درمان فلج خواب

درمان فلج خواب


بختک ( فلج خواب ) چیست ؟ چیزیکه بین مردم جا افتاده است بختک است ، اما در اصل اسم این عارضه فلج خواب که به انگلیسی ( sleep paralysis ) میشود . این حالت از چند ثانیه تا چند دقیقه امکان دارد رخ دهد . پس از بیدار شدن یا به خواب رفتن فرد توانایی حرکت نداشته و احساس میکند فلج شده است که همیشه با ترس همراه است .  دیگر علائم فلج خواب : توهم های شنیدنی ( صداهایی که وجود ندارند را میشنوید ) ، احساس خفه شدن ، احساس سنگینی ، توهم های دیداری و بی حسی .

بختک

علت ایجاد فلج خواب ؟ این عارضه در مرحله حرکات سریع چشم یا REM رخ میدهد . یا همان خواب عمیق رخ میدهد . در این قسمت از خواب مغز دیگر به عضلات سیگنال نمیفرستد تا در هنگام خواب دیدن عضلات خود را نتوانید تکان دهید . مثلا در موقع دویدن در خواب ، در واقعیت ندوید ، این رویه تا بیدار شدن شما از خواب ادامه دارد . فلج خواب موقعی رخ میدهد که قبل از اینکه مغز شما بتواند کنترل عضلات را به عهده بگیرد شما بیدار میشوید ، در این حالت فرد ترسیده و فلج بودن بدن را تجربه میکند .

جلوگیری از فلج خواب

جلوگیری از فلج خواب

درست کردن اتاق خواب . در صورت امکان از اتاق خواب فقط به منظور خوابیدن استفاده نمایید . در اتاق خواب تلویزیون نبینید و کتاب نخوانید . چند قطره از روغن اسطوخودوس در کنار رخت خواب خود قرار دهید . ابنکار باعث آرام شدن و ریلکس شدن شما خواهد شد .

  • اتاق خود را به اندازه کافی تاریک کنید .
  • درجه حرارت اتاق را در حد معمولی نگه دارید ( نه زیاد سرد و نه زیاد گرم باشد ) . 18 درجه ایده آل ترین درجه حرارت میباشد .
  • استفاده از وسایل الکترونیکی مانند : تلویزیون ، مانیتور ، موبایل و غیره را در ساعات پایانی شب محدود کنید . این وسایل چیزی به اسم نورآبی تولید میکنند که باعث بد به خواب رفتن شما خواهد شد .

جلوگیری از بختک

از استفاده محرک ها و بالا بردن استرس قبل از خواب خودداری کنید . از خوردن غذا در ساعات پایانی شب ، 2 ساعت قبل از خواب خودداری کنید . مواد حاوی کافئین مثل : شکلات ، چای و قهوه را بعد از ظهر به بعد نخورید . از ورزش کردن در شب خودداری کنید . در صورتی که استرس دارید نخوابید ، بعد از آرام شدن اقدام به خوابیدن کنید .

خواب بیشتر ضد بختک

افزایش زمان خواب . خوابیدن بیشتر امکان دارد که فلج خواب را متوقف کند . یک فرد بالغ به 6 تا 8 ساعت خواب نیاز دارد ( البته در شرایطی این مقدار بیشتر نیز میشود ) . مثلا اگر 6 ساعت میخوابید و دچار فلج خواب میشوید مقدار خواب خود را 7 ساعت کنید و در صورت بهتر نشدن تا 9 ساعت افزایش دهید .

بختک چیست

بیدار شدن در شب . یک روش سخت هم وجود دارد که شما میتوانید انجام دهید . ساعت خود را برای ساعت بین 4 تا 6 صبح تنظیم کنید تا از خواب بیدار شوید و 15 دقیقه بعد دوباره بخوابید . در ساعت 4 تا 6 صبح شما در همان مرحله ای از خواب هستید که فلج خواب رخ میدهد بنابراین با بیدار شدن و خوابیدن احتمال بوجود آمدن آن را کاهش میدهید .

درمان گیاهی فلج خواب

دم نوش های ضد بختک

استفاده از سنبل الطیب به صورت دم کرده یا مکمل . سنبل الطیب از هزاران سال پیش برای بالا بردن کیفیت خواب و سریع خوابیدن استفاده میشده است . فقط حواستان باشد که کودکان زیر 3 سال نباید آن را مصرف کنند .

عکس بختک

استفاده از گل ساعتی به صورت دم کرده یا مکمل . گل ساعتی باعث کاهش اضطراب و فشار خون میشود . اگر از قرص های کاهش فشار خون استفاده میکنید قبل از استفاده از گل ساعتی با دکتر خود مشورت کنید . در زمان حاملگی از گل ساعتی استفاده نکنید .

درمان بختک با بابونه

استفاده از بابونه به صورت دم کرده یا مکمل . یک خواب آور طبیعی مباشد که با کاهش اضطراب این کار را انجام میدهد . چای بابونه را برای بچه ها نیز میتوان استفاده کرد .

درمان بختک با طب سنتی

استفاده از بادرنجبویه به صورت دم کرده یا مکمل . این مکمل در افراد دارای دیابت و حامله نباید مصرف شود .

قرص ضد بختک

استفاده از مکمل ملاتونین . ملاتونین هورمون خواب میباشد که در هنگام خواب در بدن ترشح میشود . در ضمن میتوانید از مکمل 5 هیدروکسی تریپتوفان نیز استفاده نمایید . قبل از مصرف این قرص ها با پزشک مشورت کنید .

قرص درمان بختک

ماساژ دادن دستها با روغن اسطوخودوس . چند قطره روغن استوخودوس را با روغن هایی مثل : نارگیل یا بادام ترکیب کنید سپس دست و مچ دست را ماساژ دهید .

دیگر موارد موثر در ایجاد فلج خواب : 

سر ساعت خاصی بخوابید و ریلکس باشید .

انجام تمرینات ریلکسیشن ماهیچه در طول روز .

قبل از خواب به چیزهای خوب فکر کنید .

نکات و هشدارها

  • اگر خوابتان نمیبرد در رخت خواب نمانید ، بلند شوید و به کاری مشغول شوید و وقتیکه خوابتان گرفت بخوابید .
  • فلج خواب جزیی از خواب است بنابراین در صورت کم بودن آن نیازی به رسیدگی و درمان نخواهد داشت .

مقالات مرتبط با بی خوابی :

چگونه قرص خواب و اعصاب را ترک کنیم ؟

چگونه بی خوابی را درمان کنیم ؟

بهترین مواد طبیعی خواب آور + طرز تهیه 

5/5 - (1 امتیاز)

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.