لک روی فرش

هیچ‌چیزی مانند لک ( مثلا لکه زعفران ، چای و قهوه ) نمی‌تواند فرش زیبای شمارا خراب کند . خوشبختانه راه‌های زیادی برای از بین بردن لک‌ها وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید . نکته مهم در از بین بردن لک‌ها شناسایی نوع آن‌ها و انتخاب درست روش لکه بری آن است ، بنابراین با توجه به نوع لک روش تمیز کردن آن را انتخاب کنید .

لکه‌های محلول در آب

پاک کردن لک

با دستمال مرطوب به لکه ضربه بزنید . لکه‌هایی که در آب حل می‌شوند ، راحت‌ترین نوع برای پاک کردن هستند . این لکه‌ها شامل : رنگ غذا ، نوشابه ، شیر و موارد مشابه می‌شود . اول‌ازهمه دستمالی را با آب گرم خیس کنید ، سپس دستمال را روی لک گذاشته و محکم فشار دهید . آب گرم به جذب کردن لکه از روی فرش کمک می‌کند .

نکته : حواستان باشد که بهتر است تا جایی که می‌توانید زود این کار را انجام دهید ، زیرا لک خشک‌شده ، خیس کردنش سخت‌تر می‌شود .

لکه بر فرش

¼ قاشق چای‌خوری شوینده را در یک لیتر آب بریزید . آن را هم بزنید تا جاییکه خوب مخلوط شود . همین شوینده برای این نوع لکه‌ها کافی و مناسب است .

پاک کردن سریع لک

محلول را روی لکه بزنید . یک دستمال تمیز دیگر بردارید ، داخل محلول خیس کنید و آن را روی لک بگذارید . در این لحظه می‌توانید بگذارید روی آن بماند یا اینکه مقداری آن را روی لکه فشار دهید .

با استفاده از قاشق روی دستمال و لک فشار بیاورید . این کار هم باعث بهتر تمیز شدن شده و هم اینکه از پخش شدن لکه جلوگیری می‌کند .

پاک کردن لک

با دستمال توالت دوباره روی لکه فشار وارد کنید . دستمال توالت را برداشته و روی لک را فشار دهید تا لکه را بیشتر از بین ببرید . در حال حاضر محلول شستشو دهنده در لکه وجود دارد و با فشار دادن آن می‌توانید مؤثرتر آن را پاک‌کنید .

از بین بردن لک روی موکت

با آب گرم آبکشی نمایید . لکه‌های محلول در آب با آب گرم بسیار خوب از بین می‌روند . مقداری آب روی لکه بریزید تا به پاک شدن لک کمک کرده باشید .

لک چای روی فرش

در صورت نیاز مراحل را تکرار کنید . با توجه به‌اندازه و سختی لکه ، ممکن است نیاز داشته باشید که مراحل گفته‌شده را چند بار دیگر هم تکرار کنید . 1 تا 2 بار تکرار برای بیشتر لکه‌ها کافی است ، اما تا جایی که لکه از بین برود باید ادامه دهید .

خشک کردن لک

فرش یا موکت را خشک‌کنید . خیس بودن بیشتر از 24 ساعت فرش ، ریسک رشد باکتری را افزایش می‌دهد ، بنابراین ایده خوبی است که از خشک شدن آن مطمئن شوید . با استفاده از سشوار یا حوله آن را خشک‌کنید . در حال حاضر لکه روی فرش باید از بین رفته باشد !!

لکه قهوه و چای

لک ادرار

دستمال توالت را روی لکه فشار دهید . لک قهوه و چای از شایع‌ترین نوع لک هستند که بسیاری از افراد می‌خواهند آن‌ها را از بین ببرند . کلید پاک کردن این نوع لکه‌ها زود اقدام کردن است . سریعاً یک دستمال توالت را بدون معطلی روی لک بندارید . از مالیدن و فشار دادن زیاد لک خودداری کنید ، زیرا باعث گسترش دادن آن می‌شوید .

حوله سبک نیز گزینه خوبی است ، اما باید بدانید که دستمال توالت دارای قابلیت جذب‌کننده بیشتری است .

محلول لکه بر

محلول پاک‌کننده درست کنید . 1 قاشق غذاخوری آمونیاک را با 1 پیمانه آب مخلوط‌کنید . ترکیب آمونیاک با آب محلولی قوی برای از بین بردن لک را برای شما فراهم می‌کند . آن‌ها را داخل ظرفی ریخته و مخلوط‌کنید .

همچنین می‌توانید به‌جای آمونیاک از آبلیمو و مایع ظرفشویی استفاده کنید . این ترکیب نیز می‌تواند لکه را از بین ببرد .

هشدار : از آمونیاک روی فرش‌هایی که با پشم درست‌شده‌اند استفاده نکنید ، زیرا نشان داده‌شده است که تأثیرات مخربی دارد ، به‌جای آن از مایع ظرفشویی استفاده کنید .

لکه بر قوی فرش

با اسفنج به‌آرامی روی لک را فشار دهید . اسفنج را داخل محلول شستشو فرو برده و آن را فقط نمدار کنید ، نه اینکه کاملاً خیس کنید . شما نباید محلول زیادی روی فرش بریزید ، زیرا لازم نیست .

لکه زدایی فرش

اسفنج را روی لک بکشید . با حرکات کوتاهِ دایره‌ای شکل اسفنج نمدار را روی لک بکشید . از سطح خارجی لکه شروع کرده و به سمت داخل آن حرکت کنید . این کار باعث کاهش ریسک گسترش پیدا کردن لکه می‌شود .

جذب لکه فرش

رطوبت اضافی را با دستمال توالت دیگری پاک‌کنید . دستمال توالت را برداشته و آن را روی لکه فشار دهید . در حال حاضر محلول تمیز کننده داخل لک قرار دارد و شما با استفاده از فشار دادن قاشق روی دستمال و روی لک می‌توانید آن را به سمت بالا هدایت کنید .

خشک کردن لکه

در صورت نیاز مراحل را تکرار کنید . با توجه به‌اندازه و سختی لکه ، ممکن است نیاز داشته باشید که مراحل گفته‌شده را چند بار دیگر هم تکرار کنید . 1 تا 2 بار تکرار برای بیشتر لکه‌ها کافی است ، اما تا جایی که لکه از بین برود باید ادامه دهید .

لک خون و ادرار

پاک کردن لک سس

اگر محل خشک‌شده است ، فرچه استیل روی آن بکشید . لکه‌های ایجادشده از بدن ( ادرار و خون ) لکه‌های منحصربه‌فردی هستند و نیاز به تمیز کردن با روش‌های منحصر به فرد را دارند .

شستن لک فرش

محلولی با مایع ظرفشویی و آب درست کنید و روی لک بزنید . اضافه کردن 1 قاشق چای‌خوری مایع ظرفشویی به یک پیمانه آب می‌تواند به پاک کردن این‌گونه لک‌ها کمک کند .

محلول را هم زده و با استفاده از پارچه آن را به‌آرامی روی لک بزنید .

پاک کردن خون از فرش

لک را دوباره پاک‌کنید . بگذارید محلول 5 دقیقه روی لک بماند ، سپس با استفاده از دستمال توالت روی لک ضربه بزنید . در صورت نیاز دوباره این کار را تکرار کنید .

از بین بردن سریع لک

نصف پیمانه آب گرم را با یک قاشق غذاخوری آمونیاک مخلوط‌کنید . لکه‌های ادرار و خون عموماً با مایع ظرفشویی و آب کاملاً از بین نمی‌روند . در این صورت شما می‌توانید از آمونیاک استفاده کنید .

درصورتی‌که می‌خواهید لک ادرار را از بین ببرید ، می‌توانید به‌جای آمونیاک از سرکه سفید استفاده کنید .

هشدار : حواستان باشد که اگر فرش شما از پشم تولیدشده باشد ، آمونیاک ممکن است به آن آسیب برساند .

لک خون

محلول آمونیاک را روی لک بزنید . بعد از آماده شدن محلول ، آن را به‌آرامی روی لک بزنید . با مالیدن در ابعاد کوچک و با حرکات چرخشی از خارج لک شروع کرده و به‌تدریج به داخل لک بروید .

حوصله داشته باشید ، شما می‌خواهید مطمئن شوید که محلول شانس ضربه شدن حداکثری را به لک داشته باشد .

لک خون روی فرش

دوباره روی لک فشار وارد کنید . بگذارید آمونیاک 5 دقیقه روی فرش بماند ، سپس دستمال توالتی روی لک گذاشته و با قاشق روی آن را فشار دهید تا لک خوب پاک شود .

آبکشی لک خون

آبکشی کرده و خشک‌کنید . مقداری آب گرم می‌تواند باعث شود که لک بهتر تمیز شود . حواستان باشد که حتماً فرش را خشک‌کنید ، زیرا فرش خیس می‌تواند ریسک رشد قارچ را اگر بیشتر از 1 روز طول بکشد ، افزایش دهد .

چربی و لک چربی

پاک کردن چربی روی فرش

چاقوی کندی برداشته و تا جایی که می‌شود چربی را بردارید . چربی و لک چربی می‌تواند خیلی کثیف کاری کند ، اما اگر بدانید چطوری پاک می‌شود ، به‌سادگی از بین می‌رود .

در وهله اول تا جاییکه می‌توانید چربی را پاک‌کنید ، این کار را با چاقویی کند یا قاشق می‌توانید انجام دهید .

پاک کردن لکه چربی روی فرش

جوش‌شیرین روی لک چربی بریزید . بگذارید جوش‌شیرین  5 دقیقه بماند . جوش‌شیرین قابلیت تحریک کردن در جهت ایجاد واکنش شیمیایی را دارد . ریختن جوش‌شیرین بیشتر روی لک می‌تواند باعث شل شدن چربی شده و باعث شود که بسیار راحت‌تر بتوانید آن را پاک‌کنید .

همچنین می‌توانید از آرد ذرت به‌جای جوش‌شیرین استفاده کنید .

از بین بردن لک چربی

حوله‌ای روی لک بی اندازید . اضافه کردن مقداری حرارت کنترل‌شده می‌تواند به از بین بردن چربی و لک آن کمک کند . درجه اتو را روی کم یا متوسط تنظیم کرده و 1 دقیقه روی حوله بگذارید .

حواستان باشد که حتماً چیزی بین اتو و فرش بگذارید ، زیرا ممکن است بدون آن فرش شما آسیب ببیند .

از بین بردن جای چربی

با اسفنج و جوش‌شیرین لک را تمیز کنید . اسفنج را برداشته و مقداری جوش‌شیرین روی آن بریزید . به‌آرامی روی لک ضربه بزنید . با این کار شما بعد از چند ثانیه متوجه خواهید شد که چربی رقیق می‌شود .

لک شدن فرش

با دستمال توالت گرم و مرطوب روی لک ضربه بزنید و فشار وارد کنید . این کار باعث بهتر پاک شدن لک و چربی می‌شود . البته دستمال توالت مقداری جرم سفید از خود بجای می‌گذارد که با جاروبرقی جمع می‌شود .

از بین بردن لک

محل را جاروبرقی بکشید . جارو کشیدن به جمع‌آوری جرم‌ها کمک می‌کند . همچنین مواد پاک‌کننده‌ای را که به لک‌زده‌اید فرصت پیدا می‌کنند تا چربی را از فرش کنده و جارو کنند . نیازی نیست بیشتر از چند ثانیه جاروبرقی بکشید .

لکه بری با جوش شیرین

در صورت نیاز مراحل را تکرار کنید . اگر با یکبار لکه بری شما راضی نشدید و لکه هنوز باقی‌مانده بود ، بهتر است یکبار دیگر این کار را تکرار کنید . طبیعی است که با یکبار تمیز کردن لکه باقی بماند .

لک مایعات صنعتی

جذب لک

با دستمال توالت روی لک ضربه زده و فشار وارد کنید . لک مواد مایع شیمیایی مانند : جوهر یا بعضی از تمیزکننده‌های خانگی ، می‌تواند خیلی ظاهر فرش را خراب کند . خوشبختانه ، همانند دیگر انواع لک‌ها ، شما این لک‌ها را نیز با ضربه زدن و فشار دادن دستمال توالت می‌توانید کاهش دهید .

روش خانگی ضد لک فرش

محل را با الکل یا اسپری موی بدون چربی مرطوب کنید . بعد از اینکار تا جایی که می‌توانید مایع را با دستمال توالت جمع‌آوری کنید ، مقداری الکل یا اسپری مو روی محل بزنید . مواد شیمیایی داخل این مواد ، باعث شل کردن جوهر یا دیگر مواد شیمیایی شده و باعث می‌شوند که خیلی راحت‌تر بتوان باقی لکه را پاک کرد .

کشیدن لک فرش

لکه را جاروبرقی بکشید . با جارو کشیدن لک می‌توانید ذرات را جمع‌آوری کرده و اجزایی که تحت تأثیر الکل قرارگرفته‌اند را از بین ببرید .

ضد لک

از مایع ظرفشویی ملایم استفاده کنید . مقداری مایع ظرفشویی روی باقی‌مانده لک بزنید و 1 دقیقه بگذارید روی آن بماند . سپس روی آن کهنه‌ای بگذارید تا لک خیس بخورد . اگر متوجه شدید که لک تغییری نمی‌کند ، مقداری الکل روی محل زده و دستمال را دوباره روی لک بگذارید .

از بین بردن لک

در صورت نیاز دوباره تکرار کنید . لک‌های صنعتی و شیمیایی انواع بسیار زیادی دارند ، که به همین دلیل ممکن است نیاز به چند بار تمیز کردن و لکه بری داشته باشند تا شمارا راضی کند . زدن الکل و محلول و فشار دادن محل را آن‌قدر تکرار کنید تا نتیجه بگیرید .

جلوگیری از ایجاد لک

جلوگیری از لک شدن فرش

سالی یکبار فرش را تمیز کنید . به‌غیراز لک‌ها ، این کار باعث افزایش عمر فرش شما می‌شود . هر 12 تا 18 ماه یکبار شستشوی فرش پیشنهاد می‌شود . شما می‌توانید فرش را بدهید تا برایتان بشورند یا با استفاده از شامپو فرش آن را تمیز کنید .

بهتر است که شستن فرش را به متخصصان بسپارید تا کمترین آسیب ممکنه به آن واردشده و کمترین عارضه را برای آن داشته باشد .

جلوگیری از لک شدن موکت

در محل‌های پر ریسک از قالیچه یا روفرشی استفاده کنید . بهترین راه برای مقابله با لک‌ها جلوگیری از ایجاد آن‌ها است . برخلاف فرش قالیچه یا روفرشی را می‌توان داخل ماشین لباسشویی یا با دست شست که کار را خیلی راحت می‌کند ، همچنین ازنظر ارزش نیز بهای بسیار کمتری دارند .

در محل‌هایی که احتمال لک شدن فرش زیاد است مانند : درب ورودی خانه ، جلوی درب حمام ، توالت و آشپزخانه از روفرشی یا قالیچه استفاده کنید .

درب ورودی خانه پرترافیک‌ترین ناحیه در خانه بوده و بیشتری احتمال لک شدن و کثیف شدن را دارد . حمام و دستشویی نیز امکان رطوبت و کف گرفتن را دارد .

از بین بردن لک موکت

مرتباً جاروبرقی بکشید . خاک و کثیفی‌ها می‌توانند در فرش گیرکرده و باعث شوند که احساس کنید ، چیزی در داخل فرش است و روی آن احساس راحتی نکنید . هرروز یا یک روز درمیان جاروبرقی کشیدن مناسب است .

اگر زمان کافی برای مرتباً جارو کشیدن را ندارید ، می‌توانید از جاروبرقی‌های هوشمند استفاده کنید که خودشان جارو کشیدن را انجام می‌دهند .

دستگاه لکه بر

حواستان به رطوبت باشد !!! اگر رطوبت بیشتر از 24 ساعت روی فرش بماند می‌تواند باعث رشد قارچ و باکتری در آن شود . اگر خانه شما مستعد داشتن رطوبت است می‌توانید از رطوبت‌گیر استفاده کنید .

پاک کردن لک مسج فرش

لک‌هایی که می‌بینید را سریعاً پاک‌کنید . هرچقدر لک‌ها بیشتر بمانند ، بیشتر تمایل به دائم شدن پیدا می‌کنند ، بنابراین هر موقعی که لک افتاد یا لکی را مشاهده کردید ، سریع آن را پاک‌کنید تا در آینده به مشکل نخورید .

نکات مهم

1 – سریعاً شروع به پاک کردن لک کنید . هرچقدر دیرتر اقدام به تمیز کردن لک کنید ، پاک کردن آن سخت‌تر می‌شود .

2 – حواستان باشد که محلول‌های تمیزکننده ممکن است باعث آسیب رساندن به فرش شما شوند . برای جلوگیری از این کار حتماً قبل از استفاده از آن‌ها ، محلول را روی قسمت کوچکی از فرش که دیده نمی‌شود بزنید و نتیجه آن را ببینید .

هشدارها

1 – حواستان باشد که لک را نمالید !! این کار باعث تمیز کردن آن نمی‌شود ، بلکه آن را پخش کرده و لک را بزرگ‌تر می‌کند .

امتیاز شما به این محتوا post

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.