آبله‌مرغان

اگر فرزندتان مبتلابه آبله‌مرغان شده است، احتمالاً بسیار ابراز ناراحتی می‌کند. درحالی‌که آبله‌مرغان به‌طورکلی خودبه‌خود و بدون دارو درمان می‌شود، روش‌های مختلفی وجود دارد که می‌توانید کودک خود را درحالی‌که بدنش با ویروس مبارزه می‌کند، راحت‌تر کنید. در خصوص راهکارهایی که برای راحتی فرزندتان می‌توانید انجام دهید، روش‌های درمانی طبیعی‌ای وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها برای تسکین خارش، درمان تاول‌ها و برطرف شدن زخم‌ها استفاده کنید. اگر علائم بیماری فرزندتان وخیم است و یا یکی از اعضای خانواده شما سیستم ایمنی ضعیفی دارد، بایستی به دنبال مراقبت‌های پزشکی باشید.

درمان‌های پایه‌ای

واگیر آبله‌مرغان

کودک خود را به مدرسه نفرستید. اگر کودک شما مبتلابه آبله‌مرغان است، به‌راحتی می‌تواند آن را به افرادی که تابه‌حال به این بیماری مبتلا نشده و واکسن نزده‌اند، سرایت دهد. به همین دلیل، بسیار مهم است که بجای رفتن به مدرسه، در خانه بماند. همچنین، بسیار مهم است که فرزند شما به‌اندازه کافی استراحت کرده و آب بنوشد تا سریع‌تر بهبود یابد. فیلم موردعلاقه فرزند خود را بگذارید و در صورت امکان او را روی کاناپه یا تخت بخوابانید.

به‌محض پدیدار شدن تاول‌ها، کودک خود را حداقل تا 7 روز در خانه نگه‌دارید.

همچنین، تاول‌ها را تحت نظر داشته باشید، پس از خشک شدن تاول‌ها، فرزندتان می‌تواند به مدرسه بازگردد. این پروسه بیش از 7 روز طول می‌کشد.

مصرف مایعات

مطمئن شوید که فرزندتان آب کافی نوشیده است. بسیار مهم است که فرزندتان مقدار کافی مایعات بنوشد، خصوصاً زمانی که تب دارد یا احساس بیماری می‌کند. به فرزند خود مقادیر کافی آب ساده بدهید. برای تشویق کودک خود به نوشیدن آب بیشتر، از یک فنجان یا بطری سرگرم‌کننده استفاده کنید.

موادغذایی مفید برای آبله‌مرغان

به فرزند خود غذاهای نرم بدهید که به‌راحتی قابل‌هضم باشند. متأسفانه، تاول‌های آبله‌مرغان می‌توانند در داخل گلو نیز پدیدار شوند. در این صورت، فرزندتان در بلع غذا مشکل خواهد داشت. به همین دلیل، به فرزند خود غذاهای نرمی بدهید که مناسب گلو و سیستم گوارشی او باشد. غذاهای نرم عبارت‌اند از:

1 – انواع سوپ‌ها: سوپ جوجه ساده می‌تواند برای گلو مناسب باشد.

2 – انواع بستنی‌ها و ماست یخ‌زده

3 – ماست، پودینگ و پنیر محلی

4 – نان نرم

5 – از غذاهای تند بپرهیزید، زیرا باعث بدتر شدن تاول‌ها می‌شوند.

گرفتن ناخن

ناخن‌های فرزند خود را کوتاه کنید تا پوست خود را زخم نکند. اگرچه ممکن است عجیب به نظر برسد، اما بسیار مهم است که ناخن‌های فرزند خود را کوتاه کنید تا در صورت خاراندن تاول‌ها، آن‌ها را زخم نکند. اگرچه بایستی تا حد امکان از خاراندن تاول‌ها خودداری کنند، با کوتاه کردن آن‌ها مطمئن خواهید بود که تاول‌ها خراشیده نخواهند شد. اگر تاول‌ها زخم شوند، بیشتر در معرض عفونت قرار می‌گیرند.

اگر نوزاد شما مبتلابه آبله‌مرغان است، دستان او را با دستکش بپوشانید تا تاول‌ها زخمی نکند.

دارو برای آبله‌مرغان

در صورت تب کردن فرزندتان، به او استامینوفن دهید. استامینوفن مسکن درد است و تب را کاهش می‌دهد. این دارو به‌طور موقت عوارض ناشی از بیماری را که تب و کم‌اشتهایی است، تسکین می‌دهد. بااین‌حال، همیشه قبل از دادن هرگونه دارو به فرزند خود، با پزشک مشورت کنید.

دوز خوراکی این دارو برای کودکان، بستگی به سن و وزن آن‌ها دارد. به دستورالعمل‌های درج‌شده بر روی دارو یا توصیه‌های پزشک توجه کنید.

هرگز به کودک خود آسپیرین ندهید. در موارد نادر، آسپیرین می‌تواند موجب واکنش‌های مرگ‌آور به نام سندروم ری در کودکان زیر 18 ماه شود.

سندروم ری یا نشانگان ری (انگلیسی: Reye’s syndrome‎) نوعی انسفالوپاتی پیشرونده سریع است.[۱] نشانه‌های آن عموماً استفراغ، کاهش هوشیاری، تشنج یا حمله‌های عصبی، تغییرات شخصیتی و گیجی را شامل می‌شود.

برای تسکین خارش، از آنتی‌هیستامین‌ها استفاده کنید. تاول‌ها و بثورات پوستی ناشی از آبله‌مرغان، باعث ایجاد ناراحتی‌های زیادی در فرزندتان خواهند شد. آنتی‌هیستامین‌های بدون نسخه مانند بنادریل، با کاهش ورم تاول‌ها، به تسکین خارش کمک می‌کنند. همچنان قبل از دادن آنتی‌هیستامین‌ها به فرزند خود، ابتدا با پزشک مشورت کنید.

همیشه به دستورالعمل‌های مربوط به دوز مصرفی دارو توجه کنید.

کرم برای آبله‌مرغان

اگر کودک شما در معرض عوارض خطرناک این بیماری قرار دارد، نسخه‌ای از داروی آسیکلوویر را تهیه کنید. داروی ضدویروسی آسیکلوویر (با نام تجاری زوویراکس)، سرعت انتشار ویروس آبله‌مرغان را پایین آورده و علائم ناشی از آن مانند تاول و بثورات پوستی را کاهش می‌دهد. این درمان را بایستی از 24 تا 48 ساعت پس از پدیدار شدن تاول‌ها شروع کرد. برای تهیه این دارو، نیاز به نسخه متخصص کودکان خود دارید. آسیکلوویر به‌صورت کرم نیز وجود دارد.

درمان خارش و تاول‌ها با روش‌های خانگی

کرم مخصوص آبله‌مرغان

از لوسیون کالامین بر روی پوست بمالید. لوسیون کالامین، پمادی است که می‌توانید بر روی تاول‌های کودک خود بمالید. بهتر است قبل از استعمال این لوسیون، کودک خود را به حمام ببرید. این لوسیون خاصیت خنک‌کنندگی دارد که ناراحتی‌های ناشی از تاول‌ها را قابل‌تحمل‌تر کرده و به کودک شما کمک می‌کند تا بتواند شب بخوابد.

مقدار کمی از لوسیون را بر روی تاول‌ها قرار داده و آن‌ها را به‌آرامی مالش دهید.

درمان فوری آبله‌مرغان

در هر زمان، یک‌تکه یخ را به مدت 10 دقیقه بر روی تاول‌ها مالش دهید. اگر فرزندتان ابزار ناراحتی زیادی می‌کند، برای تسکین خارش تاول‌ها می‌توانید یک‌تکه یخ بر روی آن‌ها بمالید. یخ آن ناحیه را بی‌حس کرده، بنابراین خارش و ورم تاول‌ها فروکش می‌کند.

بهبود آبله‌مرغان

از کودک خود بخواهید که حمام و دوش آب سرد بگیرد. غوطه‌ور شدن در آب‌خنک به مدت ده دقیقه، می‌تواند به تسکین خارش پوست کودک کمک کند و درحالی‌که احساس بیماری می‌کند، باعث راحت‌تر شدن او می‌شود. اگر فرزندتان تمایلی به آب‌خنک ندارد، می‌توانید از حمام یا دوش آب گرم استفاده کنید.

بااین‌حال، به فرزندتان اجازه ندهید دوش آب داغ بگیرد، زیرا آب داغ پوست را خشک کرده و خارش تاول‌ها را بدتر می‌کند.

آبله‌مرغان کودکان

کودک خود را به حمام جوی دوسر ببرید. جوی دوسر، خارش پوست فرزندتان را تسکین می‌دهد. پروتئین، چربی‌ها و قند موجود در آرد جوی دوسر، موجب محافظت و آب‌رسانی پوست شده و تحمل ناراحتی‌های ناشی از تاول‌ها آسان‌تر می‌کند. در صورت امکان، از بلغور جوی دوسر کلوئیدی استفاده کنید، زیرا با آسیاب ریز شده است. برای درست کردن حمام بلغور جو دوسر به موارد زیر توجه کنید:

با استفاده از غذا ساز یا مخلوط‌کن، دو استکان (180 گرم) بلغور جوی دوسر را آسیاب کنید تا پودر نرمی به دست آید. اگرچه این کار ضرورتی ندارد، اما هنگام درست کردن حمام، باعث می‌شوند آب وان را به خود جذب کند.

شیر آب گرم را بازکرده و جوی دوسر را به داخل آن بریزید. آن را مخلوط کرده و اجازه دهید به مدت 15 دقیقه باقی بماند.

از فرزند خود بخواهید به مدت 20 تا 30 دقیقه درون وان دراز بکشد. به کودک خود کمک کنید تا بعد از حمام خود را خشک کند.

تاول آبله‌مرغان

کودک خود را به حمام جوش‌شیرین ببرید. جوش‌شیرین یک ماده خنثی‌کننده اسید طبیعی است، بدین معنی که می‌تواند به تسکین خارش پوست فرزندتان کمک کند. برای درست کردن حمام جوش‌شیرین به موارد زیر توجه کنید:

شیر آب گرم را بازکرده و یک استکان (221 گرم) جوش‌شیرین را به ازای هر عمق 2.5 سانتی آب گرم، حل کنید. مخلوط را هم بزنید و سپس اجازه دهید کودک شما حدود 15 دقیقه در وان دراز بکشد. کودک خود را با یک حوله تمیز خشک کنید، اما مراقب باشید پوست مالیده نشود، زیرا موجب تحریک شدن تاول‌ها می‌شود.

داروی گیاهی آبله‌مرغان

از عسل با گرید (درجه) پزشکی بر روی تاول‌ها بمالید. خواص ضد باکتریایی و قند موجود در عسل، به تسکین خارش تاول‌ها کمک کرده و بهبودی کودک شما را سرعت می‌بخشد. از عسل مانوکا به‌جای عسل‌های فراوری‌شده موجود در بازار استفاده کنید.

دستان خود را با آب گرم و صابون بشویید. سه بار در روز، مقداری عسل را با انگشت خود بر روی تاول‌ها بمالید.

درمان آبله‌مرغان با طب سنتی

بر روی تاول‌ها، ژل آلوئه ورا بمالید. مدت‌هاست که از آلوئه ورا در جوان‌سازی پوست و درمان عفونت‌ها استفاده می‌شود. زمانی که کودکتان مبتلابه تاول‌های آبله‌مرغان می‌شود، آلوئه ورا از عفونی شدن آن‌ها جلوگیری می‌کند و درعین‌حال، روند بهبودی را سرعت می‌بخشد. برای استعمال ژل آلوئه ورا به نکات زیر توجه فرمایید:

دستان خود را با آب گرم و صابون بشویید. با انگشت خود مقداری ژل آلوئه ورا به‌اندازه یک‌دانه لوبیا، بر روی هر یک از تاول‌ها بمالید.

 مراقبت‌های پزشکی

 

اگر فکر می‌کنید فرزندتان مبتلابه آبله‌مرغان شده است، با پزشک متخصص کودکان صحبت کنید. اگر حتی مطمئن هستید که کودکتان آبله‌مرغان گرفته است، باز برای اطمینان بیشتر بهتر است به پزشک کودکان مراجعه کنید. آن‌ها می‌توانند سایر علل احتمالی علائم کودک شما را رد کرده و در صورت ضرورت، داروهایی را برای شما تجویز کنند. قبل از مراجعه به مطب پزشک، با آن‌ها تماس گرفته و پزشک را در جریان بیماری فرزند خود قرار دهید. شایع‌ترین علائم آبله‌مرغان عبارت‌اند از:

1 – تب

2 – خستگی یا به‌طورکلی احساس بیماری

3 – سردرد

4 – کم‌اشتهایی

بثوراتی که دارای برجستگی‌های برآمده و قرمزرنگی هستند که در طی چند روز پدیدار شده‌اند. این برجستگی‌ها درنهایت تبدیل به تاول شده که شکافته و پوسته‌پوسته می‌شود.

 

اگر بثورات به چشم کودک شما سرایت کرد با پزشک تماس بگیرید. در موارد نادر، بثورات ناشی از آبله‌مرغان ممکن است به سایر نواحی بدن ازجمله چشم‌ها سرایت کند. اگر متوجه به وجود آمدن ضایعات و قرمزی در چشمان فرزند خود شدید، با متخصص کودکان سریعاً تماس گرفته یا او را به اورژانس یا کلینیک مراقبت‌های فوری منتقل کنید.

آن‌ها ممکن است قطره‌هایی را برای تسکین درد و التهاب چشم عفونی‌شده، تجویز کنند.

 

اگر علائم بیماری کودکتان شدید است، سریعاً به بخش مراقبت‌های اورژانسی مراجعه کنید. آبله‌مرغان معمولاً در کودکان سالم بیماری خفیفی ایجاد می‌کند، اما در برخی موارد می‌تواند مشکلات جدی به بار آورد. در صورت مواجهه با هر یک از علائم زیر، سریعاً با متخصص کودکان تماس گرفته یا به بخش اورژانس مراجعه کنید:

سرگیجه و احساس گیجی

تند شدن ضربان قلب

دشواری در تنفس یا تنگی نفس

لرزش، ضعف عضلانی یا از دست دادن هماهنگی

استفراغ

سرفه‌ای که مدام بدتر می‌شود

گرفتگی گردن

تب بالای 39 درجه سانتی‌گراد

 

اگر فردی در خانه شما دچار نقص سیستم ایمنی است، از مراقبت‌های پزشکی استفاده کنید. عفونت آبله‌مرغان برای افرادی که نقص سیستم ایمنی دارند، خطرناک است. اگر نگران هستید که کسی در خانه شما در معرض ابتلا به آبله‌مرغان است، برای مشاوره با پزشک خود تماس بگیرید.

سیستم ایمنی بدن در اثر ابتلا به بیماری‌هایی مانند ایدز یا سرطان، ضعیف می‌شود. همچنین می‌تواند به علت مصرف داروهایی مانند استروئید ها یا داروهای شیمی‌درمانی باشد.

کودکان زیر 6 ماه نیز در معرض خطر هستند.

اگر شما یا فردی در خانه‌تان باردار هستید و هرگز به این بیماری مبتلا نشده‌اید، سریعاً با پزشک مشورت کنید. ابتلا به آبله‌مرغان در دوران بارداری، می‌تواند مشکلاتی را برای جنینِ در حال رشد پدید آورد.

امتیاز شما به این محتوا post

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.