید. شامپویی که موهایتان را آب‌رسانی می‌کند، پوست سرتان را نیز آب‌رسانی خواهد کرد. اگر موها و پوست سرتان خشک است، از شامپوی مخصوص موهای خشک استفاده کنید.

علت خشکی پوست سر

برای مدت‌زمانی، از شامپو استفاده نکنید. پوست سر به‌طور طبیعی چربی تولید می‌کند که به داخل موها نیز می‌رود. بااین‌حال، اگر موهایتان را در اکثر مواقع می‌شویید، این چربی طبیعی را از بین خواهید برد. از شامپو زدن به‌طور روزانه خودداری کنید و به‌جای آن هر دو روز یک‌بار شامپو بزنید.

اگر شما همچنان آن حس شادابی پس از شامپو زدن را حتی زمانی که موهای خود را با شامپو نمی‌شویید، می‌خواهید، هنگام آبکشی از نرم‌کننده استفاده کنید.

جلوگیری از خشکی پوست سر

زمانی که از نرم‌کننده برای موهایتان استفاده می‌کنید، به پوست سرتان نیز بمالید. عموم مردم معتقدند که نرم‌کننده را باید به نیمه انتهایی موهای خود بزنید، بااین‌حال، اگر سعی در جلوگیری از خشک شدن پوست سرتان دارید، نیاز دارید که نرم‌کننده را به پوست سرتان نیز بمالید. نرم‌کننده زدن به پوست سر، موجب آب‌رسانی به آن می‌شود.

از بین بردن خشکی پوست سر

موهای خود را کاملاً آب بکشید. زمانی که از شامپو و نرم‌کننده استفاده می‌کنید، موهای خود را به‌خوبی آبکشی کنید. اگر شامپو کاملاً شسته نشود، موجب خارش شده و شمارا به خاراندن پوست سر وادار می‌کند. درنهایت، موجب خشک شدن و خارش پوست سر شما می‌شود.

دارو برای خشکی پوست سر

از لوسیون پوست سر استفاده کنید. لوسیون های پوست سر، برای مرطوب‌سازی پوست شما طراحی‌شده‌اند و از خشک شدن آن جلوگیری می‌کنند. شما این لوسیون را فقط به پوست سرخود مالیده و آن را مانند هر لوسیون دیگری، مالش می‌دهید. شما می‌توانید لوسیون مخصوص پوست سرتان را پیدا کنید، اما سایر کرم‌های غلیظ نیز می‌توانند به‌خوبی نتیجه‌بخش باشند.

علت اصلی خشکی پوست سر

از سشوار کشیدن موهای خود خودداری کنید. حرارت سشوار یا سایر وسایل پیرایشی، باعث خشک شدن موها شما می‌شوند. هرزمان که امکان داشت، اجازه دهید که موهایتان در هوای آزاد خشک شود و یا سشوار خود را بر روی درجه خنک، تنظیم کنید.

تغییر در برنامه‌های روتین

کاهش خشکی پوست سر

آب کافی بنوشید. درحالی‌که شما خشکی پوست سرتان را از بیرون با نرم‌کننده‌ها و روغن‌ها درمان می‌کنید، درمان کردن آن از داخل بدن نیز اهمیت دارد. با نوشیدن آب کافی، بدنتان را آب‌رسانی کرده و پوستتان را سالم و پرآب نگه‌دارید. سعی کنید روزانه ۸ لیوان آب بنوشید.

موادغذایی مورد نیاز پوست سر

از غذاهای مناسب برای سلامتی مو، استفاده کنید. کمبود ویتامین باعث خشک شدن پوست سر شما می‌شود. اطمینان حاصل کنید که رژیم غذایی متعادلی داشته و به مقدار کافی ویتامین‌های B (مخصوصاً ویتامین B6 و B12) از میوه‌جات، سبزی‌ جات و غلات کامل بدست می‌آورید. اسیدهای چرب امگا۳ نیز در حفظ سلامتی و آب‌رسانی پوست سر، اهمیت دارند. امگا ۳ در ماهی‌های چرب، آجیل‌ها، دانه‌ها و روغن‌ها یافت می‌شود.

شما می‌توانید در کنار ویتامین B، از روغن بذر کتان، زینک و سلنیوم استفاده کرده و برای افزایش امگا ۳، مکمل‌های روغن ماهی را مصرف کنید. همیشه قبل از شروع مصرف یک مکمل جدید، با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید.

علت ایجاد خشکی پوست سر

از پرفیوم ها و رنگ‌ها استفاده نکنید. گاهی اوقات، خشکی و خارش پوست سر در اثر واکنش‌های آلرژیک به یک ترکیب که در شامپو یا محصولات مویی شما وجود دارد، ایجاد می‌شود. برای اثبات این موضوع، سعی کنید از محصولات موی فاقد رنگ‌ها و رایحه‌ها استفاده کرده تا ببینید که از خشک شدن پوست سر شما جلوگیری می‌شود یا خیر؟

اگر پوست حساسی دارید، شما می‌توانید از محصولات ضد حساسیت نیز استفاده کنید.

نبایدهای پوست سر خشک

از تماس با کلر خودداری کنید. کلر به خشک‌کردن پوست و مو معروف است. اگر زمان زیادی را در استخر می‌گذرانید، می‌تواند منجر به خشک شدن پوست سر شما شود. خوشبختانه، لازم نیست که شما شنا کردن را نیز کنار بگذارید، شما فقط نیاز دارید که از خودتان مراقبت کنید. یک کرم نرم‌کننده را به پوست سر و موها مالیده، سپس قبل از شنا کردن، موهایتان را با کلاه شنا بپوشانید.

شما ممکن است در نظر داشته باشید که یک فیلتر دوش خریداری کنید. این فیلترها، آب را از کلر و سایر ترکیبات شیمیایی، تصفیه می‌کنند.

مراقبت خشکی پوست سر

از آب جوش دوری‌کنید. آب داغ، به پوست بدن، پوست سر و موی شما صدمه زده و موجب خشکی آن‌ها می‌شود. برای جلوگیری از خشک شدن بیش‌ازحد پوست سرتان، هنگام دوش گرفتن، دمای آب را پایین آورید. از دوش گرم به‌جای دوش داغ استفاده کرده و به درون وان آب داغ نروید.

جلوگیری از خشک شدن پوست سر

از پوست سرخود در برابر آب‌وهوا محافظت کنید. چه زمستان باشد چه تابستان، آب‌وهوا می‌تواند به مو و پوست سر شما آسیب برساند. در زمستان کلاه بپوشید تا سرتان را در برابر هوای خشک و سرد محافظت کند. در تابستان خصوصاً زمانی که در معرض آفتاب قرار می‌گیرید، از اسپری‌هایی استفاده کنید که حاوی ضد آفتاب بوده و از پوست سرتان مراقبت کند.

کاهش خشکی پوست سر

دستگاه بخور را راه‌اندازی کنید. اگر شما آب‌وهوای سرد و خشک زندگی می‌کنید، درمواقعی از سال احتمالاً هوای محیط داخلی خانه‌تان خشک می‌شود. هوای خشک، پوست بدن، پوست سر و موها را خشک کرده و کنترل کردن برخی از مشکلات مانند خشک شدن پوست سر را دشوار می‌کند. راه‌حل این مشکل، استفاده از دستگاه بخور در خانه است تا رطوبت هوا افزایش یابد. به‌عنوان‌مثال، یکی از این دستگاه‌ها را در اتاق‌خواب خود روشن کنید.

در نظر گرفتن بیماری‌های زمینه‌ای

شامپوی مخصوص پوست سر خشک

شوره سرخود را درمان کنید. بسیاری از مشکلات، تحت تأثیر شوره سر به وجود می‌آیند مانند خشکی و خارش پوست. اگرچه، برخی از بیماری‌ها مانند درماتیت سبوره ای و مالاسزیا در اثر شوره سر به وجود می‌آیند، اما شیوه درمان آن‌ها با درمان خشکی پوست، متفاوت است.

از پزشک خود سؤال کنید که کدام‌یک از شامپوهای ضد شوره سر برای شما مناسب‌تر است. به خاطر داشته باشد که ممکن است نیاز باشد که چندین نوع شامپو را استفاده کرده تا مناسب‌ترین آن را پیدا کنید.

زمان استفاده از شامپوی ضد شوره، دو بار موهای خود را کف زده و آبکشی کنید. در دور دوم ۵ دقیقه صبر کرده تا شامپو بر روی سرتان بماند. این به دارو زمان می‌دهد تا در آن خیس بخورد.

بیماریه خشکی پوست سر

در صورت ابتلا به پسوریازیس، به پزشک خود مراجعه کنید. اگرچه، احتمال نمی‌رود که شما مبتلابه پسوریازیس شده باشید، این بیماری باعث خشکی و خارش پوست سر شما می‌شود. در بیماری پسوریازیس، شما احتمالاً متوجه نواحی قرمزرنگ پوشیده شده با پوسته‌های سفید، خواهید شد. اگر بخواهیم به چند مورد از قسمت‌هایی که عموماً این لکه‌ها در آن‌ها دیده می‌شوند اشاره‌کنیم، می‌توانیم پوست سر، پاها، صورت، کف دستان و پشت بدن را نام ببریم، اگرچه، در هر قسمتی از بدن می‌توانند مشاهده شوند.

بیماری پسوریازیس، معمولاً توسط کرم‌های موضعی، نوردرمانی و یا قرص درمان می‌شود.

موارد خطرناک پوست سر خشک

تست تشخیصی آرتریت پسوریاتیک را انجام دهید. این بیماری، باعث التهاب در مفاصل شده و لکه‌های خشک و قرمزرنگی بر روی بدن برجای می‌گذارد. در برخی مواقع، این لکه‌ها فقط بر روی پوست سر دیده می‌شوند. برای تشخیص این بیماری به متخصص بیماری‌های پوستی مراجعه کنید.

کنترل خانگی این بیماری، اساساً مشابه درمان خشکی پوست است؛ بااین‌حال، احتمال دارد پزشکتان برخی از داروهای موضعی و خوراکی را تجویز کند.

بارگذاری بیشتر در پوست ، مو و ناخن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

درمان انواع عفونت‌های پوستی در خانه !!!

پوست شما به‌طورمعمولی، مانع از ورود میکروب‌ها و باکتری‌ها به درون بدن شما می‌شود. اگرچه، پ…