از بین بردن خط روی ماشین

خط و خش‌های روی رنگ ماشین به علت‌های مختلف مانند : تصادفات ، افراد بی‌خرد ، بد پارک کردن یا مالیدن به‌جایی به وجود می‌آیند .

اگر خط و خش‌ها سطحی باشند ، به‌سادگی با خمیردندان می‌توانید ، آن‌ها را درست کنید . اگر مقداری عمیق‌تر باشند ، می‌توانید با استفاده از ضد خش‌های ماشین آن را از بین ببرید .

اگر خط عمق باشد ، راهکار آن رنگ زدن است که گفته خواهد شد ، اما اجرای آن مقداری سخت است !!!

از بین بردن خط و خش سطحی

انواع خط و خش ماشین

آشنایی با رنگ ماشین : ناخن خود را روی خط بکشید تا بفهمید که خط سطحی است یا عمقی ؟

اگر ناخن شما روی خط گیر نکرد ، یعنی خط سطحی است و می‌توان با خمیردندان آن را از بین برد .

اگر ناخن شما گیر کرد ، یعنی خط عمیق بوده و نیازمند استفاده از وسایل حرفه‌ای ( ضد خش یا رنگ ) است که در ادامه گفته خواهد شد .

از بین بردن خط بدنه ماشین

محل خط و خش را تمیز و خشک‌کنید . حتماً قبل از شروع خش‌گیری محل را خوب تمیز کنید ، زیرا مالیدن جرم و ذرات ریز ، در هنگام خش‌گیری ممکن است خط و خش را بدتر کند .

می‌توانید ماشین را کارواش برده یا خودتان بشورید .

شستن دستی ماشین : برای این کار اول‌ازهمه ماشین را آب بگیرید تا بیشترِ کثیفی و جرم‌ها از بین بروند ، سپس با استفاده از اسفنج و آب و صابون ، ماشین را تمیز کرده و دوباره آبکشی نمایید .

ضد خش بدنه ماشین

مقدار کمی خمیردندان روی دستمال مایکروفایبر نمدار بزنید . دستمال را فقط نمدار کنید ، سپس مقداری خمیردندان روی دستمال بزنید . میزان استفاده از خمیردندان به‌اندازه خط بستگی دارد .

خمیردندان‌های سفیدکننده عالی عمل می‌کنند ، اما شما می‌توانید با هر خمیردندانی خط و خش‌ها را از بین ببرید .

حتماً حواستان باشد که با دستمال مایکروفایبر این کار را انجام دهید تا مالیدن خمیردندان باعث آسیب بیشتر به رنگ ماشین شما نشود .

پولیش کردن ماشین

با حرکات چرخشی خمیردندان را روی خط بمالید . دستمال را با حرکات چرخشی روی خط و خش بمالید . این کار را تا زمانی که خمیردندان به‌خوبی روی سطح خط پخش شود ادامه دهید .

شما باید مقداری فشار وارد کنید ، اما حواستان باشد که میزان فشار نباید خیلی زیاد باشد .

شستشوی ماشین

خمیردندان اضافی را آبکشی نمایید . بعد از سابیدن محل خط و خش ، خمیردندان اضافی را به‌خوبی آبکشی نمایید . با شیلنگ روی محل آب بگیرید ، سپس با دستمال مایکروفایبر محل را خشک‌کنید .

البته با همان دستمال نمدار نیز می‌توانید اضافی خمیردندان را پاک‌کنید .

لکه گیری ماشین

این کار را تا 2 بار دیگر تکرار کنید . ممکن است شما به بیشتر از یک‌بار خش‌گیری با خمیردندان نیاز داشته باشید . محل را چک کنید و درصورتی‌که خط و خش‌ها هنوز باقی‌مانده بودند ، این کار را 1 تا 2 بار تکرار کنید .

هشدار : بیشتر از 3 بار این کار را تکرار نکنید ، زیرا ممکن است که به روکش رنگ ( لایه براق رنگ ) ماشین صدمه وارد کنید .

از بین بردن خط‌های عمیق

از بین بردن خط بدنه ماشین

محل خط و خش را تمیز و خشک‌کنید . حتماً قبل از شروع خش‌گیری محل را خوب تمیز کنید ، زیرا مالیدن جرم و ذرات ریز ، در هنگام خش‌گیری ممکن است خط و خش را بدتر کند .

می‌توانید ماشین را کارواش برده یا خودتان بشورید .

شستن دستی ماشین : برای این کار اول‌ازهمه ماشین را آب بگیرید تا بیشترِ کثیفی و جرم‌ها از بین بروند ، سپس با استفاده از اسفنج و آب و صابون ، ماشین را تمیز کرده و دوباره آبکشی نمایید .

ضد خش ماشین

محصولات از بین برنده خط و خش ماشین را خریداری کنید . شما می‌توانید این‌گونه محصولات را از لوازم‌یدکی‌ها تهیه بفرمایید . این محصولات معمولاً به‌صورت پک به فروش می‌رسند و دارای پد هستند که با همان پد می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید .

بهترین چیز برای ضد خش زدن روی ماشین ، استفاده از دستمال مایکروفایبر است ، زیرا نرم بوده و روی رنگ ماشین خط نمی‌اندازد .

بعضی از ضد خش‌ها با دستگاه‌های مکانیکی عرضه می‌شوند که می‌توانید با استفاده از آن‌ها خط و خش‌ها را از بین ببرید .

نظر مکانیک :

همچنین شما می‌توانید از قلم لک گیر استفاده کنید ، که رنگ خط و خش را مطابق با رنگ ماشینتان کند . این قلم‌ها برای خش و خش‌های ریز سطحی هستند و یک‌لایه روی رنگ می‌کشند ، اما زمانی که این خط عمیق باشد ، نمی‌توان از این روش استفاده کرد و محل رنگ شده خود را نشان می‌دهد .

طریقه استفاده از ضد خش ماشین

مقدار کمی ضد خط را روی دستمال بزنید . با توجه به میزان خط ، میزان استفاده از ضد خط و خش را تعیین کنید . ضد خش را روی دستمال مایکروفایبر یا دستمال نرم بزنید و سپس دستمال را تا کنید تا تمام آن را آغشته کند .

قبل از شروع به استفاده ، مطمئن شوید که ضد خش به‌طور مساوی روی دستمال پخش‌شده باشد .

پولیش کردن ماشین

دستمال را روی خط و اطراف آن بکشید . با حرکات چرخشی یا رفت و برگشتی ضد خش را روی خط بزنید . فقط از یکی از این روش‌ها استفاده کنید ، یعنی اول با حرکت چرخشی نزنید ، سپس از حرکت رفت و برگشتی استفاده کنید .

به مدت چند دقیقه این کار را انجام دهید ، تا ضد خش به‌خوبی پخش شود .

هشدار : حواستان باشد که از فشار کم تا متوسط استفاده کنید و فشار زیادی وارد نکنید .

طریقه استفاده از ضد خش

ضد خش را کاملاً پاک‌کنید . بعد از اتمام مالیدن ضد خش ، با دستمال مایکروفایبر تمیز ، تمامی ضد خشی که باقی‌مانده را خوب پاک‌کنید . با حرکات چرخشی به‌خوبی محل را جلا دهید .

نگذارید تا ضد خش روی ماشینتان بماند و روی آن خشک شود .

بهتر است دفترچه راهنمای ضدخشی که خریده‌اید را مطالعه کنید ، شاید روش پاک کردن خاصی داشته باشد .

از بین بردن خط و خش عمیق

در صورت نیاز 2 الی 3 بار این کار را تکرار کنید . ناحیه موردنظر را ببینید و بررسی کنید که هنوز روی آن خط و خش قابل‌رؤیتی وجود دارد یا خیر ؟ سپس اگر خط‌ها باقی‌مانده بودند این کار را 2 تا 3 بار دیگر تکرار کنید . حواستان باشد که بیشتر از 3 بار این کار را تکرار نکنید ، زیرا ممکن است به رنگ ماشین صدمه بزنید .

رنگ کردن خط‌های خیلی عمیق

این روش مخصوص حرفه‌ای‌ها است و ممکن است به ماشین خود صدمه بزنید ، بنابراین بااحتیاط این کار را انجام دهید .

خط عمیق بدنه ماشین

محل خط و خش را تمیز و خشک‌کنید . حتماً قبل از شروع خش‌گیری محل را خوب تمیز کنید ، زیرا مالیدن جرم و ذرات ریز موجود در هنگام خش‌گیری ممکن است خط و خش را بدتر کند . می‌توانید ماشین را کارواش برده یا خودتان بشورید .

روی محلی که می‌خواهید تعمیر کنید ، بیشتر تمرکز کنید . به‌خوبی روی آن آب بگیرید تا هرگونه جرم از لای خط و خش‌ها بیرون بیاید ، سپس محل را با آب و صابون شستشو دهید و آبکشی و خشک‌کنید .

از بین بردن سریع خط و خش

روی خط و خش سمباده بکشید . با این کار شما لایه آخری رنگ را از بین می‌برید . از سمباده 2000 به همراه دسته نگه‌دارنده استفاده کنید . به مدت 10 تا 15 ثانیه محل را سمباده زده و ناحیه را چک کنید تا ببینید که نیازی به بیشتر سابیدن هست یا خیر ؟

همیشه در راستای خط سمباده بزنید ، در غیر این صورت شما باعث برآمدن بیشتر خط شده که نیاز به تعمیر را افزایش می‌دهد ، خواهید شد .

برای چک کردن نتیجه کار ، منطقه موردنظر را آبکشی نمایید . این کار به شما اجازه می‌دهد تا بهتر کف ( ته ) خط را ببینید .

اگر خط عمیق‌تر از سطح 1 رنگ ( clear coat ) بود ، از سمباده 1500 استفاده کرده ، سپس از سمباده 2000 استفاده کنید تا خط‌های ایجادشده از سمباده را از بین ببرید .

حواستان باشد که کثیفی و جرم روی سمباده شما نباشد ، زیرا باعث ایجاد خط روی ماشین خواهد شد .

از بین بردن خط بدنه ماشین

محل را آبکشی و خشک‌کنید . هرگونه جرم و باقی‌مانده‌ای که از سمباده مانده را آبکشی نمایید . سپس با استفاده از دستمال مایکروفایبر سطح را تمیز کنید .

از دستمال کثیف و قدیمی استفاده نکنید ، زیرا ممکن است باعث بیشتر کردن خط و خش ماشین شود .

ضد زنگ بدنه ماشین

چندلایه ضدزنگ روی ناحیه‌ای که سمباده زدید بزنید . با استفاده از اسپری ضدزنگ محلی که سمباده زده‌اید را ضدزنگ بزنید . با حرکات رفت و برگشتی اسپری را بزنید ، سپس به مدت 5 تا 10 دقیقه صبر کنید تا خشک شود و دوباره 1 لایه دیگر بزنید . این کار را 3 بار انجام دهید .

سعی کنید ضدزنگی که با رنگ ماشین شما متناسب است انتخاب کنید . لازم نیست دقیقاً یکی باشد ، اما اگر نزدیک باشد می‌تواند کمک زیادی به شما کند .

رنگ کردن خط های عمیق

چندلایه رنگی که دقیقاً همرنگ ماشینتان است را روی ماشین بزنید . رنگی دقیقاً هم‌رنگ ماشینتان را خریداری کرده و روی محل موردنظر بزنید . حواستان باشد ، باید بین هر بار رنگ زدن 5 تا 10 دقیقه صبر کنید تا رنگ کاملاً خشک شود .

برای مطمئن شدن از همرنگ بودن اسپری رنگ و رنگ ماشین ، سعی کنید از شرکت تولیدکننده ماشین رنگ را خریداری کنید . باید سایه رنگ با رنگ ماشین شما یکی باشد .

واکس زدن ماشین

محل را واکس‌زده تا تعمیر رنگ به پایان برسد . یک واکس باکیفیت بالا درست‌شده از موم نخل یا کارنابا ( carnauba wax ) تهیه کنید . با استفاده از دستمال مایکروفایبر و با حرکت چرخشی آن را روی محل بزنید .

آن‌قدر به دستمال کشیدن ادامه دهید تا بدنه ماشین براق شود .

امتیاز شما به این محتوا post

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.