رفع چربی مو

پوست سر به‌طور طبیعی چربی تولید می‌کند تا مو و پوستی سالم داشته باشید اما اگر سریع بعد از شستشو ؛ موی شما چرب شود نشان‌دهنده این است که موهای شما چرب است . موی چرب به دلایلی مانند : ژنتیک ، هورمون ، مشکلات پزشکی و حتی داروهای کنترل بارداری به وجود می‌آید . شما باید اول‌ازهمه بدانید که از موی چرب چگونه باید مراقبت کنید سپس با استفاده از روش‌های خانگی بازهم بیشتر می‌توانید چربی مو را درمان کنید .

شامپو زدن درست موی چرب

شستشوی درست موی چرب

درست شامپو بزنید . مقدار کمی شامپو حدوداً اندازه یک سکه روی پوست سر بزنید و با نوک انگشتان به‌آرامی ماساژ دهید . سپس موها را شستشو دهید و خوب آبکشی نمایید به‌طوری‌که هیچ اثری از شامپو باقی نماند . شستن سر به‌صورت کلی باید 5 دقیقه طول بکشد .

نگهداری از موی چرب

هفته‌ای 2 الی 3 روز شستشو دهید . حتی اگر موهای شما کثیف و چرب باشد با شستن آن به‌صورت روزانه موی خود را چرب‌تر می‌کنید زیرا شامپو چربی و مواد مغذی را از مو می‌گیرد و پوست سر مجبور به ترشح چربی بیشتری می‌شود . حداکثر هفته‌ای 2 الی 3 روز مو را شستشو دهید . این کار زمان کافی به مو می‌دهد تا چربی طبیعی مو را جایگزین کند و چربی اضافی تولید نکند .

شامپو مخصوص موی چرب

انواع مختلفی از شامپوهای ملایم را امتحان کنید . به‌غیراز اینکه نباید به‌صورت روزانه موها را شستشو دهید باید از شامپوهای ملایم نیز استفاده کنید . شامپوهای قوی باعث تحریک فولیکول مو می‌شوند که درنهایت پوست سر چربی بیشتری تولید می‌کند . هر هفته شامپو خود را عوض کنید تا از این کار جلوگیری شود .

شامپوهای حاوی اسید سالیسیلیک (salicylic acid ) ، سلنیوم سولفاد (selenium sulfide ) یا کتوکونازول (ketoconazole ) برای موهای چرب مناسب هستند .

اسید سالیسیلیک می‌تواند به کاهش چربی پوست سر کمک کند .

2 الی 3 شامپو در حمام داشته باشید تا به‌راحتی بتوانید آن‌ها را عوض کنید .

اسطرز استفاده درست از نرم کننده

از نرم‌کننده کمتر استفاده کنید . موهای چرب اغلب نیازی به نرم‌کننده ندارند . هفته‌ای یک‌بار یا به صورت یکی در میان در شستشوی مو استفاده از نرم‌کننده کافی است . از نرم‌کننده فقط روی نوک موها استفاده کنید و به ریشه مو نزنید .

شامپو خشک برای موی چرب

بین شستشوها از شامپو خشک استفاده کنید . بهترین شامپوی خشک برای موهای چرب نوع پودری آن است . از شامپوی خشک مایع استفاده نکنید . شامپو خشک را روی مو و پوست سر ماساژ دهید تا چربی آن را بگیرد و بوی تازه‌ای نیز به آن ببخشد . بیشتر از روزی یک‌بار از شامپو خشک استفاده نکنید .

از بین بردن چربی مو

بعد از ورزش موهای خود را نشورید . این کار سختی است که موهای خود را بعد از تمرین نشورید اما وقتی‌که موهای شما با عرق خیس شده است نیازی به شستن دوباره آن نیست . می‌توانید با اسپری آب‌پاش مو را خیس کنید و با سشوار آن را خشک‌کنید .

نگهداری درست از موی چرب

از محصولات مو حاوی روغن و سیلیکون خودداری کنید . بسیاری از محصولات حالت‌دهنده مو حاوی روغن و سیلیکون هستند که باعث چرب و سنگین شدن مو می‌شوند . از مدل مویی استفاده کنید که نیاز به استفاده ازاین‌گونه مواد را نداشته باشد . اگر هم مجبور به استفاده هستید نوعی را انتخاب کنید که فاقد روغن و سیلیکون باشد .

درمان‌های خانگی برای موی چرب

از بین بردن چربی مو با سرکه

مو را با سرکه سیب آبکشی نمایید . سرکه سیب به بالانس کردن PH پوست سر کمک می‌کند . 2 قاشق غذاخوری سرکه سیب را با 1 پیمانه آب مخلوط کرده و بعد از شستشو روی سر ریخته سپس بعد از 3 تا 5 دقیقه آبکشی نمایید .

با آب سرد آبکشی نمایید .

این کار را می‌توانید 3بار در هفته انجام دهید .

طریقه شستن و نگهداری از موی چرب

مو را با آبلیمو ماساژ دهید . آب 2 عدد لیمو را بگیرید و با 2 پیمانه آب رقیق کنید . با مخلوط به‌دست‌آمده موها را به مدت 3 تا 5 دقیقه ماساژ دهید سپس با آب گرم آبکشی نمایید . 3 بار در هفته‌اینکار را تکرار کنید .

شستشوی درست موی چرب

با شامپو آلوئه ورای خانگی موها را بشورید . 1 قاشق غذاخوری ژل آلوئه ورا ، 1 قاشق غذاخوری آبلیمو و یک پیمانه شامپو را با یکدیگر مخلوط‌کنید . موهای خود را با این ترکیب شسته و 3 دقیقه بگذارید روی سر بماند سپس با آب گرم آبکشی نمایید .

هفته‌ای چند بار این کار را تکرار کنید .

اگر تمام شامپو را مصرف نمی‌کنید به مدت 1 هفته می‌توانید بقیه آن را در یخچال نگه‌دارید .

ماسک مخصوص موهای چرب

ماسک جوش‌شیرین خانگی به موی بزنید . 1 واحد جوش‌شیرین را با 3 واحد آب مخلوط‌کنید و خمیر حاصله را به موها بزنید . موهای بلند نیاز به ماسک بیشتری دارند و با همان نسبت می‌توانید درست کنید . ماسک را ماساژ داده و به مدت 5 دقیقه بگذارید تا بماند . با آب گرم آبکشی نمایید . هفته‌ای 2بار این کار را انجام دهید .

اگر نتیجه نگرفتید به متخصص پوست مراجعه کنید . اگر بعد از یک ماه تنظیم شستشوی مو و موارد گفته‌شده تغییری در موها ظاهر نشد تغییر عادت‌ها و درمان های خانگی نمی‌تواند تأثیرگذار باشد و باید برای شامپوهای تجویزی و داروهای کاهش تولید چربی به پزشک مراجعه بشود .

نکات مهم

از گرما برای حالت دادن موها استفاده نکنید . استفاده زیاد از حرارت می‌تواند باعث خشک شدن مو و از بین بردن چربی آن بشود که باعث ریزش مو می‌شود .

اگر در حال حاضر هرروز موهای خود را شستشو می‌دهید با هفته‌ای 3 بار شستشو در هفته شروع کنید .

امتیاز شما به این محتوا post

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.