تمیز کردن فر

بعد از چند ماه پخت‌وپز ، فر شروع به کثیف شدن و جرم گرفتن می‌شود . مواد چرب و مواد خوراکی جمع شده در فر به کربن تبدیل می‌شوند که باعث ایجاد بوی سوختنی در هنگام آشپزی خواهند شد .

درنهایت فر با کربن پوشیده شده و می‌تواند غذا را خراب کند ، حتی ممکن است باعث آتش‌سوزی شود . بنابراین بهتر است از جرم گرفتن فر جلوگیری کرده و آن را جرم‌زدایی کنید .

اقدامات اولیه

انواع مختلف فر

نوع فر خود را بشناسید . انواع مختلفی از فر وجود دارد که طرز تمیز کردن آن‌ها متفاوت است و باید شما نوع فر خود را بشناسید .

انواع فر

فر دارای حالت تمیزکننده خودکار (Self-cleaning ovens ) : این‌گونه فرها دارای حالتی هستند که با بالا بردن زیاد دما باعث خاکستر شدن اضافات غذا و چربی‌ها می‌شوند .

فر دارای لایه محافظ (Textured ovens ) : این فرها دارای لایه‌ای از پرسلان هستند و مواد غذایی اضافی پخش‌شده را ، درزمانی که در حال پختن غذا هستید ، به‌صورت مداوم می‌سوزاند .

فر معمولی (Regular ovens ) : هیچ‌کدام از موارد بالا را نداشته و باید به‌صورت منظم و دستی تمیز شوند .

خطرات تمیز کردن فر

محل را برای تمیز کردن آماده کنید . شما نیاز به مقداری زمان برای تمیز کردن فر نیاز دارای ، بنابراین زمانی را انتخاب کنید که آشپزخانه خلوت باشد .

کودکان و حیوانات خانگی را از آشپزخانه دور کنید زیرا درجه حرارت بالا و بوی سوختگی ناخوشایند و خطرناک است .

پنجره‌ها را بازکنید تا هوای آشپزخانه مدام عوض شود و افراد خانواده دود آن را استنشاق نکنند .

تمیز کردن فر دارای حالت خودکار

تمیز کردن قفسه های فر

قفسه‌های فر را خارج کنید . قفسه‌ها را در سینک ظرفشویی پر از آب داغ به همراه چند قطره مایع ظرف‌شویی قرار دهید .

تمیز کننده اتوماتیک فر

حالت تمیزکننده را فعال کنید . در این حالت درجه حرارت فر بین 800 تا 900 درجه سانتی‌گراد بالا می‌رود که درجه حرارت بسیار بالایی است .

روی یک‌تکه کاغذ بنویسید ” دست نزنید ” و آن را روی فر بچسبانید تا دیگر اعضای خانواده این موضوع را بدانند .

فر خود را بین 2 تا 6 ساعت تمیز می‌کند . در طول این زمان چربی‌ها و اضافات غذا تبدیل به خاکستر می‌شوند .

بعد تمیز کردن خودکار بگذارید حداقل 2 ساعت فر خنک شود .

از بین بردن جرم داخل فر

خاکسترها را خالی کنید . به‌وسیله برس کوچک تمامی خاکسترهای موجود را خالی کنید ، سپس فر را به‌وسیله پارچه تمیز و مرطوب تمیز کنید .

تمیز کردن شیشه فر

در فر را تمیز کنید . به‌وسیله پاک‌کننده‌ها و پارچه تمیز ، در فر را تمیز کنید . همچنین می‌توانید از مخلوط سرکه و آب نیز برای تمیز کردن در فر استفاده کنید .

جرم گیری قفسه های فر

قفسه‌ها را تمیز کنید . به‌وسیله کف قفسه را خوب تمیز کنید و بعد از خشک‌کردن ، درون فر قرار دهید . جرم‌ها به دلیل خیس خوردن در آب داغ خیلی راحت کنده می‌شوند .

تمیز کردن فر دارای لایه محافظ

از بین بردن جرم فر

قفسه‌ها را دربیاورید . ظرف‌شویی را پر از آب داغ کنید و چند قطره مایع ظرف‌شویی داخل آن بریزید ، سپس قفسه‌ها را داخل سینک ظرف‌شویی بگذارید .

تمیزکاری اصولی فر

داخل فر را تمیز کنید . به‌وسیله اسفنج ظرف‌شویی نمدار ، داخل فر را تمیز کنید . این نوع فرها نیازی به گرم کردن ندارند . از مواد شوینده شیمیایی نباید در این نوع فرها استفاده شود ، زیرا ممکن است به لایه پرسلان آسیب وارد کنند .

اگر احتیاج باشد می‌توانید از محلول سرکه و آب نیز برای تمیز کردن آن استفاده کنید .

کربن روی قفسه فر

قفسه‌ها را تمیز کنید . به‌وسیله آب و مایع ظرف‌شویی قفسه را خوب بسابید . بعد از تمیز شدن ، آن‌ها را خشک کرده و داخل فر قرار دهید .

تمیز کردن فر معمولی

تمیز کردن اصولی فر

قفسه‌های فر را خارج کنید . قفسه‌ها را در سینک ظرفشویی پر از آب گرم به همراه چند قطره مایع ظرف‌شویی قرار دهید تا خیس بخورند و جرم‌ها راحت‌تر کنده شوند .

تمیز کردن سینی فر

محلول تمیزکننده درست کنید . 1 لیتر آب را با 4 قاشق غذاخوری جوش‌شیرین مخلوط‌کنید و داخل بطری اسپری بریزید . بطری را به‌خوبی تکان دهید تا جوش‌شیرین در آب حل شود .

جرم گیری سینی فر

اسپری جوش‌شیرین را داخل فر بزنید . روی تمامی سطوح داخلی فر اسپری بزنید ، مخصوصاً قسمت‌های سوخته و لک شده ، تا زمانی که کربن کاملاً اشباع شود .

در صورتیکه فر خیلی کثیف است ، جوش‌شیرین بیشتری به آب اضافه کنید تا بیشتر حالت خمیری بگیرد تا مایع ، خمیر را روی مناطق لک‌دار و سوخته بزنید .

شستشوی فر

حداقل 1 ساعت بگذارید تا فر خیس بخورد . بعد از 1 ساعت ، داخل فر را بررسی کنید و ببینید که مناطق سوخته روی فر شل شده‌اند یا خیر .

اگر هنوز سفت هستند ، دوباره روی آن‌ها محلول جوش‌شیرین بزنید و بگذارید 1 ساعت دیگر بماند . اگر شل شده بودند ، به مرحله بعدی بروید .

تمیز کردن فر

به‌وسیله کاردک جرم‌های شل شده را بکنید . آن‌قدر کاردک را بکشید تا بیشتر جرم‌ها یا همان کربن از بین برود . درصورتی‌که نمی‌خواهید دستتان سیاه شود از دستکش استفاده کنید .

بازهم از اسپری جوش‌شیرین روی جرم‌ها استفاده کنید تا شل‌تر شوند .

به‌وسیله برس یا دستمال جرم‌های کنده‌شده را خارج کنید .

تمیز کردن کامل فر

دوباره داخل فر را اسپری جوش‌شیرین بزنید . بگذارید یک ساعت بماند سپس جرم‌های باقی‌مانده را بکنید .

لکه گیری فر

با محلول سرکه دوباره فر را شستشو دهید . به‌اندازه مساوی سرکه و آب را مخلوط‌کنید و با آن داخل فر را دوباره تمیز کنید .

درصورتی‌که بازهم جرم یا همان کربن روی فر مانده بود ، روش‌ زیر را امتحان کنید :

از تمیزکننده‌های صنعتی فر استفاده کنید : این‌گونه تمیزکننده‌ها دارای مواد شیمیایی هستند که تنفس کردن آن‌ها مضر است ، بنابراین بااحتیاط مصرف کنید . عموماً گفته می‌شود که این تمیز کننده‌ها را روی مناطقی که جرم مانده است بزنید ، سپس آن‌ها را تمیز کنید .

تمیز کردن چربی فر

قفسه‌ها را تمیز کنید . قفسه‌ها را داخل ظرف‌شویی پرشده از آب و مایع ظرف‌شویی بسابید ، سپس خوب آبکشی کنید و بگذارید تا کاملاً خشک شود .

جلوگیری از ایجاد جرم

جلوگیری از چرب شدن فر

خرده‌های غذا را با سینی پخت‌وپز جمع‌آوری کنید . اگر غذایی درست می‌کنید که زیاد چرب است یا کثیف کاری زیادی دارد ، به‌وسیله سینی پخت و پر می‌توانید چربی و اضافات غذا را جمع‌آوری کنید .

تمیز کردن اصولی فر

سریعاً اقدام به تمیز کردن کنید . وقتی چیزی در کف فر ریخته می‌شود و در حال جوشیدن است ( مثلا روغن غذا ) ، سریعاً اقدام به تمیز کردن آن کنید حتی درزمانی که در حال پختن غذا هستید .

نمک روی جایی که می‌خواهید تمیز کنید بپاشید و در فر را تا زمان پخته شدن غذا ببندید .

بعد از برداشتن غذا ، به‌وسیله اسفنج نمدار خرده‌ها را پاک‌کنید .

برای جرم‌های سفت‌وسخت از مخلوط مساوی از سرکه و آب برای تمیز کردن استفاده کنید .

نکات مهم

فر را در زمانی که هنوز گرم است تمیز کنید .

نگران استفاده زیاد از جوش شیرین نباشید . هرچقدر بیشتر جوش شیرین بریزید واکنش شیمیایی قوی‌تر بین جوش شیرین و کربن خواهید داشت .

از محلول جوش شیرین روی شیشه فر استفاده نکنید ، زیرا جوش شیرین بین قاب شیشه گیر میکند .

از اسپری کردن جوش شیرین روی فر داغ خودداری کنید . اینکار ممکن است باعث ایجاد سوختگی در شما و پخش شدن جوش شیرین شود .

امتیاز شما به این محتوا post

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.