طریقه دم کردن قهوه

در صورتی که قهوه جوش ندارید میتوانید به سادگی قهوه ترک ، عربی و فرانسوی مورد نیاز خود را روی گاز و یا فقط با آب جوش درست کنید . در ابتدای این مقاله 3 روش برای دم کردن یا درست کردن قهوه گفته شده است ، و در ادامه مقاله 5 روش دیگر به صورت کامل آموزش داده و تشریح میشود . قبل از آموزش دم کردن قهوه ، به سوالی که ذهن بسیاری از افراد را به خود مشغول کرده است می پردازیم :

فرق بین قهوه فوری و قهوه چیست و کدام بهتر است ؟

قهوه فوری دارای کافئین کمتر و آکریل آمید بیشتر نسبت به قهوه معمولی میباشد و در کل به دلیل کالری کمتر قهوه فوری از قهوه معمولی سالم تر است . کافئین موجود در یک لیوان قهوه فوری 60 تا 80 میلیگرم و کافئین موجود در قهوه 60 تا 120 میلیگرم میباشد . همچنین قهوه های فوری بدون کافئین نیز وجود دارند که از تمام قهوه ها سالم تر هستند .

برای آموزش درست کردن قهوه فوری مطالعه مقاله ” طرز تهیه درست قهوه فوری ” را میتوانید مطالعه بفرمایید .

روش اول : با استفاده از آب جوش و یک ظرف اضافی

دم کردن قهوه روی گاز

آب را بگذارید تا جوش بیاید . به نسبت مقدار مورد نیاز قهوه ( یک یا چند لیوان ) آب را روی گاز یا داخل مایکروویو تا نزدیک به جوش آمدن گرم کنید . حدود 90 تا 96 درجه سانتی گراد عالی است . به ازای هر نفر 250 میلی لیتر آب بگذارید تا بجوشد .

تهیه قهوه ترک روی گاز

قهوه مورد نیاز را آماده کنید . به ازای هر لیوان 250 میلی لیتری 1 تا 2 قاشق غذاخوری ( 10 گرم ) قهوه مورد نیاز میباشد . قهوه را داخل یک ظرف دیگر بریزید .

طرز تهیه قهوه

آب داغ را اضافه کنید . آب داغ را مستقیما روی قهوه بریزید سپس 3 دقیقه صبر کنید . البته بعضی از قهوه ها باید مدت بیشتری بمانند. .

طرز تهیه قهوه فرانسه

قهوه را صاف و سرو کنید . قهوه را از یک فیلتر چای یا قهوه رد کنید تا تفاله های آن گرفته شود و داخل ماگ یا استکان سرو کنید . نسبت به سلیقه میتوانید بعد از این مرحله خامه و شکر به آن اضافه کنید .

روش دوم : تهیه قهوه داخل قهوه جوش

طرز تهیه قهوه با شیر

آب و قهوه را مخلوط کنید . به ازای هر نفر 1 تا 2 قاشق غذاخوری و 1 لیوان آب داخل تابه یا شیر داغ کن بریزید سپس مقداری هم بزنید .  به ازای هر نفر 250 میلی لیتر آب بگذارید تا بجوشد .

درست کردن قهوه

قهوه را جوش بیاورید . زیر گاز را روشن کنید و روی شعله نرمال قرار دهید . تا به جوش آمدن قهوه آن را هم بزنید .

تهیه قهوه بدون دستگاه

2 دقیقه بگذارد بجوشد . بعد از به جوش آمدن به مدت 2 دقیقه بگذارید بجوشد سپس گاز را خاموش کنید تا تفاله های قهوه ته نشین شود .

تهیه قهوه

قهوه را سرو کنید . به آرامی و با دقت قهوه را بریزید تا از ریختن تفاله ها ( درد ) به داخل ماگ یا استکان جلوگیری کنید .

روش سوم : با استفاده از فیلتر قهوه 

دم کردن قهوه روی گاز

آب را بگذارید تا جوش بیاید . به نسبت مقدار مورد نیاز قهوه ( یک یا چند لیوان ) آب را روی گاز یا داخل مایکروویو تا نزدیک به جوش آمدن گرم کنید . حدود 90 تا 96 درجه عالی است .

درست کردن قهوه در خانه

قهوه را داخل فیلتر قهوه بریزید . 2 قاشق غذاخوری ( 10 گرم ) قهوه را داخل فیلتر قهوه بریزید سپس آن را سفت کنید و داخل ماگ یا استکان قرار دهید . در صورت نداشتن فیلتر قهوه میتوانید از هر وسیله تمیزی که قهوه از آن عبور نمیکند استفاده کنید .

تهیه قهوه با قوری

آب داغ روی قهوه بریزید . آب داغ را مستقیما روی فیلتر قهوه بریزید .

طرز تهیه شیر قهوه خوشمزه

3 تا 4 دقیقه بگذارید تا بماند . برای قهوه معمولی 2 تا 3 دقیقه و برای قهوه غلیظ 4 تا 5 دقیقه بگذارید تا بماند سپس بنوشید .

درست کردن قهوه

در ادامه 5 روش ساده و تخصصی دیگر برای درست کردن قهوه را توضیح میدهیم که شما می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید . البته فوت‌وفن‌هایی نیز دارند که می‌توان با رعایت آن‌ها قهوه‌ای خوش‌طعم و عطر درست کرد .

باید بدانید که عموما 3 نوع پودر قهوه داریم :

قهوه کاملا آسیاب یا پودر شده = finely-ground

قهوه نیمه آسیاب یا پودر شده = medium-ground

قهوه درشت آسیاب شده = coarsely-ground

اگر دستگاه قهوه ساز یا قهوه‌جوش ندارید ، نگران نباشید ، شما هنوز می‌توانید از نوشیدن یک فنجان قهوه عالی لذت ببرید ، البته درست کردن قهوه با استفاده از قهوه ساز و قهوه جوش نیز آموزش داده میشود .

درست کردن قهوه با فرنچ پرس

دم کردن قهوه

به میزان کافی قهوه نیمه آسیاب شده داخل فرنچ پرس بریزید . درب ظرف را برداشته و 2 قاشق غذاخوری ( 14 گرم ) قهوه نیمه آسیاب شده برای هر نفر بریزید .

از قهوه با آسیاب درشت استفاده نکنید ، زیرا ممکن است تفاله آن در فرنچ پرس گیرکرده و تمیز کردن آن را سخت کند .

از قهوه کاملاً پودر شده هم استفاده نکنید ، زیرا ممکن است از فیلتر رد شده و وارد قهوه شما شود .

روش آسان دم کردن قهوه

آب جوش را داخل فرنچ پرس بریزید . آب را کاملاً بجوش بیاورید ، سپس به مدت 10 ثانیه زیر آن را خاموش کنید . 240 میلی‌لیتر به ازای هر فنجان قهوه ، آب جوش به ظرف اضافه کنید ، سپس مقداری مخلوط را هم بزنید .

دم کشیدن قهوه

درب فرنچ پرس را گذاشته و تا وسط آن را فشار داده و ببرید . مقداری آن را فشار دهید که فیلتر آن تا روی سطح آب برسد و آن را تا انتها فعلاً نبرید .

درست کردن قهوه در خانه

3 تا 4 دقیقه صبر کنید ، سپس دسته را تا انتها فشار دهید . با یکدست فنجان را گرفته و با دست دیگر دسته را تا انتها و به‌آرامی فشار دهید تا به کف برسید .

علت بد شدن طعم قهوه

قهوه را در فنجانی ریخته و بنوشید . اگر تمایل داشته باشید می‌توانید با شیر و شکر به قهوه خود طعم دهید . حتماً بعد از درست کردن قهوه ، فرنچ پرس را با آب و مایع ظرف‌شویی ملایم بشورید .

بگذارید تا اجزای فرنچ پرس ( لیوان و پمپ ) آن به‌صورت باز و جدا خشک شوند . تا قبل از خشک شدن کامل آن را اسمبل ( جمع ) نکنید .

درست کردن با فیلتر قهوه

فیلتر قهوه

فیلتر قهوه را داخل دهانه ماگ بگذارید . فیلتر کاغذی قهوه شبیه به یک قیف یا نعلبکی بزرگ می‌ماند . این فیلتر مانند فیلترهای دستگاه‌های قهوه ساز است که البته این‌ها یک‌بارمصرف هستند . این فیلترها در بازار موجود هستند و به‌راحتی می‌توانید آن را تهیه کنید .

فیلتر اصلی قهوه

1 قاشق غذاخوری ( 7 گرم ) پودر قهوه را داخل فیلتر بریزید . برای داشتن طعم قوی‌تر 2 قاشق غذاخوری ( 14 گرم ) پودر قهوه نیز می‌توانید استفاده کنید . می‌توانید از پودر قهوه آماده استفاده کنید ، اما استفاده از آسیاب کردن دانه‌های تازه قهوه می‌توانید طعم و بوی بهتری به قهوه بدهید .

قهوه جوش

به میزان کافی آب جوش روی فیلتر قهوه بریزید تا در آن غوطه‌ور شود . آب را کاملاً جوش بیاورید ، آب جوش را از روی حرارت برداشته و 10 ثانیه بگذارید تا بماند ، سپس به میزان کافی آب جوش روی فیلتر بریزید تا قهوه کاملاً در آن غوطه‌ور شود .

ماگ را کاملاً پر نکنید و فقط تا جایی که قهوه اشباع شود آب بریزید . در این زمان باید مقداری حباب روی قهوه تشکیل شود .

درست کردن قهوه

بقیه آب را اضافه کنید . کلاً 180 میلی‌لیتر آب اضافه کنید . حواستان باشد که آب را آرام به قهوه اضافه کنید تا سرریز نشود .

شیر قهوه

فیلتر را برداشته و قهوه را سرو کنید . بعدازاینکه ماگ پر شد ، فیلتر را بردارید . فیلتر به همراه دانه‌های قهوه را بیرون بریزید . می‌توانید مقداری خامه و شکر به قهوه اضافه کنید ، سپس آن را بنوشید .

بعد از درآوردن فیلتر سریعاً آن را دور بی اندازید ، زیرا می‌تواند باعث لک شدن شود که پاک کردن آنها سخت است .

درست کردن با دستگاه قهوه ساز

دستگاه قهو ساز

چه میزان آب داخل دستگاه بریزیم ؟ میزان آب بستگی به تعداد قهوه‌ای که می‌خواهید سرور کنید دارد . عموماً شما نیازمند 180 میلی‌لیتر آب به ازای هر فنجان قهوه هستید .

از آب تصفیه‌شده یا آب‌معدنی استفاده کنید ، از آب شیر ، مقطر یا نرم شده استفاده نکنید .

اگر دستگاه قهوه ساز شما میزان پیشنهاد آب بیشتر داشت ، از آن پیروی کنید ، زیرا بعضی از دستگاه‌های قهوه ساز مقداری آب در هنگام تبخیر از دست می‌دهند .

فیلتر قهوه ساز

در صورت نیاز ، فیلتر کاغذی داخل دستگاه بگذارید . درب دستگاه را باز کنید و اگر دستگاه شما دارای فیلتر ( توری فلزی ) بود که هیچ ، اما در غیر این صورت فیلتر کاغذی داخل آن بگذارید .

فیلترهای قهوه انواع مختلفی دارند ، بنابراین در هنگام خرید نوعی را انتخاب کنید که با دستگاه شما سازگار باشد .

اگر دستگاه قهوه ساز شما دارای فیلتر است ، نیازی به گذاشتن فیلتر ندارید ، زیرا فیلتر خود دستگاه تفاله‌های قهوه را می‌گیرد .

فیلتر یکبار مصرف قهوه ساز

قهوه را داخل فیلتر بریزید . 1 قاشق غذاخوری ( 7 گرم ) عموماً کافی است ، اما اگر قهوه با طعم قوی دوست دارید 2 قاشق غذاخوری ( 14 گرم ) قهوه بریزید .

استفاده از قهوه کاملاً آسیاب شده ، درشت یا ریز به سلیقه شما بستگی دارد .

برای داشتن طعمی بهتر ، پیشنهاد می‌شود تا دانه‌های کامل قهوه را تهیه‌کرده و خودتان آن را آسیاب کنید .

دم کردن قهوه با قهوه جوش

قهوه را دم‌کنید !!!

فیلتر را سرجای خود گذاشته یا درب دستگاه را ببندید که به قهوه ساز شما بستگی دارد . قهوه ساز را روشن کنید و صبر کنید تا دم کشیدن تمام شود . زمان اتمام این کار بستگی به میزان آبی که داخل مخزن ریخته‌اید دارد . عموماً این پروسه 5 دقیقه طول می‌کشد .

به صدای افتادن قطره دقت کنید ، هر زمان که چکیدن قطره تمام شد ، قهوه دم کشیده است .

دستگاه قهوه ساز

قهوه ساز را خاموش کنید و فیلتر آن را دربیاوید . بعضی از قهوه سازها خودکار خاموش می‌شوند ، اما بعضی از آن‌ها نه . بعد از خاموش کردن ، فیلتر را درآورده و تفاله‌های قهوه را دور بریزید .

در هنگام باز کردن مراقب باشید ، زیرا بعضی از دستگاه‌ها بخار داغی از آن‌ها خارج می‌شود . سعی کنید بعد از خالی کردن تفاله‌ها فیلتر را بشورید تا از لک شدن و ماندن قهوه در آن جلوگیری کرده باشید .

بهترین طعم قهوه

قوری را برداشته و قهوه را سرو کنید . با توجه به سلیقه خود می‌توانید قهوه خالی یا به همراه خامه ، شکر و/یا شکلات میل کنید .

اگر گیاه‌خوار هستید یا عدم تحمل لاکتوز دارید ، شیر غیر لبنی مانند : شیر سویا ، بادام یا نارگیل را امتحان کنید . البته از کافی میت نیز می‌توانید استفاده کنید .

حواستان به خامه‌ها و طعم‌دهنده‌هایی که اضافه می‌کنید باشد ، زیرا بعضی از آن‌ها دارای شکر هستند و نباید دوباره به قهوه خود شکر اضافه کنید .

نگذارید قهوه زیاد بماند ، به‌غیراز سرد شدن ، این کار می‌تواند طعم قهوه را خراب کند .

درست کردن قهوه با قهوه‌جوش

قهوه جوش

فیلتر قهوه‌جوش را برداشته و آب جوش داخل آن بریزید . فیلتر قهوه‌جوش را برداشته و آب داخل قهوه‌جوش ریخته و بگذارید تا به جوش بیاید . برای گرفتن بهترین نتیجه از آب تصفیه‌شده یا آب‌معدنی استفاده کنید .

درست کردن قهوه با قهوه جوش

فیلتر را داخل قهوه‌جوش گذاشته و قهوه سایز متوسط را داخل آن بریزید . به ازای هر 180 میلی‌لیتر آب 1 تا 2 قاشق غذاخوری ( 7 تا 14 گرم ) قهوه داخل قهوه‌جوش بریزید . بعد از ریختن قهوه در فیلتر ، مقداری قهوه را فشار دهید و به سمت پایین برود .

قهوه جوش

فیلتر قهوه‌جوش را سر جای خود بگذارید . حواستان باشد که دمای بالای ظرف باعث سوختنتان نشود . با دستمالی آن را نگه‌داشته و این کار را انجام دهید .

درست کردن قهوه روی گاز

قهوه‌جوش را روی دمای متوسط روی گاز قرار دهید . قهوه‌جوش را روی گاز با شعله متوسط قرار دهید و اجازه دهید تا داغ شود . درب آن را باز بگذارید ، با این کار می‌توانید ببینید که پروسه دم کردن در چه مرحله‌ای بوده و چه زمانی باید آن را بردارید .

حواستان به دسته آن باشد تا روی حرارت نباشد و داغ نشود .

دم کردن قهوه

چه زمانی قهوه‌جوش را برداریم ؟

بعدازاینکه آب جوش آمد ، قهوه شروع به پر شدن در قسمت بالایی می‌شود . اول تیره است ، سپس شروع به روشن شدن می‌کند . درزمانی که قهوه کم‌رنگ یا طلایی شد ، قهوه آماده است .

کل پروسه باید حدوداً 5 دقیقه طول بکشد ، اما ممکن است کمتر یا بیشتر نیز به طول بی انجامد .

سرو کردن قهوه

درب قهوه‌جوش را گذاشته و قهوه را داخل ماگ بریزید . می‌توانید مقداری خامه و شکر به قهوه اضافه کنید ، سپس آن را بنوشید . فقط حواستان باشد که در این روش قهوه‌جوش داغ بوده و می‌تواند شمارا بسوزاند ، بنابراین بااحتیاط این کار را انجام دهید .

درست کردن قهوه بدون قهوه ساز و فیلتر

درست کردن فیلتر قهوه خانگی

ماگ را با پارچه‌ای بپوشانید . از هر نوع پارچه‌ای می‌توانید استفاده کنید . اگر پارچه قوام کافی نداشت آن را تا کنید تا مقاومت آن زیاد شود .

بستن فیلتر قهوه

با گیره کاغذ یا لوازم مشابه آن را ایمن کنید . حداقل از 2 عدد گیره باید استفاده کنید ، اما 4 عدد نتیجه بهتری به همراه خواهد داشت . همچنین می‌توانید با استفاده از کش ، پارچه را دور ماگ ببندید .

تشخیص قهوه خوب

قهوه نیمه آسیاب شده را داخل پارچه بریزید . 1 قاشق غذاخوری ( 7 گرم ) پودر قهوه را داخل پارچه بریزید . برای داشتن طعم قوی‌تر 2 قاشق غذاخوری ( 14 گرم ) پودر قهوه نیز می‌توانید استفاده کنید . می‌توانید از پودر قهوه آماده استفاده کنید ، اما استفاده از آسیاب دانه‌های قهوه تازه می‌توانید طعم و بوی بهتری به قهوه بدهید .

از قهوه کاملاً پودر شده استفاده نکنید زیرا ممکن است از پارچه رد شده و وارد قهوه شود .

از قهوه درشت نیز استفاده نکنید ، زیرا ممکن است داخل دستمال گیر کند .

بهترین دمای آب برای قهوه

دمای آب چه میزان باشد ؟ آب باید بین 91 تا 97 درجه سانتی‌گراد باشد ، اگر نمی‌توانید دمای آن را اندازه‌گیری کنید ، بعد از به جوش آمدن آب 30 ثانیه صبر کنید ، سپس از آن استفاده کنید .

شما نباید از آب خیلی داغ استفاده کنید ، زیرا باعث خراب کردن طعم قهوه می‌شوید .

دم کردن راحت قهوه

به‌تدریج آب را روی دستمال بریزید . به مقدار کافی آب بریزید تا قهوه را کاملاً پوشش دهد . 30 ثانیه صبر کنید ، سپس نصف آب را بریزید ، دوباره 30 ثانیه صبر کنید ، سپس بقیه آب را در 4 بخش دیگر بریزید .

همه آب را یک‌باره نریزید ، زیرا منجر به سرریز شدن و بیرون ریختن قهوه می‌شود .

درست کردن سریع قهوه

صبر کنید تا آب تخلیه شود ، سپس قهوه را سرو کنید . حدوداً 2 دقیقه طول می‌کشد تا قهوه آماده شود و آب از قهوه جدا شود ، بعدازاین کار دستمال را برداشته و در صورت تمایل خامه یا شکر به آن اضافه کنید و سریعاً آن را بنوشید .

تفاله‌های قهوه ر سریعاً بیرون بریزید و دستمال را آبکشی نمایید . باید بدانید که قهوه می‌تواند دستمال را لک کند .

چگونه طعم قهوه را خوب کنیم ؟

راه تشخیص قهوه خوب

دانه‌های قهوه تازه بوداده شده و باکیفیت بالا تهیه کنید . انواع مختلفی از دانه‌های قهوه وجود دارند که از درخت‌ها و کیفیت‌های متفاوتی تهیه‌شده‌اند .

قهوه‌های آسیاب شده را می‌توانید خریداری و استفاده کنید ، اما دانه‌های قهوه که خودتان آسیاب می‌کنید طعم بهتری دارند . فقط به‌اندازه‌ای که می‌خواهید دم‌کنید قهوه را آسیاب کنید . قهوه آسیاب شده خیلی سریع‌تر تازگی خود را از دست می‌دهد .

طرز صحیح نگهداری قهوه

دانه‌های قهوه را به‌درستی نگه‌دارید و تا 1 هفته مصرف کنید . دانه‌های قهوه را در دمای اتاق و در ظرفی دربسته که هوا داخل آن نفوذ نمی‌کند ( ترجیحاً شیشه یا سرامیک ) ، قرار دهید . قهوه را داخل یخچال یا فریزر نگه‌داری نکنید ، این کار باعث جذب رطوبت و بو می‌شود .

اگر مجبورید قهوه را داخل فریز بگذارید ، ظرف مدت 3 تا 5 ماه آن را مصرف کنید .

اگر دانه‌های قهوه تازگی خود را از دست دادند آن‌ها را دور نریزید ، می‌توانید از آن‌ها به‌عنوان لایه‌بردار پوست استفاده کنید .

انتخاب فیلتر قهوه مناسب

از فیلتر باکیفیت بالا استفاده کنید . فیلترهای ( Oxygen-bleached ) و بدون کربن خوب هستند . همچنین شما می‌توانید از فیلترهایی با عمر بیشتر و باروکش طلایی استفاده کنید . از فیلترهای ارزان استفاده نکنید ، زیرا روی طعم قهوه تأثیر می‌گذارند .

بعضی‌اوقات فیلترهای کاغذی باعث ایجاد طعم کاغذ در قهوه می‌شوند . برای جلوگیری از این کار ، قبل از استفاده از آن‌ها روی آن آب جوش خالی بگیرید .

آب مناسب قهوه

از آب تصفیه‌شده یا آب‌معدنی استفاده کنید . از آب شیر استفاده نکنید ، مگر اینکه مطمئن باشید که آب شهرتان کیفیت خوبی دارد . اگر می‌خواهید از آب شیر استفاده کنید ، چند ثانیه آن را باز بگذارید ، سپس کتری را پر کنید و مطمئن شوید که آب سرد است .

از آب مقطر یا نرم شده استفاده نکنید ، استفاده از این نوع آب‌ها باعث بد شدن طعم قهوه می‌شود .

درست کردن قهوه روی گاز

مطمئن باشید که آب مورداستفاده به‌اندازه کافی داغ بوده و در درمای مناسب باشد . دمای آب باید بین 91 تا 97 درجه سلسیوس باشد . آب خیلی داغ و خیلی سرد می‌تواند طعم قهوه را از بین ببرد .

اگر از دستگاه قهوه ساز استفاده نمی‌کنید ، آب را به جوش بیاورید ، سپس 30 تا 60 ثانیه صبر کنید ، سپس آن را روی قهوه بریزید .

درست کردن اصولی قهوه

سریعاً بعد از دم کشیدن قهوه ، آن را سرو کنید . هرچقدر بیشتر صبر کنید ، طعم قهوه کمتری را شاهد خواهید بود . اگر قهوه را داخل فلاکس نگهداری می‌کنید ، مطمئن شوید که تا 1 ساعت بعد آن را می‌نوشید .

هرچقدر قهوه بیشتر بماند ، طعم آن بدتر خواهد شد .

تلخ شدن طعم قهوه

قهوه ساز را تمیز نگه‌دارید . قوری و فیلتر را با آب داغ آبکشی نمایید . آن را با دستمال تمیز خشک کرده ، سپس آن را سرهم کنید . این کار باعث جلوگیری از جرم گرفتن و گیرکردن قهوه و کافه اویل ( روغن قهوه ) در آن می‌شود ، که می‌تواند قهوه‌های بعدی را تلخ کند .

ماهی یک‌بار قهوه ساز را با سرکه تمیز کنید ، سپس به‌خوبی آبکشی نمایید .

نکات مهم

1 – اگر شیرینی دوست هستید ، مقداری شکلات یا شکر به قهوه اضافه کنید .

2 – طعم قهوه به عوامل زیادی مثل زیر بستگی دارد :

  • مکان رشد قهوه
  • میزان رشد آن
  • نوع درخت قهوه
  • چگونگی خشک‌کردن ، فرآوری و بو دادن آن

3 – در صورت امکان ؛ دانه‌های قهوه را خریده و در خانه آسیاب کنید . این کار باعث میشود تا بهترین طعم قهوه را شاهد باشید .

4 – قبل از مصرف ، فیلتر را دوباره تمیز کنید تا از بد شدن و تلخ شدن طعم قهوه جلوگیری کرده باشید .

5 – دانه‌های قهوه درصورتی‌که در ظرف در بسته نگه‌داری نشوند ، کیفیت آنها پایین می‌آید . سعی کنید ظرف خوبی برای نگه‌داری قهوه انتخاب کنید که هوا در آن نفوذ نکند .

امتیاز شما به این محتوا post

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.