خانه خانه خانه داری تمیز کردن سرامیک با ۳ روش ساده !! ( با عکس )

تمیز کردن سرامیک با ۳ روش ساده !! ( با عکس )

0
تمیز کردن سرامیک

تمیز کردن سرامیک کف ساده است به شرطی که به‌صورت منظم آن را تمیز کنید و اجازه ندهید تا جرمی روی آن تشکیل شود . به‌هرحال نگران نباشید !! راه‌های زیادی برای تمیز کردن و از بین بردن لکه‌های روی سرامیک وجود دارد که همگی آن‌ها را بررسی خواهیم کرد .

تمیز کردن منظم سرامیک

تمیز کردن سرامیک

۲ بار در هفته جاروی دستی یا برقی بکشید . استفاده از جاروی خشک یا جاروی برقی ایده آل است . حواستان باشد که از سری جاروبرقی مناسب جهت جارو کردن کف استفاده کنید تا از ایجاد خط و خش و تیره کردن کف جلوگیری کرده باشید .

جرم گیری سرامیک

هر روز سرامیک غیر لعاب دار را با تی نمدار تمیز کنید . اول از همه جارو برقی یا دستی بکشید . سلطی را با آب گرم پر کنید و در زمانیکه تی کثیف شد آن را در سطل آبکشی نمایید .

از تی‌های اسفنجی استفاده نکنید ، زیرا میتواند باعث وارد کردن آب کثیف در داخل درز کاشی‌ها شود .

سرامیک‌های غیر لعاب‌دار فقط باید با آب ساده تمیز شوند ، شما باید آن‌ها را به‌صورت مرتب تمیز کنید تا از ایجاد لک روی آن جلوگیری کرده باشید .

تمیز کردن کف سرامیکی

سرامیک های لعاب دار را هفته ای ۱ بار تمیز کنید . اول از همه جاروی برقی یا دستی بکشید . سطلی را با آب پر کنید و اگر سرامیک کثیفی قابل مشاهده ای دارد ، ۱ قطره مایع ظرفشویی به ازای هر ۴ لیتر آب به آن اضافه کنید . مرتبا تی را تمیز کنید تا کثیفی را به جای دیگری انتقال ندهید .

از تی های اسفنجی استفاده نکنید ، زیرا میتوانند باعث وارد کردن آب کثیف در داخل درز کاشی ها شوند .

اگر مایع ظرفشویی استفاده کردید ، حداقل یکبار با آب خالص سرامیک را دوباره تی بکشید .

لکه گیری سرامیک

با حوله تمیز سرامیک را تمیز کنید . اینکار باعث تمیز کردن کثیفی های باقی مانده ، جلوگیری از لکه آب و براق کردن سرامیک میشود . خشک کردن سرامیک در صورتی که سرامیک بدون لعاب دارید خیلی مهم تر میشود .

سرامیک های بدون لعاب دارای منافذ بیشتری نسبت به نوع لعاب دار است ، و اگر روی آن‌ها رطوبتی باقی بماند ، ممکن است باعث ایجاد قارچ و کپک روی آن‌ها شود .

از بین بردن لک سرامیک

تمیز کردن اصولی سرامیک

سرامیک را نمدار کنید . قبل از استفاده از تمیز کننده ، با آب گرم و تی کف را نمدار کنید . آب وارد منافذ سرامیک شده و باعث جلوگیری از ورود مواد شیمیایی به داخل آن میشود .

شما میتوانید بعد از خیس کردن کف با استفاده از اسفنج ظرفشویی لکه ها را مقداری بسابید .

سفید کردن سرامیک

کپک و قارچ ها را با آب و صابون بسابید . مخلوطی از آب و مایع ظرفشویی درست کنید و با فرچه نایلونی یا الیاف طبیعی سرامیک را بسابید . شما میتوانید ۱۰ تا ۱۵ دقیقه بگذارید تا محلول تمیز کننده روی سرامیک بماند ، البته حواستان باشد که سرامیک نباید خشک شود .

گردگیری سرامیک

سرامیک را آبکشی نمایید . بعد از سابیدن کف ، با آب تمیز و ساده کف را دوباره تی بکشید . در صورت نیاز با حوله سرامیک را خشک کنید . اگر آب و صابون نتوانست سرامیک را تمیز کند ، از تمیز کننده های سرامیک استفاده کنید .

ضدعفونی کردن سرامیک

قبل از استفاده از مواد شیمیایی و اسید ، حتما آن را روی سرامیک تست کنید . جایی از سرامیک که دیده نمیشود را پیدا کرده و موادی را که میخواهید استفاده کنید را روی آن تست کنید . از مواد پایه اسیدی یا شیمیایی با احتیاط استفاده کنید و حتما طبق دستورالعمل نوشته شده روی آن اینکار را انجام دهید . قبل از استفاده از اینگونه مواد ، حتما سرامیک را با آب ساده خیس کنید .

تمیز کننده های اسیدی ممکن است برای از بین بردن لکه‌های آهکی و ملات سیمان ضروری باشند .

از تمیز کننده های قوی مانند جوش شیرین ، تمیز کننده های پودری و حتی کرمی که نوشته شده اند ملایم هستند استفاده نکنید . آن‌ها میتوانند به سرامیک آسیب برسانند .

تمیز کردن درز سرامیک

درز های سرامیک را برق بی اندازید . با استفاده از صابون ، سرکه ، آب و مسواک اقدام به تمیز کردن درزهای سرامیک کنید . یادتان باشد که محلول را قبل از استفاده روی سرامیک تست کنید تا تاثیر نامطلوبی روی آن نداشته باشد .

مراقبت و نگهداری از سرامیک

خشک کردن سرامیک

کثیفی و مایعات ریخته شده را سریعا پاک کنید . دستمالی جاذب همیشه دم دست داشته باشید ، مخصوصا در فصول پاییز و زمستان . دستمال را با آب گرم نمدار کنید و کثیفی یا مایع ریخته شده روی سرامیک را تمیز کنید .

محافظت از سرامیک

گردوخاک را کاهش دهید . از پا دری در درهای ورودی به منزل استفاده کنید . برای کفش ها نیز از یک پادری اضافه استفاده کنید و پس از ورود به خانه سریعا کفش ها را در جا کفشی بگذارید . پا دری را مرتبا در بیرون از خانه تکان دهید .

حواستان به حیوانات خانگی نیز باشد و قبل از ورود آن‌ها به خانه در فصول پر باران ، پاهای آن‌ها را تمیز کنید .

گرما و سرما برای سرامیک

از موکت و فرش برای پوشاندن کف استفاده کنید . در مکان هایی از خانه که رفت و آمد در آن زیاد است مانند جلوی اجاق گاز و سینک از فرش و موکت استفاده کنید . زیر لوازم خانگی سنگین از پدهای محافظ استفاده کنید .

نکات مهم

۱ – سرامیک را بپوشانید تا از ایجاد کثیفی روی آن جلوگیری کنید .

۲ – از درزهای سرامیک با استفاده از درزگیر محافظت کنید .

۳ – اگر سرامیک مقداری کدر بود ، ممکن است به دلیل ماندن مواد پاک کننده روی آن باشد .

۴ – از مواد پاک کننده دارای مایع سفید کننده یا آمونیاک استفاده نکنید ، زیرا میتوانند باعث رنگ پریدگی سرامیک شوند .

۵ – از لوازم مکانیکی مانند بخارشوی روی سرامیک استفاده نکنید .

بارگذاری بیشتر در خانه داری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

تمیز کردن انواع دیوارها + لکه گیری ( با عکس )

اگر قصد تمیز کردن خانه را دارید ، حتماً باید دیوارهای آن را نیز تمیز کنید . دیوارها به دلی…