ماشین ظرفشویی

درست است که در بسیاری از خانه‌ها ماشین ظرف‌شویی وجود دارد ، اما ممکن است افرادی کار کردن درست با آن را بلد نباشند . کار کردن با ماشین ظرف‌شویی بسیار راحت است و مدل‌های مختلف آن‌ها فقط در نوع تنظیم کردن تفاوت دارند .

چیدن ظروف یکی از مهم‌ترین قسمت‌های استفاده از ماشین ظرف‌شویی است که باید به آن دقت زیادی کنید ، زیرا درست نچیدن ظروف می‌تواند باعث تمیز نشدن کامل آن‌ها شود .

باید بدانید طرز استفاده از مارک‌های مختلف مانند : دوو ، ال جی ، سامسونگ ، بوش ، کندی و غیره هیچ فرقی نمیکند و شما فقط بابد اصول آن را یاد بگیرید .

چیدن ظروف در ماشین ظرف‌شویی

آبکشی ظروف

ظروف را آبکشی نمایید . اگر شما ظروف کثیف خود را به‌سادگی درون ماشین ظرف‌شویی قرار دهید ، آن‌ها تمیز نمی‌شوند . قبل از گذاشتن ظرف داخل ماشین ظرف‌شویی ، آن‌ها را داخل سینک آبکشی نمایید تا غذاهای چسبیده به ظروف و دیگر مواد از روی آن‌ها پاک شوند .

لازم نیست ظروف را کاملاً تمیز کنید ، آبکشی و حذف کردن مواد غذایی اضافی از روی ظروف کافی است .

گذاشتن ظروف داخل ماشین ظرفشویی

چگونه قفسه پایینی را پرکنیم ؟

در قفسه پایین ظروفی مانند : قابلمه ، ماهی‌تابه ، ظروف کسرول ، کاسه و بشقاب‌ها را قرار دهید . حتماً روی ظروف ( سطح داخلی آنها ) را به سمت اسپری آب‌پاش بگذارید . همه‌چیز را رو به پایین گذاشته تا از تمیز شدن آن‌ها اطمینان حاصل کنید ، یعنی مثلاً داخل قابلمه رو به پایین باشد .

قاشق ، چنگال و چاقو را در محفظه مخصوص بگذارید .

سینی و تابه‌های تخت باید نزدیک پشت ماشین ظرف‌شویی گذاشته شوند .

مطمئن شوید ظروف استیل و نقره‌ای شما در تماس با یکدیگر نباشند . اگر آن‌ها در طول شستشو با یکدیگر تماس پیدا کنند ، می‌تواند باعث ایجاد واکنش شیمیایی شود و ظروف شما آسیب ببیند .

بارگزاری درست ماشین ظرفشویی

چگونه قفسه بالایی را پرکنیم ؟

لیوان‌ها و ماگ‌ها باید در طبقه بالایی گذاشته شوند . آن‌ها را برعکس در ماشین ظرف‌شویی قرار دهید و تا جای امکان زاویه آن‌ها را روبه‌داخل ماشین ظرف‌شویی تنظیم کنید ، یعنی مثلاً به دیواره‌های بیرونی آن‌ها را تکیه دهید .

حواستان به ظروف بسیار حساس مانند گیلاس خوری باشد ، آن‌ها را طوری قرار دهید که به‌راحتی تکان نخورند .

بهتر است ظروف خیلی ظریف و شکستنی مانند گیلاس خوری را با دست بشورید .

مقدار شوینده مناسب ماشین ظرفشویی

به‌اندازه مناسب از شوینده استفاده کنید . از شوینده به مقدار زیاد استفاده نکنید . استفاده زیاد از شوینده ( قرص یا پودر ) می‌تواند باعث باقی ماندن آن‌ها روی ظروف شود . به مقدار توصیه‌شده از شوینده استفاده کنید حتی اگر ظروف خیلی کثیف هستند .

شستشن ظروف پلاستیکی در ماشین ظرفشویی

حواستان به ظروف پلاستیکی باشد . ظروف پلاستیکی دارای وزن کمی هستند که به همین دلیل ، در هنگام شستشو به‌سادگی تکان می‌خورند .

ظروف پلاستیکی را در هنگام پر کردن ماشین ظرف‌شویی به‌گونه‌ای قرار دهید که امکان تکان خوردن نداشته باشند .

ظروف ممنوعه برای ماشین ظرفشویی

کدام ظروف را نباید داخل ماشین ظرف‌شویی گذاشت ؟ همه‌چیز را نباید در ماشین ظرف‌شویی شست . از قرار دادن موارد زیر در ماشین ظرف‌شویی اجتناب کنید :

  • چوب ، چدن ، مسوار ( آلیاژ قلع و مس ) ، نقره و آلومینیوم
  • ظروف گران‌قیمت
  • ظروف نچسب
  • لیوان بچه طرح‌دار

روشن کردن ماشین ظرف‌شویی

طرز کار کردن با ماشین ظرفشویی

ماشین را روی سبک‌ترین حالت ممکن تنظیم کنید . برای صرفه‌جویی در مصرف آب ، معمولاً باید روی سبک‌ترین حالت ممکن ماشین ظرف‌شویی را تنظیم کنید . اگر ظروف شما خیلی کثیف نیستند ، همان درجه کم ماشین ظرف‌شویی ، به‌صورت کامل آن‌ها را تمیز خواهد کرد .

ظروفی که معمولاً در آن‌ها غذا می‌خورید ، می‌نوشید و غذا می‌پزید ، روی درجه سبک ماشین ظرف‌شویی تمیز می‌شوند .

تنظیم درست ماشین ظرفشویی

برای ظروف کثیف‌تر ، درجه قوی‌تری انتخاب کنید . ظروف خیلی کثیف مانند : ظروف استفاده‌شده در آشپزی‌های سنگین ، ممکن است برای تمیز شدن نیاز به درجه قوی‌تری از ماشین ظرف‌شویی داشته باشند .

معمولاً تغییر تنظیمات از روی شستشوی سبک به روی شستشوی معمولی ، می‌تواند جرم‌های باقی‌مانده را از بین ببرد .

ظروفی که دارای لک‌های زیادی هستند را می‌توانید با شستشوی بسیار قوی تمیز کنید .

ظروف چرب را می‌توانید با شستشو روی درجه حرارت بالا ، تمیز کنید .

خشک کن ماشین ظرفشویی

بگذارید ظروف با هوا خشک شوند . حذف کردن خشک‌کن ماشین ظرف‌شویی می‌تواند باعث کاهش مصرف برق ماشین ظرف‌شویی شود .

درصورتی‌که نیاز فوری به ظروف ندارید ، قبل از درآوردن ظروف از ماشین ، در آن را باز بگذارید تا ظروف با هوا خشک شوند .

تمیز کردن ماشین ظرف‌شویی

تمیز کردن ماشین ظرفشویی

تمیز کردن بدنه خارجی ماشین ظرف‌شویی : برای شروع باید اقدام به سابیدن بدن خارجی ماشین ظرف‌شویی کنید . این کار باعث از بین بردن اثرانگشت و غذاهای ریخته شده روی ماشین می‌شود .

ماشین‌های ظرف‌شویی پلاستیکی باید به‌وسیله ابر و آب‌صابون تمیز شوند . ماشین‌های استیل باید به‌وسیله شیشه‌پاک‌کن تمیز شوند .

شیشه‌پاک‌کن را مستقیماً روی ماشین ظرف‌شویی اسپری نکنید . شیشه‌پاک‌کن را روی دستمال زده ، سپس ماشین را تمیز کنید .

تمیز کردن فیلتر ماشین ظرفشویی

تمیز کردن فیلتر : ماشین ظرف‌شویی دارای یک فیلتر داخلی است که باید به‌صورت منظم تمیز شود تا ماشین ظرف‌شویی به نرمی کار کند . فیلتر در کف ماشین ظرف‌شویی قرار دارد و می‌توان به‌راحتی آن را جدا کرد .

به‌وسیله ابر و آب ، فیلتر را تمیز کنید . مواد غذایی گیرکرده داخل آن را نیز خارج کنید . بعد از تمیز کردن فیلتر را دوباره سر جای خود قرار دهید .

اگر متوجه دانه‌ای مانند دانه قهوه در فیلتر شدید ، به‌وسیله مسواک آن را تمیز کنید .

تمیز کردن داخل ماشین ظرفشویی

تمیز کردن لوازم جانبی : تمامی قطعات جداشدنی ماشین ظرف‌شویی را جدا کنید . تمامی قطعات را در داخل سینک گذاشته و همه مواد غذایی گیرکرده داخل آن را با آبکشی بیرون بی آورید .

درصورتی‌که کثیفی زیاد است و نمی‌توانید با آب آن‌ها را بیرون بی‌آورید ، به‌وسیله ابر یا مسواک ، کثیفی و مواد غذایی را خارج کنید .

رسوب زدایی ماشینی ظرفشویی

تمیز کردن داخل ماشین ظرف‌شویی : قبل از شروع به تمیز کردن ، به‌وسیله دستمال‌کاغذی ، مواد غذایی ، کثیفی و جرم‌های کف ماشین ظرف‌شویی را تمیز کنید . سپس یک پیمانه سرکه سفید را در طبقه بالای ماشین ظرف‌شویی بگذارید و ماشین را روی حالت تمیز کردن کامل بگذارید . این کار باعث تمیز کردن و بوگیری ماشین ظرف‌شویی خواهد شد .

بعد از تمام شدن شستشو ، داخل ماشین ظرف‌شویی را با دستمال‌ تمیز کنید .

نکات مهم

ظروف کوچک را داخل جاقاشقی مخصوص ماشین ظرف‌شویی قرار دهید ، زیرا در صورت افتادن ممکن است ذوب شوند .

بعضی از ظروف برای شسته شدن در قفسه بالای ماشین طراحی‌شده‌اند که باید حواستان به این نکته باشد .

امتیاز شما به این محتوا post

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.