درست نخ دندان کشیدن

سلامت و تمیزی دندان فقط با مسواک زدن کامل نمیشود و حتما باید از نخ دندان روزی یک بار استفاده کرد . نخ دندان به مکانهایی که مسواک نمیتواند آنها را تمیز کند نفوذ کرده و کاملا دندان و لثه را تمیز میکند . اکثر افراد از نخ دندان استفاده نمیکنند زیرا آن را کار سختی میدانند و یا هنگام نخ دندان کشیدن دچار خونریزی لثه میشود اما با درست کشیدن نخ دندان میتوان از خونریزی لثه جلوگیری کرد . استفاده از مسواک های بین دندانی میتواند جایگزین خوب و راحتی برای نخ دندان باشد اما قدرت تمیز کردن به اندازه نخ دندان را ندارند .

انواع نخ دندان

راهنمای خرید نخ دندان مناسب . بعضی از مشخصه های نخ دندان سلیقه ای میباشد مانند : موم دار ، بدون موم ، طعم دار و بدون طعم که جزو مشخصات اصلی نخ دندان نیستند . به طور کلی نخ دندان به 2 نوع تقسیم میشوند :

نخ دندان نایلونی : این نخ دندان ها از رشته های در هم تنیده زیادی تشکیل شده اند که به 2 صورت موم دار و بدون موم عرضه میشوند .

نخ دندان بدون نایلون ( PTFE ) : این نخ دندان ها که به نوار دندان معروف هستند از یک رشته تشکیل شده اند و به سادگی بین محکم ترین مکان ها نیز نفوذ میکنند . نخ دندان های تک رشته ای یا نوار دندان از نخ دندان معمولی گرانتر هستند اما استفاده از آنها راحت تر است و کمتر به لثه ها آسیب میزنند و آنها را میبرند .

آموزش گام به گام استفاده از نخ دندن 

نخ دندان

43 الی 61 سانتی متر از نخ دندان را دور انگشت های وسط خود بپیچید . بیشتر مردم بعد از مسواک زدن دندان ها از نخ دندان استفاده میکنند اما اینکار اشتباه است . نخ دندان باید قبل یا وسط مسواک زدن استفاده شود تا موادی که از لای دندان ها بیرون می آید شسته شود و همچنین فلوراید بیشتری نیز به دندانها میرسد .

نخ دندان زدن

نخ دندان را بین 2 انگشت اشاره و شست خود قرار دهید . 7.5 تا 9 سانتی متر نخ دندان باید باقی بماند .

چگونه نخ دندان بکشیم

از انگشت شست برای دندان های بالایی استفاده کنید . از انگشت شست برای دندان های بالایی و از انگشت اشاره برای دندان های پایینی استفاده نمایید .

جایگزین نخ دندان

نخ دندان را مانند حرف C انگلیسی بین دندان ها قرار دهید . نخ دندان را 2 الی 3 میلیمتر داخل لثه ببرید و با حرکات بالا و پایین لای دندان ها را تمیز کنید . دندان های عقبی را با دقت بیشتری نخ دندان بکشید زیرا بیشترین پوسیدگی و مانده غذا در دندان های انتهایی هستند . در صورت تازه کار بودن امکان دارد که لثه خون بیاید اما با چند بار استفاده از نخ دندان و تکرار آن دیگر خون از لثه ها نمی آید . بین تمامی دندان ها را با نخ دندان روزی یکبار تمیز کنید .

بهترین مارک نخ دندان

از دیگر وسایل مربوطه به جای نخ دندان استفاده کنید . اگر با نخ دندان مشکل دارید میتوانید از دیگر وسایل مشابه نخ دندان استفاده نمایید . وسایلی مانند :

گیره دندان یکبار مصرف

گیره دندان چندبار مصرف

آب پاش دندان

دستگاه نگه دارنده نخ دندان

نخ دندان سوپر فلاس

نکات و هشدارها

در صورتی که خونریزی لثه ها ادامه پیدا کرد احتمالا باید دندان های خود را جرم گیری کنید .

در صورتیکه نخ دندان ریش ریش یا پاره میشود مشکلی در دندان وجود دارد مشکلاتی مانند :

پوسیدگی دندان

وجود جرم در آن ناحیه

بد پر کردن یا روکش کردن دندان

امتیاز شما به این محتوا post

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.