تقویت سیستم ایمنی بدن در ۳ سوت !!! ( با عکس )

سیستم ایمنی بدن

آشنایی با سیستم ایمنی بدن

سیستم ایمنی قابلیت بدن برای جنگیدن با بیماری‌ها یا پاتوژن ( علت بیماری ) است . بعضی از عوامل مانند : استرس ، کمبود مواد مغذی ، سن ، عمل جراحی و انزوای اجتماعی هستند که می‌توانند منجر به کاهش قدرت ایمنی بدن شوند . افزایش ایمنی بدن نه‌تنها می‌تواند باعث جلوگیری از بیماری شود ، بلکه می‌تواند باعث داشتن احساس بهتر در شما نیز بشود .

بهترین راه برای افزایش ایمنی بدن ، مصرف مواد غذایی سالم ، کاهش استرس و خواب مناسب به همراه ورزش منظم است .البته راه‌های دیگری نیز برای افزایش ایمنی بدن وجود دارد که در ادامه همه آن‌ها را توضیح خواهیم داد .

بالا بردن ایمنی بدن با مواد غذایی

بالا بردن ایمنی

میوه‌جات و سبزیجات بیشتری بخورید . میوه‌ها و سبزی‌ها دارای مقدار زیادی مواد مغذی و ویتامین‌هایی مانند : ویتامین A و C هستند که سیستم ایمنی بدن را بالا می‌برند ، همچنین غنی از آنتی‌اکسیدان بوده که باعث افزایش سطح اکسیژن نیز می‌شوند .

میوه‌هایی مانند توت و پرتغال سرشار از ویتامین C هستند که به عملکرد موثرتره سیستم ایمنی بدن کمک می‌کنند .

هویج ، سیر ، اسفناج ( حاوی بتاکاروتن ) و ویتامین E نیز می‌توانند مؤثر باشند .

علت کاهش ایمنی بدن

بدن را پرآب نگه‌دارید . نوشیدن مقدار زیادی آب می‌تواند باعث افزایش سطح ایمنی بدن شود . آب می‌تواند سموم بدن را از خون دفع کند و به هضم غذا کمک کند .

همچنین آب به تولید لنف در بدن کمک می‌کند که باعث حمل سلول‌های سفید در ناحیه‌ای که بدن در حال جنگیدن با بیماری است می‌شود . بدن شما از آب برای تمیز کردن چشمان و دورنگه داشتن بدن از بیماری‌هایی که علت آن میکروب است میشود .

افزایش ایمنی بدن به صورت طبیعی

مقدار زیادی ماست بخورید . ماست برای تقویت سیستم ایمنی بدن بسیار مناسب است . هرچند لبنیات می‌توانند برای سیستم ایمنی بدن مضر باشند ، بنابراین مقدار زیادی شیر و پنیر نخورید .

ماست دارای پروبیوتیک است که باعث تقویت سیستم ایمنی بدن شده و می‌تواند به شما در درمان سرماخوردگی کمک کند .

تقویت سریع سیستم ایمنی

در مصرف پروتئین‌های کامل میانه‌روی کنید . شما می‌توانید پروتئین کامل را در مواد غذایی مانند : تخم‌مرغ ، ماهی و صدف پیدا کنید . این پروتئین‌ها می‌توانند باعث کمک به تولید آمینواسید در بدن شوند .

پروتئین‌های کامل بهتر از پروتئین‌های چرب و گوشت قرمز هستند ، زیرا این پروتئینها تأثیر منفی روی سیستم ایمنی بدن دارند .

غلات کامل

غلات کامل مصرف کنید . مخصوصاً جو و جو دوسر می‌توانند باعث تقویت سیستم ایمنی بدن شوند و ممکن است باعث مؤثرتر کردن عملکرد آنتی‌بیوتیک‌ها نیز بشوند . غلات کامل حاوی بنزوکسازینوئیدها یا BX هستند که این ماده می‌تواند با تأثیر روی باکتری‌ها سیستم ایمنی را بالا ببرد .

کاهش ایمنی بدن

نوشیدنی‌های شیرین ننوشید . نوشیدنی‌هایی که به‌صورت مصنوعی شیرین شده‌اند مانند نوشابه می‌توانند باعث کم‌آبی بدن شما شوند . برخلاف آب ، این نوشیدنی‌ها مانند غذا عمل کرده و برای هضم و دفع آن‌ها نیاز به آب اضافه است .

نوشیدنی‌های قندی می‌توانند باعث به خطر انداختن سیستم ایمنی بدن شوند . بلافاصله بعد از ورود قند به داخل خون ، آن‌ها در مقابل سلول‌های سفید خون ایفای نقش می‌کنند .

کاهش شدید ایمنی بدن

از الکل دوری‌کنید . الکل باعث سرکوب کردن سیستم ایمنی بدن ، مخصوصاً درزمانی که مریض هستید می‌شود . به‌غیراز سیستم ایمنی ، الکل مضرات زیادی برای بدن دارد که باید حتماً از مصرف آن دوری‌کنید .

کاهش استرس و افزایش ایمنی بدن

بهداشت فردی

از استرس به‌عنوان یک نیروی محرک استفاده کنید . قبل از هر رویداد مهمی ، ممکن است شما استرس را تجربه کنید ، اما باید حواستان باشد که این استرس زیاد نبوده و فقط باعث شود که انرژی بیشتری برای انجام کار موردنظر را به شما بدهد .

اگر داشتن استرس مزمن نشود ، می‌تواند برای سیستم ایمنی شما مفید نیز باشد .

کاهش استرس و کاهش ایمنی بدن

روزی چند دقیقه مدیتیشن انجام دهید . شما می‌توانید با مدیتیشن باعث کاهش ضربان قلب و فشارخون خود شوید . مدیتیشن میتواند باعث آرام کردن شما و از بین بردن استرس شود که نتیجه آن بالا رفتن ایمنی بدن است .

برای انجام درست مدیتیشن ، مطالعه مقاله ” چگونه مدیتیشن انجام دهیم ؟ ” پیشنهاد می‌شود .

بالا بدن طبیعی ایمنی

با دوستان و خانواده خود درباره عوامل استرس‌زا صحبت کنید . همکاری با دیگران می‌تواند به شما کمک کند تا احساس بهتری درباره استرس در زندگی روزانه خود داشته باشید . با این کار و بالا بردن اعتمادبه‌نفس خود می‌توانید کمتر احساس تنهایی و استرس کنید .

ریلکس کردن با موسیقی

موسیقی گوش دهید . موسیقی می‌تواند ضربان قلب و فشارخون شمارا کاهش دهد ، مخصوصاً اگر موسیقی آرام و ریلکس یا وایت نویز گوش دهید . موسیقی آرامش‌بخش می‌تواند باعث شود تا شما کمتر احساس ناراحتی کنید که همین امر به بهبود سیستم ایمنی بدن شما کمک می‌کند .

از وایت نویز ( white noise ) یا همان صداهای طبیعت مانند صدای رود ، جنگل و آتش نیز می‌توانید استفاده کنید . اپلیکیشن های زیادی برای این منظور ساخته‌شده‌اند .

خنده و ایمنی بدن

اغلب شاد بوده و بخندید . خندیدن می‌تواند سطح استرس شمارا کاهش دهد . همچنین باعث آرام کردن تنش ، تحریک ارگان‌ها و افزایش فشارخون ( در حد سالم ) شود .

افزیش قطعی ایمنی بدن

به چیزهای خوب فکر کنید . استرس می‌تواند باعث تأثیر منفی روی سیستم ایمنی بدن شود . تا می‌توانید عوامل استرس‌زا را از خود دور کنید و به آن‌ها فکر هم نکنید .

درزمانی که مشکلی پیش آمد به خود بگویید این مشکل نیز به‌زودی حل خواهد شد .

ورزش و خواب

استراحت کافی برای ایمنی بالای بدن

خواب شبانه و مناسب داشته باشید . خواب به بدن کمک می‌کند تا خود را بازسازی کنید و همچنین سیستم ایمنی بدن را نیز قوی می‌کند . درست استراحت کردن می‌تواند به سالم ماندن کمک کند .

میزان خواب موردنیاز به سن شما بستگی دارد . کودکان و نوجوانان نیاز به ۷ تا ۹ ساعت خواب‌دارند ، درحالی‌که افراد بالای ۵۵ سال اغلب نیاز کمتری به خواب دارند .

به‌صورت متوسط ، بهترین میزان خواب‌ بین ۷ تا ۹ ساعت است .

کم خوابی و ضعف سیستم ایمنی بدن

حتماً کمبود خواب خود را جدی بگیرید !!!

درزمانی که خواب کافی ندارید ، لنفوسیت تی پایین می‌آید که می‌تواند منجر شود که راحت‌تر آنفولانزا یا سرماخوردگی بگیرید .

کمبود خواب می‌تواند شمارا بیشتر مستعد گرفتن تب کند . درصورتی‌که کمبود خواب‌دارید ، واکسن‌هایی مانند آنفولانزا را بزنید تا از بیماری جلوگیری کرده باشید .

ورزش و تقویت سیستم ایمنی

پیاده‌روی یا ورزش ملایم به‌صورت منظم داشته باشید . ورزش می‌تواند باعث کاهش ریسک بیماری قلبی ،و دفع سموم بدن همچنین به گردش سلول‌های سفید خون کمک کند . البته می‌تواند به کاهش هورمون مرتبط با استرس نیز کمک کند .

اگر وزن مناسبی دارید ، سعی کنید ۱۵ تا ۳۰ دقیقه ورزش متوسط روزانه داشته باشید .

برای افرادی که اضافه‌وزن دارند ، ممکن است ورزش ، بیشتر باعث بالا بردن سیستم ایمنی بدن آن‌ها شود .

ورزش زیاد و ضعف بدن

بیش‌ازحد ورزش نکنید . درواقع ورزش زیاد به‌صورت موقتی به سیستم ایمنی بدن شما آسیب وارد می‌کند . با توجه به اینکه بدن بعد از ورزش شدید نیاز به ریکاوری دارد ، سیستم ایمنی بدن ممکن است به‌اندازه کافی بعد از ورزش سنگین قوی نباشد .

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *